Hlavní O’Halloran, Pollock, Sutherland
Čároví Amell, Heyer, Racicot
Antoine Vermette střílí vítězný gól

Chicago zvítězilo v Tampě a k titulu mu schází jediná výhra

Blackhawks podali v Tampě soustředěný výkon, opět se mohli spolehnout na vynikajícího brankáře Crawforda a po výhře 2:1 budou v pondělí bojovat o Stanley Cup před domácími fanoušky. Chicago mělo dobrý vstup do utkání, jenže po chybě Crawforda v rozehrávce mohli skórovat domácí. Hostující brankář situaci zachránil a po srážce s tyčkou se navíc zranil Kucherov. Na druhé straně se nedohodli Hedman s Bishopem a Sharp dovezl puk do branky. Ve druhé části se hra trochu srovnala, domácí ale stále dělali více chyb. Přesto se jim podařilo srovnat. Po ztrátě Keitha ve vlastní třetině našel Garrison hezky křižnou přihrávkou Filppulu a ten už si před odkrytou brankou věděl rady. Vítězný gól dal krátce po přestávce Vermette, když dorazil puk po akci Versteega. Bishop pak vychytal Desjardinse i Teräväinena a na konci už Hawks svého soupeře k ničemu příliš nepustili.

Zatímco Chicago svou sestavu nezměnilo, Tampa Bay se mohla těšit z návratu brankářské jedničky Bena Bishopa a do hry naskočil opět i dvanáctý útočník Jonathan Drouin. Velkou komplikací bylo pro domácí zranění Nikity Kucherova. Ten mohl otevřít skóre, když jej Crawford trefil při rozehrávce, chicagský gólman ale ještě stihl zasáhnout a Kucherov přes nej přepadl na tyčku. Do zápasu už nezasáhl a ve formaci s Johnsonem a Palátem jej nahradil Drouin a později Stamkos.

Patrick Sharp směřuje k opuštěné brance

Blackhawks tentokrát zachytili začátek, hráli zodpovědně a často rychleji než v předchozích zápasech. Do útoku se zapojovali obránci, což je jedna ze zbraní kouče Quennevilla, na kterou nemohl vzhledem k vytíženosti svých hlavních čtyř zadáků dosud tolik spoléhat. Po šanci Kucherova šli z podobné situace do vedení hosté. Hedman s Bishopem si nerozuměli při rozehrávce, Sharp se ocitl s pukem na holi sám před prázdnou brankou a tímto dárkem nepohrdl. V první třetině byli Blackhawks lepším celkem, Lightning často kazili a ztráceli puk na své polovině.

Po přestávce už nebyla převaha Chicaga tolik vidět, přesto hráli Hawks stále velmi dobře a tak se zdálo, že Tampa trochu zabrala a zpřesnila hru. Corey Crawford si připsal několik složitějších zákroků po vcelku podivných odrazech a svému týmu dodal potřebný klid. Bishop se svou chybou z první třetiny také nenechal rozhodit a v brance Lightning působil v podstatě jistým dojmem. Při šanci Teräväinena, který z brejku po pěkné přihrávce Keitha vystřelil z dálky nad, sice zasahovat nemusel, proti ráně Versteega už si ale Bishop připsal pěkný zákrok.

Do kabin se šlo za vyrovnaného stavu, když domácí dotáhli skóre v 31. minutě. Keith ztratil kotouč ve vlastní třetině, po dalším smolnějším odrazu jen lehce škrtl přihrávku Garrisona napříč na Filppulu a jediný vítěz Stanley Cupu v kádru Tampy Bay prostřelil přesouvajícího se Crawforda. Domácí vstřelený gól nakopl, v dalším střídání mohli přidat druhou trefu a po faulu Saada si pak zahráli přesilovku. Obrana Hawks v čele s Crawfordem však odolala a do vedení Blesky nepustila.

Antoine Vermette a jeho trefa na 2:1

Ve třetí třetině si brzo získali náskok zase hosté. Versteeg zabojoval po pravé straně a přestože se ke střele dostal až vedle branky a jen puk posunul na Bishopa, z dorážky se trefil Vermette a Chicago vedlo 2:1. Třetí lajna odehrála vynikající zápas a vysloužila si pak i větší prostor na ledě v posledních minutách. Tampa přidala a později musela začít trochu riskovat. Největší šance si Blesky připravily asi při pomalejších střídáních Blackhawks, v jedné situaci se domácí ocitli dokonce v přečíslení 4 na 2. Hedmanovu střílenou přihrávku ale Palát usměrnil jen do betonů Crawforda. Chicago bránilo velice dobře a přestože měli Lightning střeleckou převahu, další pokusy obránci Hawks blokovali a vyráželi pak do protiútoků. V jednom z nich mohl přidat třetí gól Teräväinen, Bishop ale jeho pokus kryl a vyrážečkou zlikvidoval také předchozí střelu Desjardinse, který zakončoval ze středu po výborné práci Shawa. Také čtvrtá útočná trojice může být se svým sobotním výkonem spokojena.

V posledních minutách se na rozdíl od předchozího duelu Tampa k ničemu moc nedostala a po výhře 2:1 tak mají k poháru blíže Blackhawks. Přes svůj koncentrovaný výkon podpořený aktivní hrou obránců a spolehlivým Crawfordem však stačilo málo a mohlo to být naopak. Znovu rozhodl o výhře jediný gól a jak se ukázalo v polovině střetnutí, stačí právě jedna úspěšná trefa a převaha se hned přelije na druhou stranu. Chicago se mohlo opřít o výkon třetí a čtvrté pětky, výrazným bonusem pak byla kromě převahy na vhazování také disciplína, když jediný trest obdržel Saad za sekání při šanci Lightning krátce po vyrovnání. Patrick Kane si stále nemůže najít dost prostoru, puk mu v sobotu odskakoval a prakticky se tak vůbec nedostal do hry. Také Tampa ale na vydatnější příspěvek lídrů Johnsona a Stamkose v této chvíli čeká.

Šance čtvrtého útoku ve třetí třetině

Nejčastěji byl na ledě Duncan Keith (29:23), z útočníků Jonathan Toews (16:51). Kimmo Timonen odehrál pět minut a byl na ledě při vítězném gólu, Trevor Van Riemsdyk si zahrál o tři minuty více. Nejvíce střílel Kris Versteeg, 4×, kromě Timonena a TVR si nepřipsal ani jeden pokus pouze kapitán Toews. Niklas Hjalmarsson zblokoval sedm střel a Andrew Shaw si připsal čtyři hity. V domácím mužstvu byl nejvytíženějším hráčem Victor Hedman (23:38), z útočníků pak Steven Stamkos (21:31). Ondřej Palát a Anton Strålman si připsali po čtyřech střelách, nevystřelili pouze Paquette, Drouin a Hedman. JT Brown a Brian Boyle zaznamenali po čtyřech hitech. Teräväinen s Desjardinsem prohráli každý své jediné vhazování, jinak byl v sestavě Hawks nejhorší Brad Richards s 50% úspěšností.

„Hned od začátku to tady pro měla byla skvělá příležitost, chtěl jsem toho využít,“ pověděl hrdina Antoine Vermette, který posílil Chicago výměnou z Arizony během uzávěrky přestupů a ve finále vstřelil už svůj druhý vítězný gól. „Máme tu dobrý, svým způsobem výjimečný tým. Jsem rád, že k tomu můžu taky trochu přispět. Teď máme radost, ale ještě je před námi pořádný kus práce.“

„Někde jsem si přečetl, jak trenér Arizony řekl, že [Vermette] je vždycky vidět v důležitých chvílích,“ tvrdí Niklas Hjalmarsson, který byl za svůj bezchybný výkon vyhlášen druhou hvězdou zápasu. „Tak přesně to se teď děje. Je výborný na vhazování a taky je to fajn člověk, který zapadl do party. Má toho hodně za sebou a pokaždé hraje na naplno.“

Valteri Filppula srovnává na 1:1

„Je znát, jak moc je to vyrovnané. Mají dobrý tým a my si také věříme. Není žádný prostor na chyby, tak to přesně touhle dobou bývá,“ říká Ryan Callahan. „Díval jsem se na druhou stranu a vůbec jsem ho neviděl ani neslyšel. To se někdy stane. Do konce zbývalo ještě hodně minut, takže bylo dost času s tím něco dělat,“ popsal Victor Hedman svůj fatální střet s Bishopem před prvním gólem.

„Bez něj [Bishopa] bychom do finále ani nepostoupili. Kromě té jedné situace, která se stane jednou z milionu, byl vynikající, díky němu jsme mohli pomýšlet na výhru. Musíme ale vstřelit víc než jen jednu branku,“ vyjádřil se kouč Tampy Bay Jon Cooper. Lightning přestříleli Blackhawks ve druhé a třetí třetině celkem 27:15, jenže na vítězství to nestačilo. „Šance si musíte vybojovat. Trochu mě mrzí, v jaké jsme teď pozici, myslím, že jsme si zasloužili o něco víc. Jedno je jisté, ještě není konec, stále jsme ve hře. Teď spolu nemluvíme o tom, že je hotovo. Podle mě nás čekají radostné chvíle, musíme se s tím porvat.“