USA O Jones 10 1 4 5 0 1 1 0 1 19 5,3
Švýcarsko C Kurashev 8 1 3 4 0 1 0 0 0 14 7,1
USA PK Lafferty 10 1 2 3 6 1 0 0 0 9 11,1

Seth Jones byl vybrán do All-Stars týmu MS

Letošní mistrovství světa ve Finsku je sice již minulostí a pro hráče Blackhawks skončilo bez medaile, přesto je vhodné si několik momentů připomenout. Kapitán reprezentace USA Seth Jones stál v playoff šampionátu se svými spoluhráči z obrany před těžkou výzvou, když po několika zraněních (krátce před začátkem turnaje vypadl i Caleb Jones) měli Američané k dispozici pouze čtyři kované obránce. Přestože v produktivitě příliš nezářil, několik slibných příležitostí neproměnil a na turnaji skončil s pěti body (1+4) v 10 zápasech, jeho výkony ve chvíli, kdy v každém ze tří utkání ve vyřazovacích bojích odehrál 30 minut, neušly pozornosti a vedení turnaje Jonese zvolilo do All-Stars týmu šampionátu. V utkání o bronz měli Američané dobře nakročeno, českou smršť v úvodu třetí třetiny však neustáli a na zvrat už nenašli dostatek sil. Lukas Reichel (Německo, 2+3 ve 4 zápasech, ve čtvrtfinále s Českem měl několikrát gól na hokejce), Philipp Kurashev (Švýcarsko, 1+4 v 8 zápasech) a Erik Gustafsson (Švédsko, 0+7 v 8 utkáních) skončili už ve čtvrtfinále a mrzet to mohlo především posledně jmenovaného, neboť Kanada zápas proti Švédsku otočila skutečně až na poslední chvíli. Kanaďané si v semifinále poradili s českou reprezentací 6:1, ve finále ale v prodloužení prohráli s domácím výběrem 3:4. Ze zlatých medaili se radovali třeba bývalý hráč Hawks Ville Pokka nebo tradiční reprezentant Marko Anttila, kterého si Blackhawks vybrali na konci draftu 2004, do zámoří se však obrovitý útočník nikdy nevypravil. České reprezentaci pomohl k bronzové medaili bývalý hokejista Blackhawks David Kämpf, který mužstvo posílil poté, kdy Toronto vypadlo v sérii s Tampou, za zmínku ale stojí zejména fantastické výkony kapitána Romana Červenky, který nasbíral celkem 17 bodů (5+12) a byl vyhlášen nejlepším útočníkem turnaje. Na domácím turnaji v Tampere a Helsinkách byl do Síně slávy IIHF uveden bývalý chicagský obránce a vítěz Stanleyho poháru Kimmo Timonen. Finsko reprezentoval pětkrát na Olympiádě (stříbro a tři bronzy) a sedmkrát na Mistrovství světa (tři stříbrné medaile). ➜ Více

Švýcarsko vyhrálo skupinu a ve čtvrtfinále jde na USA

Švýcarsko s Philippem Kurashevem ztratilo ve skupině A jediný bod za úterní výhru nad Německem 4:3 po nájezdech a z prvního místa jde ve čtvrtfinále na reprezentaci USA. Kurashev v sedmi zápasech přispěl 4 body za gól a tři asistence. Američané prohráli v pondělí těsný zápas s českým týmem 0:1 a Seth Jones, který strávil na ledě přes 30 minut, neproměnil dvě slibné příležitosti zblízka na zadní tyčce. Úterní výhra 4:2 nad Norskem, ke které pomohl Sam Lafferty bodem za přihrávku, už na čtvrtém místě USA před čtvrtfinále nic nezměnila. Lukas Reichel bodoval i ve třetím utkání po svém příjezdu z Rockfordu a Německu bod z duelu se Švýcarskem zajistil druhé místo ve skupině. Ve čtvrtfinále se Němci potkají s českou reprezentací. Švédsko s Erikem Gustafssonem, který si v sedmi zápasech připsal 6 bodů za asistence, porazilo v úterý těsně 1:0 Lotyšsko, ve skupině B ale končí na druhé příčce za domácím Finskem a ve čtvrtfinále vyzve Kanadu.

Lukas Reichel při svém gólu na 5:0

Lukas Reichel zářil při výhře Německa nad Itálií 9:4

Lukas Reichel posílil Německo na MS a hned ve svém prvním utkání v Helsinkách byl hodně vidět. Na výhře svého týmu 9:4 nad Itálií se podílel gólem a dvěma asistencemi a byl vyhlášen nejlepším německým hráčem v tomto střetnutí. Po 25 minutách hry využil Reichel přesilovku, když na brankovišti snadno usměrnil pěknou přihrávkou Noebelse, a zvyšoval tím už na 5:0. Jeho branka byla nakonec vítězná, o výsledku utkání sice nebylo pochyb, ke konci ale Italové několika zásahy zmírnili konečné skóre. Po pěti zápasech má Německo 12 bodů a v tabulce skupiny A je na třetím místě, neboť Kanada se Švýcarskem mají při stejném počtu bodů zápas k dobru. Reichel, jehož si Chicago vybralo v 1. kole draftu 2020 a který před pár dny oslavil 20. narozeniny, letos v 11 utkáních debutoval v NHL (0+1), většinu sezony ale strávil v AHL, kde byl nejproduktivnějším hráčem Rockfordu (21+36 v 56 zápasech a dvě branky v pěti utkáních playoff). Na MS dospělých se představil už loni v Rize a v 9 střetnutích tehdy nasbíral 6 bodů (2+4). ➜ Více

Lafferty a Seth Jones gólově přispěli k výhře nad Lotyšskem

Američané zahájili MS ve Finsku výhrou nad Lotyšskem 4:1. Kapitán Seth Jones k tomu přispěl gólem v přesilovce, který byl nakonec vítězný, a jednou přihrávkou. Spolu se Schmidtem (Winnipeg) byl Jones nejvytíženějším hráčem reprezentace USA, když na ledě strávil 23:39. Mezi střelce se zapsal také Sam Lafferty, který pěknou brankou krátce po začátku druhé třetiny zvyšoval už na 4:0. Během 16 minut na ledě zaznamenal tři střelecké pokusy. Caleb Jones si v přípravném utkání zranil zápěstí a odcestoval k vyšetření do Chicaga. Na turnaji se tedy nakonec nepředstaví. Erik Gustafsson s Philipem Kurashevem odehrají svá první utkání na letošním MS v sobotu.