kam s rusakama

Pro psaní příspěvků do diskuze je nutné se přihlásit
Mirek napsal

K Ovechkinovi trochu kontextu ad Krym: https://twitter.com/SlavaMalamud/status/1499899228046430210

Nechci Ovechkina soudit, ale jeho podíl není bezvýznamný. Až bude Putin jednou pryč, Ovechkin určitě přijde s dojemnou historkou, že nemohl jinak, že nic nevěděl. Kolektivní vina je zlo, ale aby si lidé dokázali připustit, že díky jejich pasivitě a občasným ústupkům v různě velkých gestech podpory ten režim vlastně získává legitimitu a drží se na nohou, to není snadné, v Německu to po válce trvalo víc než jednu celou generaci, teprve když se v r. 1968 začaly děti ptát svých rodičů, a teprve v r. 1978 s televizním seriálem Holocaust (https://www.bbc.com/news/world-europe-47042244) se to definitivně zlomilo.

David napsal

Podle me by si hraci typu Oveckin/Malkin meli vybrat stranu. Leta se verejne tahali s putinem, ackoliv museli vedet, co je zac. Nejsou obeti. Naopak svym pristupem davali jeho rezimu jakousi legitimitu. Situace je ted vazna a neni mozne, aby to dale hrali na obe strany. Takze novinari by jim nemeli dat pokoj, dokud jednoznacne neodsoudi, co rusko provadi. A pokud to nedosoudi, muzou si jit hrat KHL za ruble. Myslim si, ze zadny klub nebude chtit drzet takove hrace, at jsou to hvezdy sebevetsi. Staci jedna vlastovka spusti se lavina.

Mirek napsal

Má to minimálně dvě roviny: legální a morální. Na té legální je to možná trochu cynické, ale záleží na tom, jak ta válka dopadne, resp. jestli a jak proběhne tribunál k válečným zločinům v Haagu. Hokejisté (resp. známé osobnosti obecně), kteří budou nadále Putina podporovat i v případě, že bude odsouzeným válečným zločincem, tak určitě přijdou o všechny smlouvy, reklamu apod. a ve veřejném prostoru (našeho civilizačního okruhu) končí.

Ukončit smlouvy a spolupráci ihned, to nemusí být z právního hlediska tak snadné, ale postihy z toho plynoucí jsou teď asi spoustě lidí jedno, takže to k tomu myslím směřuje. A v nedávné minulosti jsme viděli, že na Západě je tlak liberální části společnosti (což je většina kulturních elit) velký a stupňuje se. Nedělám si iluze, že řada firem, která se z Ruska stahuje, to nedělá kvůli Putinovi nebo Ukrajině, ale aby si zachránily tvář a nezůstaly pozadu.

Obyčejní Rusové jsou stejně tak obětí Putina a jeho kamarádů jako Ukrajinci, byť jejich města nikdo nebombarduje, tak ve vězení a různě postihovaných jich je tam spousta. A ti ostatní, kteří jsou teď v šoku z rozpadu ekonomiky a děsí se návratu do chaosu 90. let, se sice žádných sympatií nedočkají a mají svůj díl viny, ale není to tak černobílé. Paralel s nacistickým Německem před a po válce je hodně, ale to i rozdíly.

Pokud ruské elity působící v zahraničí mlčí, musíme si uvědomit, že to je často prostě ze strachu, že mají v Rusku rodiny a přátele. Strach obecně Putina posiluje, ale ta odvaha chybí všude, doma i venku, takže v odsuzování jednotlivců je potřeba zdrženlivost. Kolektivní vina je hnus.

Ale pokud někdo Putina nadále podporuje a souzní s tím jeho paranoidním výkladem Ukrajiny jako louky Západu, který Rusko setrvale ohrožuje, s tím, že na Ukrajině neprobíhá válka, ale policejní operace, kdy běžná populace vítá nebo bude vítat Rudou armádu jako osvoboditele a ne okupanta, tak ano – zrušit smlouvy, víza, deportovat. A předpokládám, že brzy to bude alespoň u nás trestné a spadat pod podporu a propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka.