Hawks se radují z Nylanderova gólu (© Terence Leung/NHLI via Getty Images)

Blackhawks si zastříleli v Calgary a zvítězili po 5 zápasech

V minulém utkání ve Vancouveru sice hokejisté Chicaga nenašli recept na vynikajícího brankáře Markströma, v Calgary se ale štěstěna obrátila a Hawks si užili střelecké hody. Již v prvním střídání prostřelil Ritticha Toews a přestože Flames dvakrát srovnali a ani chicagská obrana nepůsobila zvlášť pevným dojmem, nakonec z toho bylo relativně pohodlné vítězství 8:4. Kubalík, Nylander a DeBrincat dostali dost prostoru v ideální pozici, Saad a podruhé Nylander se trefili sami proti Rittichovi a dva góly přidali v závěru Kane s Dachem. „Góly chcete dávat pořád a konečně to přišlo. Šancí jsme měli dost a teď se k tomu přidalo i trochu štěstí. Mám radost, musíme na tom stavět, když nás čekají už jen samé důležité zápasy,“ těšil se Alex Nylander, který dvěma zásahy vylepšil svůj střelecký účet na 8 branek. „Bylo to dlouho celkem vyrovnané. Moje vyloučení za stavu 4:3 jsme ale ubránili, dali dva góly a do třetí třetiny měli pěkný náskok. Každému naroste sebevědomí, je dobře, že se prosadily všechny čtyři útoky. Bez ohledu na výsledek musíme dál makat, i když se nám třeba zrovna nedaří, musíme k tomu přistupovat jako k playoff, hrajeme o bytí a nebytí,“ vyjádřil se kapitán Jonathan Toews. „Kdybychom je porazili, byli by už ve složité situaci a měli velkou ztrátu. Takhle jsou zpátky ve hře (o playoff) a začíná přituhovat. S tímhle výkonem nás teď přehraje každý a obzvlášť doma to mrzí,“ hodnotil útočník Flames Matthew Tkachuk.

Situace při neuznané brance (© Ben Nelms/Getty Images)

Markström vychytal Chicago 49 zákroky

Vancouver přivítal na svém ledě Blackhawks při svátečním utkání, před jehož začátkem klub vyvěsil pod strop dresy dvojčat Henrika a Daniela Sedinů. Herně to pak sice domácímu celku nevyšlo, vynikající výkon ale předvedl brankář Jacob Markström a 49 zákroky udržel čisté konto. Hawks měli ze začátku výraznou převahu, jenže po protiútoku Kanea se Saadem si kouč Colliton vyžádal gólovou výzvu. Rozhodčí potvrdili své předchozí rozhodnutí, když podle nich Saad svým postavením v brankovišti znemožnil Markströmovi zákrok, a Canucks potrestali následnou přesilovku pěknou kombinací, na jejímž konci stál Horvat. Domácí se pak trochu zvedli, Chicago ale svého soupeře opět brzy zatlačilo, jenže několikrát Kubalík, Dach nebo Kane v tutovce neuspěli. Jednu z nemnoha šancí zužitkoval na druhé straně Gaudette, zatímco si znovu Kubalík, Toews i Keith vylámali zuby na Markströmovi. Nejblíže gólu byl Patrick Kane, švédský brankář ale ramenem vytáhl jeho pokus na břevno. Corey Crawford neměl mnoho práce, vyznamenal se však při brejku Petterssona. Přes početné příležitosti Hawks na Markströma nevyzráli a prohráli nakonec 0:3. „Měli jsme dojem, že mu Saad při zákroku nebránil, že máme dobrou šanci, aby z toho byl gól. Zároveň jsme věřili naší hře v oslabení, proto to podle nás za ten risk stálo. Ale očividně to nevyšlo,“ komentoval trenér Colliton důležitý moment před první brankou. „Máme radost ze svého výkonu, zase tam bylo to potřebné nasazení a od toho se chceme odrazit. Bohužel se nám nepodařilo zápas několika góly trochu otevřít. Teď nemáme jinou možnost než tu porážku rychle hodit za hlavu a připravit se na další utkání lépe,“ říká kapitán Jonathan Toews. Doplněno: Útočník Zack Smith utrpěl řeznou ránu na zápěstí a Chicago se bez něj bude muset blíže nespecifikovanou dobu obejít.

Andrew Copp střílí vítězný gól (© Jonathan Kozub/NHLI via Getty Images)

Toews má 800. bod, Chicago ale ztratilo zápas ve Winnipegu

Blackhawks začali důležitý zápas ve Winnipegu parádně, když se už v 15. vteřině trefil ze středu Dominik Kubalík. Asistenci si připsal kromě Caggiuly také kapitán Jonathan Toews, který se tak mohl doma radovat ze svého 800. bodu v NHL. V 11. minutě usměrnil Saad na brankovišti přihrávku od Kanea a Hawks vytěžili maximum z úvodní převahy, tím spíš, že Jets měli v nohou sobotní zápas. Jenže to bylo ze strany hostujícího týmu vše a záleželo pouze na brankáři Crawfordovi, jak dlouho bude trvat než se skóre otočí na stranu Winnipegu. Ve druhé a třetí třetině Hawks nestíhali a do zápasu svého soupeře vrátili sami tragickým výkonem ve vlastních přesilovkách. Chybu DeBrincata potrestali v brejku Copp s Connorem a od té chvíle už se Hawks nedokázali zvednout. V 50. minutě srovnal v přesilovce povedenou ranou do vinglu Wheeler a o pár minut později rozhodl Copp, když našel místo v Crawfordově postavení u bližší tyčky. Dvěma góly do prázdné už Jets pouze odmítli drama. „Je to (800 bodů) hezká meta a je pěkné, že jsem jí dosáhl tady doma. Ale bohužel, dva body nemáme. V prvním střídání jsme vypadali dobře, říkal jsem si, že dneska by to mohl být náš večer, jenže oni se oklepali a ke konci hráli výborně,“ pověděl kapitán Toews. „Začali jsme dobře, ale pak jsme polevili. Dali pěkný gól v oslabení a ve zbytku zápasu nám pak celkem naložili,“ doplnil Brandon Saad. „Přesilovky nás srazily. Nejen, že jsme inkasovali, ale nedokázali jsme na to potom vhodně zareagovat a hodně nás to ovlivnilo v dalším průběhu,“ soudil trenér Jeremy Colliton. Doplněno: Obránce Nick Seeler nastoupil poprvé za Blackhawks a během 15:19 byl hodně vidět: kromě jedné asistence, menšího trestu a ostré bitky s Beaulieuem zaznamenal dále jednu střelu, dva hity, dva bloky a +1.

Momentka z utkání proti Bruins (© Bill Smith/NHLI via Getty Images)

Blackhawks znovu prohráli v prodloužení, s Bostonem 1:2

Hokejisté Chicaga se vrátili před kanadským výjezdem do United Center, kde přivítali silný Boston. A znovu jim nevyšla první třetina, hosté měli výrazně povedenější vstup do utkání, kdy si hlavně první útok Bruins vytvářel řadu příležitostí. Ve výborné pozici minul Pastrňák, navíc vynikající Lehner chytil dvě skvělé příležitosti Krejčímu. O přestávce tak byl stav stále bez branek. Domácí dostal do vedení v přesilovce Alex DeBrincat (zraněný Boqvist už se do zápasu nevrátil), další gól však Hawks nepřidali. I když… ještě ve druhé třetině srovnal lacinou trefou Kuraly a ve třetí části vyšlo naprázdno několik závarů před Halákovou brankou. Minutu před koncem hráli Blackhawks v oslabení, sami však mohli rozhodnout o své výhře. Caggiula vypálil ve výhodě přes bránícího Bergerona přesně k tyči, rozhodčí však zřejmě chybně posoudili předchozí Määttovu přihrávku rukou. Domácí měli nicméně možnost zlomit zápas ve vlastní přesilovce ještě v končící základní hrací době i následném prodloužení, jenže si poradili prachbídně. Lehner, který držel Hawks 38 zákroky, pak sice chytil brejk Krugovi, ve druhém přečíslení už ale Boston získal bod navíc. „Udělali chybu a zapískali. Na to se nedá nic dalšího říct, prostě se stalo,“ komentoval klíčovou situaci trenér Colliton. „Slyšeli jsme hvizd na střídačce, takže kdyby gól uznali, určitě by mě to zarazilo,“ posoudil trenér Bruins Bruce Cassidy. „Mám pocit, že jsme tenhle zápas mohli vyhrát, stejně jako včera. Nejsme spokojení, z každého utkání potřebujeme dva body,“ hodnotil kapitán Toews. „Boston je jedním z nejlepších týmů v lize, ale dokázali jsme s nimi hrát a udržet tempo. Klidně jsme dneska mohli zvítězit i my a to je pokrok,“ doplnil Lehner.

Momentka z utkání v Minnesotě (© Bruce Kluckhohn/NHLI via Getty Images)

Blackhawks získali v Minnesotě bod za porážku 2:3p

Chicago neodehrálo v Minnesotě povedený zápas, přesto vybojovalo alespoň bod. Ve druhé třetině zajistil domácím vedení dvěma zásahy Fiala, když měl Crawford nejprve zakrytý výhled a švýcarský útočník se poté prosadil z rychlého průniku v přesilovce. Hawks nebyli bez šancí, blízko gólu by Kämpf, Saad v dobré pozici volil přihrávku na nikoho a Carpenter v brejku trefil jen brankáře Stalocka. Ve třetí třetině ale Chicago zabralo a dočkalo se trpělivou hrou vyrovnání. Stalocka zaskočil ve 47. minutě Boqvist a tři minuty před koncem se přesně trefil od mantinelu Olli Määttä, když domácí gólman nic neviděl. V prodloužení namířil Toews jen do břevna, jinak hrála pouze Minnesota. Fiala nevyužil několik možností na hattrick, ujala se až šance Dumby, který se natlačil na brankoviště a puk se od břevna a brankáře Crawforda odrazil za čáru. „Už je to delší doba od chvíle, kdy jsme naposledy zahráli tak špatně. Oni do zápasu vletěli a my se s jejich nasazením nedokázali vyrovnat. (Crawford) zachytal výtečně a udržel nás v zápase,“ pochválil svého brankáře, který zlikvidoval celkem 31 střel, trenér Colliton. „Z toho bodu mám dobrý pocit. Ne vždy to bude pěkné, ale i tak jsme jeden bod vybojovali,“ pověděl Duncan Keith. „Pokud zítra zahrajeme skvěle, tak bude tenhle bod super. Ale jestli opět podáme slabý výkon, tak nebudeme moct říct nic jiného než že prostě hrajeme špatně v důležitém období sezony,“ doplnil Colliton.

Chicago posílil obránce Nick Seeler z Minnesoty

Blackhawks si v pondělí vzali ze seznamu volných hráčů Minnesoty obránce Nicka Seelera (26). Rodáka z Eden Prairie si Wild vybrali v 5. kole draftu 2011 a ten se postupně vypracoval do hlavního týmu Minnesoty. Loni sehrál 71 zápasů (2+5 a 64 trestných minut), letos však zasáhl jen do šesti utkání a šest dalších přidal na farmě v Iowě. Seeler je urostlý obránce, který se soustředí zejména na defenzivu, a smlouvu s nízkým platem 725 tisíc dolarů má také pro příští sezonu. Pokud Seeler nastoupí v příštím utkání, představí se shodou okolností právě v Minnesotě a bude to zároveň jeho 100. zápas v NHL. „Byl to šílený den. V jednu chvíli nevíte, jestli si vás vůbec někdo vybere, a najednou jste na ledě s týmem, který bude v Minnesotě zrovna hrát. Jsem vděčný, že si mě vybralo právě Chicago, těším se, že budu v takovém skvělém klubu a je fajn, že už mám za sebou první trénink a mohl jsem se s ostatními trochu seznámit. Loni to bylo super, odehrál jsem hodně zápasů a sbíral zkušenosti. Letos je to jiné, náročné fyzicky i psychicky. Změna je někdy potřebná, myslím, že byla ta správná chvíle,“ pověděl Seeler. „Tvrdý obránce. Hraje jednoduše a přímočaře. Samozřejmě je silový, důrazný. Měli jsme pocit, že je to příležitost jak u nás trochu zvýšit konkurenci, určitě je to hráč na úrovni NHL,“ sdělil trenér Jeremy Colliton a odpověděl na otázku, jestli Seelera ihned nasadí do hry: „Těžko předvídat, ale poslední zápasy jsme zvládli dobře. Uvidíme, sestavu si řekneme zítra. Ale možná to bude chvilku trvat než zapadne a zvykne si.“ Doplněno: Místo Seelerovi uvolnil obránce Dennis Gilbert, který se tak vrací na farmu do Rockfordu.

Dominik Kubalík se raduje z 11. gólu v sezoně (© Bill Smith/NHLI via Getty Images)

Dominik Kubalík je nejlepším nováčkem měsíce ledna

Český útočník Dominik Kubalík získal ocenění pro nejlepšího nováčka NHL za měsíc leden. V 10 zápasech nastřílel stejný počet branek, ke kterým přidal čtyři asistence. S 21 zásahy se Kubalík prosadil na pozici nejlepšího střelce mezi nováčky a v lednu nastřílel více gólů pouze Alex Ovechkin z Washingtonu (13). S 10 góly Kubalík zároveň vyrovnal klubový rekord v počtu branek nováčka v jednom měsíci, který v listopadu 2017 stanovil Alex DeBrincat. Rodák z Plzně posílil Chicago před letošní sezonou, když se klubem dohodl na roční smlouvě poté, co jej Blackhawks získali výměnou z Los Angeles. Doplněno: Před několika dny napsal Chric Kuc velký článek o tom, jak se právě příchod Kubalíka do Chicaga urodil, a jeho překlad si můžete přečíst dále.

Corey Crawford a Adam Boqvist slaví výhru (© Norm Hall/NHLI via Getty Images)

Blackhawks zvítězili v Arizoně po nájezdech 3:2

Hokejisté Blackhawks se vrátili po desetidenní přestávce do kolotoče zápasů NHL a divákům v Arizoně, mezi kterými se opět našel vysoký počet příznivců Chicaga, nabídli atraktivní utkání. Oba brankáři, jak Crawford, tak Raanta, který zastoupil domácí jedničku Kuempera, se předvedli ve vynikající formě a pochytali spoustu nebezpečných příležitostí. Hawks se dostali do dvoubrankového trháku po dvou gólech Saada (na oba přihrál Kane a bodoval tak v tuctu utkání v řadě) a ve druhé třetině Arizonu sevřeli, jenže po úspěšné dorážce Richardsona se hra vyrovnala a do přestávky už šly oba týmy s nerozhodným výsledkem – Garland využil prostoru, který mu věnoval Koekkoek a nedal Crawfordovi šanci. Další akce už se neujala, Raanta vychytal Kubalíka s DeBrincatem i zblízka Saada, hrozící brejk Halla zažehnal Boqvist a podobně tomu bylo i v prodloužení, kdy se znovu činili oba gólmani. V nájezdech proměnili s jistotou jak Toews, tak Kane a protože domácí na Crawforda nevyzráli ani jednou, získali bonusový bod Blackhawks. „Vezeme se na vlně, daří se nám teď vítězit a to je vždycky dobrý pocit. Až do konce to bude těsný boj (o playoff), takže jdeme od zápasu k zápasu a snažíme se jich vyhrát co nejvíc. Když nás zatlačili, tak v minulosti bychom to občas neustáli, ale obzvlášť v tuhle situaci je skvělé, že jsme to vydrželi, a získali ten jeden bod navíc,“ pověděl Brandon Saad. „Rveme se o playoff a tohle byl asi nezábavnější zápas v sezoně. Ani se nezdálo, že bychom měli za sebou týdenní volno. Nezpanikařili jsme, když vyrovnali, dobrá práce od všech,“ pochvaloval si Corey Crawford.

Patrick Kane vstřelil během Utkání hvězd dvě branky

Patrick Kane se o víkendu představil na Utkání hvězd v St. Louis a během střetnutí Centrální a Pacifické divize, hraném ve formátu tři na tři, vstřelil dvě branky. Výběr Centrální divize ale prohrál se svým soupeřem 5:10 a Pacifická divize nakonec uspěla i ve finále. Rozhodující gól, svůj pátý celkem, dal Tomáš Hertl ze San José a nejužitečnějším hráčem byl vyhlášen David Pastrňák z Bostonu. Příští Utkání hvězd bude hostit Florida. Doplněno: V minulých dnech NHL vyhlašovala výsledky anket za právě ukončené desetiletí a Chicago se mohlo těšit hned z několika ocenění. Klub byl zvolen týmem dekády, gól Patricka Kanea v prodloužení rozhodujícího finálového zápasu 9. 6. 2010 proti Philadelphii byl vyhlášen nejlepší brankou desetiletí a lídr Blackhawks, který se před pár dny radoval z překonání hranice 1000 bodů v NHL, byl poté spolu s obráncem Duncanem Keithem vybrán do All-Stars týmu posledních 10 let. V této elitní pětce je doplnili Ovechkin, Crosby, Doughty a brankář Fleury. O jménech rozhodovala porota složená z generálních manažerů, zástupců vedení NHL a několika médií. „Je to velká čest. Deset let je dlouhá doba, je to ocenění toho, že jsem si dokázal udržet výkonnost, ale také jsem měl velké štěstí hrát ve skvělém týmu. Pětkrát jsme byli ve finále konference, třikrát získali Stanleyho pohár, měli jsme několik úžasných sezon. Určitě by byla velká zábava zahrát si s Ovim a Crosbym v jednom útoku,“ pověděl Kane.

Joel Qunneville zdraví fanoušky na střídačce Panthers (© Chase Agnello-Dean/NHLI via Getty Images)

Blackhawks prohráli při návratu kouče Quennevilla 3:4

Trenér Joel Quenneville přivezl v úterý do Chicaga svoje Panthers a v očekávaném střetnutí se nakonec radoval z výhry 4:3. Blackhawks před zápasem ocenili Patricka Kanea za jeho tisícovku, o první reklamní přestávce pak poděkovali Quennevillovi za jeho působení v Chicagu a klub se nyní může těšit na desetidenní volno. První třetina nabídla divákům nezáživný hokej, góly začaly padat až ve druhé třetině. Brankáři Lehnerovi zápas nevyšel úplně podle představ, ani hráči v poli ale tentokrát nepředvedli takový výkon, aby prodloužili šňůru pěti výher. Florida si lehce vypracovala třígólový náskok a když pěknou trefou bekhendem snížil Dach, tak ještě před přestávkou stihl odpovědět Vatrano, kterému stačilo 13 minut na hattrick. V poslední dvacetiminutovce tečoval Caggiula přesilovkovou střelu Gustafssona, jinak si ale Hawks v početních výhodách nepomohli a drama odmítl povedenými zásahy proti DeBrincatovi a Saadovi brankář Bobrovsky. Kontaktní branku sice ještě při hře v šesti zařídil Kane, jenže z domácí strany to bylo vše a oba body si odvezli Panthers. „Bylo to neuvěřitelné, krasný pocit. Zažil jsem v téhle hale hodně výjimečných chvil, spoustu nadšení a radosti. Zdálo se, že je to jiný zápas než obvykle, důležitější. Jako bychom si vzájemně poděkovali,“ vyjádřil se trenér Quenneville, který s Chicagem vybojoval tři Stanleyho poháry. „V první třetině a na začátku druhé jsme měli šance, pak už jsme ale nehráli tak dobře do obrany. Nechali jsme jim hodně prostoru, pustili je do vedení 4:1 a to už se těžko otáčí,“ zhodnotil kapitán Jonathan Toews. „Upřímně řečeno, myslím, že jsme dneska hráli dobře, ale moc jsem tým nepodržel. Začalo to už prvním gólem, pak jsme to nedokázali včas zastavit. Musím to rychle hodit za hlavu. Před čtvrtým gólem už jsem se cítil lépe, jenže se jim puk odrazil od brusle,“ doplnil brankář Lehner.

Patrick Kane slaví svůj 1000. bod v NHL (© Bill Smith/NHLI via Getty Images)

Kane má 1000 bodů, Chicago zvládlo důležitý zápas proti Jets

Blackhawks se v neděli vrátili domů do United Center a fanoušci se netěšili jen výhrou v důležitém utkání proti Winnipegu, výjimečný zážitek jim přichystal také Patrick Kane. Ten v 55. minutě přihrál Carpenterovi, který posunul doleva na Saada a bylo to 4:1. Kane se tím stal teprve čtvrtým hráčem v klubové historii, který dosáhl na metu 1000 bodů, zároveň se mu to podařilo jako sedmému aktivnímu hokejistovi, devátému Američanovi a celkem 90. v dějinách NHL. Komentátor Pat Foley navíc ocenil, že si svoje body lídr Blackhawks rozdělil téměř rovnoměrně mezi domácí led (518) a hřiště soupeřů (482). Zápas samotný zastihl Chicago stále v dobré pohodě. Rychle se trefil z ostrého úhlu Nylander, přesnou střelu vypálil ještě v první třetině Gustafsson a tým pracoval výborně do obrany, v čele s pozorným Lehnerem, který si připsal několik velmi složitých zásahů. Domácí přežili dlouhé oslabení a když Kämpf vrátil zblízka v polovině třetí části Hawks dvoubrankový náskok, už si výhru pohlídali. S 54 body se v tabulce Chicago dotáhlo právě na Winnipeg. „Když potom všichni naskákali na led, to je jeden z těch momentů, na které asi nikdy nezapomenu,“ pověděl rekordman Kane. „Zlepšili jsme svoje návyky a dobře se na ledě zajišťujeme. To je důležité, roste nám tím sebevědomí, když každý ví, že si ostatní plní svoje úkoly. A funguje to i naopak, každý se o to víc snaží a tím se zlepšujeme,“ libuje si trenér Colliton. „Na začátku druhé třetiny to bylo náročné, ale porvali jsme se s tím a vydrželi,“ řekl brankář Lehner, který si devět z 36 zákroků připsal během čtyřminutového oslabení po přestávce.

Hráči Blackhawks slaví druhý gól (© Mark Blinch/NHLI via Getty Images)

Kubalík s Toewsem dali po dvou gólech při výhře v Torontu

V sobotu se Chicago představilo v rámci sledovaného přenosu Hockey Night in Canada proti Torontu a pokračovalo ve výborných výkonech z poslední doby. První formace se postarala hned o pět branek, dvakrát se opět trefil Kubalík a kapitán Toews si připsal čtyři body. Kane přihrál na gól Saadovi, který se vrátil do sestavy po zranění, a nyní mu do tisícovky chybí jediný bod. Hned v první minutě zaskočil Andersena Caggiula a hosté brzy přidali několik dalších snadných branek. Nejhezčí gól byl však ten poslední, který v utkání padl – krátce před druhou přestávkou trefil Kubalík ze vzduchu bekhendovou přihrávku Toewse a radoval se tak ze svého 20. gólu v sezoně. Druhou asistenci si připsal Duncan Keith, který se tím s 596 body dotáhl na 10. místo v historických statistikách klubu (a vyrovnal Jeremyho Roenicka). „Je to neskutečné. Pořád se snažím soustředit hlavně na maličkosti, tlačit se do brány a střílet když to jde. V lajně jsme si sedli a těžíme i z dobré práce dozadu,“ pochvaluje si Kubalík, první nováček v historii Blackhawks, který skóroval dvakrát ve třech ze čtyř utkání v po sobě. „Jak říkám, dobrému hráči nemůžete špatně přihrát. Snažil jsem se o co nejhorší přihrávku, prostě jsem mu to jen tak hodil, ale stejně to dokázal trefit,“ ocenil Kubalík Toews a dodává: „Daří se nám soustředit se na to, jak bychom chtěli hrát, a ať už je zápas rozjetý jakkoliv, hrajeme slušný hokej. Je to zábava. Předvádíme teď to, na co máme, a když se snažíme a makáme, tak nám to nyní přináší výsledky.“

Blackhawks slaví druhý Smithův gól (© Francois Lacasse/NHLI via Getty Images)

Smith s Caggiulou zazářili v Montréalu

Mezi kanadskými metropolemi Ottawou a Montréalem se hokejisté Blackhawks přesunuli netradičně vlakem a následně potvrdili, že se jim letos daří, pokud hrají ve dvou dnech po sobě. Corey Crawford se tradičně mohl doma těšit ze skvělých čísel (z osmi zápasů inkasoval pouze 9 branek) a 32 zákroky pomohl Chicagu ke třetí výhře v řadě. Několikrát měl sice štěstí, překonal jej ale jen na začátku druhé třetiny Danault, bývalý hráč Hawks. Hostujícímu týmu získal dvoubrankový náskok Zack Smith, když spolu s Caggiulou potrestal chybu brankáře Lindgrena ve vlastní přesilovce a o chvíli později perfektně tečoval střelu Koekkoeka. Další smolný okamžik domácího gólmana, který ztratil při závaru vyrážečku, proměnil během zbytečného vyloučení Domiho DeBrincat a konečné skóre stanovil v 52. minutě výborně hrající Drake Caggiula, když vypíchl kotouč Wealovi a zamířil přesně k tyči. Střelecky se tentokrát neprosadil nováček Kubalík, ačkoliv se znovu dostal do několika slibných příležitostí. „Posledních pár zápasů hrajeme výborně v obraně a dneska to nebylo jinak. Drželi jsme je okolo a když musíme s Robinem chytat jen střely z úhlu a kluci uklidí vyražené puky, tak potom máme dobrou šanci vítězit pravidelně,“ liboval si brankář Crawford, rodák z Montréalu. „Měli jsme super začátek, gól v oslabení a pak na 2:0, to bylo důležité. Ale myslím, že jsme si to zasloužili, zatlačili jsme na ně, hráli v jejich pásmu a rychle jsme se vzpamatovali potom, co snížili. Měli sice pár momentů, ale je dobře, že jsme si to dokázali pohlídat relativně v klidu. [Crawford] samozřejmě zachytal skvěle, celkově to však byl od nás podařený výkon,“ chválil kouč Colliton.

Hráči Blackhawks slaví první gól (© Andre Ringuette/NHLI via Getty Images)

Kubalík nadále pálí ostrými a Chicago zvítězilo v Ottawě

Útočník Dominik Kubalík znovu vstřelil dvě branky a trefil se už v pátém utkání v řadě. Ze začátku ho sice brankář Hogberg několikrát vychytal, poté co domácí získali dvoubrankové vedení ale český hokejista dvěma zásahy srovnal. Senators odskočili ještě během první třetiny, jenže ve druhé a třetí části jim Chicago dovolilo pokaždé jen pět střel. Caggiula trefil tyčku, DeBrincat svou šanci nevyužil, ale krátce před druhou přestávkou srazil Kaneovu střelu do sítě Kubalík a postaral se o kontaktní branku. Ve 44. minutě ho pak pěknou přihrávkou poslal do brejku Toews a bylo srovnáno. V závěru měl Kubalík ještě jednu příležitost a k hattricku mu chtěl pomoci i Kane, situaci ale překombinoval a o výhře tak rozhodl až povedenou ranou v prodloužení kapitán Toews. „Nemůžeme si teď dovolit prohrát žádný zápas. Začátek nám nevyšel podle představ, ale o přestávce jsme si k tomu všichni řekli, že musíme přidat,“ řekl Toews. „Upřímně, byl to dost špatný zápas. Nic moc se nedělo, nehráli jsme nic moc a oni taky ne. Měli trochu štěstí, ale víte co, nenechali jsme se tím srazit,“ zhodnotil brankář Lehner, který chytil celkem 20 střel. „Má sebevědomí a hraje přesně, to je důležité. Jsou chvíle, kdy máte možnost dostat se do šance nebo něco vytvořit pro spoluhráče, ale musíte být s pukem přesní. To je podle mě u něj teď to hlavní, daří se mu to,“ chválil Kubalíka trenér Jeremy Colliton.

Hokejisté Blackhawks se radují z gólu (©  Chase Agnello-Dean/NHLI via Getty Images)
Hokejisté Blackhawks se radují z gólu (© Chase Agnello-Dean/NHLI via Getty Images)

Kubalík pomohl dvěma góly k výhře nad Anaheimem

Do vynikající formy se dostal český útočník Dominik Kubalík a dalšími dvěma zásahy přispěl k vítězství 4:2 nad Anaheimem. Se 16 góly se dotáhl na čelo tabulky střelců mezi nováčky, které dosud vládl nyní zraněný Olofsson z Buffala. Na úvodní branku zápasu odpověděl ještě v první třetině kapitán Toews a ve druhé části pak Kubalík zametl na brankovišti dvě dorážky (radoval se z gólu už ve čtvrtém utkání v řadě). Ducks sice po druhé přestávce snížili, jenže během chvilky se na modré opřel do puku Määttä a vrátil Chicagu dvoubrankový náskok, který už si domácí udrželi až do konce. Důležitý byl opět výkon brankáře Lehnera, který pochytal celkem 35 střel Anaheimu. „Ze začátku jsem se úplně necítil, to bylo divné. Ve druhé třetině jsem až na posledních pět minut neměl moc práce, to bylo také zvláštní. Věděli jsme, že ve třetí třetině do toho šlápnou, ale to už jsem se cítil lépe,“ pověděl Lehner. „Nejdůležitější je, že se nám daří jako lajně. Hodně střídání odehrajeme v útočném pásmu, často střílíme a myslím, že to je hlavní,“ vyjádřil se Kubalík, který nasbíral 8 bodů (5+3) v posledních pěti zápasech. „Dlouhodobě se naše hra zlepšuje, ale to neznamená, že máme vystaráno. Když na sobě budeme dál pracovat, můžeme se dostat do boje o playoff. Před pauzou (kvůli Utkání hvězd) máme pět utkání, z těch musíme něco posbírat,“ říká kouč Colliton.