Chicago vyhrálo Stanley Cup!

Blackhawks minutu před koncem šestého utkání senzačně otočili skóre, nejprve při hře bez brankáře vyrovnal Bryan Bickell a o 17 vteřin dorazil střelu Johnnyho Oduyi, kterou Michael Frolík tečoval do tyče, Dave Bolland. Chicago tak získalo svůj pátý Stanley Cup, naposledy se radovalo před třemi lety, kdy zlomilo 49 let trvající sérii bez konečného úspěchu. Conn Smythe Trophy pro nejlepšího hráče playoff získal s 19 body nejproduktivnější hráč Hawks, Patrick Kane. Corey Crawford pak překonal klubový rekord, když v průměru inkasoval v playoff jen 1,84 gólu na zápas a navázal tak na zisk William M

„V roce 2010 jsme ani pořádně nevěděli, co se nám povedlo,“ řekl po zápas Jonathan Toews, který ve své krátké kariéře získal už druhý Stanley Cup. „Hráli jsme skvěle, ale moc jsme nevnímali, že předvádíme tak dobré výkony. Tentokrát už jsme věděli, jak moc práce to obnáší, kolik musí člověk obětovat, aby se sem dostal. Máme skvělé mužstvo. Hodně jsme toho letos prožili a tohle je sladká tečka na závěr. Takový konec nemohl nikdo předvídat. Věděli jsme, že nám stačí jeden šťastný odraz. Jejich gól na 2: byl samozřejmě obrovsky důležitý, ale nikdy nevíte, co se stane, proto musíte hrát až do konce. Závěr byl příjemný, jsme rádi, že se nemusíme vracet k dalšímu zápasu do Chicaga.“

„Na začátku sezonu se nám dařilo skvěle, byli jsme pak kvůli tolika vítězstvím a zisku President's Trophy pod tlakem. V poslední minutě prohráváme o gól a nakonec vyhrajeme 3:2, to je neskutečné,“ pověděl Patrick Kane, který pak přidal pár slov ke své výhře Conn Smythe Trophy. „Myslím, že to víc vypovídá o našem týmu než o mně osobně. Byl to nejlepší rok mého života, hlavně díky tomu, že můžu hrát s tak výbornými hráči.“

„Věděli jsme, že to do toho půjdou od začátku naplno, pořádně do toho šlápli,“ řekl Brent Seabrook. „Do druhé třetiny jsme se chtěli víc snažit o naši hru. Měli jsme štěstí, že jsme si do přestávky odnesli jen jednogólovou ztrátu, mohli nám několik dalších branek. Ale věřili jsme si, věřili jsme své hře, bylo to ohromné.“

„Jsme na tyhle hráče opravdu pyšný,“ ocenil své svěřence kouř Claude Julien. „Letos jsme si prožili hodně a způsob jakým jsme se dostali do finále… někdy potřebujete trochu štěstí. Prošli jsme si tím před dvěma lety, letos nám ale nebylo dáno. Neměli by ale věšet hlavy. Letos se nám povedlo spoustu skvělých věcí. Za celý klub myslím mohu říct, že jsme na kluky skutečně pyšní.“

Po vítězství v roce 2010 mužstvo zejména z finančních důvodů opustila celá řada hráčů a prvním, kdo úspěch zopakoval, byl v Chicagu málo využívaný centr Colin Fraser. Tomu se podařilo získal druhý Stanley Cup loni v Los Angeles. Blackhawks stejně jako před třemi lety dotáhlo cestu za pohárem do vítězného konce v šestém utkání série, na ledě soupeře. Podruhé se ze Stanley Cupu radují třeba Jonathan Toews, Patrick Kane, Patrick Sharp, Marián Hossa Dave Bolland, Duncan Keith, Brent Seabrook nebo Niklas Hjalmarsson. Corey Crawford a Bryan Bickell sice patřili do vítězného týmu z roku 2010, letos ale hráli podstatě větší roli. Celá řada dalších hráčů pak slaví poprvé, mezi nimi třeba veteráni Michal Handzuš, jarní posila ze San José, Michal Rozsíval nebo Jamal Mayers. Hned ve své nováčkovské sezoně získal pohár Brandon Saad, poprvé se radují dále také Michael Frolík, Marcus Krüger, Nick Leddy, Johnny Oduya, Andrew Shaw, Viktor Stalberg nebo náhradníci Dan Carcillo, Brandon Bollig, Sheldon Brookbank a Ray Emery. Na ledě se při podávání rukou objevil také třetí brankář Henrik Karlsson a své jméno najde na Stanley Cupu též Ben Smith, útočník, který v jednom z utkání finále nahradil zraněného Hossu.

Podruhé v řadě získal Stanley Cup asistent trenéra Jamie Kompon, stejně jako loni v Los Angeles ale jím připravovaná přesilovka patřila mezi achillovy paty pozdějších šampionů. Ani druhý asistent Mike Kitchen, který naopak řídil skvěle hrající formace na oslabení, u prvního titulu Blackhawks před třemi roky nebyl. Připomeňme ještě, že svou šanci na třetí titul nevyužil Shawn Thornton, bývalý hráč Blackhawks, který se dříve radoval s Anaheimem a v roce 2011 s Bostonem.

Blackhawks dotáhli do šťastného konce výborně rozehranou sezonu. V její první polovině neprohráli žádné z utkání v základní hrací době a na konci základní části získali President's Trophy pro nejúspěšnější tým soutěže. V playoff nejprve v pěti zápasech vyřadili Minnesotu, poté museli obracet nepříznivý stav 1:3 na zápasy v sérii s dávným rivalem z Detroitu (Red Wings od příští sezonu hrají v druhé konferenci). V prodloužení sedmého utkání rozhodl obránce Brent Seabrook a Hawks se pak ve finále Západní konference utkali s obhájcem titulu z Los Angeles. V pátém zápase rozhodl prodloužení Patrick Kane a nasměroval Chicago do úžasného finále s Bostonem. Čtyřikrát vyhrál úspěšnější tým rozdílem jediné branky, z toho třikrát až v prodloužení. Ve zbývajících dvou duelech vždy jeden z týmů vyhrál o dva góly, Chicago ale v pátém duelu navyšovalo skóre do prázdné branky. Rozhodující trefu finále si připsal Dave Bolland, nepříjemný útočník, jehož role v mužstvu v poslední době nedosahovala takové důležitosti, jak se dříve od toho rtuťovitého hráče očekávalo. Právě on ale v minulém střetnutí trefil prázdnou klec a nyní svým třetím gólem v letošním ročníku playoff zajistil Chicagu další Stanley Cup.