Patrick Kane při rozhodující brance

Blackhawks porazili Floridu a zvítězili potřetí v řadě

Ze třetí výhry v řadě se v úterý v United Center radovali hráči Blackhawks. Trojici utkání na domácím kluzišti proti soupeřům z chvostu tabulky nakonec Chicago s odřenýma ušima zvládlo a připsalo si šest důležitých bodů v boji o playoff, stejně jako proti Buffalu ale tentokrát muselo rozhodnout až prodloužení. V první třetině bylo vidět hodně šancí a oba týmy měly několik povedených střídání, jedinou branku ale vstřelili Hawks, když se zblízka trefil nepokrytý Saad. Hned po přestávce trefil Trocheck tyčku a Crawford se pak několikrát vyznamenal, jenže na brejk Bjugstada už nedosáhl. Ve třetí třetině nejprve Panthers potrestali chybu domácích v obranném pásmu a tempo trochu opadlo. Chicagu se ale podařilo šest minut před koncem srovnat, když rychlou akci zakončil přesnou střelou Toews. V samém závěru trefil Anisimov šikovnou tečí jen tyčku a branková konstrukce naopak pomohla domácím v prodloužení, když ve vyložené pozici neuspěl Ekblad. O vítězství tak rozhodl o chvíli později Patrick Kane, když zužitkoval výbornou práci Anisimova v souboji s Mathesonem a střelou na vyrážečku překonal Reimera. „Věděli jsme, že tyhle tři zápasy jsou důležité a chtěli jsme získat pět nebo šest bodů. Nakonec máme šest a to je super. Mohlo to být úplně jinak, trefili břevno a měli další šance. Když jsme měli šanci my, tak jsme ji využili. A výhra je o to cennější, že jsme ve třetí třetině prohrávali,“ prohlásil Kane. Doplněno: Richard Pánik vypadl ze sestavy, na ledě jej nahradil Ryan Hartman, který na tribuně strávil předchozí dva duely. Jan Rutta odstoupil z utkání ve druhé třetině s podezřením na otřes mozku.

Corey Crawford

Corey Crawford je zraněný, Blackhawks povolali Bérubého

Brankář Corey Crawford se zranil v utkání s Dallasem a Chicagu bude nějakou chvíli chybět. Zatím není znám přesný důvod jeho absence, ani jak dlouhou dobu bude mimo hru, do zápasu se však nedostane minimálně týden. Jeho místo v hlavním týmu zaujme Jean-Francois Bérubé, který posílil Blackhawks v létě jako volný hráče a dosud působil na farmě v Rockfordu. Větší prostor nyní ale čeká na Antona Forsberga, také brankáře, který v Chicagu zažívá svou první sezonu. Crawford letos (opět) patřil mezi největší lídry mužstva a Blackhawks držel nad vodou i v utkáních, kdy se ostatním hráčům moc nedařilo. Před pár dny navíc dosáhl významného milníku, když nastoupil do svého 400. zápasu v dresu Hawks, což se doposud povedlo pouze legendám Hallovi, Espositovi a Belfourovi. Doplněno: Útočník Jordin Tootoo se naopak vrací po zranění do hry a Blackhawks jej zapsali na listinu volných hráčů. Pokud si jej nikdo nevybere, měl by se zařadit do sestavy IceHogs na farmě v AHL.

Marián Hossa s Pohárem v roce 2015

Marián Hossa nenastoupí do sezony 2017/2018

Útočník Marián Hossa (38) ze zdravotních příčin nenastoupí do nové sezony a Blackhawks se tak bez něj budou muset obejít. Podle oficiálního vyjádření hráče na klubovém webu se několik posledních sezon potýkal s kožní chorobou, kterou pod dohledem týmových lékařů léčil. Vedlejší účinky léků však Hossovi nedovolí hrát v nadcházející sezoně hokej. Rodák z Trenčína má platnou smlouvu až do roku 2021, vrátit se do NHL po jednom vynechaném ročníku by ale bylo velmi obtížné. Pokud by Hossa ukončil kariéru, Chicagu se bude do rozpočtu dále započítávat částka asi 3 milionů dolarů. V případě, že bude Hossa na začátku sezony zapsán na listinu zraněných, mohou Hawks ušetřit pod stropem celou částku 5,275 milionu dolarů. Hossa strávil v Chicagu 8 let a třikrát vybojoval Stanleyho pohár. V NHL nastoupil celkem do 1309 utkání, během kterých nasbíral 1134 bodů za 525 branek a 609 přihrávek. V Ottawě, Atlantě a Detroitu si získal pověst skvělého střelce, v Chicagu se ale brzy projevil jako jeden z nejlepších defenzivních útočníků v soutěži. Čtyřikrát získal cenu pro nejlepšího hokejistu Slovenska. Doplněno: Vyjádření Hossy, Bowmana a lékaře Terryho.

Matt Iacopelli

Matt Iacopelli se s klubem dohodl na dvouleté smlouvě

Útočník Matt Iacopelli (22) uzavřel s Chicagem dvouletou smlouvu, která vstoupí v platnost po skončení letošní sezony. Iacopelli, kterého si Blackhawks vybrali ve 3. kole draftu 2014 (83. volbu získali z Calgary při trejdu Brandona Bolliga), strávil poslední dva roky na Western Michigan University a s 36 body byl letos nejproduktivnějším hráčem svého týmu. Ve 40 zápasech nastřílel 20 branek a vešel se tak do první třicítky v tabulce kanonýrů celé soutěže. Iacopelli je urostlý hokejista s výbornou střelou, předcházející dva ročníky – druhý v Muskegonu v USHL a první na universitě – pro něj ale byly z hlediska produktivity zklamáním a teprve letošní rok mu vyšel podle představ. Nyní se zapojí do přípravy na farmě v Rockfordu, kde nahradí chybějícího Roye Radkea. Ten před pár dny s Chicagem podepsal smlouvu také od nové sezony, jenže musí se zraněným ramenem na operaci a k IceHogs nakonec oproti plánu po konci své sezony v Barrie v OHL nezamířil.

Coreyho Crawforda málem vyřadila Weberova bomba do masky, brankář Blackhawks ale nakonec výborným výkonem podpořil výhru 4:2

Hawks dotáhli výhru v Montréalu a jsou opět první na Západě

Chicago se v úterý představilo v Montréalu a když na začátku třetí třetiny proměnil Artemi Panarin sám před Pricem přihrávku Schmaltze, zdálo se, že s tříbrankovým náskokem už si hosté v pohodě dokráčí pro výhru. Jenže sedm minut před koncem snížil dorážkou zblízka Byron, smutný hrdina Habs při první a druhé inkasované brance, a o pár minut později vystřelil domácím naději Shea Weber. V závěru si však Blackhawks poradili a Jonathan Toews se po gólu do prázdné branky posunul s 269 zásahy na 7. místo před Tonyho Amonteho v klubové tabulce střelců. Corey Crawford se proti svému domácímu týmu opět vytáhl a 40 úspěšnými zákroky položil základ k tomu, aby Chicago znovu poskočilo na první místo v Západní konferenci před Minnesotu. Johnny Oduya se trefil poprvé po svém návratu z Dallasu a jedinou kaňkou na utkání s Canadiens zůstalo Anisimovovo zranění, byť se podle trenéra Quennevilla nejedná o nic vážného. „Vytvořili jsme si pěkný náskok, ale oni se po dvou akcích dostali zpátky do zápasu a najednou to bylo jen o gól. Věděli jsme, že zatlačí, jenže chtěli bychom to v takové situaci dohrát lépe a konec si pohlídat. Naštěstí jsme to zvládli a máme dva body,“ zhodnotil Patrick Kane, který se díky dvěma bodům za gól a asistenci posunul na špičku kanadského bodování NHL. Doplněno: Artem Anisimov bude chybět 3–4 týdny.

Artemi Panarin ukončil zápas svým proměněným nájezdem

Oslabení Blackhawks vydřeli s Islanders oba body

Chicago se muselo proti Islanders obejít bez několika zraněných hráčů, k Hjalmarssonovi s Oduyou se na marodku přidali Anisimov s Darlingem a pro nemoc vypadl ze sestavy i Nick Schmaltz. Kvalitu v útočné fázi domácího celku to výrazně poznamenalo a pokud si diváci většinu zápasu neužili moc vzrušení, závěr jim to bohatě vynahradil. V první polovině utkání neuspěli v brejku ani Tavares, ani Tootoo, a přestože byli hosté v obou přesilovkách nebezpeční, skóre otevřel ve 34. minutě Brock Nelson při vlastním oslabení. Campbell propadl u mantinelu a Nelson následné přečíslení využil střelou mezi Crawfordovy betony. Díky pozornosti domácího gólmana se už do přestávky skóre neměnilo. Ve třetí třetině měli Hawks převahu, Greiss ale vychytal jak Hartmanovu tutovku, tak Panarinovu střelu z ideální pozice. Při hře v šesti už ale na Panarinovu ránu nestačil zareagovat a šlo se do prodloužení. V něm oba brankáři zazářili a bonusový bod Chicagu zajistili v nájezdech Toews s Panarinem. „Vždycky se nám dařit nemůže a někdy musíme zápasy i takhle otáčet. Ukázali jsme sílu, nevzdali jsme se a bylo fajn vidět, jak to (Panarin) na konci trefil,“ pochvaloval si Corey Crawford.

Patrick Kane se raduje ze svého gólu, v posledních třech zápasech jich dal hned sedm

Pánik rozhodl krásným gólem, Kane nastřílel hattrick

Richard Pánik si v závěru druhé třetiny ukradl zápas proti Pittsburghu pro sebe, když se nádhernou kličkou zbavil Malkina a přesnou střelou zařídil vítězný gól. Blackhawks porazili svého soupeře v souboji dvou špičkových týmů 4:1 a kromě Pánika měl tento duel i jiné hvězdy. Scott Darling pochytal 36 střel a připsal si několik fantastických zákroků, když třeba Cullenovi ukradl zblízka gól lapačkou. Patrick Kane se nakonec radoval z hattricku, u prvních dvou zásahů těžil z výtečné práce Schmaltze a třetí branku přidal z ostrého úhlu při závěrečné hře Penguins v šesti. Jedinou kaňkou tak zůstává zranění Artema Anisimova, který zřejmě bude nějakou dobu v sestavě chybět. „V posledních čtyřech zápasech hraje na vyšší úrovni a dnes byl opět hodně vidět, z toho máme radost,“ pochvaloval si kouč Quenneville výkon Nicka Schmaltze, který právě Anisimova nahradil ve druhé formaci. „Dneska to nebyl můj nejlepší zápas, ale i tak jsme měl nějaké šance a dokázal je proměnit,“ radoval se Kane. Z posledních 11 zápasů má na kontě 12 branek.

Patrick Kane slaví jednu ze svých branek s Panarinem a Rozsívalem

Kane nastřílel Arizoně hattrick, trefil se i Rozsíval

Zatímco souboj s Minnesotou připomínal svou intenzitou playoff, při návštěvě Coyotes viděli diváci v United Center úplně jiný, bezstarostný hokej. Ani jedna z obran v čele s brankáři Crawfordem a Smithem nepůsobila pevným dojmem, také proto bylo skóre o první přestávce vyrovnané 3:3. Blackhawks se nakonec radovali z výhry 6:3 a třemi zásahy se na tom podílel Patrick Kane. Poprvé od poloviny ledna nastoupil veterán Michal Rozsíval a přestože trenéři postavili do sestavy sedm obránců, brzy z utkání odstoupil zraněný Hjalmarsson. Rozsíval byl sice na ledě při první a druhé obdržené brance, nakonec to však byl právě on, kdo zápas s Arizonou, kde dříve působil, rozhodl. Ve 23. minutě se zapojil do protiútoku a přihrávku Schmaltze (jenž oslavil 21. narozeniny gólem a asistencí) pověsil z ideální pozice mimo dosah Smitha. „Dneska jsme měli v obraně rezervy, ale napadalo hodně branek, gólově přispěli všichni a z toho máme radost,“ pověděl kouč Quenneville. Doplněno: Blackhawks vstřelili dva hattricky po sobě naposledy před 10 lety, kdy se prosadili Alexei Zhamnov a Erice Daze.

Michal Rozsíval v předzápasovém rozhovoru s Jakubem Voráčkem

Hawks ve Philadelphii neuspěli a přišli o Crawforda

Artemi Panarin sice ve 4. minutě otevřel skóre, jinou branku už ale Blackhawks ve Philadelphii nepřidali a prohráli se svým soupeřem 3:1. Chicagu se nevydařila druhá třetina, během které otočil slepenými góly mladý obránce Ivan Provorov a z přečíslení tři na dva se pěknou ranou prosadil Schenn. Flyers další šance nevyužili, na druhé straně chytil Steve Mason slibnou střelu Panarina a několikrát se do dobré pozice tlačili Pánik s Krügerem. Právě po jedné jejich akci zasahoval Provorov na brankové čáře a i když se zdálo, že by Blackhawks mohli snížit, video jejich gól nepotvrdilo. V závěru zápasu už si hosté nic nevytvořili, větší ztrátou je však absence brankářské jedničky Coreyho Crawforda. Ten se ve Philadelphii podrobil operaci slepého střeva a svému celku bude nějakou dobu scházet. Darlingovi kryl na střídačce záda Eric Semborski, narychlo angažovaný gólman se zkušenostmi z univerzitní soutěže. Do sestavy se naopak vrátil po delší době uzdravený Trevor Van Riemsdyk.

Richard Pánik slaví svůj 7. gól v sezoně

Po návratu do Chicaga výhra nad Floridou v nájezdech

Hawks se po dvou týdnech vrátili do United Center a v na šance bohatém utkání porazili po nájezdech Floridu 2:1. Skóre otevřel v první třetině z brejku Richard Pánik a po dlouhé době se tak radoval ze vstřeleného gólu. Hosté, poprvé s novým trenérem, vyrovnali v přesilovce krátce po druhé přestávce, když se po šťastném odrazu prosadil na brankovišti Jaromír Jágr. Česká legenda nastoupila do svého 1652. zápasu a o jeden tak poskočila před Chrise Cheliose. Oba brankáři si v utkání nemohli stěžovat na nedostatek práce, Crawford zneškodnil ránu Barkova a poradil si v řadě ošemetných situací kolem svého brankoviště, nejvíc starostí mu ale nadělal moment ve třetí části, když upadl po srážce s Hinostrozou a s pomocí tyčky jen tak tak vyrazil střelu MacKenzieho. Chicagské šance naopak nevyužili Schmaltz, Hossa nebo dvakrát Panarin. Právě Panarin ale spolu s Pánikem uspěl v nájezdu a získal domácím druhý bod. Doplněno: Artem Anisimov pro zranění po nastřelení pukem zápas nedohrál.

Joel Ward skóruje v oslabení

Jonathan Toews se zranil při porážce v San José

Blackhawks prohráli v zajímavém utkání v San José 2:1. Fanoušci sice viděli jen tři branky, potěšit je ale mohla celá řada dalších příležitostí na obou stranách. Domácí poslal do vedení Couture nechytatelnou ranou v přesilovce 4 na 3 a náskok domácích následně zvýšil Ward, když v oslabení unikl Seabrookovi a chytře si poradil i s Crawfordem. Chicagský gólman už v utkání dále neinkasoval a i když mu dvakrát pomohla branková konstrukce, parádně zlikvidoval třeba dvě střely Pavelskiho. Hawks snížili ve 33. minutě, když Panarin perfektně trefil křižnou přihrávkou Anisimova, po hříchu to ale byla jediná branka hostujícího celku. Martin Jones si připsal stejně jako Crawford 33 zákroků. V nadějných pozicích neuspěli zejména nováčci Hartman, Motte a Hinostroza. Horší následky než druhá porážka v řadě může mít pro klub zranění kapitána Jonathana Toewse, podrobnější informace o jeho zdravotním stavu však nejsou k dispozici. „Více se dozvíme zítra (ve čtvrtek), snad to ale nebude nic vážného,“ pověděl trenér Quenneville.

Hráči Blackhawks se radují z přesilovkového gólu

Blackhawks pokračují ve střelecké formě

Chicago nastřílelo opět šest branek a po výhře nad Arizonou 6:2 zapsalo do tabulky další dva body. Pohodlné vítězství bylo ale vykoupeno zraněním Artemiho Anisimova, kterého narazil na mantinel Antoine Vermette, bývalý hráč Hawks. Skóre otevřel v 6. minutě Pánik, jenž nahradil v elitní formaci zraněného krajana Hossu, a druhý gól pak v oslabení přidal Toews. Ve druhé části využili domácí třikrát přesilovku a ve všech případech si připsal asistenci nejproduktivnější nováček soutěže Artemi Panarin, který tak za poslední tři zápasy nasbíral hned 11 bodů (3+8). „Chceme se zlepšit na takovou úroveň, jaká bude v playoff potřeba, ale to je samozřejmě jednodušší, když už je playoff za rohem a motivaci máte přímo před nosem,“ vyjádřil se kapitán Toews.

Corey Crawford se zranil a bude ve Winnipegu chybět

Brankář Corey Crawford utrpěl nespecifikované lehčí zranění v horní části těla a vynechá nejméně páteční zápas ve Winnipegu (další dvě utkání pak Blackhawks sehrají doma proti Minnesotě a Dallasu). Crawford v letošní sezoně nastoupil do 57 střetnutí (35 výher), ve kterých udržel sedmkrát čisté konto a s úspěšností zákroků 92,6 % je na pátém místě v NHL. Rodák z Montréalu patří k nejvytíženějším brankářům v soutěži a Chicago se v této sezoně mohlo spoléhat na jeho skvělé výkony. Společně s náhradníkem Scottem Darlingem do Winnipegu odcestuje Michael Leighton (34), kterého Hawks povolali z farmy v Rockfordu. Ten za IceHogs nastoupil do 46 utkání (28 výher) a chytal s úspěšností 91,8 %. Minulou neděli Leighton zlomil rekord legendárního Johnnyho Bowera v počtu vychytaných nul v soutěži. Do zápasu v NHL naskočil naposledy před třemi lety.

Marián Hossa se s Andrewem Shawem raduje ze svého gólu

Zraněného Hossu nahradí v Chicagu Vincent Hinostroza

Blackhawks zapsali Mariána Hossu na listinu zraněných hráčů a uvolnili si tím místo na soupisce, které zaplní Vincent Hinostroza (21). Hossa se zranil v rohu po bodyčeku Hampuse Lindholma během posledního utkání s Anaheimem a do zápasu už se nevrátil. Podle trenéra Quennevilla nebude jeho absence dlouhodobá, nějakou chvíli ale bude mužstvu scházet. Slovenský útočník, kterému chybí čtyři zásahy do hranice 500 gólů v NHL, už pro zranění vynechal několik utkání v listopadu a prosinci. V letošní sezoně dosud nasbíral 28 bodů (10+18) v 54 zápasech. Hinostroza je mezi profesionály nováčkem, když loni po dvou letech odešel z University of Notre Dame a dohrál sezonu na farmě v Rockfordu. Letos se s 27 body (10+17) dělí o pozici nejproduktivnějšího hráče IceHogs s Hartmanem a ve čtyřech střetnutích již stihl debutovat v NHL. Blackhawks draftovali Hinostrozu v 6. kole v roce 2012.

Ryan Getzlaf slaví vítězný gól

Blackhawks prohráli s Anaheimem 2:3p

Po dvou domácích porážkách získali Hawks proti Ducks alespoň bod. „Dnes jsme si bod asi ani nezasloužili, ale bereme ho,“ potvrdil kouč Quenneville. Chicagu získal vedení přesilovkovou ranou Seabrook, jenže ve třetí části Anaheim přestřílel domácí 18:5 a otočil skóre na svou stranu. Nejprve dotlačil puk za čáru Silfverberg a ve 49. minutě dostal hodně prostoru v dobré pozici Perron. O tři minuty později se podruhé v utkání trefil Seabrook a o vítězi nakonec muselo rozhodnout prodloužení. V něm v brejku neuspěl Kane, naopak hosté dostali výhodu přesilové hry, v níž zápas ukončil dorážkou Fowlerovy střely Getzlaf. „Chybí nám trochu rychlost a energie. Dneska to sice bylo trochu lepší, ale od prvního do posledního hráče musíme přidat,“ tvrdí kapitán Toews. Doplněno: Po nemoci se do sestavy vrátil Artemi Panarin, Chicagu ale bude chybět Marián Hossa, který z utkání odstoupil pro zranění ve spodní části těla. „Nemyslíme si, že je to vážné, ale chvíli nám bude scházet,“ prohlásil Quenneville.