Hlavní O’Halloran, Pollock, Sutherland
Čároví Amell, Heyer, Racicot
Brandon Saad se raduje ze svého osmého gólu v playoff

Blackhawks urvali výhru 2:1 a po čtvrtém utkání je srovnáno

Chicago mělo ve čtvrtém utkání nůž na krku, v případě středeční porážky by mohli Blesky získat pohár už v sobotu na domácím kluzišti. Hosté byli již tradičně od začátku živějším týmem a třikrát hráli v úvodní třetině přesilovku. Blackhawks vystřelili za prvních 25 minut na Vasilevskiye, který v brance nahradil zraněného Bishopa, jen dvakrát, ve dvou případech tečoval Toews těsně mimo. Krüger ve druhé části tečoval pokus Oduyi jen na tyčku a stejné místo trefil z brejku Sharp, vzápětí pak šťastně dorazil kotouč do sítě Toews. Tampa srovnala ve 32. minutě, když Fippula krásnou přihrávkou zpoza branku vymazal domácí obranu a Killorn měl snadnou úlohu. Ve třetí části pálil do břevna Timonen, po buly se pak natlačil před branku Saad a zařídil vítězný gól. Lightning zabrali tři minuty před koncem, Crawford nevěděl kde mu hlava stojí, ale jeho branka odolala při pokusech Paláta, Stamkose i poslední teči Kucherova. „Tahle výhra jde za brankářem,“ ocenil Crawforda trenér Quenneville. Doplněno: Vyjádření trenérů a hráčů

Kapitán Toews a jeho trefa na 1:0

Trenéři Blackhawks promíchali sestavu, Sharp se posunul do první formace, Saad se Shawem ke Kaneovi, Terävainen do čtvrté a ve třetí se poskládali Richards, Vermette a Versteeg, který nahradil Bickella. Richards začal na křídle, brzy se ale prohodil se Shawem. Do obrany se po 14 dnech vrátil Timonen, na ledě strávil téměř šest minut a kromě povedené rány do břevna zaznamenal ještě jeden menší trest. Jedinou změnou v sestavě hostujícího celku byl náhradní brankář Vasilevskiy, který se postavil do zápasu místo zraněného Bishopa a záda mu tak kryl až třetí gólman Gudlevskis.

Blackhawks ve svých šancích stříleli v první třetině mimo, kromě dvou nebezpečných tečí zahrozil ještě bombou z levého křídla Saad, také on ale klec Vasilevskiye netrefil. Tampa měla lepší start, hráči Lightning byli opět rychlejší, vyhrávali osobní souboje a v útočné třetině nedávali domácím ani kousek prostoru. Po přestávce Blackhawks přidali, zrychlili hru a jejich aktivita přinesla ovoce ve větším počtu brankových příležitostí. Po Krügerově šikovné teči pomohla mladému brankáři Lightning tyčka a pata jeho právé tyče zastavila také pokus Sharpa o chvíli později, když se chicagský útočník dostal do brejku po pěkné přihrávce Toewse. Z následného útoku ale Chicago přesto dokázalo otevřít skóre, když Sharpovu střelu zblízka dorazil s pomocí betonu Vasilevskiye Toews.

Alex Killorn vyrovnává na 1:1

Tampa srovnala po chybě Trevora Van Riemsdyka, který ztratil puk v rohu, prohrál následující souboj a trojice hráčů Hawks pak propadla u zadního mantinelu. Filppula přihrál zpátky před přední tyčkou, Crawford se ocitl mimo hru a Alex Killorn lehce přehodil jeho pravý beton. Po překvapivém úderu tak bylo opět srovnáno a zatímco se zdálo, že domácí se na svůj úder nadřeli podobně jako často v sérii s Anaheimem, hosté skórovali po chybě Blackhawks ve vlastní třetině. Dobrou příležitost měl ještě v prostřední dvacetiminutovce Kucherov, Crawford ve spolupráci s výborně hrajícím Keithem ale situaci zvládl.

Třetí třetina přinesla hru nahoru dolů s řadou přečíslení, nicméně bez zakončení, když střel bylo jako šafránu. Blackhawks nevyužili brzkou přesilovkou a  prosadili se pak ve 47. minutě. Timonen se zapojil do útoku a jeho ránu pak zastavilo břevno. Po buly v útočném pásmu Richards zablokoval Strålmana, Saad se natlačil před branku a se štěstím překonal Vasilevskiye mezi betony. Vyrovnání měl na holi Palát, jeho pokus ale zamířil těsno mimo odkrytou část Crawfordovy klece. Při rychlém protiútoku našel Richards Kanea, jenže jeho ránu Vasilevskiy ztlumil.

Nebezpečná střela Patricka Kanea

Do tlaku se dostal hostující tým tři minuty před koncem a rozpoutal v chicagské třetině peklo. Blackhawks se příliš nedařilo vyhodit kotouč a když už, tak jen do středního pásma. Nejprve dobře střílel Callahan a když puk na brankovišti proklouzal až ke Stamkosovi, už se zdálo, že má hostující kapitán vyrovnání na holi, jenže trefil jen dobře postavený beton Crawforda. V další šancí pak zakončoval do odkryté branky, puk ale lehce vychýlil Seabrook a zabránil tak jistému gólu. Hedman se Strålmanem dobře drželi modrou čáru, v posledních vteřinách vypálil kolem blokujících hráčů přesně druhý jmenovaný švédský obránce a stejný hokejista pak v poslední vteřině ještě nahodil puk z úhlu na bránu, kde jej nad břevno tečoval Kucherov. Těžko pochopit, jak je možné, že v žádné z těchto příležitostí nezamířil puk do sítě, Blackhawks se ale nezlomili, s pomocí všech svatých hubený náskok udrželi a do Tampy se vrací za vyrovnaného stavu 2:2 na utkání.

Steven Stamkos a jeho šance na vyrovnání

Duncan Keith odehrál 29:07, Johnny Oduya 25:45 a oba zblokovali po pěti střelách. Jonathan Toews nastupoval nejčastěji mezi útočníky, 21:45, a vypálil na Vasilevskiye čtyři pokusy. Stejně jako Hossa a Shaw zaznamenal čtyři hity, Brent Seabrook si jich připsal pět. Victor Hedman odehrál 27:18, o čtyři minuty víc než druhý nejvytíženější obránce Blesků Strålman. Steven Stamkos odehrál 20:40, Ondřej Palát jen o dvě vteřiny méně. Killorn a Callahan stříleli čtyřikrát, Brown si připsal 7 hitů a Paquette 6. Blackhawks měli opět převahu na vhazování, když vyhráli v poměru 38:20. Nejhorší byl s 50% úspěšností Shaw, jinak měli všichni domácí útočníci více než 57%. Stamkos byl nejlepší z hostujícího celku, když získal 50 % svých vhazování včetně toho pár vteřin před koncem utkání, po kterém ještě Lightning sahali na vyrovnání.

Brandon Saad při své vítězné brance

„Opravdu jsem měl hodně štěstí. Viděl jsem tam trochu místa, tak jsem se natlačil před branku, aby se to tam nějak pomíchalo,“ popisoval vítěznou trefu Brandon Saad. „Jejich brankář to udělal dobře, vypíchl mi puk, který se mi pak odrážel mezi bruslemi a nakonec na čepel. Snažil jsem se ho jen trefit, posunut na bránu a naštěstí mu to prošlo mezi betony.“

„Pořád se zlepšuje,“ chválil Saada Brad Richards. „Když jsem ho na začátku sezony poznal, netušil jsem, že mu to tak jde. A teď je navíc o dost lepší než byl v září. Víc si věří, je větší a silnější. Ještě jsem neviděl mladého hráče tak vyrovnaného, nic ho nerozhází. Někdy se zdá, jakoby se šel na led jen tak projít, udělá tři kroky a je hned za obráncem.“

„Jsou daleko lepší než si kdo myslel při napadání a ve snaze nás vyhodit z tempa,“ říká Richards o finálovém soupeři. „Pomalu si zvykáme, že i ty zbývající zápasy skončí těsně 2:1.“

„Kdybyste mi řekli, že pustí jen dva góly, tak to je podle mě skvělá práce,“ ocenil Vasilevskiye trenér Tampy Jon Cooper. „Ukázal se na vrcholu našeho sportu a zvládl to, to je pro dvacetiletého brankáře velký úspěch. [Bishop] určitě ještě v sérii nastoupí. Jen ještě nevím, ve kterém utkání.“

Jonathan Toews při své šanci z první třetiny

„Hodně jsem se těšil, měl jsem radost. Hrát o Stanley Cup je můj sen. V prvním utkání po dvou měsících to nebylo zlé. Určitě můžu chytat líp, ale na první zápas to myslím bylo dobré,“ tvrdí Vasilevskiy. „V první třetině jsem neměl moc práce, ale to není na škodu, aspoň jsem se mohl připravit jako při rozbruslení. I když na druhou stranu není ani tohle ideální, jen dvě střely, to je pak složité [se soustředit]. Druhá a třetí třetina už byla zábavnější.“

„Tenhle zápas bolí, myslel jsem, že to máme v rukou,“ vyjádřil se Steven Stamkos. „Měli jsme hru pod kontrolou, ale pak dostaneme gól po chybě hned z vhazování. Teď se dáme do kupy a připravíme se zase na utkání doma před našimi fanoušky.“

„Tampa byla dnes lepší. O tom není sporu, ale v tuhle dobu je to jedno, vyhráli jsme my,“ tvrdí Kimmo Timonen. „Brankář nám zachytal dobře. Teď máme dva dny na odpočinek a zkusíme se zamyslet nad tím, jak se do dalšího střetnutí zlepšit.“

„Stačí hrozně málo. Dneska, stejně jako v předchozích zápasech, to mohlo dopadnou jakkoliv,“ podotkl Anton Strålman. „Hrají spolu dva dobré týmy a na obou stranách bylo hodně šancí. V tomhle utkání snad není nic, co by se mi na naší hře nezamlouvalo, a oni mají určitě stejný pocit ze svého výkonu. Nakonec se nám nepodařilo zvítězit, ale v podstatě nemám co na našem výkonu kritizovat.“