USA jdou do semifinále s Finskem, Slováci na turnaji končí

Američané zvládli relativně v klidu skupinu B a z prvního místa vyzvali ve čtvrtfinále Lotyšsko. Českou reprezentaci sice porazili až v nájezdech a trochu se nadřeli i v úvodním utkání s Norskem, Švýcarsko a pak v posledním střetnutí i Slovensko ale deklasovali. Proti Lotyšům se ze svých prvních bodů na turnaji radoval útočník Oliver Moore, když nejprve přihrál na rychlý gól obránce Fortescuea (Rangers) a ve třetí třetině ho ke snadné trefě vyzval Gauthier (Philadelphia). Frank Nazar ve čtvrtfinále nebodoval, ve čtyřech předcházejících zápasech ale nasbíral 8 bodů za asistence a mezi nejlepšími nahrávači mistrovství je v těsném závěsu právě za jmenovaným Cutterem Gauthierem. Sam Rinzel strávil ve čtvrtfinále na ledě 15 minut a Gavin Hayes tentokrát nastoupil jen na několik málo střídání. O postup do finále se Američané utkají ve čtvrtek s Finskem. Právě Finové, kteří jinak na turnaji neprokazovali nejlepší formu, vyřadili v úterý po dramatickém závěru Slováky 4:3. V 59. minutě překonal Gajana, který při debaklu s USA odpočíval, dokonalou ranou z voleje Kaskimäki (St. Louis), jenže o minutu později vyrovnal při powerplay Mešár (Montréal). V prodloužení se pak hrálo pouze 24 vteřin, kdy se na velké sólo vydal Jere Lassila (nedraftovaný). Protáhl se slovenskou obranou jako příslovečný nůž máslem a proti jeho výtečně provedené kličce do forhendu neměl Gajan velkou šanci. Slovensko obsadilo ve skupině druhou příčku a v poměrně silné sestavě si dělalo ambice na medailové umístění, těsná porážka ve čtvrtfinále však znamená, že z Göteborgu odjíždí na šesté pozici, o jedno místo za hodně zaskočenou Kanadou. Ta totiž po příhodném odrazu ze samého závěru zápasu prohrála své čtvrtfinále s českou reprezentací 2:3 a tentokrát končí neobvykle bez medaile. Posledním semifinalistou je domácí Švédsko, které bylo v úvodním kole playoff o poznání šťastnější než kanadský juniorský výběr, a proti Švýcarsku zvítězilo až díky přesilovce v prodloužení také 3:2.