Slovensko LK Bondra 5 1 0 1 2 0 0 0 0 7 14,3
Finsko O Tuulola 7 0 1 1 4 5 0 0 0 6 0,0
Finové získali na domácím turnaji zlatou medaili

Tuulola je juniorským mistrem světa, Schmaltz získal bronz

Obránce Hämeenlinny Joni Tuulola získal v úterý před nadšeným domácím publikem zlatou medaili na světovém šampionátu juniorů. Finové sice dvakrát dotahovali, pár minut před koncem se ale v napínavém finálovém duelu s Ruskem ujali vedení, aby pak 7 vteřin před koncem o náskok zase přišli. O výhře Finska 4:3 rozhodl v 2. minutě prodloužení Kapanen. Tuulola, který na Nový rok oslavil své 20. narozeniny, si v posledním utkání připsal +1 (na ledě byl při vítězném gólu) a v 7 zápasech na turnaji zaznamenal celkem 0+1, 4 trestné minuty a +5. V letošní sezoně nastoupil hokejista, kterého Blackhawks draftovali loni v 6. kole, za HPK do 29 utkání s bilancí 0+4 a 10 trestných minut. Útočník Nick Schmaltz přispěl k vysoké výhře USA nad Švédském 8:3 třemi přihrávkami a z Finska si tak odvezl bronzovou medaili. Celkem na turnaji nasbíral 8 bodů (2+6) v 7 zápasech a byl 12. nejproduktivnějším hokejistou na Mistrovství. Gustav Forsling končí bez medaile, celkem si v 6 utkáních připsal 3 body (2+1).

Gustav Forsling

Tuulola ve finále, Schmaltz s Forslingem se střetnou o bronz

Finové zvládli severské derby se Švédskem a zahrají si před domácím publikem úterní zápas o zlato. Joni Tuulola byl na ledě při jediné obdržené brance, mrzet jej to ale nakonec nemusí. Finsko ve druhé třetině otočilo skóre a ve třetí části už si finálovou účast pohlídalo. Gustav Forsling vypálil pět střel a byl jasně nejaktivnějším hokejistou Tre Kronor v této statistice, žádná z jeho střel se však neujala. O bronzovou medaili se Švédsko utká s USA, které prohrály s Ruskem také 2:1. Rusové sice zachránili čtvrtfinále s Dánskem na poslední chvíli, jenže proti Američanům také ve druhé dvacetiminutovce otočili nepříznivé skóre a ve třetí třetině už se střelecké převaze soupeře ubránili. Nick Schmaltz se do statistik nezapsal.

Nick Schmaltz při své brance do sítě ČR

Schmaltz, Tuulola a Forsling si zahrají o medaile

Nick Schmaltz se ve čtvrtfinále podílel na debaklu České republiky 7:0 jednou trefou a dvěma přihrávkami. Už v 6. minutě ukázal svou šikovnost před Vaněčkovou brankou a později si připsal asistence u dvou přesilovkových gólů Matthewse. Po pěti zápasech má tak Schmaltz na kontě 5 bodů (2+3) a může se těšit na úterní semifinále s Ruskem, které na poslední chvíli zachránilo duel s Dánskem a nakonec postoupilo po výhře 4:3 v prodloužení. Ani Slovensko Radovana Bondry se ve čtvrtfinále ze vstřeleného gólu neradovalo, po výhře 6:0 postupují Švédi s Gustavem Forslingem v sestavě, ten se ale tentokrát do statistik nezapsal. Napínavé střetnutí odehráli Finové s Kanadou, domácí celek zvítězil 6:5 a čeká jej tedy severské derby. Obránce Joni Tuulola si připsal svůj první bod na turnaji a +3. Finsko ztrácelo v polovině první části už 0:2 a ve 3. třetině poté Kanaďané dvakrát srovnali, jenže v 55. minutě rozhodl pěknou střelou mladý útočník Laine.

Forsling opět mezi střelci, Švédsko bude hrát se Slovenskem

Obránce Gustav Forsling se znovu prosadil v přesilovce, později přidal ještě asistenci a dvěma body se tak podílel na výhře Švédska nad Kanadou 5:2. Švédi měli vítězství ve skupině A, kterou ovládli bez jediné ztráty, jisté již před utkáním a v sobotu tak ve čtvrtfinále vyzvou Slováky. Slovensko na závěr bojů ve skupinách podlehlo Rusku těsně 2:1 a skončilo tak čtvrté, Radovan Bondra se do statistik zapsal jen menším trestem. Bez bodu dnes zůstali také Nick Schmaltz s Jonim Tuulolou, jejich týmy ale vyhrály a shodně obsadily ve svých skupinách druhé místo. USA porazily Dánsko 4:1 a ve čtvrtfinále se střetnou s ČR, Finové nakonec otočili zápas právě proti Čechům, vyhráli 5:4 a v sobotu je čeká Kanada.

Nick Schmaltz zaznamenal své první body na šampionátu

Schmaltz, Forsling i Bondra skórovali poprvé na turnaji

Tři ze čtyř chicagských hokejistů na juniorském šampionátu se ve středu radovali ze své první trefy. Zatímco favorizované celky USA a Švédska zvítězily, Slovensko podlehlo Finsku vysoko 3:8. Radovan Bondra zvyšoval svou tečí ve 12. minutě na 2:0 pro Slováky, domácí ale utkání otočili a po třech zápasech ve skupině jsou s 18 zásahy nejlépe střílejícím mužstvem na turnaji. Švédsko si poradilo s Dánskem 5:0 a přesnou ranou od modré k tomu přispěl také Gustav Forsling, když v 11. minutě zužitkoval přesilovou hru. Forsling se lehce zranil v posledním přípravném utkání a úvodní duel Tre Kronor na šampionátu vynechal, nyní už je ale zpátky v sestavě. V posledním dnešním střetnutí hráči USA přejeli Švýcarsko 10:1. Nick Schmaltz zvýšil v 17. minutě už na 6:0 a později přidal ještě jednu asistenci. Spojené státy jsou na 2. místě skupiny A za prvním Švédskem, ve skupině B vedou Rusové před Českou republikou.