Alex Nylander (© Chase Agnello-Dean/NHLI via Getty Images)

Alex Nylander prodloužil smlouvu o další rok

Útočník Alex Nylander (23), který celou minulou sezonu vynechal kvůli zranění, s Chicagem uzavřel novou roční smlouvu s platem 874 125 dolarů. Po příchodu z Buffala, kde působil převážně na farmě v AHL, si sice u Blackhawks našel místo v sestavě, potenciál dřívější osmičky draftu ale dosud stejně nenaplnil. Za Chicago stihl Nylander 65 zápasů (10+16), v osmi utkáních playoff pak nebodoval. Šikovný útočník rozděluje fanoušky a přestože je snad bez pochyby, že má na víc než zatím předvedl, zdaleka ne všichni jsou přesvědčeni, že předpoklady vůbec kdy dokáže přetavit ve skutečnost. Po roční přestávce Nylander nemá pozici v sestavě vůbec jistou a o své místo se bude muset pořádně poprat. O místo v kádru Chicaga zabojuje i dvojice MacKenzie Entwistle a Mike Hardman, kteří s klubem podepsali nové dvouleté kontrakty s platem 800 tisíc dolarů. Oba hokejisté v závěru minulé sezony debutovali v NHL, radovali se ze svých prvních gólů v soutěži a nyní se zdá, že s nimi Hawks počítají o něco více.

Brandon Hagel (© Jonathan Daniel/Getty Images)

Brandon Hagel prodloužil smlouvu o tři roky

Útočník Brandon Hagel uzavřel s klubem novou tříletou smlouvu, která mu zajišťuje plat 1,5 milionu ročně. Hagel byl chráněným volným hráčem a očekávalo se, že jednání potrvají ještě delší dobu. Dvaadvacetiletý Kanaďan totiž prožil povedenou sezonu, když si po produktivním začátku ve švýcarském Thurgau vybojoval pevné místo v sestavě Blackhawks a v 52 zápasech nasbíral 24 bodů (9+15), 11 trestných minut a -7. Ze šampionátu v Rize si následně přivezl zlatou medaili. Hagela původně draftovalo v 6. kole před pěti lety Buffalo, po konci úspěšné juniorské kariéry ale z Red Deeru zamířil do Rockfordu. Po jedné zdařilé sezoně u IceHogs se Hagel opět prosadil i na vyšší úrovni a vedle slibné produktivity zaujal hlavně energickými výkony, výborným napadáním a setrvalou aktivitou. V Chicagu prodloužil smlouvu o tři roky a Hawks jistě věří, že v příští sezoně na své výkony naváže a udělá další krok kupředu. „Těší nás, že se neustále zlepšuje a jak se vyrovnal i s náročnější rolí na ledě. Brandon našemu týmu hodně pomohl tím, že si řekl o stálé místo v sestavě a v útoku bude určitě užitečný i nadále,“ uvedl GM Stan Bowman na klubovém webu.

Hráči Blackhawks slaví výhru (© Gregg Forwerck/NHLI via Getty Images)

Blackhawks otočili proti Carolině, poprvé se trefil Stillman

Poprvé po šesti zápasech se hráči Blackhawks radovali z výhry, když Hurricanes porazili na třetí pokus po prodloužení 2:1. Utkání nabídlo celou řadu dobrých střeleckých příležitostí, brankáři Collin Delia s Petrem Mrázkem ale předvedli parádní výkon. Český brankář zlikvidoval třeba dva brejky DeBrincata, šanci Gaudetta i zakončení Stillmana při přečíslení a proti Kanovi mu ve druhé třetině pomohla tyčka. Delia, který v sezoně zastával pozici trojky za Lankinenen a Subbanem, zneškodnil velkou šanci Fasta a poradil si také s několika nepříjemně tečovanými střelami. Celkem pochytal 36 ran a překonal jej pouze v 10. minutě v oslabení Nečas, když se Keith srazil s rozhodčím a bývalý hráč brněnské Komety sám proti Deliovi nezaváhal. Keith krátce na to ze zápasu odstoupil s otřesem mozku a ze stejného důvodu po dalším smolném střetu skončilo utkání také pro Connollyho. V obraně byla ztráta o to citelnější, neboť debutoval mladý Alec Regula, nevedl si ale vůbec špatně. Chicago mělo skvělý vstup do druhé části a soupeře zatlačilo do obrany, vyrovnání se ale Hawks dočkali až pár minut před koncem, když Suterovu střelu lehce tečoval Riley Stillman, pro kterého to byla první trefa v NHL. V prodloužení zajistil Chicagu výhru DeBrincat, když zaskočil Mrázka střelou přes bránícího hráče a radoval se z gólu v pátém utkání v řadě. „Byl to vyrovnaný zápas a jejich brankář chytal skvěle, proto byl [Delia] pod tlakem, aby se mu vyrovnal. Předvedl pár výborných zákroků a udržel nás ve hře o dobrý výsledek,“ chválil gólmana Deliu trenér Colliton. „Byla to dobrá střela, puku jsem se jen trošku dotknul. Měl jsem nějaké šance i dřív, ale jsem rád, že mi to tam už spadlo,“ těšil se Stillman, jehož mladší bratr Chase v noci na pátek pomohl Kanadě ke zlatu na MS hráčů do 18 let.

Patrick Kane (© Gregg Forwerck/NHLI via Getty Images)

Chicago znovu prohrálo s Carolinou, poprvé se trefil Hardman

První třetina druhého zápasu s Carolinou se Chicagu povedla, po přestávce se však hra otočila a Hurricanes nakonec zvítězili 6:3. V brance se představil Collin Delia a pochytal 22 střel, dva góly dostali Hawks v závěru do prázdné. Už v 7. minutě vystihl DeBrincat přihrávku soupeře a z brejku v oslabení nedal Mrázkovi šanci. Ještě v první části Chicago zvýšilo, když se dorážkou střely Entwistla prosadil Mike Hardman a ve svém pátém utkání po příchodu z Boston College oslavil první gól v NHL. MacKenzie Entwistle nastoupil místo Dacha, který zápas vynechal kvůli potížím s operovaným zápěstím, a ve svém druhém střetnutí v NHL zaznamenal první bod. Na farmě v Rockfordu jich letos jinak nasbíral 12 (4+8) ve 22 utkáních. O vedení Hawks přišli ve druhé třetině, kdy nejprve Strome (v utkání -5, zatímco Kane kromě dvou asistencí -4) s Mitchellem ztratili před brankou Niederreitera a poté tečovanou střelou překonal Deliu Svechnikov. Stejný hráč se po druhé přestávce radoval znovu, když se protáhl do zakončení kolem Mitchella a Delia byl bez šance. Vítěznou branku nakonec vstřelil Terävanen, který měl dost prostoru v ideální pozici mezi kruhy. Za Chicago sice ještě snížil schovanou střelou DeBrincat, ale brzkou powerplay domácí potrestali a bylo hotovo. „Bylo to neskutečné. [Kane] tu akci skvěle začal, [Entwistle] pak ukázal, jak je rychlý, a protáhl se kolem obránce ke střele. Puk se odrazil od betonu a já byl na správném místě, byl to skvělý pocit,“ radoval se Hardman. „Dařilo se nám, hráli jsme dobře a šlo nám to. Jenže pak měl jejich brankář pár výborných zákroků, oni proměnili svoje šance a už to bylo,“ zhodnotil obránce Riley Stillman, který se vrátil do sestavy po krátké odmlce.

Boqvist se při porážce s Tampou zranil, debutoval Hardman

V utkání s Tampou Bay nebyli Blackhawks favoritem a přestože měli střeleckou převahu, Lightning kráčeli hned od počátku za přesvědčivou výhrou. Větší ztrátou je pro Chicago zranění talentovaného obránce Adama Boqvista, který utrpěl při střetu s Černákem zlomeninu zápěstí a čeká jej několikaměsíční pauza tak jako před nedávnou dobou Kirbyho Dacha. Už v první minutě zaskočil Lankinena Černák a nováček v brance Hawks nebude mít radost ani z třetí inkasované branky, kdy se po dorážce radoval Barre-Boulet. Přesto to bylo o přestávce jen o gól, po šťastných odrazech oslavil branku Hagel a Vasilevskiy pak podcenil střelu Kalynuka. Jenže ve druhé části, do které Lankinena nahradil Subban, přidali hosté další tři snadné trefy a zápas měli pod kontrolou. Za Chicago jen korigovali skrytou střelou od modré Keith a parádní ranou z voleje Kubalík, když proměnil přesilovku proti třem. „Pokud se chceme měřit s ostatními a vyhrávat, tak je potřeba hrát lépe. Jistě, měli jsme dnes trochu smůly, to k tomu patří. Ale musíme se s tím lépe vyrovnat a makat do obrany. Bez puku jsme nebyli ochotni zápas odbojovat, bez toho je výhra daleko,“ vyjádřil se trenér Colliton. Doplněno: Poprvé v NHL nastoupil útočník Mike Hardman, kterého Hawks podepsali přes měsícem z Boston College, a během 10 minut zaznamenal hned sedm hitů.

Stillman prodloužil smlouvu o tři roky

Obránce Riley Stillman (23), kterého Chicago získalo před uzávěrkou přestupů při velké výměně s Floridou, v novém působišti zaujal a s klubem v neděli uzavřel novou tříletou smlouvu. Kanadský hokejista, draftovaný Panthers ve 4. kole, nyní hraje na nováčkovskou smlouvu, která mu po sezoně vyprší. Nový kontrakt mu zajistí plat 1,35 milionu dolarů. Stillman se po přestupu zařadil mezi stálice v obraně Blackhawks a od řady ostatních spoluhráčů se odlišuje důraznějším herním stylem. Je proto otázkou, nakolik jeho nová smlouva (a rozšiřovací draft Seattlu Kraken) ovlivní další angažmá Nikity Zadorova (končí mu smlouva na 3,2 milionu a bude zřejmě chráněným volným hráčem), potažmo dalších mladých zadáků, u kterých má Chicago na hraně NHL přetlak. Stillman, syn dvojnásobného vítěze Stanleyho poháru Coryho Stillmana, nastoupil za Blackhawks do 6 zápasů, ve kterých zaznamenal jeden menší trest a -1. Na Floridě celkem stihl 43 utkání (0+5 a 30 trestných minut), téměř stovku zápasů pak odehrál na farmě v AHL. Nová smlouva sice nepatří mezi nejdražší, je ale jednocestná a ukazuje, že se s ním v Chicagu do budoucna počítá. „Mám s ohledem na budoucnost našeho týmu radost, že tu mladého a silového obránce jako je Riley máme. Pomalu se z něj stává komplexní hráč a těším se na to, že budeme moct z první ruky sledovat, jak se zlepšuje i nadále. Líbí se nám, že je velký, a jeho důraz naši obranu vhodně doplňuje,“ uvedl na klubovém webu GM Stan Bowman.

Philipp Kurashev slaví svou branku (© Ben Jackson/NHLI via Getty Images)

Hawks v Columbusu znovu otočili, v prodloužení rozhodl Hagel

Letošní nepříliš přívětivou bilanci z utkání, kdy prohrávali po dvou třetinách hry, si Blackhawks v pondělí v Columbusu vylepšili a nakonec brali po prodloužení dva body. Do sestavy se poprvé po přestupu z Floridy dostali Connolly se Stillmanem, kterému uvolnil místo Zadorov. S podezřením na otřes mozku po zásahu pukem brzy odstoupil Boqvist a Chicago tak stejně jako v sobotu odehrálo většinu zápasu na pět obránců. Stillman zaujal důraznou hrou a během 21:23 zaznamenal čtyři hity, dvě střely, dva bloky a -1. U prvního gólu nechal Matteauovi příliš mnoho místa, Hawks však rychle odpověděli přesnou ranou Keitha v přesilovce. Ve druhé části se od modré dokonalou střelou prosadil Laine a po přestávce muselo Chicago dotahovat. Korpisala nejprve prostřelil Kurashev a ve 49. minutě zužitkoval dobrou práci u mantinelu debutant Brett Connolly, ačkoliv s jeho přízemním pokusem si měl gólman Blue Jackets jistě poradit lépe. Jenže z náskoku se Hawks neradovali dlouho, Laine se rozjel s pukem přes celé hřiště Laine, protáhl se kolem de Haana, který v odvetě ještě nebyl zcela fit, a kolem Lankinena vyrovnal na 3:3. V prodloužení pak těsně minul a na druhé straně se trefil po křižné přihrávce Dacha Brandon Hagel. „Letos mi to tam moc nepadá, tak snad teď přijdou další. Vím, že góly dávat umím, i v NHL,“ pověděl Hagel, pro kterého to byla šestá branka v sezoně. „Je super, že můžu hned od začátku přispět. Sebedůvěru jsem neztratil, rád bych navázal na to, jak jsem hrával dříve. Jsem připravený,“ vyjádřil se Connolly, který za čtyři předešlé sezony nastřílel celkem na 70 gólů. „Hrál hodně do těla, aktivně, zapojoval se do útoku. Až jsem ho musel trochu brzdit, ale dařilo se mu,“ ocenil trenér Colliton Rileyho Stillmana.

Kirby Dach (© Chase Agnello-Dean/NHLI via Getty Images)

Chicago nestačilo na Nashville 1:3, vrátil se Kirby Dach

V sobotu se Blackhawks střetli s Predators a v sestavě uvítali jednu vítanou posilu. Kirby Dach, který si v přípravě na MSJ zlomil zápěstí, již nějaký čas poctivě trénoval, jeho návrat do zápasu však přišel překvapivě brzy. Hned na začátku se talentovaný centr, který nastoupil v útoku se Stromem a Janmarkem, uvedl pěknou akcí kolem Harpura, mnoho důvodů k radosti ale jinak fanoušci Chicaga neměli. Nashville byl výrazně lepším týmem, brankář Saros potvrdil výtečnou formu, ale střeleckou převahu jinak měli stejně hosté. Skóre brzy otevřel volný Johansen a na druhé straně trefil tyčku Janmark. Hawks se nadechli v přesilovce, na vyrovnání však nedosáhli. V půlce zápasu pak chybu Kämpfa v rozehrávce potrestal přesnou střelou Grimaldi a Chicagu dal naději až v závěru třetiny Pius Suter, když šel důsledně do brankoviště a dorazil střelu Kanea. Jenže ze strany Hawks to bylo vše, hned v úvodu třetí části chyboval de Haan a Granlund snadno zvýšil opět na rozdíl dvou branek. „Hodně bruslili, odmakali to a do všeho šli po hlavě, u puků byli dřív. Porazili nás v našem vlastním způsobu hry,“ lamentoval trenér Colliton. „Cítil jsem se dobře, zápěstí mě nijak neomezovalo. Je fajn do toho naskočit zpátky, ale herně mám určitě na víc,“ pověděl Dach, když během 22:08 zaznamenal jednu střelu a -1.

Kevin Lankinen zasahuje proti střele Duclaira (© Jonathan Daniel/Getty Images)

Kevin Lankinen vychytal proti Panthers čisté konto

Brankář Kevin Lankinen byl ústřední postavou čtvrteční odvety proti Floridě a 41 zákroky si vysloužil druhé čisté konto v sezoně. První třetina mnoho vzruchu nepřinesla, snad jen slibnou střelu de Haana a ránu Huberdeaua do tyče během přesilovky. Už brzy po přestávce ale Blackhawks šli do trháku a náskok už nepustili. Početní výhodu po zmatku na brankovišti proměnil Patrick Kane a o chvíli později přidal druhý bod za přihrávku, když Pius Suter dorazil střelu DeBrincata. Panthers v průběhu celého střetnutí svého soupeře jasně přestříleli, Lankinen byl však bezchybný. Znovu mu pomohla branková konstrukce, finský gólman si poradil i v nepříjemné situaci, kdy Huberdeau zakončil blafákem brejk tří na nikoho, a hodně aktivní byl mladý Tippett. Do prázdné branky rozhodl o výsledku Hagel, bez jistého a spolehlivého výkonu Lankinena by mělo Chicago úkol podstatně složitější. „Dneska mě to bavilo. Měl jsem hodně zákroků, asi to nebyl náš nejlepší zápas, ale zvládli jsme to. Přesilovky se povedly, v oslabení to od nás bylo ještě lepší a porazili jsme dobrého soupeře, to se cení,“ liboval si Lankinen. „Ve druhé třetině toho hodně pochytal v důležitých momentech, ale třetí třetina byla z naši strany zdařilá. Určitě bych byl radši, kdybychom hráli víc u nich, podrželi puk, připravili si pár šancí a vybojovali pár přesilovek, to je spolehlivější recept, jak zápas dotáhnout k výhře. Museli jsme častěji bránit, ale ubojovali jsme to, odvedli jsme při tom výbornou práci,“ hodnotil trenér Colliton.

Dominik Kubalík slaví 11. gól v sezoně (© Jonathan Daniel/Getty Images)

Blackhawks uťali sérii porážek a vyhráli nad Floridou 3:2

Téměř dva týdny čekali hokejisté Blackhawks na vítězství. Chicago se vrátilo na domácí kluziště po šesti zápasech venku, kdy si připsalo jedinou výhru, proti Panthers ale nakonec proměnilo tříbrankový náskok v těsné vítězství 3:2. Před utkáním klub ocenil Patricka Kanea, který na začátku výjezdu dosáhl na metu 1000. zápasů v NHL, a lídr ofenzívy Blackhawks pak zaznamenal dva body za asistence. Skóre otevřel už v 7. minutě Kubalík, když zkušeně zakončil Hagelovu akci mezi betony brankáře Driedgera. Ke konci třetiny pak zvýšil Suter šikovnou tečí nahození Zadorova a ve 25. minutě využil přesilovku Söderberg, kterému Kane přesně přihrál před odkrytou klec. Oproti předcházejícím duelům Chicago vedení nakonec udrželo, ačkoliv se Panthers, kteří se museli obejít bez kapitána Barkova, jehož vyřadilo zranění při rozbruslení, rozhodně nevzdávali. Jenže gólman Lankinen byl ve výborné formě, celkem pochytal 33 střel a důležité byly zejména jeho zákroky za stavu 3:1 proti Hornqvistovi a dvakrát Ekbladovi. Florida sice při umocněné přesilovce vstřelila zásluhou Wennberga kontaktní gól, výhru už ale Chicago nepustilo. „Výhru jsme už potřebovali. Zasloužili jsme si trochu štěstí. Možná jsme si zasloužili i nějaké to vítězství venku, ale na to se nehraje,“ pověděl kouč Colliton. „Povedl se nám začátek, měli jsme zápas pod kontrolou a získali třígólový náskok. Bylo by fajn, kdybychom utkání definitivně rozhodli dříve, ale i tak mě těší, že jsme to udrželi, o to víc, že se jim často daří zápasy otáčet,“ pochvaloval si Patrick Kane. Doplněno: Dominik Kubalík protáhl svou bodovou sérii na šest utkání (2+4). MacKenzie Entwistle, kterého Hawks získali z Arizony při trejdu Mariána Hossy, debutoval v NHL a během šesti minut zaznamenal dvě střely a tři hity.

Philip Kurashev v souboji s Hedmanem (©Tampa otočila zápas v Chicagu, Hawks prohráli 3:6)

Tampa otočila zápas v Chicagu, Hawks prohráli 3:6

Blackhawks odehráli v neděli výtečnou první třetinu, trefil se Kurashev a po parádní kombinaci s Kanem a Kubalíkem i Janmark, a když Pius Suter zblízka zvýšil ve 24. minutě už na 3:0, zdálo se, že Chicago má k výhře slibně nakročeno. Jenže Tampa se slepenými góly dotáhla, v polovině zápasu bylo srovnáno a nakonec se hosté radovali z vítězství 6:3. Brankář Lankinen nebude spokojený zejména s první trefou Gourdea z dorážky, hodně dalších šancí ale pochytal a třeba Coleman si na něm vylámal zuby ve dvou tutovkách. U domácích se zřejmě projevila nezkušenost, rychle inkasované branky s Chicagem zamávaly a velký počet trestů vyústil hned ve čtyři zásahy při hře v oslabení. V sestavě scházel zraněný de Haan, v polovině zápasu byl do jeho konce vyloučen Murphy a v obraně tak dohrávali vedle Keitha se Zadorovem čtyři nováčci, přičemž pro Wyatta Kalynuka to byl při jeho debutu křest ohněm (dva hity a -2 během necelých 11 minut). „Zvládl to. V první třetině se mi líbil, několikrát se dostal do hry a dobře dostupoval hráče, byl aktivní v rozehrávce. Nebylo to úplně fér, co jsme od některých hráčů dneska potřebovali, ať už jde o vyšší čas na ledě nebo proti komu jsme je nasazovali,“ vyhodnotil trenér Colliton a dodal „Bylo znát, že když podáme svůj špičkový výkon, tak se s nimi můžeme v pohodě měřit. A oni předvedli, proč jsou elitním týmem – asi by se dalo říct, že v těch třech utkáních jsme často diktovali hru, jenže stejně mají pět bodů. [Dneska] nám chyběl zabijácký instinkt, za stavu 3:0 je nemůžeme nechat nadechnout. Rychlá přesilovka, pak hned druhý gól, to se vám proti obhájci Stanleyho poháru prostě nevyplatí.“

Kane dosáhl na metu 400. gólů v NHL

Zatímco v sobotu Chicago v prvním domácím utkání po delší době přes poměrně výraznou převahu s Detroitem vcelku jasně prohrálo, v nedělní odvetě si napravilo náladu vysokou výhrou 7:2. Red Wings měli od začátku velký počet střeleckých pokusů, Kevin Lankinen ale přesto neměl mnoho starostí a celkem zaznamenal 44 úspěšných zákroků. V první třetině získali domácím náskok po Kämpfově přihrávce Zadorov a se štěstím Carpenter a důležitá pak byla přesná rána Sutera na počátku třetí třetiny, kdy šli Hawks do dvoubrankového trháku. V přesilovce zakončil pěknou kombinaci opět Carpenter, ze 400. gólu v NHL se radoval Kane a na všechny tři zásahy přihrával Alex DeBrincat, který ještě v závěru pečetil na konečných 7:2 a bodoval už pošesté v řadě. Poosmé v sezoně se po povedené akci Hagela střelecky prosadil také Dominik Kubalík. Patrick Kane se stal teprve čtvrtým hokejistou Blackhawks, který dosáhl na metu 400. gólů v NHL a v rámci celé soutěže je jubilejním 100. hráčem, kterému se něco takového podařilo. „U kruhu pro vhazování jsem si všiml, že jde [Hronek] na led, tak jsem se snažil přibrzdit a najít si místo pro střelu. Měl jsem radost, ale ať už je to významný gól nebo ne, vždycky se snažíte sehrát každou akci nejlíp jak umíte,“ komentoval Kane svůj slavný okamžik a brzy jej čeká další milník: nedělní zápas byl pro jedničku draftu 2007 jž 996. v NHL. „Určitě to nebyl perfektní výkon, ale zejména první dvě třetiny jsme hráli dobře dozadu. Chtěli bychom si vytvářet více šancí, ale v tu chvíli to stačilo a nakonec jsme to zlomili. Postupně jsme se uvolnili a s větší sebedůvěrou začaly padat i další góly,“ zhodnotil trenér Colliton.

Columbus několikrát srovnal, Chicago ale uspělo v nájezdech

Celkem 10 branek bylo k vidění v úterním střetnutí Blackhawks a Blue Jackets, přičemž domácí tým dvakrát smazal dvougólové manko. Columbus využil tři přesilové hry (dvakrát zásluhou kanonýra Laineho), i Chicago si ale pomohlo v početní výhodě. Skóre otevřel Carl Söderberg, který si v utkání připsal tři body, a brzy snadno zvýšil Kane, který přidal ještě tři asistence. Poprvé v NHL se konečně gólově prosadil Brandon Hagel, když po závaru uklidil puk do odkryté branky. Perfektní ranou z dálky skóroval Kubalík a z levé strany se hezky trefil také Boqvist, když využil přesilovku pěti proti třem a radoval ze svého prvního letošního zásahu. Kevin Lankinen zlikvidoval 25 střel, včetně trestného střílení Bjorkstranda, který později dvěma góly poslal zápas do prodloužení a v jeho závěru měl na holi i rozhodující trefu, jenže finský gólman Hawks ho znovu vychytal. Korpisalo se na druhé straně blýskl třeba při šanci Kubalíka a oba brankáři se ani přes poměrně vysoký počet gólů za svůj výkon nemusí stydět. V nájezdech se posléze prosadil jen DeBrincat a po pohledné kličce zajistil Chicagu druhý bod. „Jsem si jistý, že by chtěl chytat lépe, ale jeho zákroky přišly vždy v pravou chvíli a tím nás udržel ve hře. Bez toho by na nájezdy vůbec nedošlo,“ ocenil Lankinena trenér Colliton. „S náskokem 5:3 už jsme chtěli zápas dotáhnout, ale oni pořád tlačili, měli pár šancí a nakonec vyrovnali. Je fajn, že máme dva body, ale bylo by lepší, kdybychom jim nedali ani jeden,“ zhodnotil Patrick Kane, s 30 body nyní třetí nejproduktivnější hráč soutěže.

Philip Kurashev střílí rozhodující gól (© Dave Reginek/NHLI via Getty Images)

Kurashev se krásně trefil, Lankinen má proti Red Wings nulu

Rozdílovou branku v odvetě proti Detroitu zařídil v polovině utkání Philip Kurashev, když v přesilovce krásně protancoval obranou soupeře a parádně si poradil i s brankářem Bernierem. První dvě části mělo lehkou převahu Chicago, největší šanci však spálil krátce před první přestávkou domácí Fabbri, když zblízka minul odkrytou branku. Blackhawks se jinak podařilo svého soupeře několikrát uzamknout v jeho třetině a karta se v posledních 15 minutách střetnutí obrátila. Red Wings se hodně tlačili za vyrovnáním, přičemž na druhé straně třikrát zahrozil Suter, jenže chicagská obrana v čele s pozorným Lankinenem stále hájila hubený náskok. Při šanci Djoose měl finský gólman Hawks pořádnou porci štěstí, aktivní byl také Zadina, ale Lankinen odolal a 29 zákroky oslavil svou první nulu v NHL. Výhru v poslední minutě potvrdil střelou do prázdné DeBrincat a Blackhawks zvítězili pošesté z posledních sedmi utkání. „Takové zápasy jsou splněním dětských snů: první zápas v NHL, první výhra, první nula… je to příjemné,“ těšil se Lankinen. „[Keith] mi hezky posunul puk na středu a chtěl jsem se pak protáhnout kolem obránců. Vyšlo to skvěle, rychlý blafák a byl z toho gól,“ radoval se Kurashev ze svého pátého gólu v sezoně. „Máme v sestavě spoustu mladých hráčů a pokud se jim nedaří, tak to budeme mít těžké. Ale teď to funguje, na výhrách mají velký podíl a tím jim roste sebevědomí,“ pochvaluje si současnou formu trenér Jeremy Colliton.

Beaudin a DeBrincat se radují z prvního gólu (© Stacy Revere/Getty Images)

DeBrincat rozhodl prodloužení s Columbusem

Odveta proti Columbusu tentokrát mnoho branek nenabídla. Blue Jackets se dostali do vedení po parádní ráně kanonýra Laineho, který se o chvíli později objevil v centru pozornosti znovu, když se pustil do rvačky s Hagelem. Blackhawks srovnali na začátku druhé části zásluhou Nicolase Beaudina, který příhodně odražený puk pohotově uklidil k tyčce. Jenže do přestávky se hosté opět ujali vedení. Atkinson perfektně tečoval střelu Werenskiho a nedal Lankinenovi šanci, zatímco Korpisalo zlikvidoval šanci Stroma z těsné blízkosti. Chicagský brankář pochytal celkem 29 střel, další gól již neinkasoval a Blackhawks se nakonec podařilo skóre zvrátit. Pár minut před koncem získal Kurashev kotouč pro Söderberga a na jeho svižnou střelu k tyčce neměl Korpisalo nárok. Pak sice Columbus ještě přitlačil, jenže zápas dospěl do prodloužení, ve kterém brzy šikovně rozhodl Alex DeBrintact. Blackhawks tak zvítězili v prodloužení ve třech z posledních čtyř utkání! „Určitě je skvělé, že se nám nakonec podařilo získat dva body. Byla to bitva. Líbila se mi první třetina, tam jsem měl dojem, že jsme mohli některou z šancí proměnit, obě přesilovky vypadaly dobře. Jak měli náskok, tak se postupně stáhli a bylo složité si něco připravit. Pár šancí jsme nedali, ale pořád to bylo o jedné střele, až se to nakonec povedlo,“ ocenil kouč Colliton. „Asi jsem byl ve správnou chvíli na správném místě, chtěl jsem jen rychle vystřelit a sedlo mi to,“ těšil se Carl Söderberg ze svého prvního gólu za Blackhawks.