SWE O Hjalmarsson 6 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0,0
SWE C Krüger 6 0 0 0 4 1 0 0 0 3 0,0
Jonathan Toews se raduje z první branky Kanady

Kanada obhájila olympijské zlato

Kanaďané ani ve finále neinkasovali, byli aktivnější než jejich soupeř a po výhře 3:0 se radují ze zlatých medailí. Švédsko mělo první velkou šanci, Nyquist ale zblízka trefil jen tyčku. Vítězný gól vstřelil ve 13. minutě Jonathan Toews, když na brankovišti tečoval přihrávku Cartera mezi Lundqvistovy betony. Druhý gól přidal ve 36. minutě Crosby z brejku poté, kdy na vlastní modré sebral puk Ericssonovi. Ve třetí třetině se Švédsko k ničemu nedostalo a Kanada v poklidu dokráčela k titulu, pojistku ještě přidal po chybě Švédů v rozehrávce pěknou střelou Kunitz. Nejlepšími hráči turnaje byli vyhlášeni Carey Price, Erik Karlsson a Phil Kessel. ➜ Více

Tuukka Raska a Patrick Kane

Kane smutným hrdinou, Finsko vyhrálo boj o bronz 5:0

Patrick Kane byl jednou z hlavních postav zápasu o třetí místo, když neproměnil dvě trestná střílení a medaile mu unikla. Finsko vstřelil během 11 vteřin na začátku druhé třetiny dva góly a ve třetí části pak potvrdilo svou výhru 5:0 třemi využitými přesilovkami. Američané tak nenavázali na dobrý vstup do turnaje, kdy se rychle zařadili mezi favority na zlato a ze Soči nakonec odjíždějí bez cenného kovu, když v posledních dvou zápasech nedali ani gól. Kane si během 16:29 připsal -1 a 5× vystřelil na Raska. Finský brankář uspěl při Kaneově nájezdu ve 14. minutě, ve 27. pak Kane opět z trestného střílení rozezvučel tyčku. Ve 47. minutě se už chystal skočit zpátky na led z trestné lavice, když Hietanen překonal Quicka potřetí. Kane byl pak na konci ještě jednou zbytečně vyloučen za sekání. Na turnaji končí bez gólu a bez medaile, v 6 zápasech nasbíral 4 body za asistence. ➜ Více

Duncan Keith v souboji s Patrickem Kanem

O zlaté medaile si zahraje 6 zástupců Blackhawks

Ve druhém semifinále olympijského turnaje se v zámořské derby střetly USA a Kanada a o utkání rozhodla jediná branka Jamieho Benna po teči Bouwmeesterovy střely. Zástupci Blackhawks se do statistik utkání zapsali pouze vyslanými střelami na branku a v tomto ohledu byl nejlepší Patrick Sharp s 5 střelami. Patrick Kane vyslal 3 střely, Jonathan Toews 1 střelu a Duncan Keith ani jednu. V nedělním finále si tak o zlato zahrají Kanada a Švédsko, což znamená, že 3 zástupci Blackhawks přivezou do Chicaga zlaté medaile a další 3 zástupci potom stříbrné medaile. Již zítra pak bude o bronz bojovat Patrick Kane a jeho USA proti Finsku.

Marcus Krüger se natahuje po puku za Teemu Selännem

Švédsko postoupilo do boje o zlato

V prvním olympijském semifinále se střetli tradiční rivalové, hráči Finska a Švédska. Finové začali dobře, pomohla jim i dlouhá přesilovka 5 na 3, Selänne ale v nejlepší šanci Lundqvist nepřekonal. Po šťastném gólu Olliho Jokinena v 27. minutě se Finsko ujalo vedení, Švédsko však odpovědělo rychle, když ve 32. zakončil pěknou akci Eriksson. Vítěznou branku pak vstřelil v přesilovce ranou od modré Karlsson. Ve třetí třetině už měli Švédové utkání pod kontrolou a svého soupeře k ničemu nepustili. Všichni tři hráči Blackhawks dostali důvěru hlavně při obranných úkolech, na ledě byli jak na konci zápasu, tak při dvojnásobném oslabení. Niklas Hjalmarsson odehrál 22:00 a Johnny Oduya 21:25, do statistik se nezapsali. Marcus Krüger (12:41) vyhrál 11 ze 16 vhazování a připsal si -1.

Patrick Sharp se raduje z gólu

O medaile si zahrají také USA, Kanada a Finsko

V odpoledním utkání nejprve Finsko s několika bývalými hráči Blackhawks v sestavě zaskočilo domácí Rusko a po výhře 3:1 postupuje do severského semifinále proti Švédsku. Večer pak Česká republika podle předpokladů nestačila na USA 5:2, o medaile si tak zahraje Patrick Kane, zatímco pro Michala Rozsívala turnaj končí. Proti ČR si Kane připsal bod za asistenci u rychlé trefy Van Riemsdyka, který překvapil Pavelce u bližší tyčky. Kanada se gólově trápila s Lotyšskem a na konci bránila těsnou výhru 2:1, kterou v 54. minutě trefil Weber. Patrick Sharp otevřel ve 14. minutě skóre, když trefil odkrytou branku. U vítězného gólu Kanady pak asistoval Jonathan Toews, který byl znovu nejnasazovanějším útočníkem mužstva. Duncan Keith odehrál 22:41, 5× vystřelil na branku a vyfasoval jeden menší trest za hru se zlomenou hokejkou. ➜ Více

Niklas Hjalmarsson střílí na Kristanovu branku

Švédsko postupuje po výhře 5:0 nad Slovinskem do semifinále

Švédsko sice mělo na Slovinskem střeleckou převahu, teprve ve třetí třetině ale dokázalo navýšit svůj hubený jednobrankový náskok a nakonec zvítězilo jednoznačně 5:0. Johnny Oduya (17:04) si připsal asistenci při třetím gólu, který vstřelil Eriksson, a stejně jako Niklas Hjalmarsson (18:32) zaznamenal +1. Marcus Krüger vyhrál 11 ze 16 vhazování a byl na ledě při obou trefách Hagelina, který uzavřel skóre na konečných 5:0. Švédsko tak jde dál do bojů o medaile a v semifinále se v pátek střetne s vítězem zápasu mezi Ruskem a Finskem.

Michal Rozsíval při slovenské akci, kdy v české brance skončil obránce Meszároš

Česko jde do čtvrtfinále s USA, Slovensko na turnaji končí

Česká republika šla v derby rychle do vedení a ve 36. měla po Červenkově gólu náskok už 4:0, Marián Hossa ale táhl Slovensko za obratem. Dvěma góly (u obou asistoval Michal Handzuš) vykřesal naději a Surový pak kontaktní brankou zadělal na drama, na vyrovnání už však Slováci nedosáhli a nakonec prohráli 5:3. ČR velmi dobře zachytal brankář Pavelec a vítězové se mohli spolehnout také na úspěšné přesilovku. Zatímco Slovensko na turnaji končí, česká reprezentace jde zítra od 18 do čtvrtfinálového boje proti USA. Kanada bude hrát s Lotyšskem, které překvapilo a vyřadilo Švýcary, Švédsko se utká se Slovinskem. Poslední dvojici pak tvoří Finové a domácí Rusko. ➜ Více

Jonathan Toews při vhazování

Kanada porazila Finsko 2:1pp a jde do čtvrtfinále

Ani další nedělní utkání nepřineslo mnoho branek. Kanaďané sehráli s Finskem zajímavý duel, který v prodloužení rozhodl svou druhou brankou obránce Drew Doughty. Jeho gólu sice předcházel faul Kanady, finské protesty ale nenašly o rozhodčích pochopení. Sudí ale možná upřeli Kanadě regulérní gól, když Rick Nash trefil síť branky a puk se od Tuukky Raska odrazil za čáru… Jonathan Toews odehrál 18:24, nejvíc z útočníků, a zapsal si -1 při jediné brance Finska, kterou zařídil perfektní tečí Tuomo Ruutu. V první třetině byl blízko gólu v obtížné pozici, kotouč ale do branky nedotočil. Patrick Sharp odehrál 9:47 a připravil jednu parádní šanci Kunitzovi. Duncan Keith strávil na ledě 22:29 a 3x vystřelil na Raska. Kanada postupuje do čtvrtfinále, kde se střetne s lepším z dvojice Švýcarsko, Lotyšsko. Ve čtvrtfinále na svého soupeře dále čekají také Švédsko, USA i Finsko. ➜ Více

Marián Hossa

Slovensko prohrálo s Ruskem po nájezdech a chystá se na ČR

Slovenský tým odehrál na závěr skupiny svůj nejlepší zápas, s Ruskem uhrál bezbrankovou remízu a nakonec prohrál po nájezdech 0:1. Výborně zachytal brankář Laco, Slováci ubránili ve třetí třetině i čtyři oslabení. Michal Handzuš a Mariánem Hossou byli opět nejnasazovanějšími útočníky Slovenska, dohromady si připsali 4 střely. Slovensko si tak v úterý zahraje osmifinále proti České republice. V dalším odpoledním utkání si USA snadno poradily se Slovinskem 5:1. Čistý hattrick nastřílel Kessel, Patrick Kane nebodoval.

Česko prohrálo vyrovnaný zápas se Švýcarskem

V sobotním večerním zápas nastoupilo Česko proti Švýcarsku a o osudu utkání rozhodla chyba Čechů z 15. minuty, když nikdo před brankou neobsadil volného Bodenmanna, který dostal přihrávku z poza brankové čáry a překonal Pavelce. Všechny ostatní střelecké pokusy ztroskotaly na výborných brankářích Pavelcovi a Hillerovi, který si připsal 2. čisté konto na turnaji. Poměr střel na branku byl 26 ku 26. Obránce Blackhawks Michal Rozsíval byl připraven do utkání na střídačce jako 7. obránce, ale na led se nedostal.

Patrick Kane

Kane a Švédi se radují, Slovensko selhalo se Slovinskem

Hráči Blackhawks zažili v sobotu celou škálu emocí. Do hry se jich zapojilo hned 6, volno měli Kanaďané a Michal Rozsíval byl na české střídačce jen připraven jako sedmý obránce. Švédsko po vybojované výhře s Lotyšskem 5:3 slaví 1. místo ve skupině a postup do čtvrtfinále, hráči Chicaga ale nebodovali. Hjalmarsson s Oduyou odehráli nejméně ze švédských dvojic, Krüger strávil na ledě 13:34 a vyfasoval jeden menší trest za držení. V utkání USA s Ruskem byl hodně vidět Patrick Kane, 5x vystřelil, v 50. minutě připravil gól Pavelskimu, ještě před koncem třetí třetiny mohl rozhodnout a šanci měl i v prodloužení, kdy šel sám proti Bobrovskému. Víc než Kane (20:09) odehráli jen obránci McDonagh a Suter. O výhře USA 3:2 rozhodl v osmé sérii nájezdů Oshie, když proměnil 4 ze 6. Hossa (4 střely) s Handzušem (2 střely) byli jasně nejnasazovanějšími útočníky Slovenska, oba si ale připsali -1 a Slovinsko se radovali z překvapivé výhry 3:1. ➜ Více

Jonathan Toews oslavuje jeden z gólů Kanady

Kanada zvládla zápas s Rakouskem 6:0

Kanada ve svém druhém utkání na turnaji přehrála Rakousko 6:0. Kanaďané vystřelil celkem 46 pokusů, Duncan Keith a Jonathan Toews pálili každý 3x. Patrick Sharp zůstal jen na tribuně, jeho místo vedle Toewse a Nashe zaujal Marleau, Nash se navíc střídal s Carterem. Nejvýrazněji se na výhře Kanady podílel čistým hattrickem ve 2. třetině Carter (během 8:46 na ledě nasbíral hned +5!), Luongo pak pochytal všech 23 střel Rakušanů. Jak Keith, tak Toews si zapsali +3, kapitán Blackhawks navíc asistoval vyhraným vhazováním u prvního gólu Doughtyho. Keith odehrál 23:52 a byl jasně nejnasazovanějším hráčem zámořského týmu, Toews pak byl na ledě nejčastěji z útočníků (15:59). ➜ Více

Johnny Oduya v souboji s Romanem Wickem

Češi porazili Lotyšsko 4:2, Švédsko udolalo Švýcary 1:0

Česká republika si v ranním utkání proti Lotyšsku napravila pověst a raduje se ze vcelku poklidné výhry 4:2. Odpoledne pak Švédsko těsně porazilo Švýcary 1:0 (v 53. se trefil z dorážky Alfredsson, výborně zachytal brankář Lundqvist) a má již jisté 1. místo ve skupině, které zaručuje přímý postup do čtvrtfinále. Hráči Blackhawks ani v jednom z těchto utkání nebodovali.

Duncan Keith slaví se spoluhráči úvodní gól Shea Webera

Kanada přehrála na začátek Norsko 3:1

Kanada vstoupila do turnaje výhrou 3:1 proti nepříjemnému Norsku. Zámořský výběr si v tomto utkání zvykal na odlišné rozměry kluziště, jejich soupeř naopak působil svižně a těžil ze svého důrazu. Přesto Kanaďané v poklidu dokráčeli k výhře, i když její výše nevypadá zrovna přesvědčivě. Jonathan Toews nastoupil ve třetím útoku s Patrickem Sharpem a Rickem Nashem a už zvedal ruce nad hlavu, když puk po jeho teči skončil na tyčce Haugenovy branky. Duncan Keith asistoval u první branky Kanady, kterou vstřelil jeho kolega z obranné dvojice Shea Weber. ➜ Více

Strašidelný začátek pro Slovensko, s USA prohrálo 7:1

Vstup do olympijského turnaje se Slovensku povedl snad ještě hůře než ČR. Krátce poté, co Tatar na začátku druhé třetiny srovnal na 1:1, se rozjel americký vlak, který zastavila až druhá přestávka. Slováci postupně nabrali ztrátu 7:1, ve třetí části už ale zápas dohráli se ctí bez inkasované branky. Marián Hossa připravil jediný gól Slovenska, Patrick Kane na druhé straně několikrát prokázal svou šikovnost a nasbíral 2 body za asistence. ➜ Více

Michal Rozsíval na ledě při úvodní brance turnaje, kterou ve výhodě vstřelil Erik Karlsson

Česko zahájilo prohrou 4:2 se Švédskem

Česká reprezentace nezačala v Soči vůbec dobře, Švédsko bylo aktivnější a brzy vedlo už 4:0. Od poloviny zápasu polevilo, Češi naopak zlepšili hru a ve třetí třetině měli dost slibných příležitostí na to, aby vstřelil kontaktní gól na 4:3. To se jim nakonec nepodařilo a z výhry tak zaslouženě radují Švédové. Hráči Blackhawks se do statistik výrazněji nezapsali, Marcus Krüger obdržel menší trest, Michal Rozsíval pak nasbíral dva záporné body do statistiky +/-. ➜ Více

Jonathan Toews, Duncan Keith a Patrick Sharp

Kanada nominovala Toewse, Sharpa a Keitha

Kanadský národní tým má ve své nominaci trojici hráčů Blackhawks: kapitána Jonathana Toewse, útočníka Patricka Sharpa a obránce Duncana Keitha. Svou účast na minulé olympiádě si tak nezopakuje obránce Brent Seabrook, který společně s Keithem a Toewsem získal ve Vancouveru před 4 lety zlato, a do nominace se nevešel ani brankář Corey Crawford. 32letý Sharp nastoupil na dvou šampionátech a v roce 2008 získal stříbro. Blackhawks jej získal při výměně z Philadelphii v prosinci 2005. 25letý Toews má ve své úctyhodné sbírce zlato a stříbro z MS, dvě zlata z juniorského šampionátu a na minulé olympiádě byl nejlepšém útočníkem turnaje. 30letý Keith, držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce NHL v roce 2010, stejně jako Sharp a Toews vybojoval stříbro na MS 2008.

Marcus Krüger se raduje ze švédského gólu v utkání proti ČR

Hjalmarsson, Krüger a Oduya pojedou do Soči

Švédsko bude reprezentovat na ZOH v Soči trojice hráčů Blackhawks: obránci Niklas Hjalmarsson a Johnny Oduya a útočník Marcus Krüger, který bude podle trenérů Tre Kronor nastupovat jako střední útočník ve čtvrté lajně. 32letý Oduya, který posílil Chicago na jaře 2012 z Winnipegu, se zúčastní své druhé olympiády a doma má bronz MS 2009. 26letý Hjalmarsson byl draftovaný Chicagem ve 4. kole 2005, v zámoří hraje už 7. sezonu a výrazně se podílel na zisku obou posledních Stanley Cupů. 23letého Krügera si Hawks vybrali v 5. kole na draftu 2009, v Chicagu hraje třetí celou sezonu a v roce 2011 pomohl Švédsku k zisku stříbra na světovém šampionátu.

Michal Handzuš a Marián Hossa

Marián Hossa a Michal Handzuš nominováni do týmu Slovenska

Útočníci Michal Handzuš a Marián Hossa se podle očekávání zúčastní ZOH v Soči, oba budou navíc asistenty kapitána Zdena Cháry. Za několik dní 35letý Hossa hraje v Chicagu pátou sezonu a nyní pojede na svou 4. olympiádu, na medaili ze světové akce ale stále čeká. Dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru je 4x držitelem Zlatého puku pro nejlepšího slovenského hráče sezony. Šestatřicetiletý Handzuš se do Chicaga vrátil loni před playoff a pomohl k zisku Stanley Cupu. Pro něj to bude 2. účast na ZOH, z mistrovství světa má už doma zlato a dvě stříbra. ➜ Více

Michal Rozsíval

Michal Rozsíval si zahraje na olympiádě v Soči

Pětatřicetiletý obránce Michal Rozsíval je v nominaci České republiky pro nadcházející olympijské hry v Soči. Rodák z Vlašimi hraje v Chicagu druhou sezonu (1+4 ve 24 zápasech), celkem v NHL nastoupil do 807 utkání. Do sestavy Blackhawks dobře zapadl a loni se podílel na zisku Stanley Cupu. Rozsíval odehrál v českém národním týmu 18 zápasů a v roce 2010 vybojoval titul mistra světa. Ve výběru jsou dále bývalí hráči Hawks Alexander Salák (Petrohrad), Michal Barinka (Vítkovice) a Michael Frolík (Winnipeg), naopak chybí třeba další bývalý hokejista Chicaga, Radim Vrbata (Phoenix).

Patrick Kane v reprezentačním dresu pro ZOH v Soči

Patrick Kane nominován do reprezentace USA

Pětadvacetiletý útočník Patrick Kane byl vybrán do amerického národního týmu pro Olympiádu v Soči. USA oznámily svou sestavu po skončení utkání pod širým nebem, ve kterém Toronto porazilo Detroit 3:2 na nájezdy. Kane se zúčastnil ZOH před 4 lety, z Vancouveru si přivezl stříbro. V červnu vybojoval druhý Stanley Cup a získal Conn Smythe Trophy pro nejužitečnějšího hráče playoff. Letos je zatím s 53 body 2. nejproduktivnějším hráčem za Sidney Crosbym, mezi střelci mu s 23 zásahy náleží 3. místo v soutěži. Do závěrečné nominace se nevešli Brandon Saad a Nick Leddy nebo dále třeba bývalý hráč Hawks a nyní obránce Winnipegu Dustin Byfuglien, zadák Phoenixu Keith Yandle, útočník Islanders Kyle Okposo či útočník Ottawy Bobby Ryan. ➜ Více