Jonathan Toews se raduje z první branky Kanady

Kanada obhájila olympijské zlato

Kanaďané ani ve finále neinkasovali, byli aktivnější než jejich soupeř a po výhře 3:0 se radují ze zlatých medailí. Švédsko mělo první velkou šanci, Nyquist ale zblízka trefil jen tyčku. Vítězný gól vstřelil ve 13. minutě Jonathan Toews, když na brankovišti tečoval přihrávku Cartera mezi Lundqvistovy betony. Druhý gól přidal ve 36. minutě Crosby z brejku poté, kdy na vlastní modré sebral puk Ericssonovi. Ve třetí třetině se Švédsko k ničemu nedostalo a Kanada v poklidu dokráčela k titulu, pojistku ještě přidal po chybě Švédů v rozehrávce pěknou střelou Kunitz. Nejlepšími hráči turnaje byli vyhlášeni Carey Price, Erik Karlsson a Phil Kessel.

Kanada svého soupeře přestřílela 36:24 a všichni tři úspěšní střelci se na turnaji prosadili poprvé. Zámořský tým sice na začátku turnaje nevypadal na ledě úplně přesvědčivě, postupně se ale rozehrál k velice dobrým výkonům a Price pak v semifinále proti USA i ve finále proti Švédsku udržel čisté konto.

Jonathan Toews střílí vítězný gól

Jonathan Toews byl znovu nejnasazovanějším útočníkem Kanady (19:13) a ve finále byl hodně vidět. Kromě jednoho gólu si vypracoval několik dalších nadějných příležitosti a na Lundqvista, který v tomto utkání nepůsobil tak jistě jako obvykle, vypálil 4 pokusy. Vyhrál 9 ze 20 vhazování. Duncan Keith odehrál 20:32 a připsal si +2 za účast na ledě při první a druhé brance Kanady. Patrick Sharp byl na ledě pouze 5 střídání, jeho čtvrtá formace s Duchenem a Nashem nebyla tolik nasazovaná a ve druhé třetině jej pak nahradil St. Louis, který v některých momentech zaskakoval i za Bergerona v Crosbyho útoku.

Jonathan Toews v souboji s Marcuem Krügerem

Marcus Krüger odehrál 17:46, více času na ledě strávili ze švédských útočníků jen Sedin, Steen a  Eriksson. Důvěru dostával hlavně ve třetí části, kdy byl jedním z pěti hokejistů Tre Kronor, kteří odehráli více jak 7 minut. Na kanadskou branku vyslal jeden střelecký pokus a vyhrál 11 z 22 vhazování. Niklas Hjalmarsson byl na ledě 18:03 a připsal si jeden záporný bod, když přes něho po zaváhání Sedina v rozehrávce střílel Kunitz. V té době už hrál ve dvojici s Ekmanem-Larssonem, který do třetí třetiny nahradil Johnnyho Oduyu. Ten odehrál 12:21, utkání mu moc nevyšlo, udělal několik menších chyb a jednu výraznou, kterou ale k jeho štěstí Patrice Bergeron trestuhodně zahodil.