Jeremy Morin a Dennis Rasmussen během prvního dne kempu
Jeremy Morin a Dennis Rasmussen během prvního dne kempu

Přípravný kemp 2014

Ve čtvrtek 18. září se otevřely brány přípravných kempů klubů NHL včetně toho Chicaga Blackhawks. Kempu se účastní 52 hráčů, 47 se smlouvu s Blackhawks, 4 se smlouvou s Rockfordem a jediným hráčem pozvaným na zkoušku je obránce Cameron Barker, bývalý hráč Blackhawks. Vzhledem k minimálním změnám v sestavě Blackhawks během letní přestávky, stejně jako během loňského roku, příliš míst na soupisce volných není. Největším rébusem tak spíše bude, kdo Blackhawks opustí anebo jak jinak GM Stan Bowman vyřeší situaci s platovým stropem.

Ale pokud si vzpomenete, tak i loni se nepředpokládalo žádné překvapení a přeci se jedno událo, a to když si místo na soupisce vybojoval útočník Joakim Nordstrom a odehrál prvních 10 zápasů sezony, než byl poslán do Rockfordu. Je to jistě motivace pro ostatní hráče na hranici NHL/AHL, že když dají do přípravy všechno, mohou nakonec NHL také okusit.

Pokud vezmeme situaci v útoku, tak oproti sestavě z minulé sezony odešli centr Michal Handzuš, kterému skončila smlouva, a tvrďák Brandon Bollig, který byl vyměněn do Calgary za 3. kolo draftu 2014, které Blackhawks použili na Matta Iacopelliho. Místo po Handzušovi bez jakýchkoli pochyb zaujme letní akvizice Brad Richards a tak zůstává de facto volné místo akorát po Bolligovi. Další místo by mohlo pak být po Krisi Versteegovi, pokud bude kvůli tomu, aby se Blackhawks dostali pod platový strop, vyměněn anebo poslán do AHL.

O místo v útoku bude hodně usilovat Jeremy Morin, který již loni odehrál za Blackhawks 24 zápasů, ve kterých si připsal 11 bodů (5+6), a 2 zápasy přidal v playoff. V jeho prospěch pro setrvání v týmu hovoří i jeho nová dvouletá jednocestná smlouva a skutečnost, že pokud ho Blackhawks budou chtít poslat do AHL, bude muset projít přes waiver listinu, což by znamenalo, že by o něj Blackhawks mohli přijít bez náhrady, což by si jistě nepřáli.

Naopak kvůli své smlouvě bude mít těžké prosadit se Dennis Rasmussen. Jeho nováčkovský kontrakt nevyžaduje zapsání na waiver listinu při poslání do AHL nebo povolání z AHL a tak, aby Rasmussen by musel opravdu výrazně zaujmout vedení Blackhawks, jinak na konci kempu poputuje do AHL.

Pokud budou chtít Blackhawks mít v týmu podobného typového hráče, jakým byl Bollig, tak se o toto místo budou ucházet 3 hráči ze zkušenostmi v NHL, a to Brandon Mashinter, kterého získali Blackhawks již v průběhu loňské sezony výměnou za svou bývalou 1. volbu draftu 2008 Kylea Beache a uplynulou sezonu dohrál v Rockfordu, anebo nově podepsaní Cody Bass nebo Pierre-Cedric Labrie. Z hlediska finančního jsou všichni 3 minimální zátěží pro platový strop Blackhawks, neboť nově příchozí hráči mají minimální cap hit 550 tisíc dolarů a Mashinter jen o 12 500 dolarů více.

Z ostatních hráčů by na místo na soupisce v útoku mohli pomýšlet Joakim Nordstrom, Matt Carey, Phillip Danault, Mark McNeill nebo Teuvo Teräväinen, ale jejich šance na úspěch se pohybuje spíše jen v teoretických rovinách. Nordstrom sice vybojoval místo v sestavě již loni a odehrál za Blackhawks 16 zápasů základní části (1+2) a 7 zápasů playoff (0+0), ale většinu sezony strávil v AHL. Jeho nováčkovská smlouva však dává Blackhawks šanci jej bez rizika poslat do Rockfordu a nechat ho tam ještě vyzrát. Čas na vyzrání dostanou i Carey, McNeill i Danault. Šance na místo na soupisce Blackhawks po příchodu Richardse také rapidně klesla Teräväinenovi, s nímž mnozí předtím počítali na místo 2. centra. Takhle je ale velmi pravděpodobné, že Teräväinen odehraje většinu sezony v AHL, aby si pořádně zvykl na severoamerický styl hokeje a Richardsovo místo zabere v sezoně 2015-16.

V obraně prakticky žádné místo volné není a to i přes to, že tým opustil Sheldon Brookbank, kterému skončila smlouva. Na soupisce je nyní totiž ještě 7 obránců, které měli na soupisce Blackhawks i loni. Prvních 5 obránců je jasně daných a není třeba o nich diskutovat. Na místo 6. obránce zbývají Michal Rozsíval a David Rundblad. Rozsíval odehrál v loňské sezoně polovinu základní části a 17 zápasů playoff a oproti té předcházející sezoně se jeho pozice v týmu zmenšila. Není vyloučené, že by se jej Blackhawks s jeho platem 2,2 milionu dolarů pokusili uklidit do AHL a ulehčit tak platovému stropu, pokud se v kempu ukáže dostatečná náhrada.

Rundblada získali Blackhawks v březnu z Phoenixu, ale dostal příležitost jen v 5 utkáních, jinak sledoval zápasy Blackhawks pouze z tribuny. Bývalá 17. volba draftu 2009, ale potenciál na NHL má, musí ale trenérům dokázat, že zvládne především své defenzivní povinnosti v obranné třetině. V zápasech, které hrál za Blackhawks bohužel zatím moc nepřesvědčil.

Pokud budou chtít Blackhawks mít na soupisce 8 obránců, jako v loňské sezoně, tak velkou šanci na úspěch má nově příchozí Kyle Cumiskey. V 27 letech má za sebou 132 zápasů v NHL za Colorado v letech 2006 až 2011. Poslední 2 roky pak trávil ve Švédské nejvyšší soutěži. Jeho výhodou je také to, že již pod trenérem Quennevillem hrál a zná tak jeho systém.

V záloze jsou pak ještě naděje a nejlepší obránci Rockfordu v uplynulé sezoně Adam Clendening a Klas Dahlbeck. Jejich šance na místo v hlavním týmu závisí především na tom, jak GM Bowman vyřeší problém s platovým stropem. Pokud to bude výměnou Nicka Leddyho, o čemž se dosti často spekuluje, pak jeden z nich s velkou pravděpodobností na začátku sezony na soupisce Blackhawks bude. Větší šance má Dahlbeck, především díky tomu, že hraje lépe do obrany, a také proto, že má o 130 tisíc dolarů nižší cap hit.

Nově příchozí obránci z univerzity Stephen Johns a Trevor van Reimsdyk dostanou čas alespoň jednu sezonu zvyknout si na hru mezi profesionály v AHL.

Možná zajímavé bude sledovat, jak se Blackhawks rozhodnou o obsazení postu dvojky za Corey Crawfordem. Od zranění Khabibulina byl sice dvojkou Antti Raanta a dokonce na čas dokázal velmi dobře zastoupit Crawforda při jeho zranění, ale když byl Crawford zdravý, dostával minimum příležitostí v bráně a v playoff nechytal ani minutu. Vzhledem k tomu, že jej Blackhawks mohou poslat do AHL bez zápisu na listinu volných hráčů, a tedy rizika, že o něj přijdou, tak je možné, že se rozhodnou nechat ho ze začátku sezony chytat v AHL. Dvojku by pak nejspíše dělal zkušená Michael Leighton. Pokud ale Blackhawks bude stačit, že Raanta sedí většinu času na lavičce a občas Crawforda zastoupí, tak v kempu není co řešit.

Ostatní brankáři se pak utkají o místo alespoň v AHL a je otázkou, zda mladíci Mac Carruth a Kent Simpson budou mít na to, obsadit alespoň jedno místo v AHL anebo se budou muset poroučet až do ECHL. Loni v ECHL nastupoval Carruth a také nově příchozí Scott Darling.

Jak již bylo výše uvedeno, příliš volných míst na soupisce Blackhawks není, a tak příchod nových hráčů do kádru bude více než na výkonnosti, záležet na způsobu, jakým Stan Bowman vyřeší do začátku sezony otázku platového stropu, neboť v současné chvíli jsou nad jeho hranicí. Jako nejsnazší řešení se nabízí výměna Nicka Leddyho za mladé naděje nebo vyšší kola draftu. Poslání Versteega a Rozsívala do AHL by také situaci mohlo vyřešit, ale v tom případě by Blackhawks nemohli mít na soupisce žádného hráče navíc a povolat z AHL by mohli někoho jen v případě zranění. Jedno je jisté, 10. října 2014, kdy začíná pro Blackhawks sezona, Chicago bude pod platovým stropem a my budeme vědět, jak to GM Bowman provedl.

 • Mac Carruth

  Carruth USA

  32 let, Brankář
 • Pierre-Cedric Labrie

  Labrie CAN

  37 let, Levé křídlo
  0 gólů a 0 asistencí
 • Michael Leighton

  Leighton CAN

  42 let, Brankář
 • Brandon Mashinter

  Mashinter CAN

  35 let, Levé křídlo
  0 gólů a 0 asistencí
 • Dennis Rasmussen

  Rasmussen SWE

  33 let, Střední útočník
  0 gólů a 0 asistencí
 • David Rundblad

  Rundblad SWE

  33 let, Obránce
  0 gólů a 0 asistencí
 • Cameron Barker

  Barker CAN

  38 let, Obránce
  Členem klubu:
 • Cody Bass

  Bass CAN

  37 let, Pravé křídlo
  Členem klubu:
 • Kyle Beach

  Beach CAN

  34 let, Levé křídlo
  Členem klubu:
 • Brandon Bollig

  Bollig USA

  37 let, Levé křídlo
  Členem klubu:
 • Sheldon Brookbank

  Brookbank CAN

  43 let, Obránce
  Členem klubu:
 • Matt Carey

  Carey CAN

  32 let, Střední útočník
  Členem klubu:
 • Adam Clendening

  Clendening USA

  31 let, Obránce
  Členem klubu:
 • Corey Crawford

  Crawford CAN

  39 let, Brankář
  Členem klubu:
 • Kyle Cumiskey

  Cumiskey CAN

  37 let, Obránce
  Členem klubu:
 • Klas Dahlbeck

  Dahlbeck SWE

  32 let, Obránce
  Členem klubu:
 • Phillip Danault

  Danault CAN

  31 let, Střední útočník
  Členem klubu:
 • Scott Darling

  Darling USA

  35 let, Brankář
  Členem klubu:
 • Michal Handzuš

  Handzuš SVK

  47 let, Střední útočník
  Členem klubu:
 • Matt Iacopelli

  Iacopelli USA

  29 let, Pravé křídlo
  Členem klubu:
 • Stephen Johns

  Johns USA

  32 let, Obránce
  Členem klubu:
 • Nikolai Khabibulin

  Khabibulin RUS

  51 let, Brankář
  Členem klubu:
 • Nick Leddy

  Leddy USA

  33 let, Obránce
  Členem klubu:
 • Mark McNeill

  McNeill CAN

  31 let, Pravé křídlo
  Členem klubu:
 • Jeremy Morin

  Morin USA

  33 let, Levé křídlo
  Členem klubu:
 • Joakim Nordström

  Nordström SWE

  32 let, Střední útočník
  Členem klubu:
 • Antti Raanta

  Raanta FIN

  34 let, Brankář
  Členem klubu:
 • Brad Richards

  Richards CAN

  43 let, Střední útočník
  Členem klubu:
 • Michal Rozsíval

  Rozsíval CZE

  45 let, Obránce
  Členem klubu:
 • Kent Simpson

  Simpson CAN

  32 let, Brankář
  Členem klubu:
 • Teuvo Teräväinen

  Teräväinen FIN

  29 let, Střední útočník
  Členem klubu:
 • Trevor Van Riemsdyk

  Van Riemsdyk USA

  32 let, Obránce
  Členem klubu:
 • Kris Versteeg

  Versteeg CAN

  37 let, Pravé křídlo
  Členem klubu: