Victor Stjernborg se raduje z vítězného gólu (© iihf.com)

Stjernborg v oslabení vystřelil Švédsku postup do semifinále

Victor Stjernborg se v závěru čtvrtfinálového utkání s Finskem projevil jako správný kapitán, když svým gólem rozhodl o výhře Švédska 3:2. Pouze 65 vteřin před koncem obral útočník Vaxjö, kterého si Chicago vybralo ve 4. kole posledního draftu, ve vlastním oslabení finského obránce a svůj brejk zakončil suverénně střelou mezi betony brankáře Lampinena. Pro Stjernborga to byla první letošní branka, v 26 zápasech za Växjo ve švédské elitní lize si dosud připsal čtyři body za asistence. Ve skandinávském derby Švédsko ještě v 57. minutě prohrávalo, jenže z dorážky srovnal svým druhým gólem v utkání Leo Carlsson, očekávaná vysoká volba na NHL Draftu 2023, a obrat o chvíli později dotáhl právě Stjernborg. „Hrajeme s Finskem už od U16 a vždycky je to těsné. Mluvili jsme spolu o tom, že na MS juniorů Švédsko dvakrát za sebou vyřadili, takže bylo na čase, abychom jim to vrátili. A povedlo se to perfektně. Když zápas na konci takhle rychle otočíte potom, co ve třetí třetině prohráváte 1:2, tak je to skvělý pocit,“ radoval se Stjernborg. Ve středečním semifinále se Švédsko potká s Českem, které si poradilo s nebezpečným Švýcarskem hladce 9:1. Ve druhém semifinálovém utkání se střetnou v zámořském derby USA a Kanada, která měla namále v souboji se Slovenskem. Brankář Adam Gajan pochytal celkem 53 střel a přestože Slováci dotáhli dvougólové manko a v prodloužení byli kousek od vítězství, nakonec se po parádní individuální akci Bedarda radovali z výhry 4:3 Kanaďané. Chicagská trojice obránců se do statistik v tomto utkání nezapsala.