Corey Crawford (© Chase Agnello-Dean/NHLI via Getty Images)

Corey Crawford se vrátil do hry, Arizona však zvítězila 4:1

Teprve v šestém utkání nové sezony stačila Chicagu normální hrací doba, po porážce s Arizonou 1:4 však Blackhawks poprvé vyšli bodově naprázdno. Do sestavy se po desetiměsíční přestávce zaviněné otřesem mozku vrátil brankář Corey Crawford a přestože podal solidní výkon, na vítězství to nestačilo. Utkání s Coyotes vyvolalo vzpomínky na minulý ročník, domácí se svým výkonem mohou být těžko spokojení, i když si – zejména v první třetině – vytvořili řadu příležitostí. Jenže Antti Raanta potvrdil, že se mu proti Chicagu daří, dvakrát mu pomohly tyčky a inkasoval jen po pěkné kombinaci, na jejímž konci stál Erik Gustafsson. Vítěznou branku vstřelil Vince Hinostroza, jeden z mnoha bývalých hráčů Hawks v dresu hostí, a do prázdné pak přidal ještě svou druhou trefu. Poprvé proti Blackhawks nastoupil trojnásobný vítěz Stanleyho poháru Niklas Hjalmarsson a klub jej ocenil vzpomínkovým sestřihem na kostce. „Ve druhé a třetí třetině jsem se cítil lépe, ze začátku ani moc příležitostí neměli. Jednu sice proměnili, tak bylo celkem fajn, že to mám za sebou. Řekl bych, že jsme si vytvořili hodně šancí a celý zápas byli blízko,“ vyjádřil se po svém návratu Crawford. „Když nehrajete tolik zápasů, musíte se soustředit na to, abyste nevypadli z rytmu. Je pořád ještě začátek sezony, ale každou možnost k odpočinku musíme využít a potom být v hlavě připravení. Dnes se nám tohle nepodařilo,“ pověděl kapitán Toews k pětidenní pauze po duelu proti St. Louis.

Alex DeBrincat (© Jonathan Daniel/Getty Images)

Blackhawks zachránili v divokém závěru bod proti Torontu

Také třetí letošní utkání dospělo do prodloužení, tentokrát už ale Chicago získalo pouze bod. I ten byl však vydřený, když se dvakrát při hře bez brankáře trefil Patrick Kane. Blackhawks, kteří před prvním domácím zápasem vzpomněli na klubovou legendu Stana Mikitu, získali dvoubrankový náskok, dvěma slepenými zásahy ale Toronto srovnalo. John Tavares pak třemi góly zajistil pokaždé Leafs vedení, jenže Chicago vždy srovnalo. Trefil se John Hayden, který v sestavě nahradil Martinsena, nebo letní posila Manning a na 5:5 srovnal v 59. minutě Patrick Kane. Jenže v následujícím střídání překonal Warda Matthews a tak se Kane při hře bez brankáře musel trefit ještě jednou. V prodloužení prostřelil Warda Rielly a bylo hotovo, přestřelka, ve které si obrany a brankáři vybrali slabší večer, však musela všechny diváky bavit. Tři body za asistence zapsali Jokiharju s Keithem a poprvé v NHL bodoval Dominik Kahun. Zejména jeho druhá přihrávka, po které zakončil báječnou kombinaci DeBrincat, stála za to. „Pokud jde o góly a vyložené šance, byl to šílený zápas. Konec byl už totálně nepředvídatelný. Měli jsme štěstí, že jsme srovnali, ale ten šestý gól už bychom dostat neměli,“ zhodnotil trenér Quenneville.

Hráči Blackhawks se radují z výhry (© Joe Puetz/NHLI via Getty Images)

Toews nastřílel hattrick a Hawks porazili Blues 5:4p

Dramatické utkání viděli fanoušci v sobotu večer v St. Louis. Blackhawks prohrávali 0:2, do třetí třetiny šli s těsným náskokem, aby kapitán Toews později srovnával na 4:4. V prodloužení pak završil povedenou střelou z brejku hattrick a do zápasu s Torontem nastoupí Chicago s dvěma výhrami v zádech. Do poloviny zápasu na tom byly oba celky podobě, se štěstím se prosadili Toews a Tarasenko, zatímco Parayko s Kanem slavili po vydařených střelách. V polovině zápasu Krüger zakončil přečíslení s Kanem, jenže na začátku třetí části domácí slepenými góly otočili. Podruhé skóroval Tarasenko, když Ward jeho ránu fantasticky vyrazil holí, puk však již přešel čáru a gól byl zpětně uznán. O půl minuty později zamířil přesně obránce Butler, ale Toews brzy srovnal, když se pohotově zorientoval před brankou a uklidil kotouč do sítě. Zatímco Chicago svou přesilovku nevyužilo, Blues byli blízko tomu, aby proměnili svou třetí početní výhodu v utkání a přiblížili se výhře. Jenže hosté těžké chvíle přežili, v prodloužení poté ujel Toews a překonal Allena ranou na lapačku. „Všechno to byly velmi důležité góly, navíc odvedl během střídání spoustu práce, aby se pak objevil před brankou, a v prodloužení se v brejku trefil skvěle,“ chválil Toewse kouč Qeunneville. „Mohlo to být trochu snazší, ale po takových výhrách máme obrovskou radost. Jsme nadšení a můžeme na tom stavět,“ těšil se Patrick Kane. Doplněno: Své první body v NHL zaznamenal obránce Henri Jokiharju.

Patrick Kane při vítězné brance (© Andrea Cardin/NHLI via Getty Images)

Chicago zahájilo sezonu výhrou v Ottawě 4:3p

Zápas dvou celků, u kterých se očekává, že obsadí spodní příčky tabulky, připomínal na začátek sezony ještě spíše přípravná utkání. Hned od prvních minut měly oba týmy hodně prostoru a řadu šancí, ujala se ale až DeBrincatova schovaná rána a Blackhawks brzy vedli. Jenže zanedlouho Senators srovnali po tečované střele Smitha a rychlou odpověď měli i na trefu Toewse z protiútoku, když si před branku sjel neobsazený Lajoie a radoval se při svém debutu v NHL z gólu. Kunitzovo vyloučení potrestal jen po pár vteřinách White, u tyčky dostal hodně místa, Ward si vybral trochu slabší chvilku a o přestávce domácí měli domácí náskok. Chicagská brankářská posila se ale jinak představila v dobrém světle, ve zbytku zápasu neinkasovala a dala svému týmu šanci na zvrat zejména několika pohotovými přesuny ve druhé části nebo při brejku Dzingela v 52. minutě. Hawks udeřili prakticky vzápětí, kdy Kane našel zpoza branky Seabrooka a ten povedenou ranou srovnal. V prodloužení získal Toews puk a poslal do úniku Kanea, který si zpracoval těžký puk a svou oblíbenou střelou bekhendem zápas ukončil.

Blackhawks zahájili přípravu porážkou 1:4 v Columbusu

Už v 1. minutě se trefil z pravé strany Alex Fortin, jenže směrem dopředu Blackhawks víc v Columbusu nepředvedli a nakonec se vrací domů s porážkou 1:4. V značně kombinované sestavě podle očekávání scházela většina zkušenějších hokejistů (na ledě se představili Anisimov, Krüger, Gustafsson a v brance nová posila Ward), do hry naopak zasáhli hokejisté z Rockfordu nebo nedávno draftování Boqvist, Kurashev a Jokiharju. Do branky Blue Jackets se na první dvě třetiny postavil J.-F. Berubé a kromě Fortinovy střely už neinkasoval. Domácí otočili ještě během první dvacetiminutovky a po přestávce si Ward připsal několik těžkých zákroků. V úvodu třetí třetiny potrestal chybu Hawks Atkinson a v závěru ještě Deliu, který v polovině zápasu Warda vystřídal, překonal Foudy. Nejvytíženějším hráčem Chicaga byl Henri Jokiharju (23:03), v útoku hráli nejčastěji Artem Anisimov (19:00) s Dominikem Kahunem (18:37). Erik Gustafsson vypálil celkem 7 pokusů, zatímco Boqvist, Dahlström a D. Sikura stříleli každý třikrát.

IceHogs opět prohráli v prodloužení a v sezoně končí

Chris DiDomenico, nejproduktivnější hráč playoff AHL (7+11 ve 13 zápasech) sice srovnal při hře bez brankáře na 1:1, v závěru prvního prodloužení ale vystřelil Texasu postup do finále Roope Hintz, když dostal v ideální pozici dost prostoru, aby proměnil přihrávku od zadního mantinelu. IceHogs končí v playoff s bilancí 9 výher a 4 porážky a proti Stars odehráli velmi těsnou sérii, ve které čtyřikrát rozhodovalo prodloužení. V něm byl třikrát úspěšnější soupeř a po výhře v šestém střetnutí se může těšit na boj o Calder Cup proti Torontu. Jeff Glass pochytal 38 střel a jeho kolega na druhé straně Mike McKenna nasbíral stejný počet zákroků. „Jsme zklamaní, samozřejmě. Byla to vyrovnaná série, hodně se hrálo v prodloužení a asi by si zasloužila sedmý zápas. Texas hrál dobře, ale potom, co se nám podařilo vyrovnat, jsme se cítili nahoře. Jenže v prodloužení se Stars zvedli a nakonec ho zvládli lépe. Jsme smutní, že už je konec,“ vyjádřil se trenér Jeremy Colliton.

Rockford si udržel naději, v sérii prohrává 2:3

IceHogs čelili a stále čelí hrozbě vyřazení, zbývající dva domácí duely ve čtvrtek a pátek však vyhráli a v sérii s Texasem nyní prohrávají 2:3. Do branky se poprvé v playoff postavil Jeff Glass a zatímco ve čtvrtém střetnutí pochytal 28 střel, v pátém utkání zlikvidoval hned 40 pokusů Stars. Ve čtvrtek zazářil třemi body Victor Ejdsell (2+1). Nejprve poslal Hogs do vedení po pěkné individuální akci, jenže hosté dvěma přesilovkovými góly otočili skóre. Na 2:2 srovnal v 54. minutě tečí Fransonovy střely Johnson a v prodloužení využil Ejdsell přesilovku, když mu Highmore posunul puk před odkrytou branku. V pátek se Rockford dostal rychle do dvoubrankového náskoku a díky vynikajícímu Glassovi dotáhl zápas do vítězného konce. V polovině utkání snížil po příhodném odrazu do ideální pozice Hintz, ale v 52. minutě uklidnil domácí tým šťastnou trefou David Kämpf. Pro českého útočníka to byl první bod v playoff, z gólu se radoval naposledy ještě v Chicagu proti St. Louis 18. března. Jeho nahození, které snad ani nemířilo na branku, si McKenna srazil vyrážečkou za záda a Rockford už vedení nepustil. Série pokračuje v noci na úterý v Cedar Parku v Texasu, případný sedmý duel je na programu o den později.

IceHogs prohráli v přestřelce s Texasem a ztrácí 0:3

Semifinálová série mezi IceHogs a Stars se za stavu 2:0 přesunula do Rockfordu, kde diváci v noci na středu viděli celkem 11 branek. Oba týmy si několikrát vyměnily vedení a o vítězi se nakonec muselo stejně jako v minulém střetnutí rozhodnout v prodloužení. V něm si přihrávku McKenzieho srazil do branky Clendening a zařídil tak Texasu pohodlný náskok 3:0 na zápasy. Skóre třetího duelu otevřel po individuální akci Sikura a v první třetině se ve výhodě trefil Hayden, jenže do přestávky šli Hogs se ztrátou 2:3. Ve druhé dvacetiminutovce otočili dělovkou v končící přesilovce Forsling a zblízka Johnson po parádní přihrávce Highmora. Ve třetí části se opět dvakrát prosadili hosté a o vyrovnání se tak postaral až v poslední minutě Franson při hře bez gólmana. Collin Delia pochytal celkem 21 střel a zdá se, že v sérii s Texasem ho báječná forma ze začátku playoff opustila. Teprve podruhé ve vyřazovacích bojích sáhl kouč Colliton do sestavy, ve které Louise s Raddyshem nahradili Samuelsson a Tuulola.

IceHogs v playoff stále bez porážky, Manitobu vyřadili 4:0

Rockford smetl Manitobu 4:0 na zápasy, v playoff vyhrál všech sedm svých utkání a nyní se může těšit na semifinálovou sérii s Texasem, nejlepším týmem Pacifické divize. IceHogs výtečně načasovali formu, Collin Delia chytá s úspěšností zákroků 94,8 % a klíčem k úspěchu jsou zatím ďábelské přesilovky. Rockford jich proměnil už 15 (37,5 %) a díky tomu je Chris DiDomenico (4+7) nejproduktivnějším hráčem playoff a Cody Franson (4+4) s Adamem Clendeningem (1+8) nejčastěji bodujícími obránci. Victor Ejdsell proměnil v posledním utkání s Manitobou trestné střílení a na pět branek potřeboval pouze sedm střeleckých pokusů. IceHogs porazili v tomto duelu Moose 6:4 a využili čtyři z devíti přesilovek. Texas, farma Dallasu, porazil v prvním kole 3:1 Ontario a ve druhém si poradil s Tucsonem 4:1 na zápasy. Celkem pětkrát už si Stars zahráli v prodloužení.

Tanner Kero v jednom z letošních utkání proti Wolves

Rockford se utká v playoff s Chicagem

Po posledním zápase IceHogs v základní části AHL je jasné, že se v 1. kole playoff střetnou s Chicago Wolves. První zápas série bude na programu v sobotu 21. dubna v Chicagu. Oba týmy se letos v základní části utkaly celkem 12x a každý vyhrál 6 utkání. Wolves ovšem vyhráli oba poslední zápasy v závěru základní části.

Oba celky uctily památku hráčů a trenérů Humboldtu Broncos, kteří zahynuli při dopravní nehodě

Blackhawks ukončili sezonu porážkou ve Winnipegu

Chicago prohrálo ve svém posledním letošním utkání ve Winnipegu 1:4. Všem hokejistům Blackhawks však sezona ještě nekončí, zatímco někteří by se měli představit na světovém šampionátu (Patrick Kane účast zvažuje, Jonathan Toews ale Dánska nepojede), několik dalších může zamířit na farmu do Rockfordu (Bérubé, Ejdsell, Hayden, Glass, Gustafsson, Jurčo, Kämpf, Martinsen). IceHogs stačí získat bod v jednom ze tří zbývajících střetnutí, aby si zajistili místo v playoff AHL. Ale zpátky k utkání s Jets. Oba celky před začátkem duelu uctily památku hráčů a trenérů juniorského týmu Humboldt Broncos, kteří zemřeli při páteční srážce autobusu s kamionem cestou na zápas. Hokejisté Chicaga i Winnipegu pak odehráli utkání se jménem Broncos místo klasických jmenovek a výtěžek z dražby těchto dresů půjde později na pomoc zraněným a pozůstalým. Utkání jinak s ohledem na všechny okolnosti nemělo velký náboj a Andrew Copp dvěma zásahy zvyšoval ve 2. třetině už na 4:0. Jedinou branku hostí zaznamenal ranou od modré Brent Seabrook a Jeff Glass pochytal celkem 35 střel. „Je to na nic. Řekl jsem to už milionkrát, teprve teď začíná ta nejlepší část sezony a je těžké srovnat se s tím, že u toho nebudeme,“ vyjádřil se Seabrook. Poslední zápas v kariéře odehrál ve svém rodném městě útočník Patrick Sharp. „Dokázal toho hrozně moc. Když před 10 lety přišel, hodně nám pomohl a měl na náš mladý tým velký vliv,“ ocenil Sharpa trenér Quenneville.

Patrick Sharp

Patrick Sharp se loučí s kariérou, v Chicagu hrál naposledy

Trojnásobný vítěz Stanleyho poháru Patrick Sharp (36) prožil v posledním letošním domácím utkání svou derniéru a chicagským fanouškům se zřejmě v United Center představil naposledy. Nastoupil (opět) s „A“ na dresu a v zahajovací sestavě, celkem strávil na ledě 19:03. V přerušení během třetí třetiny mu klub promítl vzpomínkové video a emotivní byl i samotný závěr zápasu, který Blues vyhráli 4:1. „Nebylo snadné se soustředit na zápas, ale nakonec to šlo. Když kluci zůstali na ledě a přiměli mě, abych objel čestné kolečko, to si budu pamatovat navždy,“ pověděl Sharp. Chicago původně posílil v průběhu sezony 2005–2006 výměnou z Philadelphie a před rokem se po dvou sezonách v Dallasu vrátil. Pokud bude zítřejší střetnutí ve Winnipegu skutečně jeho poslední, rozloučí se Sharp s NHL s bilancí 939 utkání. Dosud nastřílel 287 branek, na 333 přihrál a 87 bodů přidal ve 142 duelech playoff. Kromě tří Pohárů získal zlato na olympiádě v Soči. Doplněno: Blackhawks před utkáním ocenili klubovou legendu Stana Mikitu. Těžce nemocného Mikitu (77) zastoupili na ledě jeho vnuci v rámci akce One More Shift. Bývalý slovenský útočník strávil celou svou kariéru v Chicagu, kde během 1394 zápasů nasbíral 1467 bodů (541+926), v roce 1961 pomohl vybojovat na dlouhou dobu poslední Stanleyho pohár a získal řadu individuálních ocenění včetně dvou trofejí pro nejužitečnějšího hráče NHL. V sezoně 1983/1984 byl Mikita uveden do Hokejové síně slávy.

Duncan Keith se raduje z vítězného gólu

Keith rozhodl 9 vteřin před koncem o výhře v St. Louis

Blake Hillman nastartoval svou první brankou v soutěži obrat proti Blues, poprvé za Chicago se trefil také Andreas Martinsen, zatímco Alex DeBrincat se radoval už ze svého 28. gólu. Ústřední postavou byl však na začátku i na konci zápasu Duncan Keith. Ten nejprve na brankové čáře zachraňoval při šanci Schwartze a video neprokázalo, že by spolu s brankářem Bérubém neudrželi puk ve hře. Do centra pozornosti se Keith vrátil v posledních vteřinách utkání, když mu v přesilovce nabil DeBrincat a chicagský obránce svou teprve druhou trefou v letošní sezoně zajistil hostujícímu celku výhru 4:3. Blues získali ve druhé třetině náskok po dorážce Schenna a brejku Tarasenka, jenže pak Allena v oslabení propálil Hillman a v polovině závěrečné části si domácí gólman mohl vyčítat DeBrincatovu ránu z pravého křídla. „Hrají o víc než my, víme, že jsou teď pro ně body důležité. V nasazení jsme se jim vyrovnali, ale jsme hlavně rádi, že si můžeme zahrát zápas, kde o něco jde,“ pověděl Duncan Keith. St. Louis propáslo šanci posunout se na poslední příčku zajišťující účast v playoff a dvě utkání před koncem základní části ztrácí na Colorado stále jeden bod. K odvetě přicestují Blues do Chicaga zítra.

Brent Seabrook s rodinou

Seabrook odehrál 1000. zápas, Sikura s Deliou debutovali

Letošní sezona sice mnoho pěkných momentů nenabídla, v noci na pátek ale měli hráči i fanoušci hned několik důvodů k radosti. V utkání s Winnipegem na první pohled o nic nešlo: Chicago je ze hry o playoff, zatímco Jets mají výraznou ztrátu na Nashville a náskok na třetí Minnesotu. Jenže událostí bylo tolik, že je složité vybrat ten nejdůležitější moment. Obránce Brent Seabrook nastoupil do svého 1000. zápasu a stal se teprve 5. hráčem v klubové historii, který dosáhl takového milníku a přitom působil pouze v Chicagu. Přestože v posledních letech podával slabší výkony, je Seabrook jednou z klíčových postav mužstva, které získalo tři Stanleyho poháry. K tomu přispěl nejen spoustou těžkých minut, ale z pozice lídra také řadou důležitých gólů. Fanoušci v United Center si neužili jen vzácný začátek, v utkání, které Hawks vyhráli 6:2, pořádně oslavili také první hvězdu zápasu, neznámého brankáře Scotta Fostera (36). Ten dochytal střetnutí místo zraněného Collina Deliy, který nastoupil ke svému debutu místo Forsberga, jenž se zranil před utkáním, a během 14 minut chytil všech 7 střel. Proti Winnipegu debutoval také Dylan Sikura, jeden z nejslibnějších útočníků Hawks, a hned si připsal dvě asistence. Poprvé bodoval i Ejdsell, který se Sikurou a DeBrincatem poskládal útok nováčků (dohromady 81 utkání v NHL). Doplněno: Hawks povolali Bérubého zpátky do hlavního týmu. Delia by měl být v pořádku, zatím ale není jasné, kdo dostane proti Coloradu přednost. Svůj debut v NHL by měl v Denveru prožít obránce Blake Hillman, který do Chicaga zamířil právě z místní university.

Brent Seabrook v souboji před brankou Hawks

Letošní playoff bude bez Chicaga

Poprvé po 9 letech se Chicago neprobojovalo do playoff a osm utkání před koncem základní části má jistotu, že se letošní cesta za Stanleyho pohárem uskuteční bez něj. Po dvou porážkách v 1. kole tak přichází další zklamání. „Druhá půlka sezony se nám nepovedla, když to řeknu mírně. Většina zápasů probíhala podobně jako tento, kdy se dostaneme do vedení, pak inkasujeme a už se nedokážeme dostat zpátky do hry,“ pověděl Patrick Kane. V utkání s Coloradem sice po přesilovkové brance Seabrooka Blackhawks vedli, jenže hosté po přestávce otočili skóre a nakonec zvítězili 5:1. Chicago má po 74 zápasech na kontě jen 69 bodů a v Centrální divizi mu náleží poslední příčka. Poprvé v bohaté historii klubu se v dresu Blackhawks představil norský hokejista. Andreas Martinsen (27) odehrál při svém chicagském debutu 11:22 a připsal si dvě střely, tři hity a menší trest za sekání, při kterém Avalanche srovnali skóre. Francouzský brankář Cristobal Huet (42), který v Chicagu strávil dvě sezony a v roce 2010 zde získal Stanleyho pohár, ukončil aktivní kariéru. Poslední dva roky své smlouvy s Hawks strávil na hostování ve Fribourgu, šest let poté působil v Lausanne. Francii Huet reprezentoval na 13 šampionátech a olympiádách v Naganu a Salt Lake City.