Tomáš Jurčo
Tomáš Jurčo

Boj o místa v sestavě se uzavírá, Jurčo na waivers

Blackhawks zahájí novou sezonu v noci na pátek zápasem proti Pittsburghu a na soupisce tak dochází k posledním škrtům. Na farmu do Rockfordu byl dnes odeslán útočnk Vinny Hinostroza a na listinu volných hráčů byli zapsáni Tomáš Jurčo, Jordin Tootoo a brankář J.-F. Bérubé. Pondělního tréninku se neúčastní ani šikovný švédský obránce Gustav Forsling a zraněný Connor Murphy. Ve formaci s Kanem a Schmaltzem se na tréninku objevil Ryan Hartman, zatímco nováček Alex DeBrincat hraje s Anisimovem a Sharpem. Pokud si Jurča s Tootooem nikdo nevybere a oba hokejisté se přesunou do Rockfordu, zůstane na soupisce 13 zdravých útočníků včetně Boumy, Wingelse a Johna Haydena. V obraně je situace nejasnější, k dispozici je stále osm zdravých zadáků včetně Oesterleho a veterána Fransona, který však dosud nemá podepsanou smlouvu.

David Kämpf
David Kämpf

Chicago zúžilo soupisku, Kämpf odchází na farmu

Další pětice hokejistů si místo v kádru Blackhawks pro začátek sezony nevybojovala. Chicago nejdříve odeslalo do Rockfordu brankáře Collina Deliu a později během pátečního dne potkal stejný osud útočníky Laurenta Dauphina s Davidem Kämpfem a obránce Erika Gustafssona. Na listinu volných hráčů byl zapsán finský zadák Ville Pokka. Kämpf, posila z extraligového Chomutova, a Dauphin, kterého Chicago získalo v rámci Hjalmarssonovy výměny z Arizony, v přípravě zaujali. Oba dostali poměrně dost prostoru a Hawks s nimi mohou do budoucna počítat. Gustafsson (25) v NHL předloni debutoval 41 zápasy, už minulý ročník ale strávil celý v Rockfordu, kde byl s 25 asistencemi nejlepším nahrávačem. O dva roky mladší Pokka sice před rokem nastoupil za finskou reprezentaci na Světovém poháru a v přípravě se jevil trochu lépe než v předchozích letech, pokud si jej ale žádný z týmů NHL nevybereme, začne svou čtvrtou zámořskou sezonu opět v dresu IceHogs. Na svou premiéru v NHL stále čeká.

Radovan Bodra na posledním MS juniorů

Bondra bude hrát v Rockfordu, na farmu jde také Svedberg

Radovan Bondra (20) byl sice odeslán zpět do svého juniorského týmu v Prince George, ve své třetí sezoně ve WHL však stihl jen jediné utkání. Na smlouvě se totiž dohodl s farmou v Rockfordu a posílí tedy IceHogs. V AHL už Bondra loni nastoupil do pěti střetnutí (bez bodu a -6), tentokrát by ale mohl dostat více prostoru. S kanadskou juniorkou se rozloučil s bilancí 47+46 ve 121 zápasech (a 2+3 v šesti utkáních playoff), před odchodem do zámoří působil v Košicích. Blackhawks si urostlého útočníka a trojnásobného účastníka juniorského šampionátu vybrali v 5. kole předloňského draftu. Chicago zároveň zapsalo na listinu volných hráčů vysokého švédského obránce Viktora Svedberga a pokud si jej nikdo nevybere, zamíří znovu do Rockfordu, kde už odehrál 175 střetnutí (8+41, 176 trestných minut a +21). Přes waivers prošli brankář Glass s forvardem Baunem a oba se začnou na novou sezonu připravovat také s IceHogs.

Chicago vyhrálo Turnaj nováčků v Traverse City

Blackhawks otočili zápas s Columbusem a zvítězili v prodloužení finále Turnaje nováčků v Traverse City 3:2. Rozhodující gól, svůj druhý v utkání a celkem pátý na turnaji, vsítil talentovaný útočník Alex DeBrincat. Chicago nemělo povedený začátek, dlouhou dobu čekalo na svou první střelu na branku a o přestávce ztrácelo 0:2. Jenže pak Radovan Bondra snížili, v poslední minutě druhé třetiny se prosadil DeBrincat a stejný hráč pak ve 2. minutě prodloužení dorazil ze vzduchu nepřesnou střelu Snuggeruda. Chicago má za sebou celkově povedený turnaj a hned několik hokejistů zanechalo před začátkem sezony velmi dobrý dojem (kromě DeBrincata a Snuggeruda třeba Kämpf nebo na zkoušku pozvaný Michael Cramarossa). „Jasně, zítra už si na nějaký nováčkovský turnaj nikdo nevzpomene, ale vždycky chceme zvítězit a hrát jako o život. Hráčům to pomůže, máme radost z toho, jak se tu v zápasových situacích projevili,“ pochvaloval si nový kouč farmy v Rockfordu Jeremy Colliton.

Blackhawks přejeli Carolinu a jsou ve finále Turnaje nováčků

Chicago porazilo Carolinu hladce 9:2 a v noci na středu si zahraje na Turnaji nováčků v Traverse City o titul s Columbusem. Pěti body (2+3) se na vysoké výhře podílel obránce Luc Snuggerud, zatímco jeho kolega z obrany Robin Press přidal tři asistence. Mezi střelce se dále zapsali Alex DeBrincat, Matthew Highmore (tentokrát nastoupil ve formaci s DeBrincatem a Kämpfem právě on), Graham Knott, Matheson Iacopelli, Will Pelletier, Michael Cramarossa a Radovan Bondra. „Všechno nám dneska fungovalo perfektně. První dva zápasy jsme si na sebe zvykali, ale dneska si to už sedlo. Trenéři chtěli, abychom rychle přecházeli střední pásmo a snažili se brzy získat puk zpátky, tak aby soupeř nemohl vystřídat. Konečně jsme to pochopili a předvedli na hřišti,“ libuje si Snuggerud. „Hráli jsme skoro pořád s pukem a v útočném pásmu, byla to zábava. Hodně nám pomohla povedená oslabení, brankář byl výborný, zblokovali jsme dost střel a to nás nakoplo,“ doplnil Press.

Chicagští nováčci porazili Detroit 4:3

Ve svém druhém utkání na Turnaji nováčků už byli Blackhawks úspěšní, když v souboji s Detroitem zvítězili 4:3. Chicago mělo v první třetině převahu a po gólu Michaela Cramarossy se dostalo do vedení, ve druhé části ale o svůj náskok přišlo. Ve třetí třetině Hawks opět zabrali, na 3:3 srovnal sraženou přihrávkou Carl Dahlström a o výhře rozhodl v závěru zápasu pěknou střelou Alex DeBrincat (který tentokrát nastoupil ve formaci s Kämpfem a Louisem a diváky překvapil i bitkou s Dylanem Sadowym). Pro oba hráče to byla už druhá trefa na turnaji, proti Red Wings se střelecky prosadil také obránce Darren Raddysh. Brankář Matt Tomkins přispěl k výhře 23 zákroky. „První třetině byla skvělá, hráli jsme rychle a důsledně. Ve druhé se to úplně otočilo, pozdě jsme přistupovalo k soupeři a byli celkově pomalí. Ale to se dá pochopit, na druhé straně jsou také kvalitní hokejisté,“ hodnotil kouč Jeremy Colliton.

Blackhawks prohráli na úvod Turnaje nováčků s Rangers 2:3

Chicago vstoupilo do Turnaje nováčků v Traverse City porážkou s Rangers 2:3. New York se brzy ujal dvougólového vedení, následně přidal třetí branku a Blackhawks stáhli skóre až v závěru zápasu, když se trefili Carl Dahlström a Alex DeBrincat. „Od stavu 0:2 jsme hráli dobře, s výkonem ve druhé třetině jsme byli spokojeni. Tam jsme měli s výsledkem něco udělat, asi nám trvalo příliš dlouho než jsme se dokázali prosadit. Ale na začátek to bylo dobré, od posledního ostrého zápasu už uběhla dlouhá doba a bylo to znát,“ řekl trenér Jeremy Colliton. Český centr David Kämpf nastoupil v prvním útoku s DeBrincatem a Alexandrem Fortinem a připsal si bod za asistenci. Do statistik se zapsali také obránci Snuggerud s Pressem a v brance se představil Collin Delia.

Brankář Delia si na Kempu nadějí vybojoval smlouvu

Brankář Collin Delia (23) zaujal na Kempu nadějí, kterého se v Chicagu zúčastnil letos už podruhé, a s klubem se dohodl na dvouleté smlouvě. Delia dosud působil na Merrimack College v NCAA, z univerzity ale odchází předčasně. Během tří sezon nastoupil do 56 zápasů, přičemž loni chytal v 21 střetnutích s úspěšností zákroků 92,7 % a průměrem 2,15 inkasovaných branek. Výrazně tak vylepšil své statistiky z předchozího roku a po skončení sezony byl vybrán do 3. All-Stars týmu Hockey East.

Darren Raddysh

Rockford podepsal smlouvu s Raddyshem, obráncem roku v OHL

IceHogs uzavřeli roční smlouvu s Darrenem Raddyshem (21), spoluhráčem Alexe DeBrincata z Erie (OHL). Raddysh má za sebou životní sezonu, ve 62 zápasech nasbíral 81 bodů (16+65), dalších 22 bodů (8+14) přidal ve stejném počtu utkání playoff. V OHL byl nejproduktivnějším obráncem, získal Kaminskyho trofej pro nejlepšího zadáka a Lalondovu trofej pro nejlepšího 20letého hráče v soutěži. V Memorial Cupu sice Otters ve finále nestačili na Windsor, Raddysh si však připsal pět bodů a byl vybrán do All-Stars týmu turnaje. V juniorské soutěži strávil celkem 4 a půl sezony, kdy nastoupil do 272 zápasů, a nastřílel 41 branek a na 143 přihrál. V draftu se na šikovného obránce opakovaně nedostalo, na jaře byl ale o Raddyshe v NHL velký zájem. Nakonec se dohodl na roční smlouvě s Rockfordem a zřejmě se na zkoušku zúčastní přípravného a/nebo nováčkovského kempu Blackhawks.

Radovan Bondra na posledním MS hráčů do 20 let

Radovan Bondra podepsal s IceHogs a má za sebou debut v AHL

Útočník Radovan Bondra (20), kterého si Blackhawks vybrali v 5. kole draftu 2015, uzavřel zkušební kontrakt s Rockfordem a sezonu tak dohraje v AHL. V sobotu se urostlý slovenský hokejista hned představil v duelu s Milwaukee a byl u výhry IceHogs 4:2. V letošní sezoně oblékal Bondra dres Vancouveru a Prince George ve WHL a dohromady odehrál 62 utkání, ve kterých nastřílel 32 branek a přidal 31 asistencí. Na přelomu roku se potřetí zúčastnil juniorského šampionátu, ze kterého si v roce 2015 přivezl bronzovou medaili.

Matt Iacopelli

Matt Iacopelli se s klubem dohodl na dvouleté smlouvě

Útočník Matt Iacopelli (22) uzavřel s Chicagem dvouletou smlouvu, která vstoupí v platnost po skončení letošní sezony. Iacopelli, kterého si Blackhawks vybrali ve 3. kole draftu 2014 (83. volbu získali z Calgary při trejdu Brandona Bolliga), strávil poslední dva roky na Western Michigan University a s 36 body byl letos nejproduktivnějším hráčem svého týmu. Ve 40 zápasech nastřílel 20 branek a vešel se tak do první třicítky v tabulce kanonýrů celé soutěže. Iacopelli je urostlý hokejista s výbornou střelou, předcházející dva ročníky – druhý v Muskegonu v USHL a první na universitě – pro něj ale byly z hlediska produktivity zklamáním a teprve letošní rok mu vyšel podle představ. Nyní se zapojí do přípravy na farmě v Rockfordu, kde nahradí chybějícího Roye Radkea. Ten před pár dny s Chicagem podepsal smlouvu také od nové sezony, jenže musí se zraněným ramenem na operaci a k IceHogs nakonec oproti plánu po konci své sezony v Barrie v OHL nezamířil.

Roy Radke
Roy Radke

Roy Radke posílí na závěr sezony Rockford

Pravý křídelní útočník Roy Radke (20), draftovaný před dvěma lety v 6. kole, posílí na zkoušku farmu v Rockfordu. Přestože odehrál jen 45 zápasů, byl s 23 góly nejlepším střelcem svého týmu a celkem zaznamenal 36 bodů (23+13). Barrie Colts však byli nejhorším mužstvem v OHL a brzy začínající playoff se jich netýká, jenže Radke si sezonu ještě o chvíli prodlouží mezi profesionály v AHL. Rodák z Chicaga má dobrou postavu a nebojí se tlačit do branky, je ale otázkou kolik dostane v 11 zápasech, které Rockfordu zbývají do konce sezony, příležitostí. Také IceHogs patří mezi nejslabší týmy soutěže a v Západní konferenci AHL jsou na posledním místě. Radke nastoupil během tří let v Barrie do 175 utkání, ve kterých nastřílel 51 branek, přidal 42 asistencí a nasbíral 102 trestných minut.

Ryan Hartman slaví vítězný gól

Hartman rozhodl prodloužení v Torontu, Hayden má první gól

Blackhawks si z třízápasového výjezdu po východní Kanadě přivezli šest bodů za tři výhry. V Torontu sice svého soupeře přestříleli 39:26, jenže většinu utkání byli domácí o trochu nebezpečnějším týmem a těžili hlavně ze své rychlosti. Skóre otevřel v 9. minutě Matthews, když se při protiútoku Leafs uvolnil před brankou a usměrnil přihrávku Nylandera. V polovině zápasu pomohla Crawfordovi horní tyčka a krátce na to hosté srovnali. Přihrávku Toewse si šikovně zpracoval nováček v sestavě Hawks John Hayden, prostřelil Andersena a ve svém druhém utkání v NHL se hned radoval z první trefy. Oba celky pak měly několik velmi dobrých příležitostí a blízko gólu byl na začátku třetí třetiny i Tomáš Jurčo, skóre se však neměnilo. V prodloužení měli domácí dvě obrovské šance, Crawford ale udržel svou branku zakletou a tak udeřilo na druhé straně, když se z přečíslení 2 na 1 trefil Ryan Hartman. „Moc šancí jsme jim nedali, bylo to vyrovnané. Oba týmy měly nějaké příležitosti, ale ne mnoho. Nám to nevadí, počkáme si a uvidíme, jak se zápas vyvrbí,“ hodnotil trenér Joel Quenneville.

Hráči Blackhawks slaví Pánikovu trefu na 2:1

Richard Pánik vystřelil výhru v Ottawě, Hayden debutoval

Blackhawks zvítězili v Ottawě těsně 2:1, připsali si třetí výhru v řadě a od začátku února nasbírali celkem 30 z 36 možných bodů. Nick Schmaltz nahradil v útoku s Panarinem a Kanem zraněného Anisimova a když se v přesilovce v první třetině ocitl po individuální akci před Condonem, byla to v podstatě jediná příležitost, kdy se hosté dokázali prosadit přes pevně zformovanou obranu Senators. Šance na obou stranách byly poněkud zvláštní: Panarinovu střelu po nepovedené rozehrávce Brassarda chytil Condon, na druhé straně Ryan dvakrát netrefil kotouč a jindy Darlingovi pomohli na posledních chvíli spoluhráči nebo tyčka. První branka tak padla příznačně po nepřehledné situaci, kdy Condon vyrazil Keithovu střelu jen do brusle Pyatta, od něhož se puk odrazil za čáru. Senators pak vyrovnali v přesilovce, kdy Hawks několikrát nedokázali dostat puk ze třetiny, sami ale v následné zdvojené početní výhodě rozhodli. Condon nezareagoval na Kaneův pohyb za brankou a Pánik se trefil přesně. Pro slovenského útočníka to byl jeho 18. gól v sezoně. John Hayden nastoupil ke svému prvním utkání v NHL a během 8:44 stihl jednu střelu, tři hity a vybojoval jeden z faulů před vítězným gólem.

Luc Snuggerud

Do Chicaga jde z univerzity také obránce Luc Snuggerud

Blackhawks se ve středu domluvili na tříleté nováčkovské smlouvě s tvořivým obráncem Lucem Snuggerudem, který je tak v krátké době již třetí posilou z NCAA. Stejně jako Anthony Louis se Snuggerud (21) zapojí do přípravy v Rockfordu a nová smlouva vejde v platnost až v létě. Chicago jej draftovalo v 5. kole v roce 2014 a následující tři roky strávil Snuggerud na University of Nebraska-Omaha. Spojené státy sice nikdy nereprezentoval, v letošní sezoně se však (také díky 18 bodům v přesilovce) vypracoval mezi jednoho z nejproduktivnějších zadáků NCAA a s 11 góly v 39 zápasech se dělil o první příčku mezi obránci. V univerzitní soutěži odehrál celkem 113 utkání, ve kterých vstřelil 17 branek a přidal 48 asistencí.