Chicago 4 Dallas 2

26. 3. 2014 2.00, Chicago
I. třetina
Čas Tým Gól
19:42 CHI Shaw 19 (Sharp, Toews) P
II. třetina
Čas Tým Gól
24:12 CHI Versteeg 10 (Keith, Seabrook)
30:56 DAL Garbutt (Seguin, Benn)
34:15 CHI Keith 6 (Sharp, Shaw)
III. třetina
Čas Tým Gól
54:20 DAL Garbutt (Fiddler, Roussel)
59:26 CHI Hossa 26 EN
Tresty
Čas Tým Trest
02:47 CHI Bollig (2 min sekání)
19:06 DAL Eakin (2 min nedovolené bránění brankáře) 1g
25:51 CHI Seabrook (2 min sekání)
44:49 DAL Seguin (2 min zdržování)
59:38 CHI Bollig (5 min bitka)
59:38 DAL Roussel (5 min bitka)
59:38 DAL Garbutt (2 min sekání)
Brankáři
Tým Od Do Brankář
CHI 00:00 60:00 Crawford 27/25 (92,60 %)
DAL 00:00 60:00 Lehtonen 41/38 (92,70 %)
Sestava
# Post Jméno
10 LK Sharp
12 C Regin
16 C Krüger
19 C Toews
20 LK Saad
23 PK Versteeg
26 C Handzuš
28 PK Smith
52 LK Bollig
65 PK Shaw
81 PK Hossa
86 C Teräväinen
2 O Keith
4 O Hjalmarsson
5 O Rundblad
7 O Seabrook
8 O Leddy
27 O Oduya
11 LK Morin (Zdravý)
25 C Carey (Zdravý)
29 LK Bickell (Zraněný)
88 PK Kane (Zraněný)
17 O Brookbank (Zdravý)
32 O Rozsíval (Zraněný)
39 B Khabibulin (Zraněný)
Rozhodčí
Role Jméno
Hlavní Peel, St. Laurent
Čároví Heyer, Pancich
Teuvo Teräväinen v souboji s Shawnem Horcoffem
Teuvo Teräväinen v souboji s Shawnem Horcoffem

Teräväinen debutoval, Chicago porazilo Stars 4:2

S napětím očekávaný debut útočníka Teuva Teräväinena skončil výhrou Blackhawks nad Dallasem 4:2. Stars hráli brzy přesilovku a v první třetině byli lepším týmem, Corey Crawford ale vychytal v brejku Garbutta a podal vynikající výkon. Krátce před přestávkou se pěkně kolem Lehtonena trefil Andrew Shaw a získal Chicagu náskok. Nedlouho poté, kdy byl v polovině utkání z dalšího brejku Garbutt už úspěšný, prostřelil Lehtonena Duncan Keith a Hawks znovu vedli o dvě branky. Na konci zápasu měli domácí štěstí, po dalším snížení Garbutta jim několikrát trochu pomohli rozhodčí a Hossa dostal po ideálním odrazu od mantinelu dárek v podobě gólu do prázdné branky. Teräväinen v utkání nebodoval, byl ale hodně vidět na obou stranách hřiště.

Teuvo Teräväinen
Teuvo Teräväinen

Teräväinen odehrál při svém prvním utkání v NHL 11 minut a 39 vteřin, když nastupoval v útoku mezi Saadem a Smithem. Vyhrál všech sedm vhazování, do statistik se ale jinak nezapsal. Hned před svým úvodním střídáním si vysloužil nadšené ovace publika a po slibné střele Rundblada mohl mít i první bod za asistenci. Na konci střídání této formace to byla ale právě Rundbladova chyba, po které se Garbutt dostal lacino do brejku a Crawford musel předvést perfektní zásah lapačkou. Teräväinen byl na ledě při přesilovké trefě Shawa, několikrát ukázal své šikovné ruce při zakládání útoku a velice dobrou poziční hrou několikrát překazil kombinaci Dallasu.

„Myslím, že se dokážu v této lize prosadit a být pro tým přínosem,“ řekl 19letý nováček Teräväinen. „Ale dnes to určitě nebyl můj nejlepší zápas, umím hrát lépe. Snažil jsem se hrát jednoduše a soustředil se na vhazování a obranu. Do útoku ještě můžu přidat, ale v obraně to bylo myslím dobré.“

Jonathana Toewse ve slibné šanci vychytal Kari Lehtonen
Jonathana Toewse ve slibné šanci vychytal Kari Lehtonen

Ve svém třetím utkání za Blackhawks strávil David Rundblad na ledě jen 4:08, udělal dvě výrazné chyby a po první přestávce už zůstal na střídačce. Důvěru trenérů si během svého krátkého působení v Chicagu zatím nezískal a jeho výkony na ledě neslibují, že by se to brzy mohlo otočit.

Blackhawks vyhráli tři ze čtyř utkání během krátké šňůry zápasů na domácím ledě, zítra pak zamíří do Bostonu k odvetě za finále loňského Stanley Cupu. Dnes si Chicago nemohlo stěžovat na nepřízeň rozhodčích, přestože jim na konci utkání zřejmě oprávněně odepřeli gól do prázdné branky, když Hjalmarssonovo vyhození tečoval ve středním pásmu vysokou holí Smith. Pár vteřin před druhou přestávkou měl být za nedovolené bránění vyloučen Crawford poté, co nezpracoval kotouč za brankou. Ve třetí části měl dostat menší trest za podražení Shaw a už při hře v šesti měl Seguin před Oduyou k puku blíže ve chvíli, kdy rozhodčí pískali zakázané uvolnění.

Před utkáním uctili Blackhawks minout ticha památku novináře Tima Sassona, který o týmu psal pro Daily Herald posledních 26 let.

Nick Leddy
Nick Leddy

„Dneska se nám v průběhu celého utkání dařilo, všechny čtyři útoky přispěly k dobrému výkonu. Jsme spokojení s hrou v přesilovce i v oslabení, je to pěkné vítězství,“ uvedl trenér Joel Quenneville. „Každý má teď nějakou motivaci. Rádi bychom se ještě tlačili nahoru. Colorado dnes vyhrálo, sledujeme je. Je třeba hrát pořádně a zodpovědně, pokud chcete v této lize získat dva body. A o to se snažíme.“

„Byla to velká výhra, oni jsou hladoví a bojují o naději na playoff. Věděli jsme o tom, před zápasem jsme si to říkali,“ pověděl Duncan Keith. „Jsou hodně rychlí a na začátku měli dost energie. V obraně jsme to ale pak zavřeli a ve třetí třetině už je skoro k ničemu nepustili,“ doplnil brankář Corey Crawford.

Ryan Garbutt snižuje na 3:2
Ryan Garbutt snižuje na 3:2

„Drželi jsme se prvních 10 minut, kdy jel Garbutt sám na brankáře, pak ale pomalu získávali převahu,“ hodnotí duel hostující trenér Lindy Ruff. „Zatímco my jsme byli stále pomalejší, oni byli naopak s postupem času rychlejší.“

„Škoda, že jsme na konci nedali třetí gól,“ pověděl nejlepší hráč Stars Ryan Garbutt. „V tuhle chvíli je jedno jak, nemusí to být hezká trefa. Musíme se ale začít víc prosazovat v útoku.“