Do Chicaga jdou Bertuzzi, Teräväinen, Martinez, Brossoit aj.

V pondělí v 18.00 středoevropského času se otevřel trh s volnými hráči a Blackhawks hned podle neoficiálních informací přivedli pětici zkušených hráčů. Na smlouvách se dohodli s útočníky Tylerem Bertuzzim (4 roky s platem 5,5 milionu), Teuvem Teräväinenem (3 roky s platem 5,4 milionu) a Craig Smithem (1 rok s platem 1 milion), obráncem Alecem Martinezem (1 rok s platem 4 miliony) a brankářem Laurentem Brossoitem (2 roky s platem 3,3 milionu).

Útočník Sam Lafferty sice s Chicagem o nové smlouvě krátce vyjednával, do dresu Blackhawks se však znovu neoblékne a dvouletou smlouvu podepsal v Buffalu. V Chicagu mimo to pokračuje křídelník Joey Anderson (26), který s klubem podepsal nový dvouletý kontrakt. Vydělá si ročně 800 tisíc dolarů, tedy stejně jako dosud a proto nedostal kvalifikační nabídku s povinným navýšením platu. Mohl pak sice mluvit také s ostatními týmy, nakonec se ale přesto brzy dohodl s Hawks, za které v minulé sezoně odehrál 55 utkání (5+12) a v limitované roli si nevedl zle. Doplněno: Blackhawks se dohodli na roční smlouvě také s dalším veteránem, který třikrát získal Stanleyho pohár, když roční smlouvu podepsali s útočníkem Patem Maroonem (s platem 1,3 milionu). A ještě jednoho hokejistu Chicago přivedlo během prvního dne otevřeného trhu s volnými hráči: roční smlouvu podepsal zkušený obránce TJ Brodie (3,75 milionu dolarů).Více

Druhý den draftu: křídla Mustard, Spellacy a Pridham

Ve druhém kole draftu neměli Blackhawks po včerejším trejdu žádnou volbu a tak poprvé vybírali až z 67. pozice. Na té ukázali na útočníka Johna Mustarda, který letos ve Waterloo (USHL) nasbíral 56 bodů (29+17) v 60 utkáních, byl vyhlášen nejlepším nováčkem soutěže a od příštího roku bude hrát v univerzitní lize za Providence. Mustardovou silnou stránkou je rychlost a bruslení a podle žebříčků se zdálo, že by mohl přijít na řadu ještě někdy ve 2. kole.

O pět míst později si Chicago vybralo dalšího útočníka s výtečným pohybem, AJ Spellacyho. Urostlý Američan působil v uplynulé sezoně druhým rokem ve Windsoru (OHL) a v 67 zápasech si připsal 38 bodů (21+17). Podle novináře Scotta Wheelera z The Athletic, který se na hráče před draftem specializuje, jsou Mustard a Spellacy dva nejlepší bruslaři v letošním ročníku.

Ve třetím kole to nakonec nebylo pro Blackhawks všechno, když výměnou za volbu ve 3. kole příští rok získali letošní 92. místo z Caroliny. Z něho pak pokračovali v nastoleném trendu a jmenovali ještě jednoho rychlého křídelníka, Jacka Pridhama z nižší kanadské juniorské soutěže BCHL. V té Pridham působil proto, aby mohl od podzimu nastoupit na Bostonskou univerzitu, a za West Kelowna Warriors zaznamenal 49 bodů (23+26) v 54 střetnutích.

V pátém kole si ze 138. příčky Chicago zajistilo švédského útočníka Joela Svenssona, který v minulé sezoně nastoupil v 7 zápasech v SHL za Växjö (0+1). Představil se také v nižší lize, ale větší část roku strávil v juniorské soutěži, kde v 25 utkáních nastřílel 24 branek, ke kterým přidal 9 asistencí.

Na začátku šestého kola si Hawks vybrali vysokého kanadského obránce Tye Henryho. Také jeho zdobí vynikající pohyb a umí zahrát dobře dozadu, produktivitu od něj ale nečekejte. V Erie v uplynulém roce odehrál 54 zápasů, ve kterých zaznamenal sedm bodů za asistence a k nim 44 trestných minut.

1. kolo draftu: Levshunov s Boisvertem a Vanackerem

V 1. kole Draftu 2024 si Blackhawks vybrali obránce Artyoma Levshunova a středního útočníka Sachu Boisverta. Levshunov byl asi nejočekávanější volbou pro Blackhawks na 2. místě draftu, určitě se tedy nejedná o žádné překvapení. Běloruský hokejista hraje druhým rokem v zámoří a ve své první sezoně na Michigan State University nasbíral v 38 zápasech 35 bodů (9+26), 44 trestných minut a +27. Levshunov je urostlý obránce s holí napravo, který výborně bruslí a rád se zapojuje do útoku. V defenzivní činnosti má sice rezervy, ale má v tomto směru velký potenciál pro zlepšení. Zřejmě je připravený na to, aby ihned naskočil do NHL (nebo případně do sestavy IceHogs na farmě v AHL), ale jistější se zdá být jeho návrat do univerzitní soutěže, kde se může dál rozvíjet a sbírat zkušenosti. Blackhawks si od něj jistě slibují, že se v budoucnu stane hlavním tahounem obrany a důležitou postavou na přesilovkách.

Na 18. příčce si Hawks vybrali Sachu Boisverta, všestranného útočníka s výbornou střelou, který umí spolehlivě dozadu a nebojí se hrát od podlahy. V NHL by jeho role měla být spíš ve třetí lajně, ale je zřejmě, že skauti Chicaga v něm vidí o něco víc. V letošní sezoně Boisvert nasbíral 68 bodů (36+32), 86 trestných minut a +5 v 61 utkáních za Muskegon (USHL) a na podzim nastupuje na University of North Dakota. V žebříčcích byl před draftem obvykle na 20.–25. místě.

Ke konci 1. kola se Blackhawks dohodli na výměně s Carolinou, které přenechali obě své zbývající volby ve 2. kole. Od Hurricanes na oplátku obdrželi výběr na 27. místě celkově a následně ukázali na útočníka Brantfordu (OHL) Marka Vanackera. Spoluhráč Nicka Lardise, kterého Hawks draftovali před rokem, byl s 82 body (36+46) v 68 utkáních jasným lídrem produktivity svého týmu a Chicago v něm získalo rychlého a šikovného hokejistu s tahem na branku. V žebříčcích se Vanacker nejčastěji objevoval na 30.–35. pozici.

Na konci sezony měl GM Kyle Davidson k dispozici tři volby ve 2. kole, po trejdech s Isles a Canes však Chicago přijde druhý den draftu na řadu až na začátku 3. kola z 67. místa celkem. Znovu si však Hawks zajistili příležitost vybírat hned třikrát už v 1. kole, stejně jako v roce 2022 (Korchinski, Nazar, Rinzel). ➜ Více

Connor Bedard získal Calderovu trofej pro nováčka sezony

V předvečer Draftu 2024 se v Las Vegas předávaly individuální trofeje a jednu získal také útočník Blackhawks Connor Bedard. Kanadský supertalent sice vinou zlomené čelisti nastoupil ve své první sezoně v NHL jen do 68 zápasů, s 61 body (22+39) byl však nejproduktivnějším nováčkem soutěže. Ve slabé sestavě Chicaga byl Bedard často jedinou nebezpečnou zbraní, přesto pravidelně prokazoval své mimořádné dovednosti. Rodák z Vancouveru byl teprve třetím 18letým hokejistou v dějinách NHL, který vyhrál bodování svého týmu (dalšími byli Steve Yzerman a Sidney Crosby), a stal se zároveň 10. hráčem v historii Blackhawks, který získal Calderovu trofej. Naposledy byl v Chicagu nejlepším nováčkem NHL zvolen Artemi Panarin před osmi lety a dříve ze stejného ocenění těšili také Patrick Kane, Ed Belfour, Steve Larmer, Tony Esposito, Bill Hay, Ed Litzenberger, Cully Dahlstrom a Mike Karakas. ➜ Více

Chicago posílí Ilya Mikheyev, Cole Guttman prodloužil

Když z Vancouveru GM Kyle Davidson před dvěma lety přivedl útočníka Jasona Dickinsona a od Canucks, kteří se potřebovali zbavit drahé smlouvy, inkasoval volbu v draftu, asi si nepředstavoval, že se z 28letého Kanaďana stane důležitý článek chicagské sestavy. Ale stalo se, Dickinson po skvělých výkonech podepsal nový kontrakt a tak se Hawks rozhodli navázat další podobně motivovanou výměnou právě s Vancouverem. Křídelník Ilya Mikheyev (29) posílil Canucks před dvěma lety po zdařilé sezoně v Torontu, jenže si v přípravě přetrhl vazy v koleni a naděje svého nového zaměstnavatele nenaplnil. V sestavě měl jen marginální roli, bodově se mu nedařilo a smlouvu s platem 4,75 milionu dolarů, která mu vyprší v roce 2026, nyní přebírá Chicago. Sice ne úplně (Canucks budou dál platit 15 %), ale pro Blackhawks to nehraje zásadní roli.

Za volbu ve 4. kole draftu získali kromě Mikheyeva také volbu ve 2. kole draftu (oba výběry budou v roce 2027) a práva na Sama Laffertyho (29), který v Chicagu zaujal solidními výkony v předminulé sezoně a GM Davidson má teď náskok před soupeři, aby s americkým hokejistou podepsal novou smlouvu. V té dobíhající si Lafferty ročně vydělal 1,15 milionu dolarů a původně se na ní dohodl právě s Blackhawks. Pokud také posílí Chicago, bude najednou o dvě místa ve třetí a čtvrté řadě míň a to nevěstí nic dobrého pro chráněné volné hráče Andersona, Entwistla, Raddyshe nebo Reese Johnsona.

S klubem naopak už stihl prodloužil kontrakt Cole Guttman (25), jenže nová dvoucestná roční smlouva s platem 775 tisíc dolarů mu žádnou velkou jistotu místa nedává. Na farmě v Rockfordu nicméně se 40 body (16+24) v 39 zápasech patřil k lídrům a proto o něj klub nadále stojí. Za Blackhawks loni Guttman odehrál 27 utkání, v nichž nasbíral osm bodů (4+4). Mikheyev loni v 78 zápasech zaznamenal 31 bodů (11+20) a Lafferty si v 79 střetnutích připsal 24 bodů (13+11). V 11 zápasech playoff v dresu Canucks však ani jeden z nich nebodoval, pokračovat tedy budou jinde a Blackhawks věří, že rychlík Lafferty naváže na své předchozí angažmá ve Windy City a Mikheyev se po těžkém zranění konečně dostane znovu do formy a v nové roli v novém týmu pookřeje. Třeba stejně jako před ním Dickinson…

Výhled na Draft 2024

Zatímco v loňském roce nebylo pochyb o tom, že si Chicago vybere jako jedničku draftu kanadského útočníka Connora Bedarda, letos se Blackhawks nabízí na druhé příčce několik možností. Podle zpráv ze zámoří si klub zvolí mezi běloruským obráncem Artyomem Levshunovem, který zaujal vyzrálým výkonem na Michigan State University, a šikovným ruským útočníkem Ivanem Demidovem z petrohradského juniorského týmu. Kdo je druhým nejlepším hráčem na draftu, na tom nepanuje jednoznačná shoda, lze však vypozorovat konsenzus ohledně zhruba čtrnáctky a dvacítky nejlepších, také proto se zdá být výměna s Islanders, kdy si Chicago polepšilo z 20. na 18. místo, rozumná. Ve 2. kole mají Blackhawks volby na 34. a 50. příčce. První kolo je na programu v noci na sobotu od 1.00 středoevropského času, další kola pak od 17.30.
Více

Blackhawks podepsali s Mišiakem, pokračují Sanford a Seney

Chicago v minulém týdnu oznámilo dvě nové smlouvy. Nováčkovský kontrakt podepsal útočník Erie Martin Mišiak, kterého si klub vybral loni ve 2. kole draftu jako 55. celkově, a novou roční smlouvu uzavřeli Hawks s útočníkem Zachem Sanfordem. Ještě před ním se s Chicagem dohodl na ročním kontraktu také jiný hokejista Rockfordu, Brett Seney. Mišiak (19) je odchovancem Banské Bystrice a v mládeži pak hrával v Hodoníně a za Kometu Brno. Po roce a půl v Nových Zámcích odešel do Youngstownu (USHL) a letos působil prvním rokem v Erie (OHL). Za Otters nastoupil Mišiak do 60 utkání, ve kterých nasbíral 47 bodů (23+24) a 33 trestných minut. Po rychlém konci v playoff juniorské ligy zamířil do Rockfordu a v jednom utkání debutoval v AHL. Slovensko letos reprezentoval potřetí na MS hráčů do 20 let a s Chicagem podepsal standardní tříletou nováčkovskou smlouvu s platem 878 333 dolarů.

Sanforda (29) získali Hawks z listiny volných hráčů Arizony ve chvíli, kdy klub trápila početná marodka. Za Blackhawks odehrál urostlý křídelník 18 zápasů (0+4) a ve 13 utkáních za Rockford zaznamenal 6 bodů (3+3). Ve čtyřech střetnutích playoff AHL přidal další dvě branky a dvě asistence. Sanford působil dlouhou dobu v St. Louis, kde ve své první celé sezoně v NHL vybojoval Stanleyho pohár. Ve Washingtonu, Ottawě, Winnipegu, Nashvillu a Arizoně si však pevnou pozici nevybudoval a přestože v Chicagu byl také jen do počtu, svými výkony si řekl o novou roční smlouvu. V NHL má odehráno přes tři stovky utkání (49+55).

Seney (28) letos znovu v několika zápasech oblékl dres Blackhawks, ale bylo to spíš za odměnu za jeho vynikající čísla na farmě v Rockfordu. Zatímco loni nasbíral 54 bodů (23+31) v 59 střetnutích, letos byl jasně nejproduktivnějším hráčem svého týmu s 63 body (23+40) v 68 zápasech. V playoff se mu sice bodově nedařilo, přesto má v Chicagu důvěru, aby ve své roli klíčového muže ofenzívy IceHogs setrval. Stejně jako Sanford i Seney podepsal dvoucestnou smlouvu s platem 775 tisíc dolarů.

Kromě nových smluv dotáhl GM Kyle Davidson i jednu výměnu, když si s New Yorkem Islanders prohodil několik voleb v draftu. Během trejdu, který typicky vídáme až v průběhu samotného draftu, si Blackhawks mírně polepšili, neboť v 1. kole budou vybírat z 18. pozice (místo 20. místa) a ve 2. kole z 50. příčky (místo 54. místa). Za tento posun soupeři zaplatili jinou svou volbou ve 2. kole, 61. celkově.

Petr Mrázek je mistrem světa!

Česká reprezentace v sobotním semifinále zaskočila rozjeté Švédsko a po vysoké výhře 7:3 postoupila do finále. Fanoušci Blackhawks tím získali jistiou, že alespoň jeden z hráčů Chicaga si z Prahy odveze zlatou medaili, ačkoliv Petr Mrázek plnil v domácím týmu roli dvojky a role Philippa Kurasheva během šampionátu zeslábla až do situace, kdy do čtvrtfinále a semifinále vůbec nezasáhl. Nakonec to ale bylo právě jeho Švýcarsko, které v nájezdech vyřadilo Kanadu 3:2 a v boji o zlato vyzvalo českou reprezentaci.

V něm zvítězilo Česko a ve fantastické domácí atmosféře dotáhlo povedený turnaj do sladkého konce. Z prvního českého titulu po 14 letech se kromě Mrázka, který opět jistil záda nejlepšímu brankáři turnaje Lukáši Dostálovi (Anaheim), raduje také celá řada bývalých hráčů Blackhawks. David Kämpf (Toronto) po obětavé přihrávce Dominika Kubalíka (Ottawa) pečetil finálovou výhru do prázdné branky a oba jmenovaní skórovali v semifinále proti Švédsku. Důležitou roli v české sestavě měl také obránce Michal Kempný (Sparta), zatímco Jan Rutta (San José) sledoval boj o zlato jen z tribuny, když po semifinálové výhře obdržel dodatečný trest. Asistentem GM české reprezentace byl další bývalý hráč Chicaga, Martin Havlát.

Kurashev ve finále odehrál 5 a půl minuty a do statistik se nezapsal. V sedmi zápasech posbíral dva body za asistence a z turnaje si odvezl stříbrnou medaili.

Jinou medaili už zástupci Hawks bohužel nezískali. Američané Vlašić s Jonesem a Němec Reichel vypadli ve čtvrtfinále a Connor Bedard si potvrdil, že utkání o bronz není typicky něco, odkud by Kanaďané odcházeli vítězně. V souboji o bronz v Praze prohráli se Švédskem 2:4 a Bedard během 10 minut na ledě zaznamenal pouze -2. Celkem na turnaji nasbíral 8 bodů (5+3) v deseti střetnutích, v nejdůležitějších momentech šampionátu však měl jen epizodní úlohu.

Američané prohráli ve čtvrtfinále s Českem 0:1

V ostravské skupině skončili Američané na druhém místě a s vizitkou nejproduktivnějšího týmu základní části (37 gólů v sedmi zápasech) zamířili do Prahy ke čtvrtfinálovému duelu s domácím Českem. V utkání, které tradičně rozhoduje o tom, jestli bude turnaj považován za úspěšný nebo nikoliv, nakonec padla jediná branka a postaral se o ni Pavel Zacha. Ten spolu s Pastrňákem posílil české mužstvo jen před několika dny poté, co Boston vypadl ve druhém kole playoff s Floridou. Zacha v minulosti několikrát reprezentaci odmítl, nastupuje proto nyní na svém prvním šampionátu, a před víkendovými boji o medaile je jedním z hrdinů pořádajícího celku. Lukáš Dostál (Anaheim) vynuloval americkou ofenzívu 36 zákroky, nutno však podotknut, že jeho jistému a sebevědomému výkonu vydatně pomáhala poctivá defenzíva celého týmu, stejně jako hlasitá podpora domácího publika. Snaha USA o vyrovnání byla ve třetí třetině vcelku jalová a česká reprezentace dramatický závěr zvládla připravená a poměrně v klidu, o postupu tudíž rozhodla jediná relativně šťastná trefa, když se Špačkova (Minnesota) střela v přesilovce odrazila do sítě od Zachova těla. Američané Seth Jones (0+5) s Alexem Vlašičem (0+2) se s turnajem loučí na 5. místě.

Do semifinále naopak prošel druhý zámořský celek. Kanaďané porazili Slovensko 6:3 a Connor Bedard si kromě hezké přihrávky na gól Paula (Tampa) připsal další menší trest, tentokrát za nesportovní chování, kvůli kterému měl slovenský národní tým v závěru výhodu dlouhé přesilovky proti třem. Úprava skóre na konečných 6:3 pro Javorové listy už však nic nezměnila na tom, že o medaile si zahraje právě kanadský celek.

V dalším čtvrtfinále přehrálo Švýcarsko německou reprezentaci 3:1. Philipp Kurashev do utkání nenastoupil a Lukas Reichel se během necelých 20 minut do statistik nezapsal. Na turnaji nasbíral celkem 7 bodů (3+4) v šesti zápasech a se šampionátem se loučí na 6. místě. Posledním semifinalistou je Švédsko, které v severském derby porazilo Finsko až brankou v přesilovce v prodloužení 2:1, přestože po skupinové fázi vstupovalo do utkání v roli velkého favorita.

Lukas Reichel se trefil dvakrát proti Kazachstánu

Dvě utkání následující po jasné porážce se Švédskem už Lukasi Reichelovi i celému německému týmu vyšla o poznání lépe. Zatímco na výhře 8:1 s Lotyšskem se Reichel podílel dvěma asistencemi, proti Kazachstánu přispěl k vítězství 8:2 dvěma góly. V polovině utkání se opřel do puku po chybě soupeře v rozehrávce a přesnou ranou zvýšil na 4:1. V půlce třetí třetiny pak Reichel zakončil pohlednou kombinaci Němců v situaci 3 na 3 a takřka před prázdnou brankou měl relativně pohodlnou úlohu. Ve třech utkáních tak nasbíral celkem 4 body (2+2) a Německo nyní drží třetí příčku v ostravské skupině, ačkoliv má zápas navíc.

Connor Bedard se trefil také ve svém třetím utkání na turnaji, když v polovině střetnutí s outsiderem z Rakouska zvyšoval už na 5:1 pro Kanadu. Jenže Rakušané pěti (!) zásahy ve třetí třetině dokonale zaskočili svého protivníka a vynutili si prodloužení, které však rychle ukončil Tavares (Toronto) a zajistil kanadské reprezentaci hořkou výhru 7:6. S Norskem pak Kanada uspěla 4:1, Bedard si ale do statistik zapsal jen menší trest a -1. Po čtyřech zápasech mají Kanaďané na kontě 11 bodů (stejně jako Švýcarsko) a jsou v pražské skupině o bod druzí za domácím Českem, které má však o jedno utkání navíc.

Američané jsou ve skupině B také na druhém místě za dosud suverénním Švédskem. Na výhře 5:0 nad Francií se jednou asistencí podílel Seth Jones a Alex Vlašić bodoval při pátečním vítězství 4:1 v duelu s Polskem.

Philipp Kurashev rozhodl nájezdy proti Česku

V pondělí se domácí reprezentace utkala se Švýcarskem, které na turnaj vypravilo silnou sestavu, a nakonec prohrála v nájezdech 1:2. Stejně jako v úvodním střetnutí s Finskem se český výběr mohl opřít o brankáře Dostála (Anaheim) a další těsný zápas také nenašel vítěze ani v prodloužení. Gólů bylo znovu jako šafránu, tentokrát ale fanoušci v pražské O2 aréně viděli alespoň jeden na každé straně. Přesilovku nejprve využil Fiala (LA) a za Česko pak ke konci druhé třetiny srovnal povedenou ranou z voleje také při početní výhodě Stránský (Davos). Další šance českého týmu se neujaly, když třeba v dobré pozici minul Kubalík (Ottawa) nebo když brankář Genoni (Zug) na poslední chvíli napravil svou chybu při rozehrávce. V prodloužení měl snad největší příležitost na hokejce Philipp Kurashev, který na sebe upozornil v předchozím průběhu, když se pral s Beránkem (Karlovy Vary), jenže svou šanci neproměnil. Nakonec jej to však nemuselo mrzet, neboť v nájezdech uspěli pouze oba dřívější střelci Fiala se Stránským a Kurashev pak přesnou střelou zařídil Švýcarsku bod navíc.

Poprvé se na turnaji zapojil do hry Lukas Reichel, byl ale u německé porážky 1:6 se Švédskem a během necelých 12 minut zaznamenal -3. Radost neměli ani Američané Seth Jones (26:15) s Alexem Vlašićem (11:41), protože sice dokázali ve třetí třetině zlikvidoval tříbrankové manko a dovést zápas proti Slovensku do prodloužení, v něm ale rozhodl o vítězství slovenské reprezentace 5:4 Kelemen (Arizona/Utah).

Také proti Dánsku pomohl Bedard Kanadě k výhře dvěma góly

Druhý zápas na turnaji a Connor Bedard se znovu dvakrát radoval z gólu. Už ve 3. minutě si vybruslil k modré čáře a jeho ukrytá střela přinesla kanadskému týmu náskok. Na začátku třetí třetiny se pak Bedard trefil podruhé, když jeho přihrávka Guentherovi byla sice zblokovaná, útočník Arizony se ale přesto dostal ke kotouči a posunul chicagskému mladíkovi do snadné pozice před odkrytou branku. Bedard si ještě v závěru připsal bod za přesilovkou asistenci. Dubois (LA) se protáhl od brankové čáry do zakončení a jeho trefa určila konečný výsledek 5:1 pro Kanadu. Po dvou úvodních zápasech na Mistrovství světa v Praze a Ostravě má tedy Bedard na kontě pět bodů za 4 góly a jednu přihrávku.

V neděli byl ve hře také Philipp Kurashev a jeho Švýcarsko se protrápilo k vítězství 6:5 nad Rakouskem. Favorit utkání ztrácel dvě branky a Rakušané později srovnali na 4:4 a 5:5, v poslední minutě ale po přísném vyloučení soupeře definitivně zajistil Švýcarsku výhru Hischier (New Jersey). Kurashev zaznamenal stejně jako proti Norsku bod za asistenci a o první gól na turnaji ho fantastickým zákrokem připravil brankář Kickert. Kurashev dobře pálil i v přesilovce na konci, Kickert se ale znovu skvěle přesunul a jeho ránu z voleje zlikvidoval. Útočníka Blackhawks to však nakonec mrzet nemuselo a Švýcaři oslavili výhru 6:5.

Connor Bedard vstřelil dva góly do sítě Velké Británie

V úvodním utkání Kanady na šampionátu se Connor Bedard radoval z gólu hned dvakrát. V útoku s Paulem (Tampa) a Buntingem (Pittsburgh) odehrál 15:32 a kromě úspěšných zásahů zaznamenal čtyři střely a +2. V první třetině se kanadská reprezentace hledala a houževnatá Británie bojovala až do konce o dobrý výsledek, nakonec ale Kanada vstup do turnaje zvládla a zvítězila 4:2. Z pohotové dorážky se prosadil bývalý hráč Hawks Brandon Hagel a dvakrát pak zvýšil právě Bedard: nejprve se nejlépe zorientoval u volného kotouče na brankovišti a pak zakončil pohlednou kombinaci, kdy mu před prázdnou branku parádně přihrál Nick Paul.

„Nevěděl jsem, co čekat, ale bylo to skvělé. Na profesionální úrovni tu hraji poprvé, fanoušci byli skvělí, hlasití,“ řekl Bedard novinářům. „Sice jsme dostali dva góly, ale pokud bych to měl shrnout, tak byla naše obrana pevná. Ještě se budeme zlepšovat, byl to povedený start." (překlad hokej.cz)

V pátek do hry zasáhla trojice zástupců Blackhawks a všichni si připsali po bodu za asistence. Philipp Kurashev přispěl k výhře Švýcarska 5:2 nad Norskem a Seth Jones s Alexem Vlašićem bodovali při porážce USA se Švédskem také 2:5. Američané hráli hned v sobotu podruhé a Jones se znovu zapsal do statistik: při vítězství 6:1 proti Německu strávil na ledě 20:32 a přihrál na dva góly. Dva zápasy má v sobotu za sebou také domácí česká reprezentace. Petr Mrázek sledoval výborný výkon kolegy Lukáše Dostála (Anaheim) při páteční těsné výhře v nájezdech s Finskem 1:0 jen z lavičky a o den později pak nastoupil do zápasu s Norskem. V něm chytil osm střel, český národním tým otáčel dvoubrankovou ztrátu a nakonec zvítězil 6:3.

Lukas Reichel prodloužil smlouvu o 2 roky

Útočník Lukas Reichel, který brzy oslaví své 22. narozeniny, podepsal s Chicagem novou dvouletou smlouvu. Před letošní sezonou si jistě obě strany představovaly, že příští Reichelův kontrakt bude delší a za více peněz, jenže hokejista, kterého si Blackhawks vybrali jako 17. celkově na draftu 2020, na své výkony z konce předcházející sezony nenavázal. V 65 zápasech nasbíral 16 bodů (5+11), v sestavě střídal různé role a na nějakou dobu se vrátil také na farmu do Rockfordu. Za IceHogs stihl 10 utkání (1+7) a ve čtyřech zápasech série s Grand Rapids zaznamenal stejný počet bodů (2+2). Nad mladým německým útočníkem klub rozhodně neláme hůl a dvouletá smlouva s platem 1,2 milionu dává Reichelovi alespoň trochu stability a jistoty, že může na letošní sezonu zapomenout a zkusit navázat na slibné výkony z předešlého ročníku, kdy si ve 23 zápasech v NHL připsal 15 bodů (7+8) a vedle své rychlosti ukázal také šikovnost. Letos se mu nedařilo, chyběla trocha štěstí, v žádné úloze se úplně nedokázal najít a jeho sebevědomý projev na ledě tím utrpěl. Svůj talent a dovednosti ale Reichel neztratil a doufejme, že se přes léto dobře připraví na novou sezonu. Ta letošní mu nicméně ještě nekončí, přestože Rockford skončil v playoff AHL brzy. Nová smlouva s Chicagem Reichelovi usnadnila cestu na MS v Praze a Ostravě a ve středeční nominaci německé reprezentace jeho jméno nechybí. Na šampionátu tak bude šestým zástupcem Blackhawks.

Na Draftu 2024 budou Blackhawks vybírat z druhého místa

Loterii o volbu z 1. místa na Draftu 2024 vyhrálo San José a protože v následné loterii o volbu z 2. příčky uspělo Chicago, zůstalo pořadí na předních pozicích beze změny, tak jak jej určilo umístění jednotlivých týmů v konečné tabulce po základní části. Blackhawks skončili předposlední a proto měli jistotu, že budou v 1. kole volit nejhůře jako čtvrtí, nakonec si ale výhrou ve druhé loterii podrželi své 2. místo.

„Hodně lidí mi asi nebude věřit, ale vnímám to jako výhru. To, že jsme se nepropadli a zůstali na svém, z toho mám velkou radost. Půjdu na večeři a oslavím to,“ řekl GM Kyle Davidson.

Jedničkou bude nepochybně kanadský útočník Macklin Celebrini z Boston University, kterého získají Sharks. GM Davidson měl ve stejné pozici před rokem snadnou práci, když si vybral Connora Bedarda, tentokrát jej ale čeká o trochu složitější úkol. Zdá se, že na druhém místě se Chicagu nabízejí především dvě možnosti: útočník Ivan Demidov z Petrohradu a obránce Artyom Levshunov z Michigan State University.

V tuto chvíli mají Blackhawks v 1. kole nadcházejícího draftu ještě jednu volbu, 20. celkově od Tampy Bay, kterou dostali při trejdu Brandona Hagela. Pro úplnost dodejme, že přestože Chicago v jedné z letošních loterií zvítězilo, může stále teoreticky vybírat z 1. místa příští rok. Podle současných pravidel může jeden tým přeskočit na 1. místo draftu díky loterii jen dvakrát během pětiletého období a Chicagu se to podařilo loni, zatímco letos Hawks díky loterii zůstali na své 2. příčce. ➜ Více