Zemřel Ab McDonald

Ve věku 82 let zemřel bývalý útočník Ab McDonald, čtyřnásobný vítěz Stenleyho poháru, který pomohl Blackhawks k zisku titulu v roce 1961. McDonald se různou měrou podílel na třech pohárech Canadiens v letech 1958–1960 a po výměně do Chicaga si úspěch zopakoval i rok později. Za Blackhawks hrál čtyři sezony a celkem v NHL nastoupil do 762 zápasů, ve kterých nastřílel 182 gólů a přidal 248 asistencí. Ve 84 utkáních playoff zaznamenal 50 bodů (21+29). Kromě Montréalu a Chicaga působil McDonald také v Bostonu, Detroitu, Pittsburghu a St. Louis. Kariéru uzavřel dvěma roky ve Winnipegu v tehdejší WHA. Do paměti fanoušků Hawks se zapsal zejména produktivní spoluprací v útoku s Mikitou a Wharramem, jejichž formace si vysloužila přezdívku Scooter Line.

Stan Mikita (1940–2018)

Zemřel Stan Mikita

Blackhawks v úterý oznámili, že zemřel legendární útočník se slovenskými kořeny Stan Mikita. Rodák z obce Sokolče u Liptovského Mikuláše drží klubové rekordy v počtu odehraných zápasů (1394) a nasbíraných bodů (1467). V Chicagu strávil v letech 1959–1980 celou svou hráčskou kariéru, výrazně přispěl k zisku Stanleyho poháru v roce 1961 a získal celkem 8 velkých trofejí: dvakrát Hartovu pro nejužitečnějšího hráče soutěže, čtyřikrát Arta Rosse pro nejproduktivnějšího hokejistu a dvakrát Lady Byng pro nejslušnějšího hráče. Tím završil svou obdivuhodnou proměnu z často vylučovaného raubíře, do historie chicagského i světového hokeje se však Mikita zapsal i jinak, když se podílel na vytvoření zahnuté čepele a jako jeden z průkopníku začal nastupovat v helmě. Od roku 1984 je členem Hokejové síně slávy. Mikita se často objevoval na klubových akcích, kde bavil fanoušky svým vtipem a historkami, v posledních letech se ale potýkal s vážnou nemocí a na veřejnosti již nevystupoval. Bylo mu 78 let.

Chris Chelios

Chris Chelios se vrací, bude ambasadorem Blackhawks

Legendární obránce Chris Chelios se vrací do Chicaga a klub jej v pondělí jmenoval svým ambasadorem. Chelios před několika dny ukončil své působení v Detroitu a oznámil, že míří zpět domů, zejména aby byl blíž své nemocné matce. Téměř okamžitě se zapojí do organizace Blackhawks a klub bude reprezentovat již na sjezdu fanoušků o nadcházejícím víkendu. Chelios je ikonou amerického hokeje. Spojené státy reprezentoval už na olympiádě v roce 1984 v Sarajevu a později vyhrál Světový pohár a z domácí olympiády v Salt Lake City v roce 2002 si přivezl stříbro. Třikrát vybojoval Stanleyho pohár, jednou s Montréalem a dvakrát s Detroitem. V Chicagu strávil Chelios celá 90. léta, získal zde svou druhou a třetí Norrisovu trofej pro nejlepšího obránce soutěže, řada fanoušků na něj ale zanevřela, když si vynutil přestup do týmu největšího rivala z Detroitu. Zde nastupoval ještě dlouho po čtyřicítce a po krátkém angažmá v Atlantě se k Red Wings vrátil v roli poradce a později asistenta trenéra. Ve stejné úloze Chelios působil i u reprezentace USA na posledním MS. Do Hokejové síně slávy byl hokejista, který v NHL odehrál v součtu s playoff přes 1917 zápasů (z toho 729 za Blackhawks), uveden v roce 2013. „Pro několik generací hráčů a fanoušků se Chris Chelios nesmazatelně zapsal do historie Blackhawks. Je nám ctí jej přivítat zpátky doma v United Center v roli ambasadora,“ vyjádřil se majitel Rocky Wirtz. „Znamená to pro mě všechno, Chicago je můj domov a vrátit se sem do klubu je pro mě i mou rodinu něco jedinečného,“ uvedl v tiskové zprávě Chris Chelios.

Brent Seabrook s rodinou

Seabrook odehrál 1000. zápas, Sikura s Deliou debutovali

Letošní sezona sice mnoho pěkných momentů nenabídla, v noci na pátek ale měli hráči i fanoušci hned několik důvodů k radosti. V utkání s Winnipegem na první pohled o nic nešlo: Chicago je ze hry o playoff, zatímco Jets mají výraznou ztrátu na Nashville a náskok na třetí Minnesotu. Jenže událostí bylo tolik, že je složité vybrat ten nejdůležitější moment. Obránce Brent Seabrook nastoupil do svého 1000. zápasu a stal se teprve 5. hráčem v klubové historii, který dosáhl takového milníku a přitom působil pouze v Chicagu. Přestože v posledních letech podával slabší výkony, je Seabrook jednou z klíčových postav mužstva, které získalo tři Stanleyho poháry. K tomu přispěl nejen spoustou těžkých minut, ale z pozice lídra také řadou důležitých gólů. Fanoušci v United Center si neužili jen vzácný začátek, v utkání, které Hawks vyhráli 6:2, pořádně oslavili také první hvězdu zápasu, neznámého brankáře Scotta Fostera (36). Ten dochytal střetnutí místo zraněného Collina Deliy, který nastoupil ke svému debutu místo Forsberga, jenž se zranil před utkáním, a během 14 minut chytil všech 7 střel. Proti Winnipegu debutoval také Dylan Sikura, jeden z nejslibnějších útočníků Hawks, a hned si připsal dvě asistence. Poprvé bodoval i Ejdsell, který se Sikurou a DeBrincatem poskládal útok nováčků (dohromady 81 utkání v NHL). Doplněno: Hawks povolali Bérubého zpátky do hlavního týmu. Delia by měl být v pořádku, zatím ale není jasné, kdo dostane proti Coloradu přednost. Svůj debut v NHL by měl v Denveru prožít obránce Blake Hillman, který do Chicaga zamířil právě z místní university.

Patrick Kane

Blackhawks zvítězili popáté v řadě, Minnesotu porazili 4:1

Chicago porazilo Minnesotu 4:1, navázalo tak na předchozí tři domácí výhry a po návratu do United Center si připsalo další dva body. Po pěti zápasech bez výhry se naopak raduje z pátého vítězství v řadě. Wild se museli obejít bez zraněné jedničky Devana Dubnyka a druhý den po sobě proto vsadili na brankáře Alexe Stalocka. Ten sice předvedl velmi dobrý výkon, na dvě střely Patricka Kanea, kterému výtečně přihrávali Schmaltz s Oesterlem, však nestačil a když se na začátku třetí části šikovně trefil zblízka Ryan Hartman, měli už Blackhawks zápas pod kontrolou. Ve výborné formě se opět ukázal Corey Crawford, který se na výhře podílel 27 úspěšnými zákroky. Několikrát se vytáhl ve složitých situacích kolem svého brankoviště a překonal jej pouze ranou od modré Matt Dumba. Blackhawks nyní čeká šestizápasová šňůra venku a před vlastními fanoušky se znovu představí až 6. ledna proti Vegas. Doplněno: Patrick Kane nejprve vyrovnal a svou druhou trefou v utkání následně přeskočil Dennise Hulla na 5. místě v klubové tabulce nejlepších střelců. V základní části odehrál za Chicago 773 střetnutí, ve kterých nastřílel 299 branek.

Tommy Wingels otevírá skóre duelu

Hawks zdolali ve třetí třetině Arizonu a vítězí 3:1

Do Chicaga zavítali v neděli Coyotes, které čekal třetí zápas ve čtyřech dnech. V první části minul ve velké příležitosti DeBrincat a ve druhé třetině zvonila za Crawfordem tyčka, na góly a šance si ale museli diváci počkat do závěrečné dvacetiminutovky. V ní se hrál otevřený hokej s řadou šancí a k plnému bodovému zisku se nakonec dopracovali domácí. Crawford nejprve vychytal Goligoskiho, Stepan pokazil svůj brejk a neuspěl ani zblízka Domi. Na druhé straně se Wedgewood vytáhl při dorážce Hinostrozy, jenže na ránu Wingelse už nedosáhl. Šest minut před koncem uklidil Duclair přihrávku Goligoskiho skrz brankoviště, z vyrovnání se však Arizona neradovala dlouho, když se přesně k zadní tyčce trefil Anisimov. O chvíli později sebral Kane puk z hole Domiho, při přečíslení 2 na 1 našel Schmalze a Blackhawks už dohráli zápas v klidu s dvougólovým náskokem. „První třetina slušná, druhá byla slabá, ale ve třetí už to bylo hodně dobré. Začalo se nám dařit, přidali jsme na rychlosti. Vypadalo to, že se nám povedlo nastartovat,“ hodnotil kouč Joel Quenneville. „Chytal výborně. Několikrát jsme se dostali do nepříjemné situace, pár nepovedených střídání, ale podržel nás. Další výtečný výkon,“ chválil brankáře Crawforda Patrick Kane, který bodoval poprvé po čtyřech zápasech a posunul se na 5. místo v historickém bodování Blackhawks. „Je to pro mě ctí, být vedle takových skvělých hráčů. Měl jsem štěstí na spoluhráče a podporu trenérů a vedení. Snad to bude pokračovat a ještě (nějaké body) přidám,“ vyjádřil se Kane.

Pierre Pilote

Zemřel legendární obránce Pierre Pilote

Bývalý vynikající obránce Pierre Pilote zemřel v sobotu ve věku 85 let. S výjimkou poslední sezony strávil celou svou kariéru v dresu Blackhawks, kde působil v letech 1955–1968. V playoff 1961 byl nejproduktivnějším hráčem svého týmu při cestě za ziskem Stanleyova poháru, sedm následujících sezon byl pak v Chicagu kapitánem. Pilote patřil mezi absolutní špičku mezi obránci své generace, třikrát v řadě obdržel Norrisovu trofej, pětkrát byl nejproduktivnějším zadákem soutěže a pětkrát byl vybrán do 1. All-Stars týmu. V roce 1976 byl uveden do Hokejové haly slávy a před devíti lety se dočkal vyřazení svého dresu #3 (společně s Keithem Magnusonem). V NHL odehrál Pilote celkem 890 utkání, ve kterých nasbíral 498 bodů (80+418) a 1251 trestných minut. Často se účastnil různých akcí s fanoušky, kde bavil všechny přítomné svých typickým smyslem pro humor. V Pilotovi Blackhawks ztrácí jednu ze svých klubových ikon.

Artemi Panarin slaví svou trefu v nájezdech

Blackhawks porazili Dallas po nájezdech 3:2

Výhra proti Dallasu se nerodila vůbec lehce, domácí nepředvedli svůj nejlepší výkon, ale nakonec uspěli v nájezdech, získali druhý bod a na čele Centrální divize mají před Minnesotou už osmibodový náskok. Blackhawks se dostali dvakrát do vedení, hosté ale dvěma zásahy Hemského pokaždé srovnali a v obou případech jejich trefách předcházely výtečné zákroky Coreyho Crawforda. Skóre otevřel při brejku 2 na 1 v přesilovce Patrick Kane a v polovině třetí třetiny překvapil Lehtonena pohotovou střelou, při které měl brankář Stars zakrytý výhled, Marián Hossa. Před prvním gólem Hemského Crawford zneškodnil šanci Hudlera, před trefou na 2:2 pak vychytal pokus Shora. Na výhře se chicagský gólman podílel celkem 44 zákroky a v prodloužení, ve kterém si opět domácí neporadili v přesilovce, se sice Stars dostali k puku až po třech minutách, následně ale měli rozhodnout Benn nebo z brejku Elie. Crawford však obě situace zvládl a v nájezdech už byli po gólech Kanea s Panarinem úspěšnější Hawks. Doplněno: Blackhawks před zápasem ocenili bývalého vynikajícího brankáře a člena Síně slávy Eddieho Belfoura, který v Chicagu strávil 8 sezon, získal zde Calderovu a dvakrát Vezinovu trofej a v roce 1999 vybojoval s Dallasem Stanleyův Pohár.

Coreyho Crawforda málem vyřadila Weberova bomba do masky, brankář Blackhawks ale nakonec výborným výkonem podpořil výhru 4:2

Hawks dotáhli výhru v Montréalu a jsou opět první na Západě

Chicago se v úterý představilo v Montréalu a když na začátku třetí třetiny proměnil Artemi Panarin sám před Pricem přihrávku Schmaltze, zdálo se, že s tříbrankovým náskokem už si hosté v pohodě dokráčí pro výhru. Jenže sedm minut před koncem snížil dorážkou zblízka Byron, smutný hrdina Habs při první a druhé inkasované brance, a o pár minut později vystřelil domácím naději Shea Weber. V závěru si však Blackhawks poradili a Jonathan Toews se po gólu do prázdné branky posunul s 269 zásahy na 7. místo před Tonyho Amonteho v klubové tabulce střelců. Corey Crawford se proti svému domácímu týmu opět vytáhl a 40 úspěšnými zákroky položil základ k tomu, aby Chicago znovu poskočilo na první místo v Západní konferenci před Minnesotu. Johnny Oduya se trefil poprvé po svém návratu z Dallasu a jedinou kaňkou na utkání s Canadiens zůstalo Anisimovovo zranění, byť se podle trenéra Quennevilla nejedná o nic vážného. „Vytvořili jsme si pěkný náskok, ale oni se po dvou akcích dostali zpátky do zápasu a najednou to bylo jen o gól. Věděli jsme, že zatlačí, jenže chtěli bychom to v takové situaci dohrát lépe a konec si pohlídat. Naštěstí jsme to zvládli a máme dva body,“ zhodnotil Patrick Kane, který se díky dvěma bodům za gól a asistenci posunul na špičku kanadského bodování NHL. Doplněno: Artem Anisimov bude chybět 3–4 týdny.

Zleva nahoře: Kane, Keith, Toews, Savard. Dole: Hull a Esposito.

Toews, Kane a Keith mezi stovkou nejlepších historie NHL

Obrovské pocty se v noci na sobotu dostalo trojici hráčů Blackhawks. NHL v rámci doprovodných akcí k Utkání hvězd v Los Angeles oznámila kompletní seznam 100 nejlepších hokejistů soutěže a mezi šesticí nominovaných, kteří jsou stále aktivní, figuruje chicagské trio Patrick Kane, Duncan Keith a Jonathan Toews. Přestože za Chicago nastupovalo v jeho bohaté minulosti více hráčů ze seznamu, klubový web uvádí, že jej reprezentuje devět jmen. Kromě zmíněné trojice to jsou ambasadoři Tony Esposito, Bobby Hull, Stan Mikita a Denis Savard, brankář Glenn Hall a útočník Max Bentley. Esposito, Hull a Savard se akce, kterou moderoval herec Jon Hamm, zúčastnili osobně, vážně nemocného Mikitu zastoupila jeho žena Jill s rodinou.

Jonathan Toews slaví svou 8. branku v sezoně.

Jonathan Toews nasbíral čtyři body v utkání plném rekordů

Blackhawks přivítali na domácím ledě Vancouver a po výhře 4:2 se potřetí v řadě radovali z plného bodového zisku. V první třetině nejprve napálil Campbellovu přihrávku Pánik a o pár minut později vymetl růžek Millerovy branky Kane. Do první přestávky šlo Chicago s dvougólovým náskokem, o který přišlo během 46. minuty. Smutným hrdinou těchto okamžiků byl obránce Kempný, nejprve jeho vyloučení potrestal od modré Stecher a následně přes českého zadáka na brankovišti lehce přešel Horvat a nadvakrát překonal Crawforda. O vítězi utkání nakonec rozhodl v 59. minutě dorážkou nepřesné střely Pánika kapitán Jonathan Toews, který si připsal celkem čtyři body za gól a tři asistence. Do prázdné završil skóre Marián Hossa, pro kterého to byl 400. bod v dresu Blackhawks. Z 500. bodu v NHL se radoval Brian Campbell a 200. výhru v NHL zaznamenal brankář Corey Crawford. Před ním se to v Chicagu povedlo jen třem legendám: Glennu Hallovi, Tonymu Espositovi a Eddiemu Belfourovi. Doplněno: Před utkáním Hawks ocenili bývalého vynikajícího útočníka Jeremyho Roenicka.

Ken Wharram
Ken Wharram

Zemřel Ken Wharram, vítěz Stanleyho poháru z roku 1961

Ve věku 83 let zemřel bývalý vynikající útočník Ken Wharram, vítěz Stanleyho poháru z roku 1961. V NHL nastupoval pouze za Chicago, v dresu Blackhawks odehrál 766 zápasů. Celkem nastřílel 252 branek a v klubových tabulkách byl ještě na podzim na 10. místě, než jej přeskočil současný kapitán Jonathan Toews. Dále Wharram přidal 281 asistencí a 43 bodů (16+27) v 80 utkáních playoff. Dvakrát byl vybrán do All-Stars týmu NHL, dvakrát si zahrál v Utkání hvězd, třikrát byl mezi 10 nejproduktivnějšími hráči a v roce 1964 obdržel Lady Byng Trophy pro nejslušnějšího hokejistu soutěže. Z NHL odcházel Wharram ve vrcholné formě, když potřetí v kariéře pokořil hranici 30 branek, během přípravného kempu v roce 1969 mu však vystavil stopku zánět srdečního svalu. V Chicagu patří drobný Kanaďan za jedno z nejlepších pravých křídel klubové historie, spolu se Stanem Mikitou a Abem McDonaldem či později Dougem Mohnsem vytvořil obávanou Scooter Line.

Patrick Kane střílí vítězný gól

Blackhawks v souboji lídrů porazili Montréal 3:2

V noci na neděli se United Center potkali lídři Východní a Západní konference. Canadiens zahájili sezonu rekordní šňůrou deseti vítězství na domácím ledě, do Chicaga ale přicestovali se sobotní výhrou nad Detroitem v nohách. Do branky Habs se tak postavil chicagský rodák Al Montoya a hlavně díky němu byli hosté až do konce utkání ve hře o dobrý výsledek. Rodák z Montréalu na druhé straně, Corey Crawford, se několikrát vyznamenal při slibných šancích Shawa a nestačil pouze na ránu Markova a smolný odraz Weberovy přihrávky od hole Kempného. Blackhawks vedli po přesné střele Gustava Forslinga, který se radoval ze svého prvního gólu v NHL, a dvěma zásahy otočili skóre zpátky na svou stranu ještě ve druhé třetině. Nejprve se z dorážky prosadil Hossa a následně se Kane parádním způsobem zbavil Petryho s Paciorettym a v pádu vstřelil rozhodující branku. Chicago bodovalo v 11. utkání v řadě a dva týdny bude nyní cestovat po hřištích soupeřů. Doplněno: Hawks před zápasem ocenili Denise Savarda, bývalého útočníka, který kromě své bohaté chicagské kariéry strávil také tři sezony doma v Montréalu (a získal zde v roce 1993 Stanley Cup).

Marián Hossa oslavil 500. branku v kariéře

Marián Hossa vstřelil proti Flyers svou 500. branku v NHL

„Abych řekl pravdu, je to skvělý pocit. Fanoušci byli úžasní a v rychlosti jsem si vzpomněl na celou svou kariéru. Je to 500 gólů. Mám radost, že můžu být vedle ostatních, kteří to dokázali, a chtěl bych poděkovat všem spoluhráčům, se kterými jsem nastupoval,“ pověděl po utkání Marián Hossa. Ve 26. minutě využil přesilovku a zvyšoval bekhendovou střelou už na 4:0, Blackhawks však pohodlný náskok během několika minut po druhé přestávce ztratili. Patrick Kane otevřel skóre kolem tyčky už po minutě hry, později Rasmussen využil zaváhání Provorova a z přesilovky se trefil Panarin. Flyers dal naději dvěma zásahy Read, následně se pěkně prosadil Couturier a když ve 44. minutě dostal v přesilovce spoustu prostoru k dorážce Simmonds, bylo vyrovnáno. Chicago nakonec zápas dotáhlo do vítězného konce, po pěkné kombinaci skóroval Anisimov a z brejku 2 na 1 se podruhé v utkání trefil Panarin.

Billy Dea bude uveden do Síně slávy AHL

Bývalý útočník Billy Dea (83) je jednou ze čtyř osob, které se v letošní sezoně zařadí do Síně slávy AHL. Vedení záložní soutěže to oznámilo v tiskové zprávě ve čtvrtek. Dea strávil většinu své aktivní kariéry v 60. letech v týmu Buffalo Bisons, tehdejší farmy Chicaga. V AHL nastoupil celkem do 720 zápasů, ve kterých nasbíral téměř 500 bodů (248+249). Kromě Buffala působil v lize krátce také v Baltimoru a za Tidewater. V NHL odehrál Dea, strýc bývalého chicagského obránce Jamese Wisniewskiho, téměř 400 utkání, z toho však za Blackhawks pouze 34 v sezoně 1957/1958, odkud následně putoval na 9 let do Buffala. Kromě Chicaga oblékal dres Rangers, Detroitu a Pittsburghu a opět Detroitu, kde poté působil jako asistent trenéra. Do Síně slávy byli dále vybráni obránce Bryan Helmer, útočník Rob Murray a funkcionář Doug Yingst, čtyřnásobný vítěz Calder Cupu s Hershey Bears.