Dva góly Smitha na výhru proti Buffalu nestačily

V utkání proti Sabres vyšli Blackhawks herně i střelecky téměř naprázdno. Soupeř byl po většinu zápasu lepší a dravější a když Craig Smith dvěma góly ve druhé třetině srovnal skóre, vrátil Buffalu brzy náskok po pěkné kombinaci Peterka. Ukko-Pekka Luukkonen pochytal celkem 35 střel, jenže většina z nich neskýtala pro branku Sabres velké nebezpečí. Chicago nehrálo úplně zle, na dobrý výsledek to však proti soupeři, který sezonu nezahájil zrovna úspěšně, bylo málo.

Oba góly zařídila při porážce 2:4 čtvrtá formace ve složení Reichel-Athanasiou-Smith a pokud chtějí Hawks vítězit, potřebují příspěvek především od hlavních lídrů ofenzívy. Zvyšující se snahu o vyrovnání zastavila 5 minut před koncem srážka Krebse s Kurashevem, po které se domácí hokejisté vrhli na útočníka Sabres a po zásluze poslali svůj tým do oslabení. To sice Chicago stejně jako tři předcházející přesilovky Buffala ubránilo, ale v závěru už si při powerplay vytvořilo prakticky jen slibnou přízemní střelu Kurasheva, kterou Luukkonen vykopl betonem. Po oddechovém čase už se Hawks do pásma pořádně nedostali a konečné skóre stanovil McLeod.

„Ano, myslím, že naše lajna dneska zahrála hodně dobře. Jezdili jsme, pořádně je napadali a dali jsme dvě branky, to je super. Jenže taky jsme dva góly dostali a jsme zklamaní, že se nevyhrálo. Když dáte gól, tak taky musíte dobře bránit. Při prvním gólu měli sice trochu štěstí, ale stejně, mrzí nás, že jsme po dvou vstřelených brankách dvě dostali,“ řekl Lukas Reichel, který si připsal své první dva letošní body za asistence. „V první třetině nám chyběl pohyb a nedokázali jsme se jim vyrovnat v nasazení. V tom to bylo podobné jako v tom prvním utkání sezony v Utahu, proto jsme zápas nakonec prohráli,“ soudí trenér Luke Richardson.

Doma začali Hawks sezonu poklidnou výhrou nad San José 4:2

Ve čtvrtek večer se Blackhawks poprvé v nové sezoně představili na domácím ledě v United Center a v utkání proti San José zapsali dva vcelku pohodlné body. Sharks budou letos patřit mezi nejslabší celky soutěže a přestože ve druhé polovině zápasu dokázali průběh trochu zdramatizovat, o výsledek se Chicago nemuselo bát ani při dlouhé powerplay. Hawks hodně pomohly přesilovky, přestože dvakrát při dlouhé početní výhodě proti třem měli ke gólu (s výjimkou pohotové dorážky Bertuzziho do tyče) daleko. Jenže tou dobou už domácí vedli o tři branky, když využili přesilovku jak na konci první třetiny, tak znovu krátce po přestávce. Už v 5. minutě otevřel skóre po přímočaré akci Taylor Hall a na 2:0 pak svou první trefou v novém dresu zvýšil Tyler Bertuzzi, když usměrnil přihrávku Teräväinena. Podobnou akci Chicago zopakovalo o chvilku později a na brankovišti měl snadnou úlohu kapitán Foligno. Hawks měli zápas pod kontrolou, soupeře dlouho k ničemu nepustili a když domácím vrátil třígólový náskok chytrým gólem Dickinson, bylo už k výhře blízko.

„Důležitá výhra, hlavně doma. Doma to musíme zvládat a využívat toho, že tu máme svoje fanoušky. Povedlo se, byl to super den,“ liboval si Teuvo Teräväinen, pro kterého to byl po dlouhé době první zápas v domácím dresu v United Center, kde svou kariéru před lety začínal. „Mám radost z toho, jak jsme hráli. Až na tu první třetinu v Utahu je to dobré. Vždycky se nějaké věci najdou, třeba bychom mohli být ještě produktivnější v přesilovkách nebo si vytvářet víc šancí z forčekingu a brejků, ale zase si pak musíme dávat pozor, abychom nehráli moc otevřený hokej. Máme teď v týmu o hodně víc zkušeností než dříve, proto se nám daří dodržovat taktiku a vyvarovat se větších výpadků,“ pochvaluje si trenér Luke Richardson. Doplněno: Zraněného Martineze v sestavě nahradil nováček Nolan Allan a z Rockfordu Hawks povolali obránce Phillipse. Poprvé v sezoně nastoupil Lukas Reichel a přestože ve čtvrtém útoku nedostal na ledě moc prostoru, nevedl si špatně.

Na konci úvodního výjezdu prohráli Hawks v Calgary 1:3

Novou sezonu zahájili hokejisté Blackhawks sérií čtyř zápasů venku a domů se po porážce v Calgary 1:3 vrací se třemi body do tabulky. Flames po čtyřech utkáních letos ještě neprohráli, Chicago ale nedalo svou kůži lacino a k dobrému výsledku nemělo daleko. Matt Coronato vstřelil dvě branky, velmi dobře zachytal chicagský brankář Petr Mrázek (23 zásahů), klíčovou postavou utkání byl však domácí gólman Dustin Wolf, který zlikvidoval 31 střel a především ve druhé třetině předvedl několik těžkých zákroků. Na jeho soustředěný výkon nenašli Blackhawks recept, přestože jinak odehráli dobrý zápas. Na první gól brzy odpověděl tečí Jonesovy střely Foligno a při trestu Kurasheva si Chicago připravilo dvě dobré příležitosti, jenže do vedení se dostali znovu až domácí hráči. Při své další přesilovce Flames získali výhodu a při hře 6 proti 4 tečoval pokus Huberdeaua Kuzmenko. Náskok už Calgary ubránilo i při dlouhé powerplay Hawks, při které soupeř zblokoval celou řadu střel a přihrávek a Wolf už další složité situace řešit nemusel.

„Musíme si uvědomit, jak důležité poslední zápasy na venkovních výjezdech skutečně jsou. Jeden trenér mi kdysi řekl, abychom byli nenasytní, abychom chtěli pořád víc. Nemůžete si před zápasem říkat, jo, je to dobrý, máme po třech utkáních tři body, super. Ne, je lepší mít pak těch bodů pět. Do toho potřebujeme dorůst. Stále nejsme tím týmem, kterým bychom chtěli být,“ burcuje nový kapitán Nick Foligno. „Na konci jde jenom o to, kolik zápasů dokážete vyhrát, a protože my zatím vyhráli jen jeden, tak to není nic moc. Můžeme hledat pozitiva, v každém utkání jsme byli ve hře o dobrý výsledek, jenže to nic neřeší. Počítají se body,“ přitakává Connor Bedard.

Blackhawks zaskočili favorizovaný Edmonton 5:2

Po slušném výkonu ve Winnipegu se Blackhawks hned druhý den představili na ledě posledního finalisty Stanleyho poháru v Edmontonu a svého soupeře překvapili výhrou 5:2. Na prvním vítězství v sezoně měli velký podíl Teuvo Teräväinen (2+2), Connor Bedard (1+2), Seth Jones (1+2) a Petr Mrázek (36 zákroků). Kouče Luka Richardsona tak může těšit, že se jeho celek mohl opřít o své klíčové hráče a zároveň si udělal radost povedenou trenérskou výzvou, kdy potenciálně důležitý gól Arvidssona neplatil pro nedovolené bránění gólmanovi.

Blackhawks si pomohli třemi zásahy v přesilovkách a domácí brankář Calvin Pickard nepůsobil úplně jistým dojem, z celkového pohledu to byl ale znovu solidný výkon. Dvoubrankový náskok po dvou třetinách sice sliboval, že do toho Oilers pořádně šlápnou a je fakt, že v poslední dvacetiminutovce se hosté převážně bránili na své polovině, přesto to Chicago zvládlo relativně bez úhony. McDavidův faul potrestal Teräväinen šťastným odrazem v přesilovce a dal tak vzpomenout na první gól domácích z hole Perryho, když bývalý hráč Hawks vyrovnával ve 25. minutě na 1:1. O něco později mělo Chicago štěstí, neboť po přísném trestu Jonese bylo po Martinezově vyhození jen kousek od toho, aby se dlouhou dobu bránilo ve třech. Přesto nebezpečná přesilovka Edmontonu zafungovala, těsně minul Bouchard a rozhozeného Mrázka posléze překonal Draisaitl. Jenže závěrečný tlak Oilers vyústil jen ve zmařenou šanci Nugenta a pěknou výhru 5:2 si hostující celkem pohlídal.

„Po minulém utkání jsme byli naštvaní, když jsme šli do třetí třetiny ve vedení a nedotáhli to. Taky dneska jsme se ve třetí třetině hlavně bránili, ale tentokrát se nám to povedlo, dali jsme nějaké góly v přesilovkách, tak máme radost. (Mrázek) chytal neskutečně a podržel nás, to je potřeba zmínit,“ těšilo Connora Bedarda.

Výborný výkon Söderbloma na výhru ve Winnipegu nestačil

Nový náhradní brankář Laurent Brossoit se po zranění zotavuje doma, kde zároveň očekává narození potomka, a v utkání ve Winnipegu proto zaskočil Arvid Söderblom. Loňská sezona se mu v Chicagu vůbec nevydařila, proti Jets však nastoupil v nové výstroji jiný muž a vynikajícím výkonem nasměroval svůj tým k výhře. Jenže Hawks nedokázali svého gólmana podpořit víc než jen jedním gólem a jinak vcelku povedený zápas proměnili pouze v jeden bod za porážku v prodloužení 1:2.

Už v první třetině si Söderblom nemohl na nedostatek práce stěžovat, těžké zákroky ale měly teprve přijít. Švédský brankář si poradil i při několika nečekaných odrazech, skvěle se přesouval a nedosáhl až na dorážku Scheifeleho při domácí hře bez gólmana. V prodloužení nejprve Teräväinen lehkou střelou odevzdal puk a po vhazování ve vlastním pásmu pak zaváhání Kurasheva potrestal opět Scheifele.

O jediný gól Hawks se postaral Ryan Donato, když Hellebuycka překonal ranou na bližší tyčku, kterou by si jeden z nejlepších brankářů soutěže asi měl pohlídat. Vydařený výkon podal Andreas Athanasiou, který první zápas sledoval jen z tribuny, a neuspěl třeba ve výtečné pozici po pěkné přihrávce Maroona. Celkově solidní a soustředěný výkon na ledě favorizovaného soupeře, který v úvodním utkání smázl Edmonton 6:0, tak nakonec Chicagu přinesl pouze bod.

Blackhawks v Utahu na úvod sezony prohráli 2:5

Dosud bezejmenný tým z Utahu zvítězil ve svém prvním domácím utkání v Salt Lake City nad Chicagem 5:2. Blackhawks v první třetině navázali na svoje nevýrazné výkony z přípravy a po první šanci Dickinsona byli znatelně slabším týmem. Pouhé tři střely na branku a ztráta 0:2 nevěstila o přestávce nic dobrého, ale postupně se hokejisté Chicaga dostali do hry a soupeře, který se v létě přestěhoval z Arizony, zatlačili do defenzívy. Při pokusech Kurasheva a Smitha zblízka ještě Ingramovi pomohly tyčky a tak udeřilo na druhé straně, když se Utah po tečované střele dostal už do třígólového trháku. Přesto se hosté dokázali vrátit do zápasu: nejprve ukázal šikovné ruce Teräväinen, když vymíchal gólmana Utahu na brankovišti, a ve 45. minutě zařídil kontaktní gól tečí Vlašićovy střely kapitán Nick Foligno. Blackhawks měli další dobré příležitosti a Utah se soustředil především na bránění hubeného náskoku, jenže na vyrovnání už Chicago nedosáhlo a po dvou úpravách skóre prohrálo 2:5.

Connor Bedard si připsal dva body za asistence u obou gólů a do utkání nastoupil v útoku s Teräväinenem a Mikheyevem, kterého posléze nahradil Foligno. Poprvé v NHL naskočil obránce Nolan Allan a během 10 minut na ledě si nevedl vůbec špatně. Velmi špatně naopak vypadaly přesilovky Blackhawks a s ohledem na první polovinu zápasu mají trenéři obecně o čem přemýšlet.

Soupiska na novou sezonu je připravená

V posledním přípravném utkání poslali Blackhawks sestavu plnou mladíků do Milwaukee, kde měli místní fanoušci příležitost vůbec podruhé vidět (přípravné) utkání NHL. Chicagu se výjezdní akce podařila a proti St. Louis zvítězilo 6:2. Brzy otevřel skóre Ryan Donato, ve dvojnásobné přesilovce se z voleje trefil Philipp Kurashev a ještě do přestávky zvýšil na 3:0 po pěkné přihrávce Savoieho Zach Sanford. Z brejku šikovně zakončil Frank Nazar, Colton Dach využil na druhý pokus přesilovku a trefil se také obránce Nolan Allan.

Právě Allan, kterého si Blackhawks vybrali na konci 1. kola draftu 2021 a loni ve své první sezoně mezi profesionály odehrál za Rockford 60 utkání, v nichž nasbíral 17 bodů (5+12) a 47 trestných minut, může mít nyní velkou radost, neboť se znatelně přiblížil svému debutu v NHL. Na soupisce nebylo v přípravném kempu mnoho otazníků, zajímavější bude jistě sledovat, jak konkrétně trenéři postaví jednotlivé formace, ale právě v obraně se jedno volné místo pro některého z mladíků našlo – a zdá se, že alespoň pro začátek sezony jej získal Allan (21). Kanadský mistr světa hráčů do 18 i 20 let sice nenabízí žádnou velkou produktivitu, ale v obraně je spolehlivý a má velmi dobrý pohyb. Minimálně v úvodu ročníku Hawks poslali na farmu Kevina Korchniského, který loni do AHL ještě kvůli pravidlům nemohl a v NHL se spíš trápil. Stejně tak jdou do Rockfordu Del Mastro s Crevierem a protože Levshunov je zraněný a Kaiser nemocný, příležitost teď dostává Allan. Phillipse Chicago zapsalo na listinu volných hráčů a pokud si jej žádný ze soupeřů nevybere, může také zamířit do AHL.

V útoku jsou patrně všichni zdraví a poslední volné místo podle očekávání udržel Joey Anderson, kterému se v loňské sezoně dařilo a prokázal svou užitečnost i nadále. Frank Nazar v přípravě vyloženě nepřesvědčil, takže začne sezonu v klidu v AHL, a do Rockfordu jdou také Slaggert nebo Guttman. AJ Spellacy, kterému se kemp hodně povedl, už je zpátky v juniorské lize. Zraněného gólmana Brossoita, jednu z mnoha letních posil, dočasně v kádru Hawks zastoupí Arvid Söderblom.

Taylor Hall (© nhl.com/blackhawks)

Blackhawks v prvním přípravném utkání prohráli s Detroitem

V noci na čtvrtek nastoupili Blackhawks doma v United Center do prvního přípravného utkání, z výhry 4:2 se ale nakonec radovali Red Wings. Chicago před vlastními fanoušky podle očekávání postavilo silnou sestavu, ve které kromě lídrů Bedarda, Jonese, Vlašiće, Murphyho nebo Mrázka nechyběly ani letní posily Bertuzzi, Teräväinen a Brodie s Martinezem. Ve druhé třetině sice Hawks otočili skóre po gólech Craiga Smitha a Teuva Teräväinena, ještě do přestávky však srovnal obránce Petry a na začátku třetí dvacetiminutovky zařídil v přesilovce vítězný gól Detroitu Raymond. Pro domácí to nebyl ideální start, bylo znát, že je teprve začátek přípravy a především formace Hall-Nazar-Lardis strávila hodně času ve vlastním pásmu.

Naopak nebojácným výkonem zaujal rychlík AJ Spellacy, kterého si Chicago vybralo ve 3. kole posledního draftu. „Velká paráda, měl jsme radost, že s ním dneska můžu hrát. Jezdí a má dobrý instinkt. A taky má dobrou střelu, toho by měl využívat častěji,“ těšil se ze spolupráce se Spellacym střelec prvního gólu Hawks Craig Smith, který přišel v létě z Dallasu, aby vzal roli ve čtvrté lajně. Spellacy (18) stráví letošní sezonu opět ve Windsoru (OHL), kde loni v 67 zápasech nasbíral 38 bodů za 21 branek a 17 asistencí.

„Tak asi je to nějaký začátek. To zní divně, že ano? Tím chci říct, že v některých chvílích jsme hráli dobře a v jiných ne, je potřeba, abychom se do toho dostali a získali jistotu. Dneska byli rychlejší, zatímco my jsme se s pukem trochu prali, někdy nám odskakoval, jindy jsme ho předrželi a celkově vzato jsme hráli v pomalejším tempu než bychom chtěli,“ zhodnotil trenér Richardson.

Nick Foligno je 35. kapitánem v historii klubu

Začal přípravný kemp, novým kapitánem je Nick Foligno

Ve čtvrtek byl v Chicagu zahájen přípravný kemp před novou sezonou. A začalo se pěkně zostra, modelovým zápasem ve vysokém tempu: „Chtěli jsme do toho hned šlápnout a hráči věděli, že počítáme s tím, že přijdou v kondici. A tak se i stalo, individuálně se dobře připravili a dneska jezdili nahoru dolů. Líbilo se mi to,“ těšil se trenér Kyle Richardson. Ve své třetí sezoně u Blackhawks má k dispozici podstatně zkušenější mužstvo než dříve a tím i větší paletu možností, jak poskládat sestavu a jakou zvolit taktiku. V tuto chvíli snad všichni považují za samozřejmost, že Chicago bude konkurenceschopnější než loni, asi se ale dá říct, že stejně tak panuje jisté napětí, o kolik si Blackhawks v tabulce skutečně dokáží polepšit a jestli to bude stačit na pořádný boj o playoff.

Na prvním tréninku se vedle Connora Bedarda postavili Hall s Bertuzzim, ve druhé lajně nastoupili Kurashev s Reichelem a Teräväinenem a ve třetím útoku se k prověřené dvojici Foligno-Dickinson přidal Ilya Mikheyev. Dá se však předpokládat, že ve složení jednotlivých formací trenéři ještě budou hodně zkoušet, tím spíš, že k dispozici mají větší počet nových hráčů. V další části článku se podíváme podrobněji na to, o co se v kempu hraje, ačkoliv většina míst na soupisce je v tento okamžik jasná.

Začátek kempu nicméně přinesl jednu důležitou novinku: klub oficiálně oznámil jméno nového (35.) kapitána, kterým se stal útočník Nick Foligno. Ten byl kapitánem již během svého angažmá v Columbusu a v této roli de facto působil už loni po svém příchodu z Bostonu. Nyní je to ale potvrzené Céčkem na dresu a 36letý hokejista s 1155 zápasy na kontě, který v létě prodloužil smlouvu o dva roky, tak získal ocenění své práce. Asistenty zůstávají zadáci Seth Jones s Connorem Murphym. ➜ Více

Nováčci Chicaga zvítězili 4:2 nad Minnesotou

Ve druhém utkání Turnaje Toma Kurverse si Blackhawks poradili s Minnesotou 4:2. Vzhledem ke zranění Artyoma Levshunova, kterého si Chicago vybralo jako dvojku posledního draftu, byli fanoušci v tomto dvojutkání zřejmě nejvíc zvědaví na středního útočníka Franka Nazara. Ten proti St. Louis sice neproměnil důležitý brejk v závěru, ale zápas proti Wild mu vyšel parádně. Nejprve po fantastické přihrávce Martina Mišiaka v přesilovce srovnal skóre a později obětavě přihrával na vítěznou trefu Rydera Rolstona. V početní výhodě se mezi střelce zapsal také Gavin Hayes a konečný výsledek stanovil do prázdné Mišiak. Do brankoviště se proti Blues postavil Drew Commesso, kterého tentokrát nahradil Ben Gaudreau, gólman, který s Kanadou získal zlato na MS hráčů do 18 i 20 let a který v létě podepsal smlouvu s Rockfordem. Na opačné straně se představil Samuel Hlavaj, slovenský reprezentační brankář, který v minulé sezoně působil v Plzni.

Naděje Blackhawks prohrály 3:4 v prodloužení v St. Louis

Ve čtvrtek 19. září začne tréninkový kemp, ale už předtím se sešli mladíci Blackhawks a v rámci své přípravy se účastní nováčkovského turnaje Toma Kurverse v St. Louis. V noci na sobotu sice proti domácímu týmu Chicago třikrát vedlo, nakonec ale prohrálo v prodloužení 3:4, a v sobotu se ve druhém střetnutí představí proti Minnesotě. Proti Blues zaujal mj. útočník AJ Spellacy, kterého si Hawks vybrali letos ve 3. kole draftu, když po pěkné akci vstřelil druhou branku svého týmu. Trefil se také kanonýr Nick Lardis v přesilovce a v oslabení po dobré práci Ludwinského skóroval Landon Slaggert. St. Louis však dokázalo pokaždé najít odpověď a protože z brejku neuspěli ani Nazar, ani obránce Del Mastro, postarali se o vítěznou ránu domácí hokejisté. První přípravný zápas sehrají Hawks v noci na čtvrtek 26. září proti Detroitu a celkem je čeká šest utkání. Úvodní střetnutí nové sezony je na programu v noci na středu 9. října, kdy se hokejisté Chicaga vydají do Salt Lake City v Utahu.

Do Chicaga jdou Bertuzzi, Teräväinen, Martinez, Brossoit aj.

V pondělí v 18.00 středoevropského času se otevřel trh s volnými hráči a Blackhawks hned podle neoficiálních informací přivedli pětici zkušených hráčů. Na smlouvách se dohodli s útočníky Tylerem Bertuzzim (4 roky s platem 5,5 milionu), Teuvem Teräväinenem (3 roky s platem 5,4 milionu) a Craig Smithem (1 rok s platem 1 milion), obráncem Alecem Martinezem (1 rok s platem 4 miliony) a brankářem Laurentem Brossoitem (2 roky s platem 3,3 milionu).

Útočník Sam Lafferty sice s Chicagem o nové smlouvě krátce vyjednával, do dresu Blackhawks se však znovu neoblékne a dvouletou smlouvu podepsal v Buffalu. V Chicagu mimo to pokračuje křídelník Joey Anderson (26), který s klubem podepsal nový dvouletý kontrakt. Vydělá si ročně 800 tisíc dolarů, tedy stejně jako dosud a proto nedostal kvalifikační nabídku s povinným navýšením platu. Mohl pak sice mluvit také s ostatními týmy, nakonec se ale přesto brzy dohodl s Hawks, za které v minulé sezoně odehrál 55 utkání (5+12) a v limitované roli si nevedl zle. Doplněno: Blackhawks se dohodli na roční smlouvě také s dalším veteránem, který třikrát získal Stanleyho pohár, když roční smlouvu podepsali s útočníkem Patem Maroonem (s platem 1,3 milionu). A ještě jednoho hokejistu Chicago přivedlo během prvního dne otevřeného trhu s volnými hráči: roční smlouvu podepsal zkušený obránce TJ Brodie (3,75 milionu dolarů).Více

Druhý den draftu: křídla Mustard, Spellacy a Pridham

Ve druhém kole draftu neměli Blackhawks po včerejším trejdu žádnou volbu a tak poprvé vybírali až z 67. pozice. Na té ukázali na útočníka Johna Mustarda, který letos ve Waterloo (USHL) nasbíral 56 bodů (29+17) v 60 utkáních, byl vyhlášen nejlepším nováčkem soutěže a od příštího roku bude hrát v univerzitní lize za Providence. Mustardovou silnou stránkou je rychlost a bruslení a podle žebříčků se zdálo, že by mohl přijít na řadu ještě někdy ve 2. kole.

O pět míst později si Chicago vybralo dalšího útočníka s výtečným pohybem, AJ Spellacyho. Urostlý Američan působil v uplynulé sezoně druhým rokem ve Windsoru (OHL) a v 67 zápasech si připsal 38 bodů (21+17). Podle novináře Scotta Wheelera z The Athletic, který se na hráče před draftem specializuje, jsou Mustard a Spellacy dva nejlepší bruslaři v letošním ročníku.

Ve třetím kole to nakonec nebylo pro Blackhawks všechno, když výměnou za volbu ve 3. kole příští rok získali letošní 92. místo z Caroliny. Z něho pak pokračovali v nastoleném trendu a jmenovali ještě jednoho rychlého křídelníka, Jacka Pridhama z nižší kanadské juniorské soutěže BCHL. V té Pridham působil proto, aby mohl od podzimu nastoupit na Bostonskou univerzitu, a za West Kelowna Warriors zaznamenal 49 bodů (23+26) v 54 střetnutích.

V pátém kole si ze 138. příčky Chicago zajistilo švédského útočníka Joela Svenssona, který v minulé sezoně nastoupil v 7 zápasech v SHL za Växjö (0+1). Představil se také v nižší lize, ale větší část roku strávil v juniorské soutěži, kde v 25 utkáních nastřílel 24 branek, ke kterým přidal 9 asistencí.

Na začátku šestého kola si Hawks vybrali vysokého kanadského obránce Tye Henryho. Také jeho zdobí vynikající pohyb a umí zahrát dobře dozadu, produktivitu od něj ale nečekejte. V Erie v uplynulém roce odehrál 54 zápasů, ve kterých zaznamenal sedm bodů za asistence a k nim 44 trestných minut.

1. kolo draftu: Levshunov s Boisvertem a Vanackerem

V 1. kole Draftu 2024 si Blackhawks vybrali obránce Artyoma Levshunova a středního útočníka Sachu Boisverta. Levshunov byl asi nejočekávanější volbou pro Blackhawks na 2. místě draftu, určitě se tedy nejedná o žádné překvapení. Běloruský hokejista hraje druhým rokem v zámoří a ve své první sezoně na Michigan State University nasbíral v 38 zápasech 35 bodů (9+26), 44 trestných minut a +27. Levshunov je urostlý obránce s holí napravo, který výborně bruslí a rád se zapojuje do útoku. V defenzivní činnosti má sice rezervy, ale má v tomto směru velký potenciál pro zlepšení. Zřejmě je připravený na to, aby ihned naskočil do NHL (nebo případně do sestavy IceHogs na farmě v AHL), ale jistější se zdá být jeho návrat do univerzitní soutěže, kde se může dál rozvíjet a sbírat zkušenosti. Blackhawks si od něj jistě slibují, že se v budoucnu stane hlavním tahounem obrany a důležitou postavou na přesilovkách.

Na 18. příčce si Hawks vybrali Sachu Boisverta, všestranného útočníka s výbornou střelou, který umí spolehlivě dozadu a nebojí se hrát od podlahy. V NHL by jeho role měla být spíš ve třetí lajně, ale je zřejmě, že skauti Chicaga v něm vidí o něco víc. V letošní sezoně Boisvert nasbíral 68 bodů (36+32), 86 trestných minut a +5 v 61 utkáních za Muskegon (USHL) a na podzim nastupuje na University of North Dakota. V žebříčcích byl před draftem obvykle na 20.–25. místě.

Ke konci 1. kola se Blackhawks dohodli na výměně s Carolinou, které přenechali obě své zbývající volby ve 2. kole. Od Hurricanes na oplátku obdrželi výběr na 27. místě celkově a následně ukázali na útočníka Brantfordu (OHL) Marka Vanackera. Spoluhráč Nicka Lardise, kterého Hawks draftovali před rokem, byl s 82 body (36+46) v 68 utkáních jasným lídrem produktivity svého týmu a Chicago v něm získalo rychlého a šikovného hokejistu s tahem na branku. V žebříčcích se Vanacker nejčastěji objevoval na 30.–35. pozici.

Na konci sezony měl GM Kyle Davidson k dispozici tři volby ve 2. kole, po trejdech s Isles a Canes však Chicago přijde druhý den draftu na řadu až na začátku 3. kola z 67. místa celkem. Znovu si však Hawks zajistili příležitost vybírat hned třikrát už v 1. kole, stejně jako v roce 2022 (Korchinski, Nazar, Rinzel). ➜ Více

Connor Bedard získal Calderovu trofej pro nováčka sezony

V předvečer Draftu 2024 se v Las Vegas předávaly individuální trofeje a jednu získal také útočník Blackhawks Connor Bedard. Kanadský supertalent sice vinou zlomené čelisti nastoupil ve své první sezoně v NHL jen do 68 zápasů, s 61 body (22+39) byl však nejproduktivnějším nováčkem soutěže. Ve slabé sestavě Chicaga byl Bedard často jedinou nebezpečnou zbraní, přesto pravidelně prokazoval své mimořádné dovednosti. Rodák z Vancouveru byl teprve třetím 18letým hokejistou v dějinách NHL, který vyhrál bodování svého týmu (dalšími byli Steve Yzerman a Sidney Crosby), a stal se zároveň 10. hráčem v historii Blackhawks, který získal Calderovu trofej. Naposledy byl v Chicagu nejlepším nováčkem NHL zvolen Artemi Panarin před osmi lety a dříve ze stejného ocenění těšili také Patrick Kane, Ed Belfour, Steve Larmer, Tony Esposito, Bill Hay, Ed Litzenberger, Cully Dahlstrom a Mike Karakas. ➜ Více