Slovensko C Mišiak 5 0 3 3 6 -4 0 0 0 8 0,0
USA O Rinzel 7 0 1 1 2 3 0 0 0 8 0,0
Tým Post Jméno Z Min V P R GO GP S Z% ČK
Slovensko B Gajan 4 241 3 0 1 10 2,50 119 91,6 1

Američané získali zlato na MSJ v Göteborgu

Ve finále juniorského šampionátu se v Göteborgu střetli domácí Švédsko a USA. Americká reprezentace, v jejímž dresu se na turnaji představila také čtveřice nadějí Blackhawks, byla nakonec úspěšnější a po vítězství 6:2 získala zlaté medaile. Žádný z hráčů Chicaga se ve finále nebo v semifinále do statistik výrazněji nezapsal, obránce Sam Rinzel s Frankem Nazarem ale byli nepochybně vidět právě ve čtvrtečním semifinálovém souboji s Finskem. Rinzel chyboval na puku a už ve 2. minutě se Finové dostali do snadného vedení. To ještě v první třetině navýšili, ale nakonec s Američany prohráli 2:3, když rozhodující branku vstřelil kapitán Gauthier (spolu s českým kapitánem Kulichem nejproduktivnější hráč šampionátu) krátce před koncem z přesilovky po vymyšleném faulu na Nazara. Finové porážku těžko kousali, nicméně je fakt, že chyb nasekali rozhodčí v utkání hodně a na obě strany. Další těžký direkt pak na finské mladíky čekal v utkání o třetí místo, které český národní tým pohádkově otočil, když v 58. minutě nastřílel čtyři góly (!) a po výhře 8:5 sebral svému soupeři bronzové medaile. Oba skandinávští rivalové tak v pátek uzavřeli turnaj bolestivými porážkami, se kterými se hráči jen těžko srovnávali. České fanoušky může těšit další medailový úspěch juniorské reprezentace, produktivita Kulicha, Melovského, Bechera a dalších a nezapomenutelný zážitek ze zápasu o bronz. Fanoušci Blackhawks mohou mít vedle toho radost z titulu mistra světa v kategorii do 20 let pro obránce Sama Rinzela a útočníky Franka Nazara, Olivera Moora (jediný z chicagských hráčů na turnaji skóroval) a Gavina Hayese, ačkoliv snad jen kromě Nazara, který byl s osmi asistencemi třetím nejlepším nahrávačem turnaje, neměl žádný ze jmenovaných v sestavě USA vyloženě podstatou roli. Fanoušci Slovenska z turnaje vyšli naprázdno, letos o něco silnější a ambicióznější slovenská reprezentace než obvykle, s brankářem Adamem Gajanem a útočníkem Martinem Mišiakem v sestavě, těsně neuspěla v prodloužení čtvrtfinálového zápasu s pozdějšími finalisty ze Švédska.

USA jdou do semifinále s Finskem, Slováci na turnaji končí

Američané zvládli relativně v klidu skupinu B a z prvního místa vyzvali ve čtvrtfinále Lotyšsko. Českou reprezentaci sice porazili až v nájezdech a trochu se nadřeli i v úvodním utkání s Norskem, Švýcarsko a pak v posledním střetnutí i Slovensko ale deklasovali. Proti Lotyšům se ze svých prvních bodů na turnaji radoval útočník Oliver Moore, když nejprve přihrál na rychlý gól obránce Fortescuea (Rangers) a ve třetí třetině ho ke snadné trefě vyzval Gauthier (Philadelphia). Frank Nazar ve čtvrtfinále nebodoval, ve čtyřech předcházejících zápasech ale nasbíral 8 bodů za asistence a mezi nejlepšími nahrávači mistrovství je v těsném závěsu právě za jmenovaným Cutterem Gauthierem. Sam Rinzel strávil ve čtvrtfinále na ledě 15 minut a Gavin Hayes tentokrát nastoupil jen na několik málo střídání. O postup do finále se Američané utkají ve čtvrtek s Finskem. Právě Finové, kteří jinak na turnaji neprokazovali nejlepší formu, vyřadili v úterý po dramatickém závěru Slováky 4:3. V 59. minutě překonal Gajana, který při debaklu s USA odpočíval, dokonalou ranou z voleje Kaskimäki (St. Louis), jenže o minutu později vyrovnal při powerplay Mešár (Montréal). V prodloužení se pak hrálo pouze 24 vteřin, kdy se na velké sólo vydal Jere Lassila (nedraftovaný). Protáhl se slovenskou obranou jako příslovečný nůž máslem a proti jeho výtečně provedené kličce do forhendu neměl Gajan velkou šanci. Slovensko obsadilo ve skupině druhou příčku a v poměrně silné sestavě si dělalo ambice na medailové umístění, těsná porážka ve čtvrtfinále však znamená, že z Göteborgu odjíždí na šesté pozici, o jedno místo za hodně zaskočenou Kanadou. Ta totiž po příhodném odrazu ze samého závěru zápasu prohrála své čtvrtfinále s českou reprezentací 2:3 a tentokrát končí neobvykle bez medaile. Posledním semifinalistou je domácí Švédsko, které bylo v úvodním kole playoff o poznání šťastnější než kanadský juniorský výběr, a proti Švýcarsku zvítězilo až díky přesilovce v prodloužení také 3:2.

Brankář Gajan prokazuje na úvod MSJ skvělou formu

Brankář Adam Gajan pomohl výbornými výkony slovenské reprezentaci ke dvěma výhrám a hned při vstupu do turnaje naznačuje, že bude znovu důležitou vůdčí osobností svého týmu. V úterním federálním derby začali lépe Češi, Slovensko ale postupně získalo kontrolu nad zápasem a nakonec zvítězilo 6:2. Gajan se na výhře podílel 27 zákroky a o den později si vedl ještě lépe – při vítězství nad Švýcarskem 3:0 zlikvidoval všech 36 střel soupeře. Hubené jednogólové vedení nakonec slovenskému týmu díky bezchybnému Gajanovi stačilo, když finální skóre Slováci upravili dvěma snadnými zásahy do prázdné branky. Martin Mišiak byl v utkání s Českem hodně vidět, kromě jedné asistence a dvou střel si ale připsal také -2 a menší trest. Při výhře nad Švýcarskem zaznamenal další dvě střely a další dvouminutové vyloučení. Američané ve svém prvním utkání na turnaji přehráli houževnaté Norsko 4:1. Aktivní Frank Nazar si připsal bod za asistenci, dvě střely a +2. Obránce Sam Rinzel odehrál 12:33 a Oliver Moore (4:56) s Gavinem Hayesem (9:25) dostali na úvod turnaje jen epizodní úlohy. Doplněno: Ve svém druhém utkání přejeli hokejisté USA Švýcarsko 11:3 a Frank Nazar připravil hned čtyři branky! Poprvé na turnaji bodoval také Gavin Hayes.

Na juniorském MS budou mít Blackhawks šest hráčů

Na juniorském šampionátu, který začne v úterý ve švédském Göteborgu, se představí celkem šest zástupců Blackhawks. Čtyři hráči jsou v nominaci USA a dva další pak nastoupí v dresu Slovenska. Adam Gajan získal loni na turnaji ocenění pro nejlepšího brankáře, když se z pozice trojky stal postupně klíčovou postavou svého týmu. V létě si rodáka z Popradu vybralo Chicago ve 2. kole draftu a nyní se očekává, že bude znovu lídrem slovenské reprezentace. „Situácia je síce iná, ale necítim väčší tlak ako pred rokom. Verím si, darí sa mi, vôbec neriešim tlak. Puk je taký istý v lige aj na majstrovstvách sveta, takže si z toho ťažkú hlavu nerobím,“ řekl novinářům SME. Ve své druhé sezoně v Green Bay (USHL) zatím Gajan nastoupil do 20 utkání, ve kterých oslavil 14 výher a chytal s 91,1% úspěšností zákroků a průměrem 3,03 obdrženého gólu. Ve slovenském týmu se znovu potká s útočníkem Martinem Mišiakem, kterého si Hawks rovněž vybrali ve 2. kole posledního draftu. Ve své první sezoně v Erie (OHL) podává rodák z Banské Bystrice slibné výkony a ve 28 zápasech nasbíral 26 bodů (13+13). V americké reprezentaci má Chicago trojici útočníků a jednoho obránce. Zatímco Bedard a Korchinski se turnaje nezúčastní, tři další hráči draftovaní v 1. kole do Göteborgu odcestovali. Olivera Moora si Hawks vybrali jako 19. celkově letos v létě a ten ve své nováčkovské sezoně na University of Minnesota zaznamenal 12 bodů (2+10) v 18 zápasech. Franka Nazara, draftovaného ze 13. příčky před rokem, loni na dlouhou dobu vyřadilo ze hry zranění, už je ale zpátky a v 18 utkáních za University of Michigan nasbíral stejný počet bodů (8+10). Obránce Sam Rinzel hraje s Moorem za University of Minnesota, Chicago si ho vybralo loni z 25. místa a v 18 střetnutích si letos připsal 11 bodů (1+10). Šestici hokejistů uzavírá Gavin Hayes, jediný ze jmenovaných, který už má v kapse podepsanou smlouvu s Blackhawks. Devatenáctiletý křídelník působí třetím rokem ve Flintu (OHL) a letos je s 36 body (19+17) v 27 zápasech nejproduktivnějším hráčem svého týmu. Chicago jej draftovalo loni ve 3. kole.