Nové smlouvy pro Oduyu a Mayerse

V článku si můžete přečíst překlad příspěvku Brada Borona na oficiálních stránkách, kde se věnuje novým smlouvám pro obránce Johnnyho Oduyu a útočníka Jamala Mayerse. Oba hráči chtěli v Chicagu pokračovat a do týmu zapadají, pro obě strany tak pokračování spolupráce dává smysl. Dále přinášíme překlad článku Adama Jahnse z deníku Sun-Times, kde se ve stručnosti dozvíte, co si o doplnění trenérského týmu po vyhození Mika Havilanda myslí GM Bowman.

Oduya, Mayers extensions all about 'the fit' [Brad Boron, klubové oficiální stránky www.chicagoblackhawks.com]

Ten motiv se v úterý odpoledne, kdy Johnny Oduya a Jamal Mayers hovořili s novináři, neustále vracel. Nakonec jde o to, že do sebe vše zapadá.

„Nebylo vážně moc o čem přemýšlet,“ řekl Oduya, který bude po podpisu tříleté smlouvy působit v Chicagu do roku 2015. „Věděl jsem, že tu chci zůstat. Mám dojem, že Chicago je pro mě vhodný tým, a jsem rád, že tu mohu pokračovat.“

„Nejdůležitější pro mne je, že teď už vím, že budu v Chicagu součástí rodiny Blackhawks další rok,“ pověděl důrazný útočník Mayers, který se dohodl na ročním prodloužení smlouvy. „Jsem nadšený, že jsme se domluvili tak brzy a že se můžu soustředit na přípravu.“

GM Stan Bowman je přesvědčený, že v Oduyovi má hráče, který bude užitečný v útoku i obraně. Obránce s dobrou rozehrávkou odehrál v Chicagu po příchodu z Winnipegu 18 zápasů, během kterých nasbíral 5 bodů (1+4) a 3 kladné body do statistiky +/-. V playoff pak byhl nejproduktivnějším zadákem mužstva se třemi asistencemi.

„Získali jsme Johnnyho, aby nám pomohl vystužit obranu, a nakonec hrál výraznou roli v tom, že se nám podařilo zlepšit výsledky. Bylo jasně vidět, že se svým stylem zapadl do našeho týmu a ostatní hráči také díky tomu hráli lépe,“ pochvaluje si Bowman. „Po sezoně jsme měli s Johnnym schůzku, ze které jsem měl dobrý pocit, jednoznačně se vyjádřil v tom duchu, že chce hrát za Chicago. Mohl odejít kamkoli jinam, ale nakonec to pro nás bylo jednoduché rozhodnutí, protože chtěl zůstat tady a nám pomohl.“

Mayers řekl novinářům, že měl jak herní, tak osobní důvody, proč chtěl dále pokračovat v Chicagu. Sedmatřicetiletý útočník, který vedl týmové statistiky s 11 bitkami a 91 trestnými minutami (navíc přidal 6 branek a 9 přihrávek), považuje za zásadní výhodu, že se svou rodinou nemusí cestovat za novým angažmá.

„Mám malé děti a můžeme si teď v klidu vyřídit hodně zařizování, které je najednou potřeba. Chicago je pro nás v tomto skvělé,“ libuje si Mayers. „Pokud mám hodnotit celou sezonu, tak si to sedlo jak pro mne, tak pro Hawks. Když se odhlédnu za celým rokem a nejen tím, jak sezona skončila [Mayers strávil posledních pár utkání playoff jen na tribuně], pořád jsem přesvědčený o tom, že mám týmu co dát a že tu mám svou roli. Těším se už na nový ročník.“

Teď když je jasné, že budou další dva hráči pokračovat v mužstvu, Bowman se může v klidu se svými spolupracovníky připravovat na vstupní draft a otevření trhu s volnými hráči v červenci, kdy bude hledat další hokejisty, kteří by zapadli do kádru Blackhawks. Jestli posily přijdou odjinud nebo v rámci klubu, to se ještě uvidí.

„Je to každý rok stejné. Sledujeme hráče, kteří jsou od července k dispozici a kolem draftu se vždy něco děje. Musíte být otevření všem možnostem, jak mužstvo posílit,“ povídá Bowman. „Červenec ještě nezačal, ale už hledáme způsoby, jak tým vylepšit. A neustále očekáváme, že se naši hráči zlepšují a že budou po přípravě v lepší formě, že budou podávat zlepšené výkony.“

Stan Bowman ví, že nahradit Mika Havilanda je zásadní úkol

Stan Bowman knows replacing Mike Haviland is crucial [Adam L. Jahns, Chicago Sun-Times]

GM Stan Bowman hovořil ve středu o Mike Havilandovi v superlativech. Ocenil jeho přínos pro hráčský vývoj Dustina Byfugliena, Troye Brouwera a Davea Bollanda. Vypíchl jeho úspěchy v nižší soutěži a dokonce projevil své přesvědčení o tom, že má na to, aby v NHL působil v roli hlavního kouče.

„Je velmi schopný“, chválí Bowman. Jinými slovy, Bowman chápe, že je naprosto zásadní, aby se našel odpovídající – nebo schopnější – asistent trenéra, který zaujme Havilandovo místo, když jej kouč Joel Quenneville se souhlasem klubu vyhodil.

„[Hledání trenéra] není tolik vidět, ale pro nás je to uvnitř klubu důležité,“ doplňuje Bowman po setkání GM v New Yorku před úvodním zápasem finále Stanley Cupu, který se chystá v New Jersey. „Je důležité udělat to správně. Nemusí k tomu nutně dojít okamžitě, ale máme svou představu, jak na to chceme jít, a očekávám, že v nejbližší době trenérský tým doplníme.“

Bowman neřekl, jestli už došlo k nějakým schůzkám s vybranými kandidáty [spekulovalo se o Scottu Mellanbym ze St. Louis, který ale posílil vedení v Montréalu] a odmítl rozebírat Quennevillovo vyjádření, že oba měli dojem, že mezi trenéry nefunguje komunikace úplně ideálně. „Myslím, že můžeme být lepší a v tom se mnou souhlasí,“ řekl jen.

Havilanda byl mezi hráči oblíbený, Bowman v této ztrátě ale nevidí zásadní problém. „S některými hráči jsem mluvil,“ pověděl Bowman. „Viděl jsem jich několik na mistrovství světa, s dalšími jsem hovořil po telefonu, ale nebavili jsme se o tom. Více se se asi dozvíte od nich, jaký na to mají názor, ale já bych neřekl, že to je problém.“