Američané získali zlato na MSJ v Göteborgu

Ve finále juniorského šampionátu se v Göteborgu střetli domácí Švédsko a USA. Americká reprezentace, v jejímž dresu se na turnaji představila také čtveřice nadějí Blackhawks, byla nakonec úspěšnější a po vítězství 6:2 získala zlaté medaile. Žádný z hráčů Chicaga se ve finále nebo v semifinále do statistik výrazněji nezapsal, obránce Sam Rinzel s Frankem Nazarem ale byli nepochybně vidět právě ve čtvrtečním semifinálovém souboji s Finskem. Rinzel chyboval na puku a už ve 2. minutě se Finové dostali do snadného vedení. To ještě v první třetině navýšili, ale nakonec s Američany prohráli 2:3, když rozhodující branku vstřelil kapitán Gauthier (spolu s českým kapitánem Kulichem nejproduktivnější hráč šampionátu) krátce před koncem z přesilovky po vymyšleném faulu na Nazara. Finové porážku těžko kousali, nicméně je fakt, že chyb nasekali rozhodčí v utkání hodně a na obě strany. Další těžký direkt pak na finské mladíky čekal v utkání o třetí místo, které český národní tým pohádkově otočil, když v 58. minutě nastřílel čtyři góly (!) a po výhře 8:5 sebral svému soupeři bronzové medaile. Oba skandinávští rivalové tak v pátek uzavřeli turnaj bolestivými porážkami, se kterými se hráči jen těžko srovnávali. České fanoušky může těšit další medailový úspěch juniorské reprezentace, produktivita Kulicha, Melovského, Bechera a dalších a nezapomenutelný zážitek ze zápasu o bronz. Fanoušci Blackhawks mohou mít vedle toho radost z titulu mistra světa v kategorii do 20 let pro obránce Sama Rinzela a útočníky Franka Nazara, Olivera Moora (jediný z chicagských hráčů na turnaji skóroval) a Gavina Hayese, ačkoliv snad jen kromě Nazara, který byl s osmi asistencemi třetím nejlepším nahrávačem turnaje, neměl žádný ze jmenovaných v sestavě USA vyloženě podstatou roli. Fanoušci Slovenska z turnaje vyšli naprázdno, letos o něco silnější a ambicióznější slovenská reprezentace než obvykle, s brankářem Adamem Gajanem a útočníkem Martinem Mišiakem v sestavě, těsně neuspěla v prodloužení čtvrtfinálového zápasu s pozdějšími finalisty ze Švédska.