• leden 2017 | Účast na NHL All-Star Game
  • 25. 11. 2017 | 400. zápas v NHL

Profesionální kariéra

Sezona 2005–2006

V létě před sezonou podepsal smlouvu s Blackhawks. Sezonu začal v Norfolku, kde se měl střídat o zápasy s Adamem Munroem. Vzhledem ke zraněním Nikolaie Khabibulina v Chicagu, nakonec odchytal více než polovinu zápasů. Ve 48 zápasech měl bilanci 22 vítězství, 23 porážek a 1 prohra po samostatných nájezdech. Na chvíli se podíval i do NHL, když ho Blackhawks na konci ledna povolali kvůli zraněním ostatních brankářů. K prvnímu zápasu v NHL nastoupil 22. ledna 2006 proti Minnesotě, když za stavu 0-3 střídal v 37. minutě Munroa. Ve zbytku zápasu neinkasoval a předvedl 7 úspěšných zákroků, Blackhawks však pouze dokázali snížit na 2-3. K prvnímu startu od začátku v NHL se pak postavil 2. února v St. Louis, kde Blackhawks nakonec prohráli 6-5 po samostatných nájezdech. Po zápase se vrátil zpět do Norfolku. V playoff AHL dostal před Crawfordem přednost Munro a tak se do branky podíval pouze na 17 minut, když svého kolegu střídal ve 2. zápase série.

Sezona 2006–2007

V září se zúčastnil přípravného kempu Blackhawks, kde odchytal 1 přípravné utkání a to vyhrál. Ve své 2. sezoně v AHL se stal jasnou jedničkou Admirals, když odchytal 60 utkání. Admirals s ním v brance dokázali vyhrát 38 utkání. Jak v počtu odchytaných zápasů, tak i ve vítězstvích byl 2. v celé AHL za LaBarberou (62/39). Za říjen byl vyhlášen brankářem měsíce AHL, když vyhrál všechny 4 zápasy, vychytal čisté konto, průměr měl 1,25 a úspěšnost zásahů 95,2%. Závěr sezonu mu však moc nevyšel a ani playoff, když Admirals vypadli v 1. kole s Wilkes-Barre. V červenci se zúčastnil kempu nadějí Blackhawks.

Sezona 2007–2008

Opět byl jedničkou farmy Blackhawks, tentokrát Rockfordu, když odchytal 55 utkání. K 5 zápasům byl povolán také do Chicaga, kde si v zápase 5. března 2008 proti Anaheimu připsal 1. výhru v NHL a zároveň první čisté konto, když Blackhawks porazili Ducks 3:0. V playoff AHL odchytal všech 12 utkání s průměrem 2,19 branky na zápas a úspěšností 92,4%, ale na postup přes Chicago Wolves ve 2. kole to nestačilo. Po sezoně, 21. července 2008, prodloužil smlouvu s Blackhawks.

Sezona 2008–2009

V přípravě na sezonu odchytal za Blackhawks 2 zápasy (výhra a prohra v prodloužení), ve kterých dostal 6 gólů. Vzhledem k tomu, že u Blackhawks vytvořili brankářskou dvojici Khabibulin a Huet zamířil opět do AHL. Zde přišel o post jasné jedničky, když se v brance střídal s Niemim. Přesto odchytal nadpoloviční porci zápasů (47) a v nich zaznamenal bilanci 22-20-3 a ve 4. sezoně v řadě dosáhl na hranici 20 vítězství za sezonu. Vytvořil si také osobní maxima v úspěšnosti zákroků (91,7%) a průměru obdržených branek (2,59). V lednu byl vyhlášen hráčem týdne AHL. Do branky Blackhawks se dostal na necelých 12 minut ve 4. utkání finále Západní konference, když střídal Hueta ve 2. třetině, do 3. třetiny však nastoupil opět Huet. Během základní části byl také povolán k týmu Blackhawks, aby dělal nějaký čas dvojku, ale do hry nezasáhl. Po sezoně, 6. července 2009 prodloužil smlouvu s Blackhawks.

Sezona 2009–2010

V přípravě prohrál souboj s Niemim o post brankářské dvojky za Huetem a tak opět většinu sezony strávil v Rockfordu. Za Blackhawks odchytal jediné utkání. V AHL odchytal nejméně zápasů od vstupu do soutěže (45). Vinu na tom neslo zranění, které jej na 2 měsíce vyřadilo ze hry. Výkony podával i jako v minulých sezonách velmi stabilní a tak zaznamenal 24 výher s průměrem 2,67 branky na zápas a úspěšností zákroků 90,9%.

Sezona 2010–2011

Po pěti sezonách v AHL se konečně dočkal místa v sestavě Blackhawks, i když na začátku sezony začínal na postu dvojky za Turcoem. Postupně ale zkušeného veterána vytlačil z postu jedničky a od poloviny sezony chytal prakticky již jen on. Celkem odchytal 57 utkání a zaznamenal 33 výher. Byl 2. brankářem Blackhawks, který dokázal za sezonu vychytat alespoň 30 vítězství od roku 1994. Během sezony vychytal 4 nuly, z toho 2 hned za sebou. V období 7.-15. ledna držel čisté konto celkem 176 minut a 9 vteřin, což byl nejlepší výkon od roku 1972, kdy chytal za Blackhawks legendární Tony Esposito. Za poslední týden v únoru byl vyhlášen 2. hvězdou týdne NHL. Po sezoně si svými výkony zasloužil nominaci do All-Star týmu nováčků NHL. V playoff sice Blackhawks vypadli v prodloužení 7. zápasu, ale Crawford předváděl celou sérii výborné výkony, což potvrzují i jeho statistiky 2,21 gólu na zápas a 92,7% úspěšnost zásahů. Po sezoně, 19. května 2011, prodloužil smlouvu s Blackhawks o 3 roky za 8 milionů dolarů (cap hit 2,67 milionu).

Sezona 2011–2012

V 57 zápasech si připsal 30 vítězství a stal se prvním brankářem Blackhawks, který dokázal ve 2 sezonách po sobě vychytat 30 výher od dob Eda Belfoura (v sezonách 1992-93 a 1993-94). V průběhu sezony ovšem podával nevyrovnané výkony a musel občas s Emerym soupeřit o post jedničky. V zápase 21. ledna 2012 v Nashvillu nastoupil ke 100. zápasu v NHL, který se mu ale příliš nevydařil a po 4 inkasovaných brankách byl po polovině utkání střídán. Nejlepší formu měl v závěru sezony, kdy v posledních 11 utkání měl bilanci 8-1-2, průměr 1,85 branky na zápas a úspěšnost 92,1% a vysloužil si tak i ocenění 2. hvězda týdne v NHL (za 3. týden v březnu). Byl 3. nejlepší brankář v NHL na nájezdy (z brankářů, kteří podstoupili nejméně 10 nájezdů), když z 32 pokusů kryl 26 (81,3%). Dobrou formu z konce základní části si ale nepřenesl do playoff, kde úspěšnost jeho zákroků klesla na 89,3%. Tři ze 4 porážek sice přišly až v prodloužení, ale minimálně ve 2 případech šly inkasované branky v prodloužení na vrub Crawforda. Crawford tak ani na 2. pokus nepomohl týmu přes 1. kolo.

Sezona 2012–2013

Během výluky nikde nehrál. V sezoně odchytal 30 zápasů ze 47 a společně s Rayem Emerym vytvořili spolehlivou brankářskou dvojici, která si na konci sezony odnesla William M. Jennings Trophy pro brankáře týmu s nejnižším počtem inkasovaných gólů v základní části. Hned v prvním týdnu byl vyhlášen 2. hvězdou týdne NHL. S průměrem obdržených branek na zápas 1,94 byl 3. v NHL a s úspěšností zákroků 92,6% byl potom 5. Ve 3 zápasech udržel čisté konto. V playoff odchytal všech 23 utkání a s bilancí 16-7 dovedl Blackhawks ke Stanley Cupu. Vedl NHL s průměrem 1,84 branky na zápas a oproti základní části si vylepšil i úspěšnost zákroků na 93,2%. Ačkoliv měl smlouvu ještě na jeden rok, tak 2. září 2013 podepsal novou smlouvu na 6 let s ročním cap hitem 6 milionů dolarů.

Sezona 2013–2014

Byl jasnou jedničkou Blackhawks a Nikolaie Khabibulina, dokud se nezranil, a později Anttiho Raantu pouštěl do branky pouze sporadicky. Odchytal nejvíce zápasů v kariéře (59) a bylo by jich i více, kdyby skoro celý prosinec nebyl mimo hru s poraněnými třísly. Vychytal 32 vítězství (10. v NHL), měl průměr 2,26 branky na zápas (9. v NHL) a i slušnou úspěšnost 91,7%. Za třetí týden v lednu byl vyhlášen 3. hvězdou NHL. V zápasech 29. listopadu 2013 v Dallasu si připsal svou 100. výhru v NHL a svůj 200. zápas v NHL odchytal 14. března 2014 proti Nashvillu. V playoff pak odchytal všechny zápasy Blackhawks (19) a dovedl je až do finále Západní konference, kde Blackhawks vypadli až v prodloužení 7. zápasů s pozdějším vítězem Stanley Cupu Los Angeles.

Sezona 2014–2015

Podruhé v řadě si připsal 32 vítězství, i když odchytal o 2 zápasy méně než předchozí sezonu. Na pozici dvojky se za ním pak střídali Antti Raanta a Scott Darling. Všichni společně pomohli k tomu, že Blackhawks v sezoně inkasovali jen 189 branek a měli společnou úspěšnost zákroků 92,5% (rekord klubu), což bylo společně s Montrealem nejméně v NHL, a Crawford se tak s Pricem z Montrealu podělili o William Jennings Trophy. S úspěšností zákroků 92,4% byl 6. nejlepším brankářem NHL. V lednu 2015 se poprvé zúčastnil NHL All-Star Game. Začátek playoff se mu nevyvedl, když v první třetině 1. utkání proti Nashvillu inkasoval 3 góly a byl střídán a v dalším utkání inkasoval 6 branek. Do branky se pak vrátil až v 6. utkání série ve 12. minutě a neinkasoval, čímž Blackhawks vyhráli rozhodující utkání série. V následujících kolech pak už Darlinga do branky nepustil a vychytal pro Chicago podruhé Stanley Cup. V nejdelším zápase historie Blackhawks (19. května 2015 v Anaheimu), který se rozhodl až ve 3. prodloužení (v čase 116:12) zaznamenal 60 zásahů (výhra 3:2p). V rozhodujícím zápase finále Stanley Cupu udržel čisté konto.

Sezona 2015–2016

Nastoupil do 58 zápasů, v nichž si vylepšil svá osobní maxima v počtu vítězství (35) a čistých kont (7). V kategorii čistých kont vedl celou NHL, v počtu vítězství byl v NHL čtvrtý a 5. byl pak v NHL s úspěšností 92,4%. Potřetí v kariéře zaznamenal 2 zápasy s čistým kontem v řadě (11. a 13. prosince a byl vyhlášen 1. hvězdou týdne NHL) a ještě přidal čisté konto 19. prosince, takže jako první brankář Blackhawks od sezony 1973-74 zaznamenal 3 čistá konta ve 4 utkáních. Od 29. prosince 2015 do 19. ledna 2016 zaznamenal 9 vítězství v řadě, což je jeho osobní maximum. Za leden 2015 byl vyhlášen 2. hvězdou měsíce NHL za 9 výher z 11 utkání. Utkání 3. ledna 2016 proti Ottawě bylo jeho 300. v NHL. V playoff odchytal celé první kolo proti St. Louis, ale v 7. rozhodujícím utkání byli Blues úspěšnější.

Sezona 2016–2017

Ve čtvrté sezoně v řadě překonal hranici 30 výher (32) a celkově takových sezon zaznamenal již 6, čímž se stal teprve 2. brankářem v historii Blackhawks, který to dokázal (Tony Esposito má 8 takových sezon). V počtu výher byl 10. v NHL. V zápase 22. ledna 2017 proti Vancouveru si připsal 200. výhru v kariéře NHL a ziskem 202. výhry (4. února v Dallasu) se posunul před Eddieho Belfoura na 3. místo klubových statistik (1. je Esposito 418, 2. Hall 276). V lednu si podruhé zahrál na NHL All-Star Game. V 1. kole playoff odchytal všechna 4 utkání proti Nashvillu, ale hladkému vypadnutí zabránit nedokázal.

Sezona 2017–2018

V této sezoně odchytal pouze 28 zápasů. Naposledy v této sezoně nastoupil 23. prosince 2017 a pak zbytek sezony musel vynechat kvůli otřesu mozku. Statistiky měl dobré, když se s úspěšností 92,9% a průměrem 2,27 branky na zápas zařadil na 4. místo v NHL. Vychytal 16 vítězství, přičemž další 4 brankáři Blackhawks si dohromady připsali 17 výher v 54 zápasech a Blackhawks tak po 10 letech nepostoupili do playoff. Na začátku listopadu (1. 11. proti Philadelphii a 4. 11. v Minnesotě) po páté v kariéře udržel čisté konto ve 2 zápasech v řadě, za což byl vyhlášen 1. hvězdou týdne NHL. Na Floridě nastoupil 25. listopadu 2017 ke 400. utkání v NHL.

Reprezentační kariéra

Byl nominován do národního týmu Kanady pro Světový pohár 2016. Na turnaji odchytal 1 utkání, ve kterém si připsal výhru, a na jeho konci se mohl radovat ze zlaté medaile.

Juniorská kariéra

V juniorech chytal za Montcon v QMJHL, byl hlavní příčinnou zlepšených výsledků Wildcats. V sezóně 2002-03 odchytal 50 zápasů, pouze Marc-André Fleury odchytal o zápas víc. V polovině sezóny se zúčastnil CHL Top Prospects Game. Před sezonou 2003-04 se zúčastnil přípravného kempu Blackhawks, během něhož byl poslán zpět mezi juniory. V Monctonu odchytal ještě o 4 zápasy více než v předešlé sezoně. V statistikách si polepšil především v počtu vychytaných vítězství, když jich vychytal o 9 víc. S celkem 35 vítězstvími byl nejlepší v celé lize. V únoru byl vyhlášen defenzivním hráčem týdne. V playoff pomohl svému týmu až do finále QMJHL, kde ale nestačil na Gatineau, když série skončila 1-4 na zápasy. Jeho statistiky byly velmi dobré: úspěšnost zásahů 94 % a průměr 2,15 branky na zápas. Po sezoně byl vyhlášen defenzivním hráčem roku QMJHL a také byl nominován do 2. All-Star týmu ligy. Velmi dobře si vedl i v červenci 2004 na přípravném kempu nadějí Blackhawks, když ve 192 odchytaných minutách pustil pouze 7 branek. Oba další brankáři odchytali přibližně stejnou dobu, ale dostali každý po 12 gólech. První polovinu sezony 2004-05 zvládl skvěle a vedl ligové tabulky v počtu vítězství, v průměru branek na zápas i úspěšnosti zákroků. Byl vyhlášen defenzivním hráčem měsíce za říjen a v listopadu byl vyhlášen defenzivním hráčem týdne. Druhá polovina už tak skvělá nebyla. Začal ji 5 zápasovou suspenzací, když nezvládl své emoce a hodil hokejku do hlediště a druhou po rozhodčích. Přesto byl nakonec v lize 3. v počtu vítězství a průměru, 2. v úspěšnosti zásahů a 1. v počtu vychytaných nul.

Charakteristika

(2003) Crawford patří mezi gólmani vyznávající styl "butterfly," dobře vyjíždí a vykrývá střelecký úhel. Dobře bruslí a má rychlý postřeh. Rychle jde na led a potřeboval by vylepšit rozehrávku. Dobře komunikuje se spoluhráči, nebojí se tvrdé hry. Stále na sobě pracuje, málokdy si vybere slabší chvilku.

Zajímavosti

(2003) Chicago udělalo z Crawforda druhého nejvýše draftovaného brankáře v roce 2003, před ním byl vybrán už jen Fleury jako první celkově. Ačkoliv byl hodnocen jako 6. mezi americkými gólmany, mnozí ho skutečně považovali za dvojku draftu. GM Chicaga Mike Smith k jeho výběru řekl: "Líbil se nám. Nikdy nemáte dost brankářů." Smith tak dostává tomu, co řekl předloni, že každý rok chce vybrat jednoho nebo dva brankáře.

(2007) Poslouchá punkovou a rockovou hudbu a jeho nejoblíbenějším filmem je Talladega Nights. Jeho oblíbenou knihou je Thunder and Lighting od Phila Esposita. V mládí byl jeho idolem Patrick Roy, kterého sledoval při zápasech v Montréalu, odkud pochází a kam se v létě rád vrací.