NHLPA schválila kolektivní smlouvu a plán na dohrání sezony

Hráčská asociace NHLPA schválila novou kolektivní smlouvu (na šest let) a plán na dokončení letošní sezony. Podle neověřených informací televizní stanice TSN hlasovali hokejisté výrazně pro (502 pro, 135 proti). Stejně tak oba návrhy formálně ratifikovala Rada guvernérů NHL. Oficiálně jsou tím potvrzeny termíny utkání předkola playoff a další náležitosti. Východní konference odehraje své zápasy v Torontu, zatímco Západní konference (stejně jako obě finále konferencí i Stanleyho poháru) se sjede do Edmontonu. První utkání jsou na programu 1. srpna a každý den se jich odehraje pět nebo šest. Blackhawks se střenou s Oilers hned první hrací den, poté 3. a 5. 8. a v případě potřeby 7. a 8. 8. V sérii hrané na tři vítězství bude Chicago domácím týmem ve třetím a případném čtvrtém duelu. Na soupisce mohou do Edmontonu Hawks přivést 28 hokejistů do pole a tři brankáře, dva další v poli se mohou zúčastnit přípravného kempu. Do jeho začátku v pondělí může kterýkoliv hráč svou účast na dohrání sezony odmítnout. Po skončení předkola se uskuteční druhé losování draftu, kdy jeden z poražených týmů získá 1. volbu celkově. Pokud půjde vše podle předpokladů, nového vítěze Poháru poznáme nejpozději 4. října.

Marián Hossa se Stanleyho pohárem v roce 2015
Marián Hossa se Stanleyho pohárem v roce 2015

Marián Hossa a Doug Wilson vybráni do Síně slávy

Útočník Marián Hossa a obránce Doug Wilson budou uvedeni do Hokejové síně slávy. Při středeční volbě o tom rozhodl 18členný výbor HHOF. Kromě Hossy a Wilsona se z této pocty mohou těšit také Jarome Iginla, Kevin Lowe, Ken Holland a kanadská brankářka Kim St. Pierre. Hossa (41) byl vybrán hned při první příležitosti, když kariéru neoficiálně ukončil kvůli kožní nemoci před třemi lety. Slovenský útočník posílil Chicago jako žádaný volný hráč v létě 2009, poté, kdy neuspěl ve dvou finálových sériích o Stanleyho pohár v řadě (za Pittsburgh a Detroit). Přestože už nenavázal na předchozí roky, kdy v Ottawě a Atlantě dosáhl na hranici 40 gólů, u Blackhawks měl významný podíl na přerodu ve špičkové mužstvo, když výtečnou defenzivní činnosti i setrvalou produktivitou přispěl k zisku tří Pohárů. Čtyřikrát byl vyhlášen nejlepším hokejistou Slovenska, čtyřikrát si zahrál na olympiádě a na Světovém poháru v roce 2016 pomohl výběru Evropy ke druhému místu. Doug Wilson (62) strávil v Chicagu 14 sezon a v 80. letech patřil mezi nejlepší obránce v soutěži. Celkem v NHL odehrál 1024 utkání, v nichž nasbíral 827 bodů (237+590). V roce 1982 získal Norrisovu trofej, když nastřílel celkem 39 branek (!), o dva roky později se představil na Kanadském poháru a dvakrát byl vybrán do 2. All-stars týmu. Poslední dvě sezony hráčské kariéry působil u tehdejšího nováčka v San José, kde je od roku 2003 generálním manažerem. Na uvedení do Síně slávy čekal Wilson 24 let.

Dominik Kubalík (© Bill Smith/NHLI via Getty Images)
Dominik Kubalík (© Bill Smith/NHLI via Getty Images)

Dominik Kubalík obsadil druhé místo v anketě Zlatá hokejka

Útočník Dominik Kubalík, který se ve své první sezoně v NHL stal se 30 góly nejlepším střelcem mezi nováčky, obsadil v anketě o nejlepšího českého hokejistu roku druhé místo. Zlatou hokejku získal počtvrté v řadě útočník Bostonu David Pastrňák. „Člověku po sezoně trošku dojde, že když se mu povedlo nastřílet 30 gólů jednou, tak to jde. Už jen to, že může v té lize hrát, bodovat a být úspěšný. Pro mě je to zase motivace do další sezony. Nastavil jsem si laťku, kterou budu chtít překonat. Udělám pro to vše,“ pověděl Kubalík v rozhovoru pro hokej.cz. „Jsem v takovém módu, že je po sezoně. Bude tedy hrozně těžké se do toho zase vrátit, i když ta vidina, že se jde rovnou do playoff, je velká. Je určitě o co hrát, ale bude dlouho trvat, než se do toho dostaneme.“

Klubové ceny Rockfordu 2019-2020

Vedení Rockfordu IceHogs vyhlásilo klubové ceny Rockfordu za zkrácenou sezonu 2019-2020. Nejužitečnějším hráčem a zároveň nejlepším nováčkem byl vyhlášen útočník Brandon Hagel, nejlepším obráncem Lucas Carlsson, neopěvovaným hrdinou brankář Matt Tomkins, největším drsňákem obránce Dennis Gilbert, hráčem s největším zlepšením MacKenzie Entwistle a mužem roku byl vyhlášen brankář Collin Delia.

Corey Crawford
Corey Crawford

Corey Crawford mezi kandidáty na Mastertonovu trofej

Brankář Corey Crawford (35) je zástupcem Blackhawks na seznamu 31 hokejistů, kteří mohou získat letošní trofej Billa Mastertona za oddanost hokeji. Crawford se v několika posledních sezonách potýká s následky otřesů mozku, z pozice chicagské jedničky je ale na ledě často klíčovým mužem svého týmu. Zatímco loni se Hawks spoléhali také na končícího veterána Warda a o rok dříve skupinu brankářů, kteří se snažili si místo v NHL teprve vybojovat, letos se Crawford dělil o prostor s Robinem Lehnerem. Ten s Chicagem podepsal jako finalista Vezinovy trofeje roční smlouvu a s výjimkou krátkého období před výměnou do Vegas podával brilantní výkony. Blackhawks však znovu, tak jako již několikrát dříve, vsadili na Crawforda, dvojnásobného vítěze Stanleyho poháru. V létě mu ale končí smlouva a rodák z Montréalu bude volným hráčem. V širším výběru pro Masteronovu trofej jsou dále např. Bouwmeester, Lundqvist, McDavid, Miller, Quick, Ryan, Thornton, Weber nebo dva bývalí obránci Chicaga: Stephen Johns (Dallas) a Michal Kempný (Washington).

Matěj Chalupa (© mountfieldhk.cz)
Matěj Chalupa (© mountfieldhk.cz)

Blackhawks podepsali s Matějem Chalupou z Hradce

Chicago zalovilo v extraligových vodách, když podepsalo smlouvu s útočníkem Hradce Králové Matějem Chalupou (21). Podobně si před třemi lety vyhlédlo v české nejvyšší soutěži útočníka Davida Kämpfa, který se postupně prosadil do kádru hlavního týmu Blackhawks. Chalupa působil v dorostu v Letňanech než se v sezoně 2016–2017 stal nejproduktivnějším hráčem juniorské ligy v dresu Plzně. Na západě Čech se potkal také s Dominikem Kubalíkem, v sestavě plzeňských Indiánů však příliš nezaujal. Poslední dva roky strávil Chalupa v Hradci, kde se mu vedlo podstatně lépe. V letošní sezoně nastřílel v 50 zápasech sedm branek, vedle kterých přidal 17 asistencí, dalších 7 bodů (5+2) zaznamenal v tuctu utkání během úspěšného tažení Ligou mistrů. Jeho největší přednost je výborný pohyb a bruslení a dá se předpokládat, že o svou šanci bude muset na farmě v Rockfordu tvrdě zabojovat. S Chicagem podepsal Chalupa dvouletou nováčkovskou smlouvu s platem 925 tisíc dolarů (v AHL si však přijde na řádově nižší částku) a do předkola playoff, které se rozběhne v létě, ještě určitě nezasáhne. Letos na jaře je druhým Čechem, se kterým se Hawks dohodli, když před dvěma měsíci podepsali smlouvu také s útočníkem Michalem Teplým, draftovaným loni ve 4. kole.

NHL se v létě vrátí, Chicago se v předkole střetne s Oilers

Vedení NHL a zástupci hráčské asociace se shodli na plánu pro dokončení sezony 2019/2020. Základní část byla předčasně ukončena (Dominik Kubalík se tak s 30 góly stal s konečnou platností nejlepším střelcem mezi nováčky), osm nejlepších týmů bylo nasazeno do playoff a 16 dalších se utká v předkole na tři vítězné zápasy. Chicago a Montréal, dva týmy s bohatou historií, jsou nejslabšími, pro které se našlo místo v předkole, přičemž Blackhawks se střetnou s Edmontonem Oilers. Zatím není známo žádné datum, od kterého bychom mohli odvozovat, kdy se hokej konečně vrátí, zdá se však, že by se tak mohlo stát na přelomu července a srpna. Prvním zápasům by měl předcházet třítýdenní přípravný kemp. Každá konference by měla odehrát všechny zápasy v jednom městě (v nadcházejících týdnech NHL vybere z 10 variant), čímž se omezí cestování a lze hrát rychleji po sobě, ale je zároveň možné, že se finále Stanleyho poháru přesune na domácí led účastníků. Draft se uskuteční až po finále, v brzké době přijde na řadu jen (komplikovanější) losování pozic. A vzhledem k tomu, že se NHL rozhodla letošní playoff nerušit, můžeme očekávat, že se významně posune začátek příští sezony (možná až na Nový rok), NHL ale předpokládá, že nebude zkrácena na menší počet utkání než obvyklých 82.

John McDonough (vlevo vedle prezidenta Obamy) po zisku Poháru v roce 2013
John McDonough (vlevo vedle prezidenta Obamy) po zisku Poháru v roce 2013

Prezident John McDonough v klubu končí

Prezident John McDonough, který v roli nejvyššího představitele Blackhawks strávil 13 sezon, byl propuštěn ze své pozice. Šokující zprávu klub uveřejnil v pondělí a na místo prezidenta byl dočasně zařazen Danny Wirtz, syn majitele Rockyho Wirtze. McDonough k Blackhawks přišel po dlouhém a úspěšném působení u baseballových Cubs, nedlouho poté, kdy Rocky Wirtz převzal klub po svém zesnulém otci. Pod jeho vedením se Chicago proměnilo ve všech ohledech: z jednoho z nejslabších týmů vyrostlo v trojnásobného vítěze Stanleyho poháru (2010, 2013, 2015) a mnoho výborně provedených PR akcí pozvedlo prestiž a zájem nových i starých fanoušků. Právě příliš velké ohledy na image klubu a neznalost specifik hokejového prostředí byly nejčastější kritikou, která vůči McDonoughovi zaznívala, ačkoliv jeho úspěchy nikdo nikdy nezpochybňoval. Několik posledních let, kdy slabé výsledky mužstva nenaplňovaly vysoké ambice vedení, ale přineslo potřebné změny. Nejprve se klub zbavil trenéra Joela Quennevilla, nyní za hubené roky zaplatil prezident McDonough. Zdali bude GM Stan Bowman pokračovat (nebo třeba povýší do role prezidenta), zdali zůstane trenér Jeremy Colliton nebo se Blackhawks vydají novým směrem bez některé ze svých velkých hráčských hvězd, to teprve ukáže nejbližší budoucnost.

Obránce Ian Mitchell podepsal nováčkovskou smlouvu

Obránce Ian Mitchell (21), kterého si Chicago vybralo ve 2. kole draftu 2017, podepsal s klubem nováčkovský kontrakt na 3 roky. Vzhledem k současné pauze NHL zatím není jasné, zda se jeho smlouva rozeběhne ještě v této sezoně anebo až v té následující. Plat by měl být maximální možný, tj. 925 000 dolarů. Kapitán univerzity Denver letos nasbíral 32 bodů (10+22) v 36 utkání a byl 2. nejproduktivnějším obráncem NCHC (6. v rámci celé NCAA). Byl vybrán do All-Star týmu NCHC. Během 3 let v Denveru odehrál celkem 116 utkání s 89 body (18+71), 48 TM a +42 +/- body. V závěru roku získal s kanadskou reprezentací Spengler Cup, byl nejmladším hráčem vítězného týmu a ve finále vstřelil Ocelářům Třinec gól.

Michal Teplý podepsal nováčkovskou smlouvu

Útočník Michal Teplý (18), kterého si Chicago vybralo ve 4. kole loňského draftu, podepsal s klubem nováčkovský kontrakt. Rodák z Havlíčkova Brodu informaci uveřejnil na svém profilu na Instagramu, Blackhawks zatím oficiální tiskovou zprávu nevydali. Teplý odešel z Liberce (resp. Benátek nad Jizerou) do zámoří loni v létě a ve své první sezoně za Winnipeg Ice (WHL) odehrál 53 zápasů. V nich nastřílel 29 branek, přidal 34 asistencí a posbíral 16 trestných minut. Na juniorském MS nasbíral 5 bodů za asistence a byl nejproduktivnějším hráčem české reprezentace. V klubovém bodování Ice mu náležela druhá příčka a dá se očekávat, že v kanadském týmu bude pokračovat i nadále (ačkoliv může posílit rovnou farmu v Rockfordu). Nyní už však s jistotou smlouvy v NHL v kapse. Doplněno: Klub oficiálně potvrdil, že s Teplým uzavřel tříletou smlouvu s platem 825833 dolarů.

Zemřel legendární obránce Pat Stapleton

Ve věku 79 let zemřel bývalý vynikající obránce Pat Stapleton. V Chicagu odehrál na přelomu 70. a 80. let osm sezon a patřil k lídrům tehdejšího mužstva Blackhawks. Během 545 utkání za Chicago nasbíral 327 bodů (41+286), k dalším střetnutím pak nastoupil na začátku kariéry v Bostonu nebo naopak v jejím závěru za Chicago Cougars, Indianapolis a Cincinnati v konkurenční WHA. Kanadu reprezentoval během slavné osmizápasové Světové série v roce 1972, kdy hokejisté Javorových listů porazili Sovětský svaz, a této události se zúčastnil společně se svým kolegou z obrany Blackhawks Billem Whitem. Stapleton byl v Indianapolis krátce prvním profesionálním trenérem tehdy 16leté meganaděje Wayna Gretzkyho a později se angažoval v klubu bývalých hráčů Blackhawks, přičemž za Chicago nastupoval také jeho syn Mike. Stapleton zemřel na následky prodělané mrtvice.

Blackhawks prodloužili s Lankinenem a Highmorem

Blackhawks ve čtvrtek oznámili čtyři nové smlouvy. V Chicagu zůstávají brankář Kevin Lankinen, útočník Matthew Highmore a na kontraktech se klub domluvil také s mladíky Andreiem Altybarmakyanem a Evanem Barrattem. Lankinen (24) byl finským hrdinou během tažení za zlatou medailí na loňském světovém šampionátu, v Chicagu ale ani ve své druhé sezoně nedostal příležitost v NHL. Přesto v klubu zůstává a prodloužil smlouvu o dva roky (800 tisíc). Letos Lankinen nastoupil do 21 utkání na farmě v Rockfordu, průměrně inkasoval 3,03 gólů a zaznamenal 90,9% úspěšnost zákroků. Highmore (24) podepsal také dvouletou smlouvu (725 tisíc), která je stejně jako u Lankinena v příštím roce dvoucestná. V aktuální sezoně odehrál za Chicago 36 utkání (2+4) a k 21 zápasům nastoupil na farmě (4+8). Útočníci Altybarmakyan (21) s Barrattem (21) byli oba draftováni ve 3. kole před třemi lety. První jmenovaný hrál letos v Sochi v KHL (6+11 ve 49 zápasech) a podepsal dvouletou smlouvu, druhý ukončil své tříleté působení na Penn State University (12+22 ve 34 utkáních) a uzavřel s Blackhawks obvyklý nováčkovský kontrakt na 3 roky.

NHL přerušuje s ohledem na koronavirus sezonu

NHL vydala ve čtvrtek po poledni místního času prohlášení, ve kterém oznamuje přerušení aktuální sezony. Chicagu zbývá dohrát tucet zápasů a nyní je na poslední příčce v Centrální divizi, s šestibodovou ztrátou na playoff. Mezi řadou opatření, která mají zmírnit dopady pandemie koronavirového onemocnění, lze uvést následující: Česká republika vyhlásila stav nouze, ligové soutěže v ČR a na Slovensku, NLA, DEL nebo EBEL byly předčasně ukončeny a USA zakázaly lety z Evropy. Situace se mění každým dnem a také NHL musela na nové podmínky reagovat. Již dříve bylo rozhodnuto o tom, že své domácí zápasy odehrají San José a Columbus bez diváků, v Chicagu se ještě ve středu večer odehrálo utkání bez výraznějších opatření. Poté, co byl jeden z basketbalistů NBA pozitivně testován na koronavirus, ale vedení NHL rozhodlo o přerušení soutěže. Podrobnosti o tom, do kdy by se musela letošní sezona znovu rozběhnout, aby bylo možné ji dohrát za obvyklých podmínek, součástí prohlášení nejsou, do médií však unikly informace, že se NHL dotazovala klubů na možnost využití ledových ploch v období do konce července. Magazín The Hockey News přišel dříve během čtvrtka se zprávou o zrušení světového šampionátu ve Švýcarsku, IIHF však zatím tuto informaci popřel. Otazníky nicméně visí i nad fotbalovým Eurem, které se mělo poprvé odehrát v novém formátu po celé Evropě, Ligou mistrů a mnoha dalšími soutěžemi. Doufejme, že se pandemii podaří zvládnout a podmínky v brzké době dovolí ve sportovním soupeření opět pokračovat. Sport, kultura a umění jsou ale nyní pochopitelně na žebříčku priorit nízko. Všem fanouškům a jejich blízkým přejeme pevné zdraví! Doplněno: Ke stejnému kroku přistoupily ve čtvrtek také nižší zámořské soutěže AHL a ECHL nebo juniorské OHL, WHL, QMJHL a univerzitní NCAA.

Hráči Blackhawks zdraví diváky po výhře nad San José (© Bill Smith/NHLI via Getty Images)
Hráči Blackhawks zdraví diváky po výhře nad San José (© Bill Smith/NHLI via Getty Images)

Kubalík má 30 gólů, Beaudin s Hagelem debutovali

Ve středu večer přivítali Blackhawks v United Center hokejisty Sharks a v otevřeném utkání se diváci určitě nenudili. Hosté sice měli v úvodu několik nadějnějších šancí a ujali se vedení po využité přesilovce proti třem, ve druhé třetině ale Chicago otočilo skóre a nakonec zvítězilo přesvědčivě 6:2. V souboji nejslabší ligové přesilovky a nejlepšího oslabení Hawks překvapili dvěma zásahy, když nejprve Dell neviděl dalekou střelu Keitha a hezkou přihrávku DeBrincata, který si v utkání připsal celkem tři asistence, pak uklidil do sítě Kane. Další góly přidali Saad s Nylanderem a v závěru zápasu domácí ještě navýšili svůj náskok. Kane čtyři minuty před koncem dorazil na brankovišti svůj první pokus (celkem měl v utkání 11 střel!) a o dvě minuty později Kubalík dělovkou málem protrhl síť. Pro českého nováčka to byla 30. branka v této sezoně, což se mu podařilo jako pátému v klubové historii. Poprvé v NHL nastoupili útočník Brandon Hagel (4 střely během 11:48) a obránce Nicolas Beaudin (2 střely, 2 hity, 2 bloky a +1 během 17:01, jednou trefil tyčku) a oba mohli být se svým výkonem spokojeni. „Ve druhé třetině jsme zvýšili tempo. Výborně jsme se vraceli a oproti první třetině zpřesnili rozehrávku, to nás nakoplo. Ve všem jsme byli rychlejší a pohotovější a snažili se víc střílet. Při prvním gólu tam byla dobrá clona, další jsme dali z protiútoku, tak snad si tím zvedneme sebevědomí,“ pochvaloval si trenér Jeremy Colliton. „Po druhé třetině jsme vedli 3:1 a pomohli si dvěma góly v přesilovce, to jsme letos často postrádali. Dneska to bylo dobré,“ doplnil Patrick Kane.

Chicago povolalo obránce Beaudina

Obránce Nicolas Beaudin (20) je dalším nováčkem, který se v letošní sezoně může dočkat své premiéry v NHL. Kanadského hokejistu si Blackhawks vybrali na konci 1. kola draftu 2018, ten pak v následujícím roce uzavřel v Drummondville svou produktivní juniorskou kariéru a loni v létě zamířil do Rockfordu. Za IceHogs Beaudin nastoupil do 59 utkání, ve kterých nasbíral 15 bodů (3+12), 33 trestných minut a -5. V AHL během své první sezony mezi profesionály střídá povedené výkony s nevýraznými, v průběhu roku se ale postupně zlepšuje a s ohledem na velký počet zranění nyní dostane příležitost i v Chicagu. Poté, co vypadli ze sestavy další mladíci Boqvist s Carlssonem, by měl Beaudin, šikovný a pohyblivý obránce menší postavy, naskočit do středečního zápasu proti San José. Svůj debut by mohl prožít také útočník Brandon Hagel (21), kterého Blackhawks povolali do hlavního týmu již před nedávnem, do hry se ale tehdy nedostal a nyní dostává šanci znovu. Za IceHogs si Hagel dosud připsal 31 bodů v 59 zápasech a 19 zásahy je nejlepším střelcem mužstva.