Začíná Kemp nadějí

V nové tréninkovém středisku MB Ice Arena se tento týden v Chicagu sešlo 42 hokejistů, aby se zúčastnili tradičního Kempu nadějí. Zatímco pro některé se jedná již o několikátou účast, fanouškům se představí také všech osm hráčů, draftovaných před několika týdny v Dallasu, a poprvé oblékne dres Blackhawks útočník Jacob Nilsson z Mory, který s klubem podepsal smlouvu jako volný hráč. Na zkoušku dorazí čtyři brankáři z univerzitních soutěží nebo Maksimovich z farmy v Rockfordu. Na programu jsou zejména otevřené tréninky, pouze v pátek bude k vidění modelový zápas. Fanoušci se mohou těšit hlavně na obránce Henriho Jokiharjua, který má ambice probojovat se už na podzim do hlavního týmu, dvojici Boqvist-Carlsson z Brynäs, Blakea Hillmana, který jako jediný z přítomných již debutoval v NHL, nebo slibný trojlístek z univerzitních soutěží Mitchell, Krys a Barratt. Smlouvu s Chicagem má už v kapse obránce Gilbert (Notre Dame) a Alexandre Fortin (loni kemp vynechal kvůli zranění) je jediným z hráčů, který strávil celou minulou sezonu v Rockfordu. Česko a Slovensko reprezentují Jakub Galvas z Olomouce a Radovan Bondra, který se vrací po dlouhodobém zranění.

Ceny Rockfordu 2017-18

Klubové ceny Rockfordu 2017-18

Před posledním domácím utkáním IceHogs proti Chicagu v pátek večer vyhlásil ředitel Blackhawks pro nižší soutěže Mark Bernard klubové ceny Rockfordu pro letošní rok. Nejužitečnějším hráčem byl vyhlášen Tyler Sikura, nejlepším nováčkem Matthew Highmore, nejlepším obráncem Cody Franson, neopěvovaným hrdinou William Pelletier, největším drsňákem Andreas Martinsen a hráčem s největším zlepšením a mužem roku byl vyhlášen brankář Collin Delia.

Duncan Keith se raduje z vítězného gólu

Keith rozhodl 9 vteřin před koncem o výhře v St. Louis

Blake Hillman nastartoval svou první brankou v soutěži obrat proti Blues, poprvé za Chicago se trefil také Andreas Martinsen, zatímco Alex DeBrincat se radoval už ze svého 28. gólu. Ústřední postavou byl však na začátku i na konci zápasu Duncan Keith. Ten nejprve na brankové čáře zachraňoval při šanci Schwartze a video neprokázalo, že by spolu s brankářem Bérubém neudrželi puk ve hře. Do centra pozornosti se Keith vrátil v posledních vteřinách utkání, když mu v přesilovce nabil DeBrincat a chicagský obránce svou teprve druhou trefou v letošní sezoně zajistil hostujícímu celku výhru 4:3. Blues získali ve druhé třetině náskok po dorážce Schenna a brejku Tarasenka, jenže pak Allena v oslabení propálil Hillman a v polovině závěrečné části si domácí gólman mohl vyčítat DeBrincatovu ránu z pravého křídla. „Hrají o víc než my, víme, že jsou teď pro ně body důležité. V nasazení jsme se jim vyrovnali, ale jsme hlavně rádi, že si můžeme zahrát zápas, kde o něco jde,“ pověděl Duncan Keith. St. Louis propáslo šanci posunout se na poslední příčku zajišťující účast v playoff a dvě utkání před koncem základní části ztrácí na Colorado stále jeden bod. K odvetě přicestují Blues do Chicaga zítra.

Brent Seabrook s rodinou

Seabrook odehrál 1000. zápas, Sikura s Deliou debutovali

Letošní sezona sice mnoho pěkných momentů nenabídla, v noci na pátek ale měli hráči i fanoušci hned několik důvodů k radosti. V utkání s Winnipegem na první pohled o nic nešlo: Chicago je ze hry o playoff, zatímco Jets mají výraznou ztrátu na Nashville a náskok na třetí Minnesotu. Jenže událostí bylo tolik, že je složité vybrat ten nejdůležitější moment. Obránce Brent Seabrook nastoupil do svého 1000. zápasu a stal se teprve 5. hráčem v klubové historii, který dosáhl takového milníku a přitom působil pouze v Chicagu. Přestože v posledních letech podával slabší výkony, je Seabrook jednou z klíčových postav mužstva, které získalo tři Stanleyho poháry. K tomu přispěl nejen spoustou těžkých minut, ale z pozice lídra také řadou důležitých gólů. Fanoušci v United Center si neužili jen vzácný začátek, v utkání, které Hawks vyhráli 6:2, pořádně oslavili také první hvězdu zápasu, neznámého brankáře Scotta Fostera (36). Ten dochytal střetnutí místo zraněného Collina Deliy, který nastoupil ke svému debutu místo Forsberga, jenž se zranil před utkáním, a během 14 minut chytil všech 7 střel. Proti Winnipegu debutoval také Dylan Sikura, jeden z nejslibnějších útočníků Hawks, a hned si připsal dvě asistence. Poprvé bodoval i Ejdsell, který se Sikurou a DeBrincatem poskládal útok nováčků (dohromady 81 utkání v NHL). Doplněno: Hawks povolali Bérubého zpátky do hlavního týmu. Delia by měl být v pořádku, zatím ale není jasné, kdo dostane proti Coloradu přednost. Svůj debut v NHL by měl v Denveru prožít obránce Blake Hillman, který do Chicaga zamířil právě z místní university.

Jan Rutta je zraněný a Carl Dahlström se dočká debutu v NHL

Obránce Carl Dahlström (23) byl povolán do hlavního týmu a může se těšit na svou premiéru v NHL. V letošní sezoně nastoupil v Rockfordu do 47 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů (3+20), 20 trestných minut a +14, a poté, co si Blackhawks vytáhli nahoru Gustafssona, zaskočil za svého krajana v Utkání hvězd AHL. Dahlström byl draftován jako 51. v pořadí v roce 2013 a po třech letech v Linköpingu odešel nastálo do zámoří. Ve švédské nejvyšší soutěži odehrál 117 utkání (4+11), zatímco v AHL dosud stihl 123 střetnutí (9+26). V hlavním týmu Dahlström nahradí Jana Ruttu, českého obránce, který byl zapsán na listinu zraněných hráčů. Ten ve své první sezoně za oceánem střídá světlejší okamžiky se slabšími výkony, v 41 zápasech však nasbíral velmi slušných 17 bodů (5+12). Po nevydařeném utkání s Islanders vypadl Rutta na dva týdny ze sestavy, ve druhém střetnutí s Calgary se však zranil a zatím není jasné, jak dlouho bude týmu scházet.

David Kämpf střílí svůj druhý gól v sezoně

Blackhawks zvítězili v Nashvillu těsně 2:1

Přestože musel brankář Anton Forsberg zlikvidovat hned 43 střel Predators, odehráli Hawks v Nashvillu dobrý zápas a do tabulky získali dva body za výhru 2:1. Do vedení poslal hostující celek už ve 4. minutě David Kämpf, když přesnou ranou potrestal chybu v rozehrávce soupeře. Nashville sice krátce po přestávce srovnal (poté, co Forsberg pokazil přihrávku za brankou), ale ještě ve druhé třetině vrátil Chicagu náskok Hinostroza. Schmaltz zavezl puk do pásma a Hinostroza napálil jeho přihrávku přímo skrz bránícího Irwina a mimo dosah Sarose. Ve třetí třetině se Forsberg několikrát vyznamenal a pomohly mu také tyčky a trocha štěstí, jako když Smithovi v ideální pozici praskla hůl. Blackhawks přežili i nebezpečnou přesilovku domácích při trestu Hartmana a v závěru už náskok ubránili. „Bylo to hodně střel, ale spousta jich byla z dálky nebo z úhlu. Odehráli jsme to dobře jako tým, nemám pocit, že by měli hodně vyložených šancí,“ hodnotil po zápase brankář Forsberg. „Měli dobrý pohyb a hned na začátku dali gól. Drželi se na puku, hodně v útočné třetině a hráli s nasazením,“ pochválil kouč Quenneville čtvrtý útok ve složení Jurčo-Kämpf-Hinostroza.

Jeff Glass a David Kämpf se radují z výhry

Glass vychytal výhru nad Jets, Kämpf vstřelil svůj první gól

Brankář Jeff Glass zazářil v utkání s Winnipegem a Blackhawks jeden z nejlepších týmů letošní sezony NHL porazili krátce po sobě i podruhé. Glass zneškodnil celkem 31 střel a výborné zákroky předvedl při šancích Daňa, Perraulta i brejku Connora, po kterém Chicago vzápětí zdvojnásobilo svůj náskok. Ve třetí části si Glass poradil proti Littleovi a v závěru se třikrát střetl s Lainem. Nejprve mu pomohla tyčka, na druhou střelu finského kanonýra nedosáhl, ale jeho třetí pokus výtečně pokryl. Tyčka domácím pomohla ještě jednou při ráně Wheelera, Blackhawks závěrečný tlak ustáli a zvítězili 2:1. O oba góly se postarala nově složená třetí lajna DeBrincat, Kämpf a debutant Duclair. David Kämpf se jako první hráč v bohaté historii Hawks radoval z 1. gólu v NHL v den svých narozenin, když tečoval střelu Murphyho. Zápas rozhodla trefa Jana Rutty, který se na modré čáře zbavil Matthiase a střelou z ostrého úhlu překvapil Hellebyucka. Asistenci si připsala čerstvá posila z Arizony, Anthony Duclair „Byl to skvělý týmový výkon. Vím, že je to klišé, ale je to tak, výborně jsem k nim přistupovali a měl jsem snadnou práci, hodně střel bylo zblokovaných nebo z dálky,“ odmítl brankář Glass, že by měl na výhře hlavní podíl.

Tomáš Jurčo
Tomáš Jurčo

Tomáš Jurčo se vrací do Chicaga, místo mu uvolnil Hayden

Blackhawks povolali do hlavního týmu útočníka Tomáše Jurča a na farmu odeslali jiného forvarda, Johna Haydena. Jurčo (25) v letošní sezoně nastoupil za Rockford do 36 zápasů, ve kterých nasbíral 25 bodů (13+12), 38 trestných minut a +4. Blackhawks jej získali před rokem z Detroitu a ve zbytku minulého ročníku stihl 13 utkání (1+0). V létě Jurčo podepsal s klubem novou roční smlouvu, do kádru hlavního týmu se však nevešel a na svůj letošní debut v NHL se tak může těšit až nyní. K IceHogs se místo něho připojí útočník John Hayden (22), který proti Edmontonu zůstal jen na tribuně. Za Blackhawks letos odehrál 39 střetnutí s bilancí 3+8, 43 trestných minut a -4. S Wingelsem a Boumou rychle vytvořil sehranou trojici, trenéři se ale rozhodli spolehlivou čtvrtou lajnu pozměnit. Hayden má před sebou svou premiéru v Rockfordu, loni přišel z Yale University přímo do NHL a za Chicago naskočil do 12 utkání (1+3) a jednoho duelu v playoff. Doplněno: Blackhawks zapsali na listinu volných hráčů obránce Codyho Fransona (30). Za Chicago dosud odehrál 23 utkání, ve kterých vstřelil jednu branku a na šest přihrál. Vyloučen byl na 8 minut.

Corey Crawford

Crawford je zraněný, Blackhawks povolali Glasse s Kämpfem

Corey Crawford byl znovu zapsán na listinu zraněných hráčů, zatím však není jasné, jak dlouho se bez něj budou muset Blackhawks obejít. Crawford je letos opět klíčovým mužem chicagské sestavy a v brankářských statistikách se řadí mezi špičku NHL (úspěšnost zákroků 92,9 % a průměr inkasovaných gólů 2,27). V hlavním týmu jej nahradí Jeff Glass (32), který posílil farmu v Rockfordu před rokem z Toronta, kde se neprosadil po návratu z KHL. V dresu IceHogs podává spolehlivé výkony a z posledních osmi zápasů sedmkrát obdržel dvě branky nebo méně. V NHL Glass dosud nenastoupil, v KHL má ale odehráno přes 200 zápasů a před 12 lety vychytal Kanadě zlato na MSJ. David Kämpf (22) podepsal před sezonou s Chicagem smlouvu jako volný hráč, když v 52 střetnutích v Chomutově nasbíral 31 bodů (15+16) a v 15 utkáních playoff přidal tři góly a sedm asistencí. Na farmě v Rockfordu nastoupil do 30 zápasů (7+10), zanechal dobrý dojem a nyní se může těšit na svůj debut v NHL.

Tomáš Jurčo
Tomáš Jurčo

Boj o místa v sestavě se uzavírá, Jurčo na waivers

Blackhawks zahájí novou sezonu v noci na pátek zápasem proti Pittsburghu a na soupisce tak dochází k posledním škrtům. Na farmu do Rockfordu byl dnes odeslán útočnk Vinny Hinostroza a na listinu volných hráčů byli zapsáni Tomáš Jurčo, Jordin Tootoo a brankář J.-F. Bérubé. Pondělního tréninku se neúčastní ani šikovný švédský obránce Gustav Forsling a zraněný Connor Murphy. Ve formaci s Kanem a Schmaltzem se na tréninku objevil Ryan Hartman, zatímco nováček Alex DeBrincat hraje s Anisimovem a Sharpem. Pokud si Jurča s Tootooem nikdo nevybere a oba hokejisté se přesunou do Rockfordu, zůstane na soupisce 13 zdravých útočníků včetně Boumy, Wingelse a Johna Haydena. V obraně je situace nejasnější, k dispozici je stále osm zdravých zadáků včetně Oesterleho a veterána Fransona, který však dosud nemá podepsanou smlouvu.

David Kämpf
David Kämpf

Chicago zúžilo soupisku, Kämpf odchází na farmu

Další pětice hokejistů si místo v kádru Blackhawks pro začátek sezony nevybojovala. Chicago nejdříve odeslalo do Rockfordu brankáře Collina Deliu a později během pátečního dne potkal stejný osud útočníky Laurenta Dauphina s Davidem Kämpfem a obránce Erika Gustafssona. Na listinu volných hráčů byl zapsán finský zadák Ville Pokka. Kämpf, posila z extraligového Chomutova, a Dauphin, kterého Chicago získalo v rámci Hjalmarssonovy výměny z Arizony, v přípravě zaujali. Oba dostali poměrně dost prostoru a Hawks s nimi mohou do budoucna počítat. Gustafsson (25) v NHL předloni debutoval 41 zápasy, už minulý ročník ale strávil celý v Rockfordu, kde byl s 25 asistencemi nejlepším nahrávačem. O dva roky mladší Pokka sice před rokem nastoupil za finskou reprezentaci na Světovém poháru a v přípravě se jevil trochu lépe než v předchozích letech, pokud si jej ale žádný z týmů NHL nevybereme, začne svou čtvrtou zámořskou sezonu opět v dresu IceHogs. Na svou premiéru v NHL stále čeká.

Radovan Bodra na posledním MS juniorů

Bondra bude hrát v Rockfordu, na farmu jde také Svedberg

Radovan Bondra (20) byl sice odeslán zpět do svého juniorského týmu v Prince George, ve své třetí sezoně ve WHL však stihl jen jediné utkání. Na smlouvě se totiž dohodl s farmou v Rockfordu a posílí tedy IceHogs. V AHL už Bondra loni nastoupil do pěti střetnutí (bez bodu a -6), tentokrát by ale mohl dostat více prostoru. S kanadskou juniorkou se rozloučil s bilancí 47+46 ve 121 zápasech (a 2+3 v šesti utkáních playoff), před odchodem do zámoří působil v Košicích. Blackhawks si urostlého útočníka a trojnásobného účastníka juniorského šampionátu vybrali v 5. kole předloňského draftu. Chicago zároveň zapsalo na listinu volných hráčů vysokého švédského obránce Viktora Svedberga a pokud si jej nikdo nevybere, zamíří znovu do Rockfordu, kde už odehrál 175 střetnutí (8+41, 176 trestných minut a +21). Přes waivers prošli brankář Glass s forvardem Baunem a oba se začnou na novou sezonu připravovat také s IceHogs.

Chicago vyhrálo Turnaj nováčků v Traverse City

Blackhawks otočili zápas s Columbusem a zvítězili v prodloužení finále Turnaje nováčků v Traverse City 3:2. Rozhodující gól, svůj druhý v utkání a celkem pátý na turnaji, vsítil talentovaný útočník Alex DeBrincat. Chicago nemělo povedený začátek, dlouhou dobu čekalo na svou první střelu na branku a o přestávce ztrácelo 0:2. Jenže pak Radovan Bondra snížili, v poslední minutě druhé třetiny se prosadil DeBrincat a stejný hráč pak ve 2. minutě prodloužení dorazil ze vzduchu nepřesnou střelu Snuggeruda. Chicago má za sebou celkově povedený turnaj a hned několik hokejistů zanechalo před začátkem sezony velmi dobrý dojem (kromě DeBrincata a Snuggeruda třeba Kämpf nebo na zkoušku pozvaný Michael Cramarossa). „Jasně, zítra už si na nějaký nováčkovský turnaj nikdo nevzpomene, ale vždycky chceme zvítězit a hrát jako o život. Hráčům to pomůže, máme radost z toho, jak se tu v zápasových situacích projevili,“ pochvaloval si nový kouč farmy v Rockfordu Jeremy Colliton.

Blackhawks přejeli Carolinu a jsou ve finále Turnaje nováčků

Chicago porazilo Carolinu hladce 9:2 a v noci na středu si zahraje na Turnaji nováčků v Traverse City o titul s Columbusem. Pěti body (2+3) se na vysoké výhře podílel obránce Luc Snuggerud, zatímco jeho kolega z obrany Robin Press přidal tři asistence. Mezi střelce se dále zapsali Alex DeBrincat, Matthew Highmore (tentokrát nastoupil ve formaci s DeBrincatem a Kämpfem právě on), Graham Knott, Matheson Iacopelli, Will Pelletier, Michael Cramarossa a Radovan Bondra. „Všechno nám dneska fungovalo perfektně. První dva zápasy jsme si na sebe zvykali, ale dneska si to už sedlo. Trenéři chtěli, abychom rychle přecházeli střední pásmo a snažili se brzy získat puk zpátky, tak aby soupeř nemohl vystřídat. Konečně jsme to pochopili a předvedli na hřišti,“ libuje si Snuggerud. „Hráli jsme skoro pořád s pukem a v útočném pásmu, byla to zábava. Hodně nám pomohla povedená oslabení, brankář byl výborný, zblokovali jsme dost střel a to nás nakoplo,“ doplnil Press.

Chicagští nováčci porazili Detroit 4:3

Ve svém druhém utkání na Turnaji nováčků už byli Blackhawks úspěšní, když v souboji s Detroitem zvítězili 4:3. Chicago mělo v první třetině převahu a po gólu Michaela Cramarossy se dostalo do vedení, ve druhé části ale o svůj náskok přišlo. Ve třetí třetině Hawks opět zabrali, na 3:3 srovnal sraženou přihrávkou Carl Dahlström a o výhře rozhodl v závěru zápasu pěknou střelou Alex DeBrincat (který tentokrát nastoupil ve formaci s Kämpfem a Louisem a diváky překvapil i bitkou s Dylanem Sadowym). Pro oba hráče to byla už druhá trefa na turnaji, proti Red Wings se střelecky prosadil také obránce Darren Raddysh. Brankář Matt Tomkins přispěl k výhře 23 zákroky. „První třetině byla skvělá, hráli jsme rychle a důsledně. Ve druhé se to úplně otočilo, pozdě jsme přistupovalo k soupeři a byli celkově pomalí. Ale to se dá pochopit, na druhé straně jsou také kvalitní hokejisté,“ hodnotil kouč Jeremy Colliton.