Brankář Delia si na Kempu nadějí vybojoval smlouvu

Brankář Collin Delia (23) zaujal na Kempu nadějí, kterého se v Chicagu zúčastnil letos už podruhé, a s klubem se dohodl na dvouleté smlouvě. Delia dosud působil na Merrimack College v NCAA, z univerzity ale odchází předčasně. Během tří sezon nastoupil do 56 zápasů, přičemž loni chytal v 21 střetnutích s úspěšností zákroků 92,7 % a průměrem 2,15 inkasovaných branek. Výrazně tak vylepšil své statistiky z předchozího roku a po skončení sezony byl vybrán do 3. All-Stars týmu Hockey East.

Darren Raddysh

Rockford podepsal smlouvu s Raddyshem, obráncem roku v OHL

IceHogs uzavřeli roční smlouvu s Darrenem Raddyshem (21), spoluhráčem Alexe DeBrincata z Erie (OHL). Raddysh má za sebou životní sezonu, ve 62 zápasech nasbíral 81 bodů (16+65), dalších 22 bodů (8+14) přidal ve stejném počtu utkání playoff. V OHL byl nejproduktivnějším obráncem, získal Kaminskyho trofej pro nejlepšího zadáka a Lalondovu trofej pro nejlepšího 20letého hráče v soutěži. V Memorial Cupu sice Otters ve finále nestačili na Windsor, Raddysh si však připsal pět bodů a byl vybrán do All-Stars týmu turnaje. V juniorské soutěži strávil celkem 4 a půl sezony, kdy nastoupil do 272 zápasů, a nastřílel 41 branek a na 143 přihrál. V draftu se na šikovného obránce opakovaně nedostalo, na jaře byl ale o Raddyshe v NHL velký zájem. Nakonec se dohodl na roční smlouvě s Rockfordem a zřejmě se na zkoušku zúčastní přípravného a/nebo nováčkovského kempu Blackhawks.

Radovan Bondra na posledním MS hráčů do 20 let

Radovan Bondra podepsal s IceHogs a má za sebou debut v AHL

Útočník Radovan Bondra (20), kterého si Blackhawks vybrali v 5. kole draftu 2015, uzavřel zkušební kontrakt s Rockfordem a sezonu tak dohraje v AHL. V sobotu se urostlý slovenský hokejista hned představil v duelu s Milwaukee a byl u výhry IceHogs 4:2. V letošní sezoně oblékal Bondra dres Vancouveru a Prince George ve WHL a dohromady odehrál 62 utkání, ve kterých nastřílel 32 branek a přidal 31 asistencí. Na přelomu roku se potřetí zúčastnil juniorského šampionátu, ze kterého si v roce 2015 přivezl bronzovou medaili.

Matt Iacopelli

Matt Iacopelli se s klubem dohodl na dvouleté smlouvě

Útočník Matt Iacopelli (22) uzavřel s Chicagem dvouletou smlouvu, která vstoupí v platnost po skončení letošní sezony. Iacopelli, kterého si Blackhawks vybrali ve 3. kole draftu 2014 (83. volbu získali z Calgary při trejdu Brandona Bolliga), strávil poslední dva roky na Western Michigan University a s 36 body byl letos nejproduktivnějším hráčem svého týmu. Ve 40 zápasech nastřílel 20 branek a vešel se tak do první třicítky v tabulce kanonýrů celé soutěže. Iacopelli je urostlý hokejista s výbornou střelou, předcházející dva ročníky – druhý v Muskegonu v USHL a první na universitě – pro něj ale byly z hlediska produktivity zklamáním a teprve letošní rok mu vyšel podle představ. Nyní se zapojí do přípravy na farmě v Rockfordu, kde nahradí chybějícího Roye Radkea. Ten před pár dny s Chicagem podepsal smlouvu také od nové sezony, jenže musí se zraněným ramenem na operaci a k IceHogs nakonec oproti plánu po konci své sezony v Barrie v OHL nezamířil.

Roy Radke
Roy Radke

Roy Radke posílí na závěr sezony Rockford

Pravý křídelní útočník Roy Radke (20), draftovaný před dvěma lety v 6. kole, posílí na zkoušku farmu v Rockfordu. Přestože odehrál jen 45 zápasů, byl s 23 góly nejlepším střelcem svého týmu a celkem zaznamenal 36 bodů (23+13). Barrie Colts však byli nejhorším mužstvem v OHL a brzy začínající playoff se jich netýká, jenže Radke si sezonu ještě o chvíli prodlouží mezi profesionály v AHL. Rodák z Chicaga má dobrou postavu a nebojí se tlačit do branky, je ale otázkou kolik dostane v 11 zápasech, které Rockfordu zbývají do konce sezony, příležitostí. Také IceHogs patří mezi nejslabší týmy soutěže a v Západní konferenci AHL jsou na posledním místě. Radke nastoupil během tří let v Barrie do 175 utkání, ve kterých nastřílel 51 branek, přidal 42 asistencí a nasbíral 102 trestných minut.

Ryan Hartman slaví vítězný gól

Hartman rozhodl prodloužení v Torontu, Hayden má první gól

Blackhawks si z třízápasového výjezdu po východní Kanadě přivezli šest bodů za tři výhry. V Torontu sice svého soupeře přestříleli 39:26, jenže většinu utkání byli domácí o trochu nebezpečnějším týmem a těžili hlavně ze své rychlosti. Skóre otevřel v 9. minutě Matthews, když se při protiútoku Leafs uvolnil před brankou a usměrnil přihrávku Nylandera. V polovině zápasu pomohla Crawfordovi horní tyčka a krátce na to hosté srovnali. Přihrávku Toewse si šikovně zpracoval nováček v sestavě Hawks John Hayden, prostřelil Andersena a ve svém druhém utkání v NHL se hned radoval z první trefy. Oba celky pak měly několik velmi dobrých příležitostí a blízko gólu byl na začátku třetí třetiny i Tomáš Jurčo, skóre se však neměnilo. V prodloužení měli domácí dvě obrovské šance, Crawford ale udržel svou branku zakletou a tak udeřilo na druhé straně, když se z přečíslení 2 na 1 trefil Ryan Hartman. „Moc šancí jsme jim nedali, bylo to vyrovnané. Oba týmy měly nějaké příležitosti, ale ne mnoho. Nám to nevadí, počkáme si a uvidíme, jak se zápas vyvrbí,“ hodnotil trenér Joel Quenneville.

Hráči Blackhawks slaví Pánikovu trefu na 2:1

Richard Pánik vystřelil výhru v Ottawě, Hayden debutoval

Blackhawks zvítězili v Ottawě těsně 2:1, připsali si třetí výhru v řadě a od začátku února nasbírali celkem 30 z 36 možných bodů. Nick Schmaltz nahradil v útoku s Panarinem a Kanem zraněného Anisimova a když se v přesilovce v první třetině ocitl po individuální akci před Condonem, byla to v podstatě jediná příležitost, kdy se hosté dokázali prosadit přes pevně zformovanou obranu Senators. Šance na obou stranách byly poněkud zvláštní: Panarinovu střelu po nepovedené rozehrávce Brassarda chytil Condon, na druhé straně Ryan dvakrát netrefil kotouč a jindy Darlingovi pomohli na posledních chvíli spoluhráči nebo tyčka. První branka tak padla příznačně po nepřehledné situaci, kdy Condon vyrazil Keithovu střelu jen do brusle Pyatta, od něhož se puk odrazil za čáru. Senators pak vyrovnali v přesilovce, kdy Hawks několikrát nedokázali dostat puk ze třetiny, sami ale v následné zdvojené početní výhodě rozhodli. Condon nezareagoval na Kaneův pohyb za brankou a Pánik se trefil přesně. Pro slovenského útočníka to byl jeho 18. gól v sezoně. John Hayden nastoupil ke svému prvním utkání v NHL a během 8:44 stihl jednu střelu, tři hity a vybojoval jeden z faulů před vítězným gólem.

Luc Snuggerud

Do Chicaga jde z univerzity také obránce Luc Snuggerud

Blackhawks se ve středu domluvili na tříleté nováčkovské smlouvě s tvořivým obráncem Lucem Snuggerudem, který je tak v krátké době již třetí posilou z NCAA. Stejně jako Anthony Louis se Snuggerud (21) zapojí do přípravy v Rockfordu a nová smlouva vejde v platnost až v létě. Chicago jej draftovalo v 5. kole v roce 2014 a následující tři roky strávil Snuggerud na University of Nebraska-Omaha. Spojené státy sice nikdy nereprezentoval, v letošní sezoně se však (také díky 18 bodům v přesilovce) vypracoval mezi jednoho z nejproduktivnějších zadáků NCAA a s 11 góly v 39 zápasech se dělil o první příčku mezi obránci. V univerzitní soutěži odehrál celkem 113 utkání, ve kterých vstřelil 17 branek a přidal 48 asistencí.

Anthony Louis a Wouter Peeters

Rockford posílí Anthony Louis a brankář Wouter Peeters

Blackhawks uzavřeli dvouletý nováčkovský kontrakt s útočníkem Anthonym Louisem, kterého si vybrali v 6. kole draftu v roce 2013. Louis (22) je drobný, ale talentovaný hokejista a přestože mu smlouva začne platit až od příští sezony, letošní ročník dohraje na zkoušku na farmě v Rockfordu. Rodák z Winfieldu ve státě Illinois působil čtyři roky na Miami University v Ohiu a ve 145 zápasech nasbíral celkem 126 bodů za 46 branek a 80 přihrávek. Louis získal s reprezentací USA zlato a stříbro na MS hráčů do 18 let a před dvěma lety se představil i na juniorském šampionátu. IceHogs dnes získali ještě jednu posilu, brankářskou sestavu v Rockfordu na zkoušku rozšíří belgický hokejista Wouter Peeters (18). Urostlý brankář přestoupil před sezonou z Red Bullu Salcburk do Jokeritu Helsinky, za který odchytal 15 utkání v juniorské soutěži s úspěšností zákroků 89,9 %. Blackhawks jej draftovali loni ve 3. kole. Pokud Peeters nastoupí do zápasu, bude už pátým brankářem, který letos oblékne dres Hogs.

John Hayden
John Hayden

Chicago se dohodlo na smlouvě s Johnem Haydenem

Blackhawks v neděli oznámili, že se dohodli na dvouleté nováčkovské smlouvě s útočníkem Yale University Johnem Haydenem. Urostlý forvard, kterého si Chicago vybralo ve 3. kole draftu 2013, strávil v univerzitní soutěži čtyři roky a během 127 zápasů nasbíral celkem 91 bodů (50+41) a 116 trestných minut. V letošní sezoně byl Hayden (22) kapitánem svého týmu a s 21 góly se dělil o 8. místo mezi nejlepšími střelci celé NCAA. Sezonu by měl dokončit na farmě v Rockfordu a jeho první profesionální kontrakt tak vyprší v létě 2018. Alex DeBrincat, hokejista, kterého Hawks draftovali loni ve 2. kole, vyrovnal rekord OHL v počtu zápasů v řadě s gólem. DeBrincat se trefil v 19 (!) utkáních za sebou, v neděli se však během výhry Erie 7:0 nad Peterborough neprosadil a o rekord tak Mika Ricciho, bývalého hráče San José a vítěze Stanley Cupu s Coloradem v roce 1996, nepřipravil. DeBrincat však protáhl svou bodovou šňůru na 24 střetnutí a po 60 zápasech je se 122 body (62+60) nejproduktivnějším hráčem soutěže. Doplněno: Hayden se zapojil do přípravy hlavního týmu a na třízápasovém výjezdu by podle kouče Quennevilla měl debutovat v jednom či dvou utkáních v NHL. Hrát bude s číslem 40.

Momentka ze zápasu Blackhawks v Minnesotě

Jonathan Toews přispěl pěti body k výhře nad Minnesotou

Kapitán Jonathan Toews nastřílel svůj čtvrtý hattrick v kariéře a při vítězství v Minnesotě 5:3 přidal ještě dvě asistence. První útok ve složení Schmaltz-Toews-Pánik šlape na výbornou, celkem si tato trojice připsala 10 bodů a +15. Corey Crawford předvedl několik velmi dobrých zákroků na začátku zápasu dvou nejlepších celků Západní konference, druhá třetina už ale jasně patřila Blackhawks, byť si Chicago vypracovalo jen hubený náskok. Krátce po druhé přestávce skóroval z vhazování Schmaltz a šikovný nováček následně, poté, kdy Parisé tečí snížil, připravil krásnou přihrávkou druhou trefu pro Toewse. Granlund sice ještě svou druhou šťastnou brankou v přesilovce zadělal na drama, obrana hostujícího týmu v čele s pozorným Crawfordem ale odolala a veze si z Minnesoty oba body. Trenér Joel Quenneville oslavil svou 400. výhru v soutěži a Blackhawks vyrovnali klubový rekord, když vyhráli posedmé v řadě na ledě soupeřů. „Máme radost z toho, jak se nám teď daří, že máme čtyři silné útoky. Krásně to ukazuje, čeho jsme schopní, pokud podáváme vyrovnané výkony,“ pověděl Quenneville.

Vinnie Hinostroza se raduje ze své druhé trefy v utkání

Vincent Hinostroza zařídil dvěma góly výhru v Coloradu

Tanner Kero dostal v Denveru ve své třetí pětce nová křídla a Blackhawks se nakonec tato změna před téměř domácí atmosférou vyplatila. Jak Kero, tak Vinnie Hinostroza přispěli dvěma góly a Marián Hossa na tři trefy přihrál. Chicago nezačalo zle, už ve 3. minutě dorážel z ideální pozice Nick Schmaltz a na přesilovkový gól domácích odpověděl schovanou ranou Seabrook, jenže ve druhé části Colorado otočilo skóre. Nejprve se pěkně trefil Comeau a minutu poté potrestal chybu v rozehrávce Nieto. Kero sice hned srovnal, do přestávky měli ale domácí přeci jen náskok, když se Duchene protáhl kolem Kempného a svou pohlednou akci i zakončil. Třetí třetinu si pak pro sebe ukradl Hinostroza. Z brejku překonal Varlamova poprvé a v následujícím střídání uklidil zblízka šikovnou přihrávku Kera. V závěru už si Hawks výhru pohlídali, byť se proti jednomu z nejslabších celků soutěže nerodila vůbec snadno. Marián Hossa dosáhl na hranici 600 asistencí a stal se teprve 32. hokejistou v historii NHL, který překonal tuto metu a zároveň dokázal nastřílet přes 500 branek.

Patrick Kane slaví rozhodující branku

Patrick Kane rozhodl prodloužení proti Buffalu

Přestože Blackhawks přestříleli svého soupeře v první třetině 20:6, na výhru proti Buffalu se nakonec pořádně nadřeli. Po přestávce byl stav vyrovnaný 1:1, když na Folignovu trefu odpověděl pěknou individuální akcí Hartman. Sabres pak dvakrát získali vedení v přesilovkách, Hawks se však vždy dokázali dotáhnout. Krátce před koncem druhé třetiny překvapil Crawforda u tyčky Okposo, jenže hned v následujícím střídání dorazil z otočky zblokovanou střelu Kempného Anisimov. Slibný závěr třetiny pak pokazil faul Seabrooka, který hasil Eichelův brejk, právě tahoun hostujícího celku ale po návratu ze šaten využil přesilovku a zajistil Sabres další náskok. Ten potřetí v zápase vymazal opět Anisimov, už v počínající hře v šesti se nejlépe zorientoval na brankovišti a radoval se ze svého 18. gólu v sezoně. V prodloužení vystřelil 10. výhru Hawks v řadě nad Sabres rodák z Buffala Patrick Kane, Anders Nilsson už na jeho dorážku Toewsovy střely neměl šanci. Doplněno: Duncan Keith zaznamenal jako třetí obránce v historii klubu 400. asistenci.

Paul Stastny s Vladimirem Tarasenkem slaví jednu z branek Blues

Chicagu se vstup do sezony nepodařil, s Blues prohrálo 5:2

Blackhawks první utkání v nové sezoně nezvládli podle představ, dvakrát šli sice proti St. Louis do vedení, série vyloučení na přelomu druhé a třetí třetiny je však stála naději na vítězství. Už v 5. minutě proměnil přesilovou hru Richard Pánik, jenže hosté získali postupně převahu a Chicago nepouštěli do střeleckých příležitostí. Corey Crawford měl už v první třetině celkem dost práce, nestačil jen na ránu Shattenkirka také v početní výhodě. A právě při různém počtu hráčů na ledě se zápas rozhodl. Ryan Hartman svou první brankou v soutěži potrestal špatnou rozehrávku Blues (asistenci si připsal Tyler Motte), ještě před přestávkou byli ale postupně vyloučeni Toews, Anisimov a Keith. Při přesilovce proti třem se přesně trefil Tarasenko, po přestávce střelu stejného hokejisty dorazil Stastny a svůj náskok už Blues nepustili. Poprvé za Blackhawks nastoupili Motte, Nick Schmaltz, Gustav Forsling, Michal Kempný a Jordin Tootoo.

Nick Schamltz na draftu 2014

Soupiska je finální, v NHL začnou i Forsling se Schmaltzem

Blackhawks v pondělí udělali poslední škrty na soupisce a o své sestavě pro úvodní utkání proti Blues mají jasno. Útočník Alexandre Fortin, jasná kometa letní přípravy, si na debut v NHL bude muset počkat, když se vrací zpátky do Rouyn-Noradny v QMJHL. Útočníci Mark McNeill a Brandon Mashinter místo v hlavním týmu nezískali a pokud si je z listiny volných hráčů žádný z celků NHL nevybere, zamíří oba na farmu fo Rockfordu. Mashinter byl loni zvolen kapitánem IceHogs, většinu sezony však strávil v Chicagu, kde nastoupil do 41 zápasů (4+1). McNeill si v minulé sezoně připsal debut v NHL, s 25 góly byl jinak nejlepším střelcem Rockfordu. Zpátky do Vladivostoku se vrací ruský brankář Ivan Nalimov (letos zde ztratil pozici jedničky) a na seznam zraněných hráčů byl po nešťastně zblokované střele z posledního utkání zapsán Andrew Desjardins. Na první zápasy za Chicago se tak mohou těšit Forsling, Kempný, Motte, Schmaltz a Tootoo, mezi nováčky patří také Hinostroza s Hartmanem.