Kanada O Beaudin 10 0 1 1 0 -4 0 0 0 9 0,0
Kanada LK Hagel 10 0 0 0 0 -4 0 0 0 18 0,0
USA B Commesso
Nicolas Beaudin a Brandon Hagel slaví zlato z MS

Kanada získala v prodloužení titul mistrů světa

Dvakrát museli Kanaďané ve finále proti Finsku dotahovat, v obou případech se jim to však podařilo a v prodloužení rozhodl po kombinaci s Brownem Nick Paul (oba Ottawa) o výhře 3:2 a zlatu pro Kanadu. Nicolas Beaudin odehrál na obvyklé pozici pátého obránce necelých 10 minut, během kterých zaznamenal jednu střelu a -1. Brandon Hagel se na dostal na led i v prodloužení, celkem odehrál 13:40 a zapsal jednu střelu. Brandon Pirri měl jednu slušnou šanci zblízka, na puk ale nedosáhl a během 12:33 skončil bez střeleckého pokusu. V souboji o bronz USA přejely Německo 6:1. Lukas Reichel si během 16 minut připsal dvě střely. Nejužitečnějším hráčem turnaje se stal kanadský útočník Andrew Mangiapane (Calgary), nejlepším brankářem Cal Petersen (Los Angeles), obráncem Moritz Seider (Detroit) a útočníkem Peter Cehlárik (Leksand). Produktivitu šampionátu ovládl Connor Brown (2+14 v 10 zápasech).

Brandon Pirri slaví první gól zápasu (© IIHF)

Kanada si zahraje o zlato proti obhájcům z Finska

Kanaďané zvládli zámořské semifinálové derby a po výhře 4:2 nad USA postupují do boje o zlato. Přestože se jim v úvodu turnaje nedařilo a do playoff postoupili jen těsně, nyní má Kanada jistotu, že se vrátí z Rigy minimálně se stříbrnými medailemi. Skóre sobotního zápasu otevřel svou třetí trefou na turnaji Brandon Pirri, když se k němu po dvou minutách hry odrazil puk do snadné pozice a útočník Rockfordu se nemýlil. Kanada hrála v podstatě na čtyři obránce a Stecher s mladým Powerem odehráli téměř polovinu zápasu, zatímco na Nicolase Beaudina zbylo jen necelých 10 minut, v nichž zapsal jednu střelu a +1. Pirri si během 15 minut připsal dvě střely a +1 a Hagel během 12:52 zaznamenal do statistik pouze -1. Ve finále se Kanada utká s obhájci titulu z Finska, kteří přehráli Německo podobně defenzivním výkonem jako předtím ve čtvrtfinále Česko. Němci sice v polovině utkání snížili z přesilovky a měli poměrně dost příležitostí, další gól už však nedali a tým Lukase Reichela tedy po porážce 1:2 čeká souboj o bronz. Reichel strávil na ledě 16:03 a připsal si dvě střely a -1. O zlato si zahrají bývalí hráči Blackhawks Olli Määttä a Ville Pokka s Petrim Kontiolou, před lety Chicago draftovalo také kapitána Suomi Marka Anttilu.

Kanaďané vyřadili favorizované Rusko, postupuje i Reichel

Kanada překvapila ve čtvrtfinále favorizovanou reprezentaci Ruska a po výhře 2:1 v prodloužení postupuje do bojů o medaile (vítězný gól zařídil po pohledné akci se Stecherem útočník Calgary Mangiapane). Brandon Hagel odehrál 11:18 a do statistik se nezapsal, zatímco Brandon Pirri si během 15 minut připsal jednu střelu a Nicolas Beaudin byl během 11:52 na ledě u jediného inkasovaného gólu. Maxim Shanulov se na druhé straně do sestavy nevešel a Nikita Zadorov se během 19:16 do statistik nezapsal. Německo otočilo zápas se Švýcarskem, když srovnalo na 2:2 až v závěrečné powerplay a nakonec svého soupeře vyřadilo po parádním nájezdu Noebelse (Berlín). Lukas Reichel odehrál 16 minut, zaznamenal pět střel a v nájezdech neuspěl. Philip Kurashev přihrál na úvodní branku a během 17:39 zapsal +1. Dominik Kubalík vypálil ve třetí části tři rány a při hře bez gólmana byl v jedné situaci blízko vyrovnání, česká reprezentace ale prohrála s Finskem těsně 0:1 a z Rigy se vrací bez medaile. Kubalík byl s 21:04 jedním z nejvytíženějších českých hokejistů, na ledě byl ale i u jediné inkasované branky. Po utkání byl vyhlášen jedním ze tří nejlepších hráčů Česka na turnaji, když v 6 zápasech nasbíral 6 bodů (3+3).

Max Shalunov se raduje z gólu (© IIHF)

Shalunov dal první gól, všichni hráči Chicaga pokračují dále

Maxim Shalunov přispěl svou první brankou na turnaji k výhře Ruska nad Běloruskem 6:0, když lehce tečoval ránu Nikity Zadorova od modré čáry (142,2 km/h). Ve čtvrtfinále se Rusko utká s Kanadou, která musela po porážce s Finskem 2:3 v nájezdech doufat v přívětivý výsledek zápasu mezi Německem a Lotyšskem. Ten skončil v základní hrací době vítězstvím Německa 2:1 a tým Lukase Reichela, který vybojoval puk v útočném pásmu před druhým gólem, se může těšit na čtvrtfinále proti Švýcarsku. Brandon Pirri otevřel skóre utkání proti Finsku už ve druhé minutě a v rozstřelu proměnil svůj pokus, na víc než jeden bod to však Kanadě nestačilo. Jenže na postup ze čtvrtého místa skupiny B to nakonec bylo i tak dost. Philip Kurashev bodoval při výhře Švýcarska 6:3 nad Velkou Británií. Dominik Kubalík dostal v derby se Slovenskem volno. Česko se ve čtvrtfinále střetne s Finskem, zatímco Slovensko vyzve USA. Drew Commesso byl sice v posledním utkání na střídačce, lze ale předpokládat, že tento zápas bude ve čtvrtfinále jediným, do kterého žádný ze zástupců Blackhawks do hry nezasáhne.

Kubalík vyrovnával proti Dánsku, Česko uspělo po nájezdech

Dominik Kubalík se radoval ze svého třetího gólu na turnaji, když ve 46. minutě uklidil do odkryté branky přihrávku od Chytila a srovnal tím skóre zápasu s Dánskem na 1:1. Česká reprezentace nevyužila v závěru přesilovku a v početní výhodě neuspěla ani v prodloužení, jelikož trefa Hronka neplatila pro předchozí ofsajd Kubalíka. V nájezdech český tým proměnil všechny čtyři pokusy a zvítězil 2:1. To nakonec stačilo na jistý postup do čtvrtfinále, když ve večerním utkání prohrálo Švédsko po nájezdech s Ruskem a na turnaji překvapivě končí už ve skupině. Úterní federální derby Česka se Slovenskem už rozhodne pouze o nasazení, oba týmy si postup do playoff zajistily s předstihem. Nikita Zadorov byl s 23:00 nejvytíženějším hráčem Ruska a do statistik si připsal jednu střelu. Maxim Shalunov v sestavě Sborné proti Švédsku scházel. Německo prohrálo s USA 0:2 a o postup se utká v přímém souboji s Lotyšskem. Ani Kanada nemá postup jistý a čeká ji duel s Finskem.

Pirri se trefil proti Itálii, Kanada zvítězila 7:1

Brandon Pirri sice odehrál ze všech útočníků Kanady proti Itálii nejméně (9:23), přesto byl hodně vidět a radoval se z prvního gólu na turnaji. Svou trefou zblízka uzavřel vítězství Kanady 7:1 a dále si připsal pět střel, +2 a menší trest. Nicolas Beaudin byl s 20:41 nejnasazovanějším hráčem zámořského celku a zaznamenal čtyři střelecké pokusy. Brandon Hagel střílel celkem šestkrát, na svůj první bod na šampionátu však stále čeká. Pro Philipa Kurasheva skončil zápas s Běloruskem předčasně po trestu za vražení zezadu, soupeř ale přesilovku nevyužil a Švýcaři uspěli 6:0.

Kubalík pomohl k obratu proti Švédům, Kurashev se trefil

Dominik Kubalík přispěl dvěma asistencemi k obratu českého týmu proti Švédům, když se nejprve zapojil do přesilovkové kombinace před vyrovnáním kapitána Kováře (Zug) a v závěru jeho vyhození dobruslil před prázdnou brankou Flek (Karlovy Vary). Český národní tým prohrával po dvou třetinách 0:2, nakonec však zvítězil 4:2. Během 17:48 Kubalík zaznamenal pět střel a +1. Philip Kurashev se gólem a asistencí podílel na vysoké výhře Švýcarska 8:1 nad Slovenskem. Na ledě strávil 19:26, nastupoval v útoku s Hischierem (New Jersey) a Ambühlem (Davos) a zapsal jednu střelu a +1.

Dominik Kubalík při vítězné brance (© iihf.com)

Kubalík rozhodl prodloužení s Běloruskem

Dominik Kubalík proměnil brejk v prodloužení a česká reprezentace nakonec porazila Bělorusko 3:2. Do útoku s Kubalíkem a Kovářem se tentokrát posunul Zadina (Detroit) a útočník Blackhawks během 17:55 zapsal tři střelecké pokusy a +2. Nikita Zadorov byl s 25:33 nejvytíženějším hráčem Ruska, sbornou ale zaskočilo Slovensko 3:1. Hudáček (Spartak Moskva) byl nejlepším slovenským hráčem a Zadorovovi chytil čtyři střely. Maxim Shalunov střílel dvakrát a jeho vyloučení ve třetí třetině zužitkoval ve vítěznou branku Gernát (Třinec). Také Kanada prohrála překvapivě 1:3, na šampionátu ale zatím mladý zámořský výběr bez velkých hvězd předvádí slabší výkony než Německo. Lukas Reichel tentokrát nebodoval, stejně jako trojice chicagských zástupců v dresu Kanady. Doplněno: Drew Commesso, brankář, kterého si Hawks vybrali ve 2. kole posledního draftu, posílil reprezentacii USA. Američané gólmana Boston University povolali poté, kdy se zranil Anthony Stolarz (Anaheim), a na soupisce jsou dále Oettinger (Dallas) s Petersenem (Los Angeles). V univerzitní soutěži odchytal Commesso letos 11 utkání s průměrem 2,99 gólu a úspěšností zákroků 91,5 %. Předtím působil v americké mládežnické reprezentaci a v dresu USA se představil i na World Hockey Challenge hokejistů do 17 let.

Beaudin poprvé bodoval, Kanada ale padla v derby s USA 1:5

Mladý obránce Nicolas Beaudin poprvé na turnaji bodoval, Kanadě ale ani druhý zápas nevyšel a s USA prohrála v zámořském derby jednoznačně 1:5. Brandon Pirri se posunul do útoku k Hagelovi, Kanaďanův to však nepomohlo a oba útočníci Blackhawks zaznamenali -2. Beaudin odehrál 12:40 a do statistik kromě asistence u jediné trefy svého týmu zapsal +1. Švýcarsko porazilo Dánsko těsně 1:0 po gólu Meiera ze 14. minuty. Philip Kurashev strávil na ledě 12:17 a připsal si dvě střely a menší trest.

Lukas Reichel v utkání s Norskem

Reichel byl nejlepším hráčem Německa při výhře nad Norskem

Lukas Reichel přispěl gólem a přihrávkou k výhře Německa 5:1 nad Norskem a byl vyhlášen nejlepším hráčem svého týmu. Snadno zvítězilo také Rusko, 7:1 nad Velkou Británií, a Nikita Zadorov si připsal bod za asistenci, ke které přidal hned +4. Česká republika prohrála druhý zápas ve dvou dnech, tentokrát se Švýcarskem 2:5. Philipp Kurashev byl hodně vidět a zaznamenal bod za přihrávku.

Kubalík s Reichelem skórovali v úvodních zápasech šampionátu

Dominik Kubalík vyrovnal pěknou ranou v přesilovce v 58. minutě na 3:3, navíc si připsal i bod za asistenci, jenže česká reprezentace nakonec prohrála s Rusy 3:4, když se soupeř trefil pouhých 19 vteřin před koncem. Nikita Zadorov s Maximem Shalunovem nebodovali. Kubalík nastoupil v prvním útoku s Vránou (Detroit) a kapitánem Kovářem (Zug), Zadorov hrál ve dvojiici se Zubem (Ottawa) a Shalunov s Okulovem (CSKA) a Barabanovem (San José). Nebodovali ani Beaudin, Hagel a Pirri, neboť Kanada překvapivě prohrála s domácím Lotyšskem 0:2. Pirri si kromě menšího trestu připsal čtyři střelecké pokusy a představil se v první formaci s kapitánem Henriquem a Comtoisem (oba Anaheim). Hagel také čtyřikrát střílel a hrál v útoku s Brownem (Ottawa) a Danforthem (Podolsk). Naopak hned tři body za pohodlný gól po příhodném odrazu a dvě přihrávky k tomu nasbíral Lukas Reichel a pomohl tím k přesvědčivé výhře Německa 9:4 nad Itálií. Kanada má v sobotu volno, Rusko se utká s Velkou Británií, Česko se Švýcarskem (Kurashev) a na Německo čeká zápas s Norskem.