Kanada LK Dach 4 0 2 2 0 2 0 0 0 5 0,0
Švédsko LK Stjernborg 7 1 1 2 2 1 0 0 0 7 14,3
Kanada O Allan 7 1 1 2 4 7 0 0 0 6 16,7

Kanaďané obhájili zlato na MSJ, Česko porazili 3:2p

Ve finálovém utkání se Kanada utkala s českou reprezentací a přestože ve třetí třetině během chvilky ztratila dvoubrankové vedení, nakonec se po výhře 3:2 radovala ze zisku zlatých medailí. Do finále se Kanaďané dostali poté, co otočili zápas s USA a zvítězili 6:2. Ethan Del Mastro se na výhře podílel pěknou asistencí na gól superhvězdy Bedarda, s 27:45 byl nejvytíženějším hokejistou svého týmu a připsal si +4. Vidět byl i v boji o zlato, kdy trefil povedenou střelou břevno branky vynikajícího Suchánka, a smolně se přimotal k vyrovnávacímu gólu, při kterém se puk tečovaný Kosem (Florida) odrazil mimo dosah gólmana Milice právě od Del Mastra. Nolan Allan byl po většinu turnaje pátým obráncem v kanadské sestavě a mladý Kevin Korchinski sbíral minuty na pozici šestého beka, ačkoliv prostoru dostával jen málo. Colton Dach do bojů o medaile kvůli zranění nezasáhl. Švédský kapitán Victor Stjernborg z Halifaxu odjíždí bez cenného kovu, neboť Švédsko v otevřeném utkání o bronz nakonec podlehlo USA po prodloužení 7:8. V semifinále byli Švédi několikrát blízko postupu do zápasu o titul, jenže v závěru střetnutí s Českem vyrovnal při powerplay Jiříček (Columbus), Suchánek pak vychytal v prodloužení několik vyložených příležitostí a v poslední minutě zajistil české reprezentaci výhru 2:1 Kulich (Buffalo). Na turnaji tak Švédsko končí bez medaile. Nejlepším hráčem MSJ 2022 byl podle očekávání zvolen útočník Connor Bedard, nejlepším obráncem David Jiříček a nejlepším brankářem slovenský Adam Gajan.

Victor Stjernborg se raduje z vítězného gólu (© iihf.com)

Stjernborg v oslabení vystřelil Švédsku postup do semifinále

Victor Stjernborg se v závěru čtvrtfinálového utkání s Finskem projevil jako správný kapitán, když svým gólem rozhodl o výhře Švédska 3:2. Pouze 65 vteřin před koncem obral útočník Vaxjö, kterého si Chicago vybralo ve 4. kole posledního draftu, ve vlastním oslabení finského obránce a svůj brejk zakončil suverénně střelou mezi betony brankáře Lampinena. Pro Stjernborga to byla první letošní branka, v 26 zápasech za Växjo ve švédské elitní lize si dosud připsal čtyři body za asistence. Ve skandinávském derby Švédsko ještě v 57. minutě prohrávalo, jenže z dorážky srovnal svým druhým gólem v utkání Leo Carlsson, očekávaná vysoká volba na NHL Draftu 2023, a obrat o chvíli později dotáhl právě Stjernborg. „Hrajeme s Finskem už od U16 a vždycky je to těsné. Mluvili jsme spolu o tom, že na MS juniorů Švédsko dvakrát za sebou vyřadili, takže bylo na čase, abychom jim to vrátili. A povedlo se to perfektně. Když zápas na konci takhle rychle otočíte potom, co ve třetí třetině prohráváte 1:2, tak je to skvělý pocit,“ radoval se Stjernborg. Ve středečním semifinále se Švédsko potká s Českem, které si poradilo s nebezpečným Švýcarskem hladce 9:1. Ve druhém semifinálovém utkání se střetnou v zámořském derby USA a Kanada, která měla namále v souboji se Slovenskem. Brankář Adam Gajan pochytal celkem 53 střel a přestože Slováci dotáhli dvougólové manko a v prodloužení byli kousek od vítězství, nakonec se po parádní individuální akci Bedarda radovali z výhry 4:3 Kanaďané. Chicagská trojice obránců se do statistik v tomto utkání nezapsala.

Kevin Korchinski přispěl gólem k výhře Kanady nad Švédskem

Zatímco česká reprezentace po výhře 8:1 nad Německem obsadila ve skupině A první příčku, o druhé místo si zahráli domácí Kanaďané proti Švédům. Z vítězství 5:1 se nakonec radovali hokejisté Javorových listů a obránce Kevin Korchinski se na tom podílel gólem z poměrně ostrého úhlu, kdy v 53. minutě překvapil švédského brankáře u bližší tyčky a stanovil konečné skóre zápasu. Kanada těžila z povedeného začátku a po bodu za asistence si připsali také Allan s Del Mastrem, jenže pro Blackhawks je nejdůležitější zprávou z tohoto utkání zranění Coltona Dacha, pro kterého turnaj bohužel skončil před začátkem playoff. Dach si při bodyčeku zřejmě zranil rameno a pokračuje tak jeho smolná sezona, na jejímž začátku ho dvakrát vyřadil ze hry otřes mozku. Již bez Dacha se Kanada v pondělí ve čtvrtfinále střetne se Slovenskem a Švédsko v sestavě s kapitánem Victorem Stjernborgem čeká severského derby proti Finsku.

Nollan Allan se trefil při výhře Kanady nad Rakouskem 11:0

Obránce Nolan Allan je prvním z pětice zástupců Blackhawks na letošním juniorském šampionátu, který se radoval z gólu. Na pohodlné výhře Kanady 11:0 se Allan podílel trefou z 26. minuty, kdy svou ukrytou střelou zaskočil rakouského brankáře a zvýšil na 6:0. Colton Dach a Ethan Del Mastro si oba připsali po jednom bodu za přihrávky, zatímco Kevin Korchinski byl spolu s Bankierem (Minnesota) jediným kanadským hráčem, který vyšel bodově na prázdno. Z předchozích dvou duelů nicméně nasbíral tři body za asistence. Po porážce s českou reprezentací si Kanada spravila náladu dvěma vysokými výhrami nad Německem a Rakouskem (Connor Bedard má po třech zápasech na kontě celkem 14 bodů!), ve skupině A je ale i nadále na třetím místě za Švédskem a Českem. V jejich vzájmném souboji uspěli hokejisté Tre Kronor až po prodloužení 3:2, kapitán Victor
Stjernborg se však do statistik nezapsal. O české góly se postarali obránci Jiříček (Columbus) s Ticháčkem.

Kanada zahájila turnaj porážkou s Českem 2:5

Česká reprezentace zaskočila na úvod juniorského šampionátu domácí Kanadu a poprvé v samostatné historii ji na turnaji porazila v základní hrací době. Češi se mohli opřít o vynikající výkon brankáře Tomáše Suchánka a skvěle zahrála také trojice obránců Svozil, Jiříček (oba Columbus) a Špaček (Minnesota) nebo útočníci Kulich (Buffalo) s Šapovalivem (Vegas). Favorizovaní Kanaďané sice vedli po přesilovkové teči Wrighta (Seattle), jenže druhý gól jim sebrala česká výzva a národní tým ještě do přestávky otočil skóre. O výsledku zápasu patrně rozhodla pětiminutová přesilovka po faulu Deana (Vegas), kterou Češi proměnili ve dva góly a nakonec zvítězili 5:2. Kevin Korchinski si připsal bod za asistenci u gólu Bedarda, na ledě ale strávil pouze 12 minut. Nolan Allan zaznamenal během 18 minut tři střely a ne úplně vydařené utkání má za sebou Ethan Del Mastro, který si během 19:24 připsal -2. Colton Dach odehrál osm minut a jednou vystřelil na Suchánkovu branku. Švédsko bez problémů přejelo Rakousko 11:0 a kapitán Tre Kronor Victor Stjernborg se na tom podílel bodem za přihrávku. Během 12:37 dále zaznamenal jednu střelu, menší trest a +2.

Na juniorském MS bude mít Chicago pět zástupců

Útočník Victor Stjernborg byl jmenován kapitánem švédské juniorské reprezentace pro blížící se šampionát, zatímco na širší soupisce kanadského národního týmu je hned pět nadějí Blackhawks. Stjernborg (19), kterého si Chicago vybralo ve 4. kole draftu v roce 2021, letos nastoupil za Växjö do 24 zápasů, ve kterých si připsal čtyři body za asistence. Přes svůj mladý věk už energický útočník kroutí v SHL třetí sezonu a na MSJ se představil i loni, kdy sice v sedmi utkáních nebodoval, ale z turnaje si přivezl bronzovou medaili. Účast na juniorském šampionátu si může zopakovat také obránce Ethan Del Mastro (19), jeden z pěti zástupců Chicaga v kanadském kempu. Kapitán Mississaugy (OHL), kterého si Hawks vybrali také ve 4. kole 2021, tehdy vybojoval zlatou medaili, stejně jako o rok dříve na MS hokejistů do 18 let. V probíhající sezoně nastoupil do 22 střetnutí, v nichž nasbíral 21 bodů (2+19) a 35 trestných minut a v OHL patří mezi desítku nejproduktivnějších zadáků. Do přípravy kanadské reprezentace se kromě Del Mastra zapojili i obránci Korchinski s Allanem a útočníci Dach a Greene. Kevin Korchinski (18), sedmička posledního draftu, prožívá podařenou sezonu, když si v Seattlu (WHL) zatím připsal 28 bodů (3+25) v 21 zápasech. V jednom z nejsilnějších týmů soutěže hraje spolu s Nolanem Allanem (19), jehož si Hawks vybrali na konci 1. kola o rok dříve. Allan má stejně jako Del Mastro zlato z MS18 a přestože letošní sezonu zahájil jako kapitán v Prince Albertu (4+7 v 16 zápasech), před několika týdny byl vyměněn právě do Seattlu (1+2 v 7 utkáních). Colton Dach (19), vybraný ve 2. kole 2021, se na počátku sezony musel dvakrát potýkat s otřesem mozku, během svého čtvrtého roku v juniorské lize je však slibně produktivní. Ve 14 zápasech nasbíral kapitán Kelowny (WHL) 17 bodů (9+8). Ryan Greene (19), na kterého Hawks ukázali ve 2. kole posledního draftu, výborně zvládl přechod na Boston University a ve 14 utkáních v NCAA dosud zaznamenal 14 bodů (6+8). Ze jmenované pětice Kanaďanů má však šikovný centr asi nejmenší šanci, že se objeví i ve finální nominaci. Na šampionátu bude kvůli zranění scházet americký útočník Frank Nazar. Doplněno: Ryan Greene se do konečné nominace Kanady nakonec nevešel, ačkoliv přípravě si nevedl špatně.