Kirby Dach slaví jeden ze svých gólů (© Bill Smith/NHLI via Getty Images)

Dach se trefil dvakrát proti Buffalu a Chicago znovu vyhrálo

Blackhawks porazili na domácím ledě Buffalo 4:1 a zvítězili počtvrté v řadě. Skóre otevřel v 16. minutě nováček Kirby Dach, když jeho bekhendovou střelu příhodně přizvedl Eichel. Bodoval tak již potřetí za sebou a zanedlouho se radoval z další branky. Pěknou přihrávkou ho poslal do šance Smith a Dach se proti Huttonovi prosadil povedeným blafákem. Ve třetí třetině zvýšili Kane (bodoval v 9. utkání v řadě) s Toewsem a čestný zásah zajistil Sabres Eichel. „Začínám hrát dobře. Hodně si věřím a týmu se daří, to mi pomáhá i osobně. Když jsme na správné cestě, vítězíme a naši nejlepší hráči dělají body – tím neříkám, že mezi ně patřím –, tak to je hodně znát, každého to nakopne a góly pak dávají všichni,“ pověděl po utkání Dach. „Moc toho neměli. A my jsme začali dávat góly. Šancí jsme měli dost i dřív, ale teď jich daleko víc proměňujeme, to je dobře. Skvěle jsme zvládli oslabení, zavřeli střed a to bylo super,“ pochvaloval si brankář Corey Crawford, který během své kariéry vyhrál všech 11 zápasů, ke kterým proti Buffalu nastoupil.

Adam Boqvist na draftu v roce 2018

Adam Boqvist je blízko debutu v NHL

Obránce Adam Boqvist (19) se v noci radoval ze svého prvního gólu v AHL, když ranou v přesilovce pomohl Rockfordu k výhře 6:2 nad San Antoniem, a ve čtvrtek mu pak přišla další dobrá zpráva: Blackhawks hokejistu, kterého si vybrali jako 8. celkově na loňském domácím draftu, povolali do hlavního týmu. Za IceHogs Boqvist odehrál 6 zápasů s bilancí 1+0 a +1, zatímco loni během své jediné sezony v Londonu v juniorské soutěži nasbíral 60 bodů (20+40) v 54 utkáních a dalších 13 (10+3) přidal v 11 střetnutích playoff. Chicago má aktuálně na soupisce osm obránců (a zraněného Murphyho), přičemž poslední dva duely sledoval z tribuny veterán Seabrook. V noci na neděli Blackhawks zahájí čtyřdenní výjezd do Kalifornie, kde se postupně představí v Los Angeles, Anaheimu a San José.

Robin Lehner inkasuje při rozhodujícím nájezdu (© Stacy Revere/Getty Images)

Chicago prohrálo v nájezdech s Vegas, Dach se poprvé trefil

Blackhawks sehráli proti Vegas povedené utkání, v brankářském duelu byl ale nakonec úspěšnější Marc-André Fleury. Jedinou branku zápasu, svou první v NHL, měl dlouho na svědomí nováček Kirby Dach, který se z gólu radoval teprve ve svém druhém střetnutí. Po Määttově akci srazil kotouč za čáru kolenem, ale i takové trefy se počítají. Robin Lehner pochytal celkem 33 střel, zatímco Fleury si připsal o dva zákroky méně a oba brankáři se předvedli ve výborné formě. Přesto si bude domácí gólman asi vyrovnávací branku trochu vyčítat. Jen minutu a půl před koncem, už při hře v šesti, totiž Holden po pěkné křižné přihrávce trefil kotouč po ledě přímo mezi jeho betony. V prodloužení Hawks ubránili další oslabení a o vítězi rozhodly až nájezdy, ve kterých se kromě Toewse prosadili Marchessault s Theodorem. „Prohrávat není legrace, ale skutečně si myslím, že jsme hráli dobře. Vegas má výborný tým. Trefili jsme několikrát tyčku, pár dalších slibných šancí neproměnili, mohlo to dopadnout jinak. Tak to prostě je, s tím se musíme porvat. Ve třetí třetině pak přidali, na to si musíme dávat pozor,“ zhodnotil Lehner. V utkání se zranil obránce Connor Murphy a bude mimo hru asi dva týdny.

Saarela v klubu končí, přichází obránce Ian McCoshen

Pouze několik měsíců vydržel v klubu útočník Aleksi Saarela (22), kterého Blackhawks získali v létě z Caroliny při výměně Calvina de Haana (a ve 4. kole draftu si vybrali jeho bratra Anttiho). Přestože v přípravě zaujal, místo si v prvním týmu nevybojoval a na farmě v Rockfordu zaznamenal v 5 zápasech jen bod za asistenci. Šikovný finský křídelník byl loni se 30 góly nejlepším střelcem Charlotte, IceHogs už ale s podobnou produktivitou nepomůže a na své výkony se pokusí navázat na farmě Floridy ve Springfieldu. Výměnou za Saarelu Chicago získalo urostlého obránce Iana McCoshena (24), kterého si Panthers vybrali na samém začátku 2. kola draftu před šesti lety. Rodák z Anaheimu stihl na Floridě během tří sezon 60 utkání (4+3), jinak působil v AHL. Letos ve Springfieldu naskočil do 7 zápasů, během kterých nasbíral čtyři body za asistence. McCoshen, účastník dvou juniorských šampionátů, má stejně jako Saarela smlouvu pouze do konce letošní sezony.

Kirby Dach při svém debutu v NHL (© Bill Smith/NHLI via Getty Images)

Blackhawks prohráli s Washingtonem, Dach debutoval

Washington v nedělním utkání v Chicagu trestal chyby domácích a nakonec se mohl radovat z výhry 5:3. Po ráně Ovechkina na začátku třetí třetiny si hosté vypracovali dvoubrankový náskok, ale Blackhawks zabrali a trefami výborně hrajícího Kubalíka (10 střel, dva hity a +1) s Kanem srovnali skóre na 3:3. Jenže nerozhodný stav nezůstal ani dvě minuty a chybu domácích v obraně pohodlně trestal zblízka Wilson. Do prázdné pak ještě potvrdil vítězství Washingtonu Eller. „Myslím, že jsme měli převahu, ale nic z toho nebylo. Tak to v hokeji někdy bývá. Puk se příhodně neodrazí, nepovede se výsledek, a je jedno jestli vám jinak všechno vychází. Můžeme se z toho ale odrazit do dalšího zápasu,“ vyjádřil se Drake Caggiula, který svou druhou brankou v sezoně vyrovnával na 1:1. „Samozřejmě bych si přál, aby první zápas skončil vítězně, ale cítil jsem se dobře. Určitě můžu některé věci vylepšit a být týmu prospěšnější,“ pověděl Kirby Dach, trojka posledního draftu, který během svého prvního utkání nastoupil v útoku se Stromem a Kanem na 13:41 a připsal si jeden blok a -1.

Barclay Goodrow střílí vítězný gól (© Stacy Revere/Getty Images)

Kubalík se poprvé trefil, Blackhawks ale zahájili porážkou

Zatímco Blackhawks dostali po utkání v Praze volno a nastoupili teprve ke svému prvnímu domácímu střetnutí v United Center, Sharks měli na kontě již čtvrtou porážku v řadě. Do San José se z Toronta vrátil veterán Patrick Marleau, prodlouží si tak svou bohatou kariéru a hned si udělal radost dvěma góly. Chicago čtyřikrát v zápase vedlo, jenže hosté pokaždé srovnali a nakonec si odváží dva body za vítězství 5:4. Skóre otevřel svou první brankou v NHL Dominik Kubalík, když se přesně trefil zblízka po povedeném střídání třetího útoku. Dvakrát se prosadil Andrew Shaw a z protiútoku po narážečce s Kanem skóroval i Dylan Strome. Corey Crawford pochytal 29 střel a přestože měl několikrát smůlu při nepříjemných odrazech, ani tentokrát nebude se svým výkonem asi příliš spokojený. „Na osobní čísla se nedíváme, dva body do tabulky by byly daleko lepší. Nemyslíme si, že bychom hráli naplno celých 60 minut. Několik střídání se nám nepovedlo a puk skončil v naší síti. Všechno po takových menších chybách, které se dají v naší hře odstranit, zapracujeme na tom,“ vyjádřil se Andrew Shaw, který vstřelil své první góly po návrat z Montréalu. „Nepřemýšlel jsem jak to tam padne, ale jsem za to samozřejmě rád. Budu si to asi pamatovat do konce života, ale nakonec jsme bez bodů, takže z toho teď mám smíšené pocity,“ pověděl o své první trefě Dominik Kubalík.

Chicago obsadilo na Turnaji nováčků sedmé místo

V souboji s Minnesotou vyhráli Blackhawks přesvědčivě 6:1 a na Turnaji nováčků v Traverse City obsadili konečné 7. místo. Utkání nedohráli Dach, Boqvist, Kurashev ani Hakkarainen, kteří všichni odstoupili kvůli zranění. „Není to nic vážného, jen pro jistotu. Byl to náročný týden, čtyři zápasy v pěti dnech, a před sebou mají hlavní přípravný kemp. Chtěli jsme se ujistit, že na něj budou připravení,“ pověděl Mark Bernard, vicepresident pro týmy Blackhawks v nižších soutěžích. Dach otevřel už v 5. minutě skóre a brzy zvýšili McKay a v přesilovce Entwistle. Tim Söderlund a Michal Teplý si vzájemně přihráli na góly ve druhé třetině a jednou skóroval McLaughlin. Alexis Gravel přispěl k vítězství 27 zákroky. „Chytal s přehledem a i když měl zakrytý výhled, tak si s tím dobře poradil,“ ocenil svého brankáře trenér Derek King a pochválil Teplého se Söderlundem: „Nebýt těch zranění, tak možná nedostanou tolik času na ledě nebo se na něm neobjeví společně. Bylo dobré, že jsme to mohli vidět, a jim to dodá trošku sebevědomí.“

Blackhawks zahájili Turnaj nováčků výhrou a porážkou

Chicago ve svém úvodním vystoupení na Turnaji nováčků v Traverse City porazilo Detroit po prodloužení 5:4 a následující den pak prohrálo 3:6 s Torontem. Proti Red Wings získali Hawks před první přestávkou pohodlný tříbrankový náskok, ve druhé části o něj ale, zejména díky několika vyloučením, přišli. O výhře tak nakonec rozhodl až v prodloužení Adam Boqvist, když uspěl s povedenou ranou z ostrého úhlu. O další góly se podělili Hakkarainen, Dach, Entwistle a Ramsey, zatímco Hagel přihrál na tři trefy a Gravel pochytal 27 střel. „Je to dobrý turnaj, soupeři hrají ve vysokém tempu. Je fajn, že se do toho můžu dostat a přijít na přípravný kemp už rozehraný,“ pochvaloval si třetí hráč posledního draftu Kirby Dach po prvním střetnutí. Před druhým zápasem nemělo Chicago dlouhý odpočinek a na hře to bylo znát. Při porážce s Torontem 3:6 zaujal Philipp Kurashev, který si kromě gólu v oslabení připsal i bod za asistenci. Trefili se také Söderlund s na zkoušku pozvaným Joslingem a brankář Kossoff (také na zkoušku) zlikvidoval 25 střel. „Včera to bylo náročné, ale dnes už jsem se cítil o mnoho lépe, od začátku jsem byl ve hře. První zápas v sezoně je to vždycky složité, teď to bylo daleko lepší,“ pověděl Kurashev. „Celkem to šlo. Byl jsem spokojený se vstupem do utkání, jenže pak jsme přestali bruslit. Nevím, jestli to bylo únavou. Možná ano, ale myslím, že se projevila i nervozita. Každý se na tomto turnaji chce ukázat v dobrém světle,“ zhodnotil trenér Derek King. Doplněno: V posledním utkání ve skupině Chicago ztratilo dvoubrankový náskok a prohrálo se St. Louis 2:4. Mikael Hakkarainen první gól vstřelil sám a na druhý přihrál Johnsonovi, další zásahy už ale Hawks nepřidali. V úterý se hráči Chicaga střetnou s Minnesotou v souboji o konečné 7. místo.

Kirby Dach
Kirby Dach

Blackhawks uveřejnili soupisku pro turnaj v Traverse City

Chicago ve středu představilo svou sestavu pro tradiční Turnaj nováčků v Traverse City. Na silné soupisce najdeme všechna důležitá jména: trojku posledního draftu Kirbyho Dacha, obránce Adama Boqvista s Nicolasem Beaudinem, které si Chicago vybralo v 1. kole před rokem, i další hokejisty, od nichž si klub hodně slibuje: útočníky Entwistla, Kurasheva, Hagela a Johnsona nebo obránce Kryse s Gilbertem (jako jediný v sestavě má za sebou debut v NHL). Všichni zmínění hráči již mají uzavřenou smlouvu s Blackhawks, stejně jako další forvardi Hakkarainen a Söderlund. Jedničkou v brankovišti by měl být úspěšný gólman Halifaxu (QMJHL) Alexis Gravel, draftovaný loni v 6. kole. Z letošního draftu Dacha doplní český útočník Michal Teplý, který má namířeno z Liberce do Winnipegu (WHL), a zadák Cole Moberg. Naopak schází Vlasić, Basse a Saarela, stejně jako další naděje, které má klub na univerzitách a v Evropě.

Blackhawks povolali obránce Dennise Gilberta

Zatímco Rockford soutěží o místo v playoff, Chicago už má nyní jistotu, že se jej vyřazovací boje opět netýkají. Blackhawks tak mají dobrou příležitost vyzkoušet si v posledních zápasech některé z nadějných hokejistů na farmě, ačkoliv si musí dát pozor, aby IceHogs zbytečně neoslabili. Už v úterý se proto do AHL stěhoval Dylan Sikura a hned byl klíčovou postavou (2+1) při výhře Rockfordu nad San Antoniem 5:3. O den později se Chicago rozhodlo povolat obránce Dennise Gilberta, který se tak může těšit na svou premiéru v NHL. Gilbert (22) hraje mezi profesionály prvním rokem, dříve působil tři sezony na University of Notre Dame. Blackhawks si rodáka z Buffala vybrali ve 3. kole draftu 2015 a hokejista, který se soustředí především na obrannou činnost, v průběhu své nováčkovské sezony zaujal zdařilými výkony. Po 59 utkáních má Gilbert na kontě 14 bodů (5+9), 65 trestných minut a -7. Také Sikura (23) je mezi profesionály letos nováčkem a v Chicagu již stihl 33 utkání (0+8). V Rockfordu je podstatně produktivnější: po 41 střetnutích nasbíral 32 bodů za 15 branek a 17 přihrávek.

Jacob Nilsson povolán do Chicaga a je blízko premiéře v NHL

Útočník Jacob Nilsson přicestoval v pátek s IceHogs do Chicaga k utkání s Wolves, blýskl se gólem a dvěma přihravkámi při výhře 5:4 a svým výkonem zaujal natolik, že si vysloužil povolání k hlavnímu týmu. Nilsson (25) s Blackhawks uzavřel smlouvu letos v květnu a trenér Colliton jej dobře zná ze společného působení v Moře. Té rodák ze Stockholmu pomohl k postupu do SHL 20 góly, loni pak ve švédské nejvyšší soutěži nasbíral 18 bodů (8+10) ve 40 utkáních a debutoval také v reprezentaci. V Rockfordu Nilsson nastoupil do 31 střetnutí, ve kterých vstřelil 6 branek a na 8 nahrál. Jedná se o zodpovědného útočníka, použitelného ve všech herních situacích, v poslední době navíc přidal produktivitu, když v 8 zápasech zaznamenal 7 bodů (4+3). U Blackhawks nahradí Luka Johnsona, který se na farmu vrací po jednom utkání a v této sezoně dosud v NHL v 15 zápasech debutoval (0+1).

Dylan Sikura ještě v universitním dresu Northeastern

Do hlavního týmu se vrací Sikura s Dahlströmem

Blackhawks se vrátili z Winnipegu s osmou porážkou v řadě a nyní se budou snažit tuto nepěknou sérii zlomit na domácím ledě, kde je čekají zápasy v rychlém sledu s Pittsburghem, znovu s Winnipegem, se San José a s Nashvillem. Před duelem s Penguins udělalo Chicago několik změn v sestavě. Do hlavního týmu se vrací obránce Carl Dahlström (23) a útočník Dylan Sikura (23). Opačným směrem putuje útočník Alexandre Fortin (21) a na listinu zraněných byl zapsán Artem Anisimov (30). Dahlström je lídrem obrany v Rockfordu (kterému se po odchodu kouče Collitona přestalo dařit) a po 22 zápasech má na kontě 8 bodů (1+7). V Chicagu loni urostlý hokejista v 11 utkáních debutoval (0+3). Sikura hraje letos první sezonou mezi profesionály, loni už ale stihl za Blackhawks svou premiéru (0+3 v 5 střetnutích). V dresu IceHogs nastoupil do 26 zápasů, ve kterých vstřelil 9 branek a na 9 dalších přihrál, a je tak aktuálně nejproduktivnějším hráčem svého celku. Fortin, nováček v NHL, odehrál v Chicagu 24 utkání s bilancí 3+3, zatímco Anisimov zaznamenal 15 bodů (6+9) ve 31 střetnutích a nyní bude v sestavě scházet kvůli otřesu mozku.

Anton Forsberg v utkání s Torontem

Forsberg a Forsling jdou do Rockfordu, vrací se Johnson

Obránce Gustav Forsling se zotavil ze svého zranění a Blackhawks zareagovali sérií změn na soupisce. Forsling (22) začne sezonu na farmě v Rockfordu, kde loni zaznamenal 5 bodů (2+3) v 18 zápasech a stejný počet (1+4) přidal ve 13 utkáních playoff. Za Blackhawks v minulé sezoně hokejista, kterého Chicago získalo před lety výměnou z Vancouveru, nastoupil do 41 střetnutí, ve kterých vstřelil tři branky a na deset přihrál. Do AHL jej doprovodí krajan Anton Forsberg (25), kterého si z listiny volných hráčů žádný jiný tým nevybral. Poté, co Chicago v létě přivedlo Warda a po dlouhé době se uzdravil Crawford, na Forsberga už nezbylo místo. V letošní sezoně ještě do hry nezasáhl, zatímco loni odchytal 35 zápasů, ve kterých zneškodnil 90,8 % střel. Na farmě Columbusu v Lake Erie a Clevelandu patřil Forsberg mezi nejlepší brankáře soutěže a pro Rockford by tak měl být vítanou posilou. Opačnou cestou má namířeno Luke Johnson (24), střední útočník, který ve dvou zápasech za IceHogs zapsal gól a asistenci a předtím třemi duely v NHL debutoval.

Patrick Kane při vítězné brance (© Andrea Cardin/NHLI via Getty Images)

Chicago zahájilo sezonu výhrou v Ottawě 4:3p

Zápas dvou celků, u kterých se očekává, že obsadí spodní příčky tabulky, připomínal na začátek sezony ještě spíše přípravná utkání. Hned od prvních minut měly oba týmy hodně prostoru a řadu šancí, ujala se ale až DeBrincatova schovaná rána a Blackhawks brzy vedli. Jenže zanedlouho Senators srovnali po tečované střele Smitha a rychlou odpověď měli i na trefu Toewse z protiútoku, když si před branku sjel neobsazený Lajoie a radoval se při svém debutu v NHL z gólu. Kunitzovo vyloučení potrestal jen po pár vteřinách White, u tyčky dostal hodně místa, Ward si vybral trochu slabší chvilku a o přestávce domácí měli domácí náskok. Chicagská brankářská posila se ale jinak představila v dobrém světle, ve zbytku zápasu neinkasovala a dala svému týmu šanci na zvrat zejména několika pohotovými přesuny ve druhé části nebo při brejku Dzingela v 52. minutě. Hawks udeřili prakticky vzápětí, kdy Kane našel zpoza branky Seabrooka a ten povedenou ranou srovnal. V prodloužení získal Toews puk a poslal do úniku Kanea, který si zpracoval těžký puk a svou oblíbenou střelou bekhendem zápas ukončil.

Dylan Sikura ještě v dresu Northeastern

Soupiska je kompletní, nevešli se Delia se Sikurou

Blackhawks v neděli uzavřeli soupisku a posledními dvěma hráči, které klub škrtl, jsou brankář Collin Delia a útočník Dylan Sikura. K dispozici nejsou Crawford, Forsling a Murphy a pokud Chicago zapíše všechny tři na listinu zraněných, začne sezonu s 22 hokejisty. Sikura (23) v přípravě neudělal výrazný dojem a v jejím závěru už neměl příliš prostoru dokázat, že si místo v NHL zaslouží. Hawks s ním podepsali smlouvu na jaře poté, co skončil na Northeastern University, a v pěti zápasech, kterými v soutěži debutoval, zaznamenal tři body za asistence. Klub si od mladšího z bratří Sikurů hodně slibuje, svou profesionální kariéru nicméně reálně zahájí v Rockfordu, kde by měl patřit k lídrům ofenzívy. Na farmu míří také rezervní brankář Delia (24), který potvrdil svou pozici zřejmě největší gólmanské naděje Hawks do budoucna, v konkurenci Warda s Forsbergem však na něj místo nezbylo a s finskou posilou Lankinenem se podělí o brankoviště u IceHogs.