Landon Slaggert debutoval v dresu Blackhawks

Útočník Landon Slaggert (21), kterého si Blackhawks vybrali ve 3. kole draftu 2020, ukončil po čtyřech sezonách své působení na University of North Dakota, s Chicagem podepsal dvouletou nováčkovskou smlouvu a v pátek prožil svou premiéru v NHL. Pro juniorského mistra světa z roku 2021 to osobně sice nebyl žádný propadák (na ledě strávil 10:32, během kterých si připsal dva hity, a dostal prostor i při oslabení), jako tým se ale Blackhawks po dvou pěkných výhrách vrátili zpátky na zem. Proti Los Angeles prohrávali po 8 minutách o tři branky, po čtvrtém gólu stáhli trenéři brankáře Söderbloma a domácí fanoušci nakonec při porážce 0:5 neviděli ani jeden puk v síti Kings. Ti mají aktuálně o poznání lepší mužstvo než San José nebo Anaheim, přesto byl výkon hokejistů Blackhawks rozčarováním.

„LA Kings?“ odpověděl kouč Richardson na otázku, jaký byl proti minulým dvěma zápasům největší rozdíl. „To je jeden důvod, ale dneska to asi bylo obojí. Neodehráli jsme nejlepší utkání v sezoně, zatímco oni byli fakt dobří. Mají v týmu plno velkých a silových hráčů a nám se moc nedařilo vyhrávat souboje, to bylo to hlavní.“

Od Slaggerta si Chicago slibuje především dravost, pohyb, hru do těla a pořádný forčeking. Ve svém poslední sezoně v univerzitní soutěži zlepšil produktivitu a v 36 střetnutích nastřílel rovných 20 gólů, jeho role v NHL ale patrně nebude v prvním nebo druhém útoku. Klub mu nabídl smlouvu už před rokem, Slaggert se ale rozhodl ještě na Notre Dame, kde je jeho otec Andy tři desítky let jedním z trenérů, zůstat, aby si zahrál s mladším bratrem Carterem (se starším bratrem Grahamem si naopak zahrál už dříve). Blackhawks drželi jeho práva pouze do srpna, možnost zahrát si v NHL již nyní byla ale příliš lákavá a sám hráč uvedl, že nikdy ani neuvažoval o tom, že by měl svou profesionální kariéru zahájit v nějakém jiném klubu. V NCAA se rozloučil s bilancí 47+45 ve 136 zápasech.

„Dobrý výkon, stejně jako na tréninku,“ chválil Slaggerta trenér Richardson. „Ale zatím odehrál jen chvíli. Odmakal to, tlačil se do napadání a nebál se do někoho opřít. Jednou se dostal na led při hře v oslabení a vypadalo to, že s tím nemá žádný problém. Uvidíme, co předvede dál. Těším se na to.“ Doplněno: Hawks povolali zpátky do prvního týmu útočníka Lukase Reichela. V 9 zápasech v Rockfordu nasbíral sedm bodů (1+6). Na farmu naopak míří jiný útočník Zach Sanford. Ten po příchodu z Arizony odehrál za Chicago 18 utkání, ve kterých si připsal čtyři body za asistence.

Bedard si připsal 4 body při vítězství v Tampě 5:3

Nebýt několika zranění, mohli se hráči Blackhawks radovat, že potěšili svoje maminky na výletě na Floridu povedenou výhrou 5:3 proti silnému soupeři. V otevřené první třetině mělo Chicago spoustu štěstí a pozorného Mrázka v brance, který si v utkání připsal celkem 30 zákroků. Na začátku mu dvakrát pomohly tyčky, zatímco domácí Lightning si dva góly dali po příhodných odrazech sami. Přísné vyloučení Jonese potrestal už ve 4. minutě volný Cirelli na středu, jenže Blackhawks rychle odpověděli, když Bedard přelstil Hedmana a zužitkoval odvážnou práci Kurasheva. Tampě vrátil náskok střelou do odkryté branky Kucherov, do přestávky ale šlo s dvougólovým vedením Chicago. Nejprve si Korchinského nahození srazil do sítě Darren Raddysh, bývalý obránce Rockfordu a bratr útočníka Taylora Raddyshe, který posílil Blackhawks právě z Tampy při výměně Hagela. Pro šikovného nováčka Korchinského to byla jeho první branka v NHL. Při rychlém brejku potom proměnil perfektní přihrávku Bedarda jiný bývalý hráč Lightning Tyler Johnson a těsně před koncem třetiny si Bedard připsal svou 7. branku v sezoně – chicagský supertalent získal puk ve středním pásmu, vyměnil si ho s Folignem a přestože jeho bekhendový pokus Johansson pokryl, srazil kotouč do sítě vracející se Cirelli. Krátce po začátku druhé dvacetiminutovky využil na brankovišti přesilovku Perry a Blackhawks pak předvedli zodpovědný výkon, kterým Tampu nepustili zpátky do zápasu. Dlouhou závěrečnou powerplay sice přetavil v gól Stamkos, na víc už ale domácí nedosáhli a s Chicagem prohráli 3:5. Blackhawks tak může mrzet pouze to, že utkání dohráli bez zraněných Tinordiho, Athanasioua a Halla – Seth Jones strávil na ledě téměř 32 minut. „V jiných zápasech jsem měl myslím i víc šancí a nebyl z toho ani bod. Nikdy nevíte a občas to dopadne takhle. Z bodů mám radost, to je jasné,“ těšil se Bedard, třetí nejmladší hokejista v historii NHL, kterému se podařilo v utkání nasbírat 4 body (2+2). „Nebyli jsme spokojení s tím, jak jsme hráli v neděli (při porážce s New Jersey), proto je pro nás tohle vítězství důležité. O to víc proti takovému týmu, kdy je na ledě znát, proč se jim v minulých letech tak dařilo. Prvních 10 minut nás nepustili k puku, ale trpělivost se nám vyplatila a počkali jsme si na jejich chyby.“

Chicago prohrálo v prvním domácím utkání 3:5 s Vegas

Po pětizápasovém výjezdu na začátek sezony se hráči Blackhawks představili poprvé doma v United Center, když v sobotu přivítali obhájce Stanleyho poháru z Las Vegas. A trvalo jen 90 vteřin než svou první branku na domácím ledě (a druhou letošní celkem) oslavil talentovaný útočník Connor Bedard. Perry s Hallem vybojovali v přesilovce puk na zadním mantinelu a Bedard z pohodlné pozice vypálil přesně pod lapačku Adina Hilla. Z vedení se nicméně Blackhawks neradovali dlouho a přestože dvě třetiny zvládli držet s Golden Knights krok, rychlý gól na počátku třetí třetiny nasměroval hostující tým k vítězství. V polovině zápasu našel rychlou odpověď na branku soupeře také Reese Johnson, když výborně tečoval střelu Murphyho, jenže hned po přestávce potrestal chicagskou chybu Nicolas Roy, který z protiútoku uklidil přihrávku Kolesara mimo dosah Söderbloma. Inkasovaný gól Blackhawks rozhodil a když se v 54. minutě prosadil Stone v souboji s Murphym, měli už domácí k bodovému zisku hodně daleko. Na přesilovkovou trefu Cottera ještě v samém závěru odpověděl povedenou střelou Corey Perry, pouze tím ale korigoval konečné skóre na 3:5. Po většinu střetnutí odehrálo Chicago proti Vegas otevřenou partii, pár slibných šancí spálil Athanasiou, několikrát dobře střílel Seth Jones a pěkné momenty měl třeba Lukas Reichel, ačkoliv se mu letos zatím nedaří je přetavit v potřebnou produktivitu. Řadu příležitostí nicméně Blackhawks překombinovali a kromě Bedardova gólu se nadále nemohou spolehnout na čitelnou a neefektivní přesilovku. Knights naopak nemusela mrzet tutovka Eichela, který v početní výhodě z voleje trefil místo odkryté branky pouze Arvida Söderbloma, hosté i tak brzy dalším gólem odskočili a své vedení už drželi pevně v rukách. „Jestli je to první gól vůbec nebo první gól tady, to je jedno, samozřejmě je to pěkný pocit, když se mi povedlo ho dát takhle brzy. Budu si to pamatovat, je to hezký okamžik. Ale teď po utkání už to tolik nevnímám, teď spíš přemýšlím o tom, co udělat lépe, abychom příště vyhráli,“ řekl Connor Bedard. „Na konci druhé třetiny jsme měli velké šance, ale bohužel jsme je neproměnili. Rád bych viděl, abychom rychleji a častěji stříleli. Někdy to jde, ale jindy, když nám to tam přestane padat, tak potom vymýšlíme perfektní přihrávku a to málokdy funguje. Na tom zapracujeme,“ uvedl trenér Luke Richardson. Doplněno: Blackhawks před utkáním ocenili majitele Rockyho Wirtze, který zemřel v červenci ve věku 70 let. Útočník Cole Guttman se v Torontu a Coloradu nevešel do sestavy a před zápasem jej Chicago poslalo na farmu do AHL.Více

Connor Bedard

Connor Bedard vstřelil v Bostonu svůj první gól v NHL

Hned ve druhém střídání druhého utkání nové sezony se Connor Bedard mohl radovat ze své první trefy v NHL. Začátek zápasu s Bostonem provázelo několik velkých šancí na obou stranách než se Chicago ujalo v 6. minutě vedení. Bedard si u modré čáry pěkně vyměnil puk s Donatem a svou střelu z ostrého úhlu potom pohotově zakončil kolem vzdálenější tyčky. „Pamatuju si, že jsem si v tu chvíli za brankou říkal: Hlavně to nepodělej. Pak už to byla velká radost, to je jasné. Spousta lidí o takovém momentu sní a já si vážím toho, že mám tuhle příležitost,“ řekl po utkání Bedard. Po hříchu to ale byl jediný gól Blackhawks v tomto utkání a přestože brankář Arvid Söderblom dělal, co mohl, na bodový zisk to nestačilo. Ještě v první třetině srovnal šikovnou tečí Frederic a ve druhé třetině příležitostí ubylo. Tempo zápasu narušily přesilovky a pro Chicago také nepříjemné zranění Taylora Halla, který odstoupil krátce po přestávce po hitu Carla a zřejmě bude v sestavě nějakou dobu scházet. Ve třetí třetině narazil Guttmana na mantinel debutant Beecher a diváci viděli jeho rvačku s Dickinsonem, který mstil svého spoluhráče a vyfasoval tresty navíc. Domácí už v tu chvíli vedli 2:1 po přesné střele kanonýra Davida Pastrňáka při přečíslení, trenér Richardson ale odmítnuté přesilovky nelitoval: „Dlouhodobě to za to stojí, je to důležitější než jedna přesilovka v dnešním utkání. Soupeři budou vědět, že se za sebe dokážeme postavit, tak doufejme, že podobných střetů zezadu bude v dalších zápasech míň.“ Slibnou příležitost k vyrovnání měl snad jen Bedard, jinak měli k další brance určitě blíž domácí. Dvakrát Söderblom výtečně vychytal šance Zachy a v ideální pozici neuspěl Frederic, Boston to ale mrzet nemuselo, když do prázdné v závěru uklidnil svůj tým druhým gólem Pastrňák.

Blackhawks otočili úvodní zápas sezony v Pittsburghu

S prvním zápasem v nové sezoně musí být Blackhawks spokojení. Connor Bedard si při svém debutu připsal bod za asistenci u gólu Donata a slibný výkon potvrdil pěti střeleckými pokusy. Vynikající Petr Mrázek pochytal v bráně 38 střel a povedené utkání odehrála trojice nováčků v obraně. Na první trefu sice Chicago čekalo až do 36. minuty, nepříznivé skóre 0:2 se mu ale povedlo otočit a nakonec zvítězilo 4:2. Otáčet zápasy se sice dařilo i loni, úvodní duel nicméně naznačil, že tato sezona by mohla vypadat jinak. Mrázek navázal na dubnový zápas proti Penguins, kdy Blackhawks zaskočili svého soupeře v důležitém utkání o postup do playoff, a tentokrát jej jeho spoluhráči dokázali podpořit 36 střelami na domácí branku a solidním příspěvkem všech čtyř útoků. Po teči Rusta a snadné trefě Crosbyho, kdy se Chicagu nepodařilo vyhodit puk z pásma, vedl Pittsburgh v 32. minutě už o dva góly. Ještě do přestávky však snížil z šikovné dorážky Vlašićovy střely Donato a Connor Bedard zaznamenal svůj první bod v NHL. Ve třetí třetině nevyužili Hawks své šance v přesilovkách a domácí mohl uklidnit Guentzel, jenže trefil tyčku a tak na druhé straně srovnal z ideální pozice Cole Guttman. Mrázek si poté připsal dva parádní zákroky proti ranám Guentzela a Malkina a Chicago odpovědělo vítěznou brankou Dickinsona, který se po šťastném odrazu trefil pohotově nad beton Jarryho. „Zápas jsme dobře odpracovali a ve všech třetinách jsme si vytvářeli šance. Ve třetí třetině se nám pak povedlo některé proměnit a potom už jsme to zvládli, hráli jsme rychle a jednoduše,“ pochvaloval si trenér Richardson. Druhým zápasem naváží hokejisté Blackhawks hned dneska v Bostonu. ➜ Více

O co se hraje v přípravném kempu?

Obvyklou odpovědí na otázku z titulku je, že se hraje o místo na soupisce. Jenže v Chicagu letos tahle jednoduchá matematika příliš neplatí. GM Kyle Davidson přivedl čtyři zkušené posily do útoku a Blackhawks jsou momentálně v té fázi přestavby kádru, kdy někteří z mladíků, od kterých si klub hodně slibuje, dostanou téměř jistě velkou šanci. V přípravných zápasech před začátkem sezony se tak hraje snad jen o místo posledního náhradníka mezi útočníky, ale úkoly jsou jinak jasné: potrénovat souhru a taktiku, získat herní praxi a u nováčků ukázat, kolik prostoru si svými výkony zaslouží. Otázkou ani tak není, kteří hráči budou ve středu 11. října na ledě v úvodním střetnutí proti Pittsburghu, ale jaká bude jejich role. Také letos by Blackhawks měli patřit mezi nejslabší celky NHL, plno nadějných mladíků v sestavě však slibuje, že bude opět zábava na zápasy koukat. A před trenérem Lukem Richardsonem je velký úkol, jak právě těmto talentovaným hokejistům pomoci v jejich hráčském i lidském rozvoji a jak jim dát právě tolik prostoru a důvěry, aby se nebáli chybovat a z chyb se následně poučit. ➜ Více

Naděje Hawks prohrály s Minnesotou

Zatímco v prvním ze dvou víkendových utkání se Chicago radovalo z výhry 5:0 nad St. Louis, s pořádajícími Wild nakonec Blackhawks prohráli 4:7. Trenéři se rozhodli šetřit Bedarda s obráncem Wyattem Kaiserem („Myslím, že jsme všichni viděli dost,“ smál se trenér Anders Sorensen), po dobrém začátku se ale zdálo, že se Hawks objedou i bez nich. Jenže nadějné vedení 3:1 Chicago neudrželo a přestože Martin Mišiak tečí Korchinského střely ještě před druhou přestávkou vyrovnal na 4:4, ve třetí třetině už ve skóre Minnesota dominovala a zvítězila 7:4. Kromě Mišiaka se trefil také Ryder Rolston a dvakrát Nick Lardis, který potvrdil svůj včerejší povedený výkon. V útoku s Dachem a Mišiakem, který na tomto místě nahradil Bedarda, vytvořil Lardis nebezpečnou formaci a naznačil, že i s ním by se do budoucna mělo počítat.

Connor Bedard nastřílel hattrick proti nadějím St. Louis

Naděje Blackhawks se o víkendu účastní turnaje Tom Kurvers Showcase v Minnesotě a fanoušci tak mají první možnost vidět na vlastní oči supertalentovaného Connora Bedarda v soutěžním utkání. V noci na sobotu se Chicago střetlo se St. Louis a zvítězilo jasně 5:0. Skóre duelu, který se alespoň ze začátku rozhodně nehrál v rukavičkách, otevřel nahozením od mantinelu obránce Louis Crevier. Po příhodném odrazu ze z gólu radoval také Colton Dach, hvězdou zápasu byl však podle obecných očekávání Connor Bedard, když vstřelil tři parádní branky. Z nuly se radoval brankář Drew Commesso. Druhý a poslední zápas v Minnesotě sehrají hráči Blackhawks v neděli večer proti domácím Wild. „Nic moc to neznamená, ale je fajn si zase zahrát nějaký zápas,“ řekl Bedard po utkání novinářům. „To na tom bylo to nejlepší, vrátit se mezi kluky, v šatně hraje hudba, užít si zápasovou atmosféru.“ ➜ Více

Chicago podepsalo Rolstona a Kaisera z univerzitní ligy

Blackhawks se v týdnu dohodli na nováčkovských kontraktech s dvojicí svých nadějí v univerzitní soutěži. Nejprve podepsali smlouvu s útočníkem Ryderem Rolstonem (895 tisíc dolarů) a o dva dny později také s obráncem Wyattem Kaiserem (916 667 dolarů). Rolston (21) odehrál na University of Notre Dame tři sezony, během kterých nasbíral 53 bodů (18+35) v 93 zápasech, a přestože je nyní mimo hru kvůli zlomenině klíční kosti, očekává se, že stihne ještě několik posledních utkání Rockfordu v základní části AHL. Chicago získalo rodáka z Bostonu před dvěma lety výměnou z Colorada za Carla Söderberga a největší předností hokejisty, jehož si Avalanche vybrali v 5. kole Draftu 2020, je vynikající bruslení a napadání. „Nepochybně, rychlost především. Ale kromě toho hraje Ryder s velkým nasazením a bojovností a přesně takové hráče hledáme, na takových chceme stavět. Nemyslím, že bychom chtěli hráče svazovat nějakým očekáváním, ale Ryder má dovednosti na to, aby se z něho stal přinejmenším útočník do třetí nebo čtvrté lajny, na oslabení a nepříjemný při napadání. U hokejistů z univerzity je to složité, teprve mezi profesionály se často ukáže, že mají na to, aby zvládli větší roli. A myslím, že on by to v sobě mohl mít taky,“ řekl novinářům z The Athletic Mark Eaton, asistent generálního manažera pro hráčský vývoj. Kaiser (20), kterého Chicago draftovalo ve 3. kole také v roce 2020, posílí Blackhawks z University of Minnesota-Duluth, kde nastoupil do necelé stovky utkání a připsal si 52 bodů (7+45), 120 trestných minut a +5. USA loni reprezentoval na juniorském šampionátu a také jeho předností je bruslení a skvělý pohyb. Kaiser se v Nashvillu připojil rovnou k hlavnímu týmu, brzy se zřejmě dočká své premiéry v NHL a nováčkovská smlouva mu proto vyprší už v létě 2025, zatímco Rolstonovi až v roce 2026. „Během sezony jsem s lidmi z Chicaga mluvil často a myslím, že (odejít z univerzity o rok dříve) bylo správné rozhodnutí. V Duluthu jsem pracoval na tom, abych se postupně zlepšoval celkově, jak při hře dopředu, tak do obrany,“ uvedl Kaiser pro webové stránky Blackhawks.

Patrick Kane nastřílel hattrick do sítě Toronta

V neděli potěšil Patrick Kane domácí fanoušky v United Center skvělým výkonem a pokud byl zápas proti Maple Leafs jedním z jeho skutečně posledních za Blackhawks na domácím ledě, těžko mohl někdo odcházet nespokojen. V polovině utkání Chicago vedlo po hattricku Kanea 3:1 a přestože Toronto dokázalo ve třetí třetině srovnat, vítěznou branku dal z brejku dva na jednoho nováček Cole Guttman, pro kterého to byl první gól v teprve třetím střetnutí v NHL. Kane se nejprve prosadil povedenou ranou přes obránce z levého křídla, při druhé brance zakončil trpělivou akci chytře po ledě a lišácky překonal Samsonova i o chvíli později, když puk skončil jen těsně za čárou po odrazu od zad brankáře Maple Leafs. Na brankovišti se sice dobře zorientovala nová posila Toronta Acciari a vynikající souhra Riellyho s šikovným Marnerem přinesla hostujícímu celku vyrovnání, jenže krátce poté ujeli Guttman s Tylerem Johnsonem a Chicago potom ustálo i závěr zápasu, při kterém pečetil vítězství svou 15. brankou v sezoně Max Domi. Ten asistoval i u všech tří gólů Kanea a nasbíral tak celkem čtyři body. „Bylo to úžasné, celý život jsem o tom snil a teď se mi to splnilo. Dát takový gól byl skvělý pocit,“ radoval se Cole Guttman ze své premiérové trefy v NHL. „Necouvli jsme, vždycky když dali gól, tak jsme na ně zase vletěli a měli jsme tam dobrá střídání, kdy jsme hráli v rychlosti. Dva tři zápasy zpátky jsme trochu zamíchali sestavou a teď si to sedá,“ zhodnotil trenér Luke Richardson. „S Domim a Kurashevem nám to posledních pár zápasů jde, vytváříme si šance a je fajn, když se je daří proměnit. A vždycky potěší, když se takový zápas povede právě doma,“ pověděl spokojeně Patrick Kane. „Od začátku jsme byli hodně unavení a z toho pramenily naše chyby. Když nemáte dost energie, tak musíte hrát chytře, jinak z toho bude mít soupeř hodně dobrých šancí. Věděli jsme, že dneska to bude v tomhle směru náročné utkání,“ řekl Sheldon Keefe, kouč Toronta, které o den dříve doma porazilo v kanadském derby Montréal 5:1.

Blackhawks na závěr kanadského tripu otočili zápas s Ottawou

Ke čtyřzápasovému výjezdu se hráči Chicaga vydali do Kanady a zatímco v prvních třech utkáních měli k bodovému zisku daleko, v Ottawě se jim nakonec podařilo zvítězit po prodloužení 4:3. Po porážce 1:4 ve Winnipegu nevstřelili Blackhawks ani gól do sítě montréalského brankáře Allena a v Torontu tahali za kratší konec už po pár vteřinách hry, kdy se trefil Nylander, a ještě před půlkou zápasu bylo v podstatě hotovo. Proti Senators naopak Hawks těžili z rychlého gólu Kanea, jenže na začátku třetí části to vypadalo, že na výhru Chicago ani tentokrát nedosáhne. Vedení Ottawě vystřelil z pěkně sehraného brejku Giroux a krátce poté Tkachuk pohodlně zakončil kombinaci do odkryté branky. Hawks se ale nevzdali a energii jim dodal gólem v oslabení Lafferty, když potrestal chybu Chabota na útočné modré. A tři minuty před koncem hosté srovnali – Tkachuk ztratil puk, Kane si v brejku dva na jednoho narazil s Domim a perfektní střelou překonal Søgaard podruhé. V prodloužení měli nejprve slušné příležitosti Senators, jenže udeřilo na druhé straně. Chabot při bránění přečíslení zariskoval a Athanasiou uklidil do sítě přihrávku Tylera Johnsona, který pohotově napravil svou chybu při špatném zpracování. Chicago je nyní o bod před posledním celkem tabulky Columbusem a po dvou zápasech v United Center vyrazí na další čtyřzápasový výjezd, tentokrát do Kalifornie. „I když to bylo 1:3, pořád jsme měli na střídačce dobrý přístup a nevzdávali jsme to. První třetina byla dobrá, druhá ne a ve třetí jsme po dvou obdržených gólech byli zaskočení. Ale potom přišel ten brejk v oslabení a najednou jsme cítili šanci,“ vyjádřil se střelec dvou branek Patrick Kane, který se s 1217 body posunul na třetí místo mezi nejproduktivnějšími americkými hokejisty v historii NHL před bývalého hráče Hawks Jeremyho Roenicka. „Vždycky jdu po takových zápasech rád do šatny a sleduju, jak si to užívají. Zaslouží si to, na začátku a na konci zápasu jsme hráli fakt dobře. Ve druhé třetině bychom se mohli zlepšit, ale když na závěr dlouhého výjezdu prohráváte o dva góly a dokážete se z toho vyhrabat, to o něčem svědčí,“ pověděl trenér Richardson. Doplněno: Proti Torontu debutoval v NHL Cole Guttman (23), útočník, kterého Blackhawks podepsali z univerzitní soutěže. Na centru třetího útoku si během 12 minut připsal jednu střelu, jeden hit a -1 a ve své první sezoně v AHL dosud nasbíral 30 bodů (16+14) v 39 zápasech.

Reichel, Gust a Seney byli nominováni na Utkání hvězd AHL

Útočníci Rockfordu Lukas Reichel, David Gust a Brett Seney byli vybráni na Utkání hvězd AHL, které se odehraje 5. a 6. února v kanadském Lavalu (farma Montréalu). Tři nejproduktivnější hokejisté Ice Hogs táhnou svůj tým do playoff (Rockford je nyní na třetím místě Centrální divize) a prožívají celkově povedenou sezonu. Reichel je v zámoří po příchodu z Berlína druhým rokem a před několika dny se radoval ze své první branky v NHL. Aktuálně je sice právě na soupisce Blackhawks, ale za hlavní tým zatím stihl jen tři zápasy a jinak sbíral zkušenosti a sebevědomí v AHL, kde ve 32 utkáních zaznamenal 36 bodů (14+22). Gust si ve 34 zápasech připsal o bod více (18+19) a spolu s Reichelem jsou na šestém a sedmém místě v produktivitě celé soutěže. Seney nasbíral ve 32 střetnutích 38 bodů (14+24) a mezi nejproduktivnějšími hráči AHL je v tuto chvíli na čtvrté pozici. Zatímco Gust má smlouvu pouze s Rockfordem, Seney v létě podepsal roční kontrakt s Chicagem, výbornými výkony si vysloužil pozvánku do hlavního týmu a v sobotu v dresu Blackhawks při vítězství nad Arizonou debutoval. Na Utkání hvězd AHL jsou kromě trojice z Rockfordu nominovaní také bývalý hráč Hawks Matthew Highmore a čeští hokejisté David Jiříček s Lukášem Dostálem.

Chicago povolalo obránce Iana Mitchella

Po utkání proti St. Louis, které Chicago prohrálo 2:5, se klub rozhodl pro změnu v obraně a povolal do hlavního týmu Iana Mitchella. Na farmu do Rockfordu zamířil Alec Regula a proti Bostonu se posadí na tribunu Caleb Jones, který si proti Blues připsal nelichotivých -5. Mitchella (23) si Hawks vybrali na konci 2. kola draftu 2017 a šikovný kanadský obránce poté prožil povedenou univerzitní kariéru v Denveru. V NHL dostal brzy šanci, vcelku rychle se ale ukázalo, že bude potřebovat trochu více času na to, aby si zvykl na vyšší úroveň mezi profesionály. Loni už Mitchell strávil většinu sezony v Rockfordu a v 57 zápasech nasbíral 35 bodů (11+24), zdálo se tedy, že má dobrou pozici k tomu, aby v přípravném kempu zabojoval o návrat k Blackhawks. Jenže ze hry jej vyřadilo zranění a tak na něj čekal opět jen dres IceHogs. Na farmě stihl Mitchell tři zápasy, během kterých si připsal pět bodů (2+3), a nyní tak dostane opět prostor v hlavním týmu. Jonese (25) by měl Mitchell nahradit i ve druhé přesilovkové formaci a právě při hře v početní výhodě by mohl Chicagu hodně pomoci. Jones letos ve 14 zápasech nasbíral 6 bodů za asistence a -7 a trenér Luke Richardson v posledních dnech opakovaně zmínil, že i vzhledem ke zranění staršího bratra Setha tráví Caleb na ledě více času než je ku prospěchu jeho výkonnosti zdravé. Na tribuně však zřejmě nezůstane dlouho a protože Jarred Tinordi hraje po příchodu z Rangers spolehlivě, dostává se do těžké pozice talentovaný nováček ze Skellefteå Filip Roos (23), který má zatím na kontě tři body (1+2) z 9 utkání. Regula (22) letos ve čtyřech střetnutích v Chicagu nebodoval a dá se očekávat, že většinu roku stráví stejně jako loni v Rockfordu. V kádru IceHogs pak na další šanci čekají také Jakub Galvas (23, 1+11 ve 12 zápasech), Isaac Philips (21) a Alex Vlasić (21). Všichni tři loni v NHL debutovali a zanechali dobrý dojem, je proto jen otázkou času, než se dostane opět řada i na ně. Teď ale Blackhawks jistě věří, že se chytne právě Mitchell.

Blackhawks bez Setha Jonese prohráli s Minnesotou 3:4n

Podruhé v řadě si Chicago připsalo bod za porážku po prodloužení – tentokrát až v nájezdech nestačilo na Minnesotu 3:4. Blackhawks se museli obejít bez obránce Setha Jonese, který se zranil v utkání s Buffalem a bude svému týmu scházet 3–4 týdny. Jack Johnson byl s 24:20 nejvytíženějším hráčem Hawks a Jake McCabe se letos poprvé dostal přes 20 minut na ledě (23:33). Právě McCabe otevřel skóre zápasu povedenou ranou v 7. minutě, jenže vzápětí pohotově srovnal Boldy. Stejný hráč našel okamžitou odpověď ještě jednou, když v 51. minutě vyrovnal jen 17 vteřin po gólu Athanasioua, který překonal Fleuryho po nádherné individuální akci. V prodloužení se diváci rozhodujícího gólu nedočkali a protože bývalý brankář Chicaga Fleury v nájezdech uspěl proti Toewsovi s Kanem, zatímco Stalocka překonali Kaprizov a Gaudreau, získala bonusový bod Minnesota. Do sestavy se vrátil obránce Filip Roos a připsal si svůj první bod v NHL. Poprvé v dresu Chicaga bodoval zadák Jarred Tinordi, když přihrál na dvě branky svého týmu. „Dneska to bylo divoké, to ano. Měli jsme z toho dobrý pocit, když jsme se ve třetí třetině dostali do vedení, a pak stačí jeden smolný odraz a zase je vrátíme do hry. Na to si musíme dát pozor. Celý zápas jsme odpracovali a otočili to, určitě si z dnešního utkání můžeme vzít hodně pozitiv, i když v některých chvílích jsme to měli odehrát lépe, to nepochybně,“ zhodnotil Andreas Athanasiou. „Dneska se nám to stalo dvakrát a v předchozích zápasech už občas taky. Poslední tři utkání jsou si podobné v tom, že jsme na konci nezvládli udržet lepší výsledek, a z toho se musíme ponaučit co nejdříve, ať nás to netrápí celou sezonu,“ uvedl trenér Richardson a zalitoval, že Chicago v utkání s Wild dvakrát rychle přišlo o svůj náskok.

Lukas Reichel začne sezonu v Rockfordu

Nadaný německý útočník Lukas Reichel byl mezi pěticí hokejistů, které Blackhawks v úterý odeslali na farmu do AHL. Chicagská soupiska pomalu získává své obrysy, když kromě Reichela zamířili v posledních dnech do Rockfordu také brankáři Söderblom se Stauberem, obránci Phillips s Crevierem nebo útočníci Barratt, Pour, Slavin, Teplý a Guttman. Posledně jmenovaný v přípravě zaujal snad nejvíce, i on však svou kariéru mezi profesionály začne v nižší soutěži. Obránce Kevin Korchinski, kterého si Chicago vybralo jako 7. celkově na posledním draftu, už byl odeslán zpátky do juniorky do Seattlu (WHL), a mezi juniory se vrací též další zadáci Allan (Prince Albert, WHL) a Del Mastro (Mississauga, OHL) a křídelník Samuel Savoie (Gatineau, QMJHL). Na soupisce mají Blackhawks nyní 35 hráčů: dvacet útočníků, tucet obránců a tři brankáře. Pro různě vážná zranění jsou nicméně mimo hru Murphy, Mitchell, Khaira, Ludwinski a čerstvě i Caleb Jones s Borisem Katchoukem, kterého pochroumaný kotník vyřadí na 4–6 týdnů. Do tréninku se nově zapojili Galvas, Dach, Hardman a zlehka také Jake McCabe. Doplněno: Do Rockfordu se přesouvají také Mike Hardman a Jakub Galvas. Ve středu prošli přes listinu volných hráčů obránce Nicolas Beaudin (před lety draftovaný Chicagem v 1. kole) a útočníci Philp, Seney a Sikura – všichni čtyři jdou do AHL a na soupisce Blackhawks je tak nyní 29 hokejistů.