Hossa druhou hvězdou týdne v NHL

Marián Hossa byl vyhlášen jednou ze tří dvě uplynulého týdne v NHL. Chicagský útočník byl ve čtyřech utkáních hlavní osobností Blackhawks, když zaznamenal 6 bodů za 4 branky a 2 přihrávky. Hlavní hvězdou týdne byl zvolen brankář Floridy Tomáš Vokoun a jako třetí byl oceněn Ryan Getzlaf z Anaheimu.

Jednatřicetiletý Hossa přišel do Chicaga v létě 2009, když při otevření trhu s volnými hráči podepsal smlouvu na 12 let. Blackhawks posílil po jedné sezoně v týmu hlavního rivala v Detroitu, předtím působil v Pittsburghu. Právě tato dvě mužstva se v letech 2008 a 2009 utkala o Stanley Cup, Hossa však vždy stál na straně poražených. Teprve v Chicagu uspěl, když se jako první hráč v historii NHL představil ve třech po sobě jdoucích finále playoff, vždy v jiném dresu.

Hossa loni naskočil do kolotoče zápasů až v listopadu, když se léčil po operaci ramene. V 57 utkáních nasbíral 51 bodů (24+27) a 18 trestných minut. V playoff pak přidal 15 bodů (3+12) ve 22 střetnutích. Ve vyřazovacích bojích se Hossa, dříve elitní kanonýr v Atlantě nebo Ottawě, sice střelecky moc neprosazoval, na ledě byl ale stále výraznou postavou. Nejdůležitější moment zřejmě zažil již v úvodní sérii loňského playoff, v 5. utkání za stavu série 2:2 prohrávali na konci základní hrací doby Hawks 3:4 a Hossa byl vyloučen na 5 minut za nešetrné naražení protihráče na mantinel. Chicago ale 14 vteřich před koncem dokázalo srovnat, když puk dorazil do odkryté branky Patrick Kane, a následně v prodloužení ubránilo zbytek oslabení. Hossa si pak jen 10 vteřin po svém návratu na led našel na brankovišti kotouč a získal pro Blackhawks rozhodující vítězství.

Do nové sezony pak slovenský útočník vstoupil v podobné formě, jak skončil tu minulou. Vedle vynikajících výkonů však navíc střílí góly s větší lehkostí. V uplynulém týdnu se dvakrát dostal po parádní přihrávce až na modrou čáru do brejku a nezaváhal.

Vedle Hossy se pak v úvodu sezony výtečně prosazuje další slovenský forvard Tomáš Kopecký nebo jiný zatím pětigólový střelec Patrick Sharp.