Švýcarsko C Kurashev 7 6 1 7 4 -2 0 0 0 28 21,4
ČR O Galvas 5 0 1 1 2 -2 0 0 0 5 0,0
USA C Barratt 7 1 0 1 4 -2 0 0 1 25 4,0
Finsko PK Nordgren

Henri Jokiharju je juniorským mistrem světa

Obránce Henri Jokiharju slaví s finským národním týmem zlato z MS juniorů ve Vancouveru a Victorii. Finsko ve finále porazilo USA 3:2, když rozhodují gól vstřelil v 59. minutě Kaapo Kakko, jeden z největších talentů pro nadcházející draft NHL. Ten si po střele Jokiharja našel odražený kotouč, zblízka ho uklidil do branky a Američané, kteří předtím dvěma slepenými zásahy srovnali, už nenašli odpověď. Jokiharju odehrál druhou největší porci minut ve svém týmu (22:15) a kromě asistence zapsal dvě střely. V 7 zápasech na turnaji nasbíral celkem 5 bodů (2+3). Evan Barratt ve finále odehrál 10:46 a připsal si pouze menší trest. V utkání o bronz Švýcarsko podlehlo Rusku 2:5 a Philipp Kurashev sice během (21:36, 5 střel) nebodoval, později se ale mohl těšit ze zařazení do All-Stars týmu šampionátu. Se 6 góly v 7 utkáních se Kurashev stal nejlepším střelcem turnaje.

Henri Jokiharju s Evanem Barrattem si zahrají o zlato

Ve druhém semifinálovém střetnutí se potkali Henri Jokiharju a Philipp Kurashev, diváci ve Vancouveru ale neviděli dramatické utkání o postup do finále. Už po 40 vteřinách se trefil Ylönen a když Jokiharju přesně zamířil v přesilovce, čímž v 8. minutě zvýšil už na 4:0, bylo vymalováno. Finsko si nakonec se Švýcarskem poradilo 6:1, přičemž o jediný zásah svého týmu se postaral právě Kurashev, pro kterého to byla již šestá branka na turnaji. Jokiharju si během 20:53 připsal čtyři střely a +2, zatímco Kurashev odehrál 15:28 a zaznamenal dvě střely a -2. V prvním semifinále porazili Američané Rusko těsně 2:1 a s Finskem si zahrají o zlato. Švýcarsko se ve skupině proti Rusku prezentovalo houževnatým výkonem, jenže dvoubrankový náskok neudrželo a prohrálo 4:7. Evan Barratt strávil na ledě 12:51, nebodoval a zapsal -1.

Švýcaři šokovali Švédsko a Finsko vyřadilo Kanadu

Čtvrtfinále juniorského šampionátu přineslo dva překvapivé výsledky, bohužel se však ani jeden netýkal české nebo slovenské reprezentace. V úvodním střetnutí zaskočili hokejový svět Švýcaři, když porazili Švédsko 2:0. Seveřané odehráli zápas v podstatě na tři obránce, přičemž Adam Boqvist byl s 22:28 třetím nejvytíženějším a do statistik si zapsal tři střelecké pokusy. Philipp Kurashev dostal druhý největší prostor mezi švýcarskými útočníky (19:15) a vypálil na švédskou branku čtyři rány. Druhé překvapení přichystali ve čtvrtfinále Finové, když přehráli Kanadu po prodloužení 2:1. Domácímu týmu výborně zachytal brankář DiPietro, kromě pěkné trefy Iana Mitchella (15:45, tři střely, +1) ale další gól Kanaďané nepřidali. Finsko v poslední minutě šťastně srovnalo, v prodloužení přežilo nájezd Comtoise i šanci Dobsona a o postupu rozhodl přesnou střelou Utunen. Henri Jokiharju strávil na ledě 29:02 a připsal si tři střely. MacKenzie Entwistle nastoupil z pozice 13. útočníka jen na 4 minuty. Jakub Galvas odehrál 21:59 (-2) při porážce ČR s USA 1:3, byl to však milosrdný výsledek. Česká reprezentace nestíhala a po přesilovkovém gólu Kauta sice vykřesala naději, může však děkovat vynikajícímu Dostálovi v brance, že rozdíl ve skóre nebyl výraznější. Evan Barratt zaznamenal během 14:37 pět střel. V posledním utkání si Rusko poradilo se Slovenskem 8:3 a zahraje si s USA, zatímco ve druhém semifinále se utkají Finsko a Švýcarsko.

Kurashev nastřílel hattrick, znovu skóroval i Entwistle

Philipp Kurashev si na juniorský šampionát přivezl báječnou formu, při výhře Švýcarska 4:0 nad Dánskem se radoval z hattricku a s pěti zásahy se dělí s kanadským kapitánem Comtois (Anaheim) o první místo mezi kanonýry. Pro úplnost připomeňme, že útočníka s ruskými kořeny si Blackhawks vybrali letos na draftu ve 4. kole, MSJ se zúčastnil už před rokem a aktuálně táhne ve své třetí sezoně Québec (QMJHL) se 43 body (18+25) ve 33 utkáních. V sobotu se dařilo i dalším chicagským nadějím. MacKenzie Entwistle přispěl gólem k výhře Kanady na Českou republikou 5:1 a skóroval ve všech třech zápasech. Henri Jokiharju proměnil povedenou ranou přesilovku 5 na 3 a pomohl tak k vítězství Finska nad Slovenskem též 5:1. Američané fantastickým závěrem srovnali čtyřbrankové manko proti Švédsku (životní zápas odehrál Poehling (Montréal), který vstřelil tři branky, z toho dvě v poslední minutě), v prodloužení si však Adam Boqvist narazil s Elvenesem (Vegas) a při brejku 2 na 1 zajistil Tre Kronor výhru 5:4.

Kurashev se dvakrát trefil proti Kanadě

Švýcarský útočník Philipp Kurashev potvrdil svou vůdčí roli i ve druhém utkání na turnaji a proti Kanadě vstřelil obě branky svého týmu. Na druhé straně se podruhé v řadě trefil MacKenzie Entwistle a podílel se tím na výhře kanadské reprezentace 3:2. Každý jednou asistencí přispěli k vítězství také obránci Adam Boqvist a Henri Jokiharju. Zatímco Švédsko si poradilo se Slovenskem 5:2, Finsko porazilo Kazachstán 5:0.

Chicagským nadějím se na začátek MSJ dařilo

Blackhawks mají na letošním juniorském šampionátu celkem 8 zástupců a s výjimkou zraněného Nordgrena zasáhli hned první den do hry všichni. V úvodním utkání se střetly ČR se Švýcarskem a z výhry 2:1 se po prodloužení radoval český tým. Jakub Galvas byl s 24:59 nejvytíženějším hráčem svého týmu a připsal si asistenci u prvního gólu. Philipp Kurashev na tom byl obdobně, s 25:44 odehrál nejvíce se Švýcarů a zaznamenal bod za asistenci. Při výhře USA nad Slovenskem 2:1 se blýskl Evan Barratt. Se 7 pokusy byl nejaktivnějším americkým střelcem a ve 46. minutě rozhodl svou trefou o výhře Spojených států. Z gólu se těšil také MacKenzie Entwistle, když uzavřel vysokou výhru Kanady nad Dánskem 14:0. Ian Mitchell přispěl dvěma přihrávkami a nasbíral +4. Adam Boqvist byl aktivní v severském derby a připsal si asistenci u obou švédských branek při vítězství nad Finskem 2:1. Henri Jokiharju odehrál podle očekávání nejvíc z hokejistů Suomi, 25:06, v utkání však nebodoval.