Rusko PK Altybarmakyan 5 1 2 3 2 -3 0 0 0 8 12,5
ČR O Galvas 6 0 2 2 4 -2 0 0 0 5 0,0
Tim Söderlund střílí jediný gól Švédska ve finále

Tim Söderlund skóroval ve finále, titul ale získala Kanada

Útočník Tim Söderlund byl jediným hráčem švédského celku, který se ve finále radoval z gólové střely, zlaté medaile tak po výhře 3:1 vybojovala Kanada. Söderlund ve 34. minutě převzal za modrou čárou puk od Lindströma, nabruslil si po pravé straně až před brankáře Harta a pověsil kotouč pod horní tyčku. Zápas rozhodl přesně 100 vteřin před koncem tečí střílené přihrávky Timminse Steenbergen, Švédsko už na tuhle ráno nenašlo odpověď. Söderlund ve finále nastoupil na 16:26 a připsal si dvě střely a menší trest za hrubost v závěru utkání. V souboji o bronz schytala Česká republika debakl a s USA prohrála 3:9. Jakub Galvas strávil na ledě 17:47 a do statistik zapsal -2.

Jakub Galvas v semifinále s Kanadou

Söderlunda čeká souboj o zlato, Galvas si zahraje o bronz

Obránce Jakub Galvas odehrál v semifinále s Kanadou 17:26 a připsal si jednu střelu a -1. Česká republika sice vedla, soupeři ale nabídla několik přesilovek, které na turnaji Kanaďané proměňují se zabijáckou úspěšností přesahující 50 %. Ve druhé třetině Kanada svůj náskok navýšila a nakonec postupuje po výhře 7:2. Ve finále se utká se Švédskem, které přehrálo USA 4:2. Tim Söderlund do statistik zaznamenal sice jen menší trest, jeden střelecký pokus a -1, s 18:12 byl však třetím nejnasazovanějším útočníkem svého týmu. O své výhře rozhodlo Švédsko na začátku třetí třetiny. S hubeným náskokem v zádech přežilo dvě oslabení, Andersson zvýšil na 2:0 a v dalším oslabení pak Seveřané přidali hned dva zásahy. Američané sice snížili, kontaktní branku už ale vsítit nedokázali ani v situaci, kdy hráli v závěru při trestu Söderluna celé dvě minuty v 6 proti 4. Finále je na programu od 2.00 v noci na sobotu středoevopského času, zápas o bronz se hraje už v pátek večer od 22.00.

Jakub Galvas si na MSJ zahraje o medaili

Český obránce Jakub Galvas byl u čtvrtfinálové výhry nad Finskem 4:3 po nájezdech a může se těšit na boje o medaile. Český národní tým tahal proti Finsku za kratší konec, výborný výkon gólmana Kořenáře mu však udržel naději a v 58. minutě srovnal při powerplay tečí Galvasova nahození Zadina. V nájezdech uspěli Češi Reichel s Nečasem a protože za Finsko se prosadil jen Vesalainen, mohla postup oslavit Česká republika. Galvas strávil na ledě 25:30 a kromě jedné asistence se do statistik nezapsal. Doplněno: Do semifinále postoupili také Kanada, Švédsko a USA. Tim Söderlund připravil dvě branky a byl tak výraznou postavou svého týmu při výhře 3:2 nad Slovenskem. Na ledě strávil 11:28 a dále zaznamenal +2, menší trest a dvě střely. Andrei Altybarmakian vyrovnal po krásné individuální akci na začátku třetí třetiny, Američané ale souboj s Ruskem zvládli a postoupili po výhře 4:2. Altybarmakyan odehrál 12:57 a připsal si tři střelecké pokusy a -1. Artur Kayumov byl s 20:02 nejvytíženějším útočníkem Sborné, do statistik si však zapsal jen jednu střelu a -1.

Kayumov vstřelil svůj třetí gól na turnaji

Artur Kayumov prodloužil svou gólovou sérii na tři zápasy a brankou a asistencí se podílel na výhře Ruska nad Běloruskem 5:2. Kayumov odehrál 17:38, patřil k nejvytíženějším hráčům Sborné a do statistik zaznamenal tři střelecké pokusy a +2. Svou třetí branku na turnaji vstřelil ve 45. minutě, když se prosadil v málo přehledné situaci před běloruským brankovištěm. Bodoval také Andrei Altybarmakyan, když si připsal asistenci u prvního gólu tohoto střetnutí. Na ledě strávil celkem 10:52 a kromě jedné střely zaznamenal +1.

Henri Jokiharju a Artur Kayumov znovu střelecky úspěšní

Henri Jokiharju byl vyhlášen nejlepším hráčem Finska při výhře nad Dánskem 4:1. Nejprve si připsal asistenci u gólu Räsänena a favorit vedl po 7. minutách už o dvě branky. V závěru druhé třetiny se pak Jokiharju vydal do útoku a ze skrumáže na dánském brankovišti uzavřel svou druhou trefou na turnaji skóre střetnutí, ve kterém Finsko přestřílelo svého soupeře 62:7(!). Celkem strávil na ledě 23:54, byl nejvytíženějším hokejistou svého celku a do statistik zapsal 6 střeleckých pokusů a +2. Ve druhém utkání za sebou se trefil také Artum Kayumov, když pěkným gólem rozhodl v polovině třetí části o výhře Ruska nad Švýcarskem. Švýcaři sice dvakrát srovnali, na Kayumovu trefu už ale odpověď nenašli a prohráli 2:5. Kayumov odehrál 17:55 a připsal si tři střely a +1. Andrei Altybarmakyan zaznamenal během 13:04 jeden střelecký pokus a -2. Švédsko porazilo Českou republiku 3:1, ani Jakub Galvas (18:20, -1), ani Tim Söderlund (14:21) v utkání nebodovali.

Artur Kayumov

Česká reprezentace porazila na úvod MS juniorů Rusko 5:4

Česká juniorská reprezentace zahájila šampionát výhrou na favorizovaným Ruskem 5:4. Andrei Altybarmakyan byl ve 4. minutě vyloučen za hákování a český tým se v přesilovce ujal vedení, právě po jeho tečované střele ale Rusové brzy srovnali. Olomoucký obránce Jakub Galvas byl ve třetí třetině nejnasazovanějším hráčem svého týmu (celkem strávil na ledě 19:45) a přihrávkou se podílel na gólu, po kterém šli Češi do trháku 5:2. Artur Kayumov, jediný z pětice hráčů Blackhawks na turnaji, kterého si Chicago vybralo na draftu už v loňském roce, v závěru snížil a při hře bez brankáře přihrál na kontaktní branku, jenže na vyrovnání už Rusové nedosáhli. Doplněno: Henri Jokiharju se trefil v přesilovce tečovanou ranou od modré, Finsko ale podlehlo Kanadě 2:4. Jokiharju, poslední jednička Hawks na draftu, strávil na ledě 25:05 (z toho v první třetině těžko uvěřitelných 12:07!) a připsal si tři střelecké pokusy.Více