Nick Foligno bude hrát za Minnesotu
Kapitán Nick Foligno (38) je dalším veteránem, který v posledních dnech opouští Chicago. Krátce před uzávěrkou jej Blackhawks za nespecifikované budoucí vyrovnání poslali do Minnesoty, kde se Foligno poprvé v kariéře potká se svým mladším bratrem Marcusem. Blackhawks sice mají pod svým platovým stropem stále část smlouvy Setha Jonese, Connora Murphyho a Jasona Dickinsona a proto musela Minnesota převzít celý Folignův plat 4,5 milionu dolarů, po posledním utkání ale lokální novináři psali o tom, že kapitán Blackhawks s nimi hovořil tak, jako by za Chicago odehrál svůj poslední zápas a jeho relativně drahá smlouva se neukázala být překážkou. Po sezoně mu končila smlouva a přestože jeho osobnost bude v kabině scházet, na ledě už neměl Foligno příliš významnou roli a v 37 zápasech nasbíral 11 bodů za tři branky a osm přihrávek.
V Chicagu odehrál necelé tři sezony a Minnesota bude pro rodáka z Buffala šestou zastávkou v NHL, když za Ottawu, Columbus, Toronto, Boston a Chicago dosud odehrál 1270 utkání, ve kterých nastřílel 250 gólů, na 358 přihrál a připsal si také 1007 trestných minut. V 68 střetnutích playoff přidal 10 branek a 17 asistencí a na další se může těšit v ambiciózním týmu Wild, který má však dva velké konkurenty přímo v Centrální divizi.
Poslední den přestupů uzavřel GM Kyle Davidson ještě jednu menší výměnu, když z New Yorku Rangers získal zkušeného obránce Derricka Pouliota (32). Před lety si jej jako 8. celkem na draftu vybral Pittsburgh, stálé místo v NHL si však tvořivý kanadský zadák vybojoval jen během dvouletého působení ve Vancouveru, jinak je spíš hráčem do rezervy, který má odehráno téměř pět stovek zápasů v nižší AHL. Na farmě Rangers v Hartfordu letos Pouliot nastoupil do 52 střetnutí, v nich nasbíral 28 bodů (2+26) a 34 trestných minut a do Chicaga asi přichází plnit podobnou roli jako vždy: v případě potřeby může zaskočit v NHL, jeho hlavním úkolem bude ale stabilizovat obranu v Rockfordu.
Do New Yorku za Pouliota odchází útočník Aidan Thompson (24). Toho si Hawks vybrali na konci 3. kola draftu 2022 a po příchodu z University of Denver hrál letos prvním rokem mezi profesionály. U IceHogs měl pevné místo a v sestavě Rockfordu bychom jistě našli hokejisty, kteří měli menší úlohu a slabší produktivitu, přesto se nezdálo, že by měl Thompson do NHL blízko. S Rockfordem se loučí s bilancí 6 branek a 10 přihrávek ve 44 zápasech a na slibné vystoupení v loňském playoff, kdy v 7 utkáních zaznamenal 2+2 a +5, už úplně nenavázal. Smlouvu má Thompson stejně jako Pouliot ještě na příští rok, prostor ale dostanou na farmě jiní.
Doplněno: Do sestavy Hawks se po zranění vrací mladý obránce Wyatt Kaiser a nové angažmá našlo těsně před uzávěrkou trejdů také několik bývalých hráčů Blackhawks: David Kämpf jde do Washingtonu, Lukas Reichel do Bostonu, Vinny Hinostroza posílí Floridu, Corey Perry se vrací do Tampy a Olli Määttä bude hrát za Calgary. ➜ Více
Do Edmontonu jdou také Dickinson s Dachem
Krátce poté, co Edmonton posílil obránce Connor Murphy, se GM Kyle Davidson a GM Stan Bowman dohodli na dalším trejdu: Oilers získali středního útočníka Jasona Dickinsona a mladého Coltona Dacha, zatímco Blackhawks dostali náhradou útočníka Andrewa Mangiapaneho a volbu v 1. kole draftu. Pokud řada fanoušků Hawks stále Bowmanovi zazlívá, že během svého působení v Chicagu obětoval příliš mnoho budoucnosti za to, aby pro playoff přiváděl hráče, kteří většinou velký rozdíl neudělali, tentokrát se radují z toho, že stojí na druhé straně. Volba v 1. kole draftu v roce 2027 (nebo o rok později, pokud by příští sezonu Oilers skončili po základní části mezi tuctem nejhorších týmů) je vysoká cena, GM Davidsonovi se ale podařilo svého kolegu přesvědčit kombinací tří faktorů: Dickinson, kterému po sezoně končí smlouva na 4,25 milionu (Hawks nadále platí polovinu), bude Edmontonu užitečný svými defenzivními schopnostmi, průbojného Dacha Bowman před lety draftoval ve 2. kole a ten má v sobě stále určitý příslib, a Oilers se mohli zbavit nechtěného útočníka, které s jeho smlouvou na 3,6 milionu původně poslali v úterý do Bakersfieldu v AHL.
Dickinsona Blackhawks získali stejným způsobem jako nyní Mangiapaneho (a řadu dalších) – Vancouver se jej a jeho smlouvy potřeboval zbavit, aby ušetřil pod platovým stropem. Za to Davidson dostal volbu ve 2. kole a protože Dickinson pak většinu času v Chicagu podával spolehlivé výkony, nyní za něj Hawks obdrželi další protihodnotu na draftu. Třicetiletý Kanaďan strávil v Chicagu celkem čtyři sezony , přičemž v té letošní zaznamenal 13 bodů (6+7). Před dvěma lety sice Dickinson nastřílel 22 branek, jeho dovednosti jsou ale především v tom, že nastupuje proti nejlepším hráčům soupeře a dokáže jejich schopnosti limitovat. Edmonton bude jeho čtvrtým týmem v NHL, šest sezon dříve odehrál v Dallasu. Chicagu bude Dickinson scházet, v sestavě ale GM Davidson potřeboval uvolnit místo pro další mladíky a protože Hawks zůstává část platu Jonese, Murphyho a nyní Dickinsona, bude těžší před páteční uzávěrkou vyměnit Ilyu Mikheyeva. Ze strany Blackhawks je vůle ruského útočníka, který je podobně jako Dickinson specialistou na oslabení a také mu končí smlouva, udržet a po včerejší výměně je šance, že Chicago svou snahu umocní, zase o trochu vyšší.
Colton Dach (23), mladší bratr Kirbyho Dacha, kterého také draftoval pro Blackhawks Stan Bowman, letos naplno prorazil do NHL a v 53 zápasech nasbíral 9 bodů (3+6), -15 a 47 trestných minut. Ve čtvrté lajně našel svou roli a patří mezi nejdůraznější hokejisty soutěže, jeho snaha nicméně nepřinášela mnoho zřejmých výsledků a s ohledem na větší počet dalších mladých forvardů, kteří se hlásí o šanci, bylo patrné, že pro Dacha bude obtížné si prostor udržet. Jeho důraz bude scházet, ale nezdálo se, že by s ním Hawks dlouhodobě počítali. Po sezoně bude chráněným volným hráčem.
Mangiapane (29) je rychlý útočník menšího vzrůstu, který Edmontonu nepřinesl to, co on něj Oilers při loňském podpisu tříleté smlouvy s platem 3,6 milionu očekávali. Svého času dokázal v Calgary nastřílel 35 branek, v jeho kariéře to ale byl mimořádný výkon, už minulá sezona ve Washingtonu jej nezastihla v produktivní formě a působení u Oilers bylo ještě slabší. Chicago jeho plat netrápí, stejně jako to, jestli Mangiapane dostane místo v sestavě nebo na tribuně. S ohledem na to, že nejen Dickinson v Chicagu pookřál, přestože přišel za podobných podmínek jako nechtěný, nelze vyloučit ani to, že se Mangiapane rozehraje k lepším číslům. Očekávání jsou však zřejmě nulová, ve výměně jde více o jeho kontrakt a finance než výkony na ledě a GM Davidson se může těšit, že získal další vysokou volbu na draftu. Jestli Mangiapaneho uvidíme v dresu Hawks i příští sezonu nebo jej v létě Chicago vyplatí ze smlouvy, to se teprve ukáže. Letos ve 52 zápasech nasbíral 14 bodů (7+7), 36 trestných minut a -19.
Obránce Connor Murphy odchází do Edmontonu
Zkušený americký obránce Connor Murphy v Chicagu po téměř devíti letech končí a několik dní před páteční uzávěrkou přestupů posílí Edmonton. Tehdejší GM Stan Bowman získal Murphyho v létě 2017 z Arizony výměnou za trojnásobného vítěze Stanleyho poháru Niklase Hjalmarssona a nyní jej přivedl znovu ve chvíli, kdy je GM ambiciózních Oilers. Murphy padl Bowmanovi do oka během společného působení u reprezentace USA, kterou tehdy rodák z Bostonu vedl jako kapitán, a k podobným stylem hrajícímu Hjalmarssonovi představoval mladší a levnější alternativu. Trejd za oblíbeného švédského bojovníka a příchod do týmu, který byl za zenitem, postavil Murphyho u Blackhawks do obtížné pozice, postupně si ale svými spolehlivými výkony a působením na mnoha charitativních akcích získal sympatie chicagského publika.
Během prvních tří let u Coyotes i následně osm sezon v Chicagu si Murphy ani jednou nezahrál v klasickém playoff – pouze v covidové bublině, kdy Hawks v předkole překvapivě zastavili právě Edmonton, aby následně vypadli v sérii s Las Vegas. Zkušený 32letý obránce odvedl v Chicagu spoustu černé práce, vždy měl výrazný podíl na tom, pokud se právě (tak jako nyní) mohli Hawks opřít o svou hru v oslabení, a trenéři se na něj mohli spolehnout bez ohledu na to, jak nízké měl klub zrovna v danou sezonu ambice. Letos Murphy odehrál 60 utkání, ve kterých nasbíral 13 bodů (4+9), 46 trestných minut a -3 a celkem za Blackhawks nastoupil do 547 zápasů, v nichž zaznamenal 124 bodů (34+90), 390 trestných minut a -36. Chicagu dal v náročném období velkou část své profesionální kariéry a mladé obraně Hawks budou jeho zkušenosti a odvaha scházet.
Smlouva s platem 4,4 milionu mu po sezoně vyprší a Murphy byl nyní před páteční uzávěrkou trejdů v obdobné pozici jako Mikheyev, Dickinson a Foligno. Všichni veteráni odvedli nebo stále odvádějí dobré služby a Blackhawks by se hodili i příští rok(y), jenže prostor potřebují více další mladí a nadějní hokejisté. Na všechny se nedostane a je tak spíš otázkou, jestli bude o chicagské veterány zájem u některých soupeřů, kteří míří do playoff. Edmonton sice jistotu vyřazovacích bojů nemá, poražený finalista z posledních dvou sezon ale stále myslí na nejvyšší příčky a prověřený defenzivní specialista-pravák jako Murphy přijde Oilers velmi vhod. Chicago mu ve zbytku sezony bude platit polovinu jeho gáže a na oplátku získalo od kanadského celku volbu ve 2. kole draftu v roce 2028. ➜ Více
Nejnovější příspěvky v diskuzi
14. 4. 2026, Chicago 1:5 Buffalo
Myslim, ze klub by ted chtel s Bedardem smlouvu na 8 let, ale on bude chtit kratsi. Pred zranenim hral fakt dobre, jaro se mu tolik nevyvedlo. Resp. vsichni si asi uvedomuji, ze ma v sobe vic, a vzhledem k tomu, jak jde platovy strop nahoru, tak 8x13 je asi…
Strašně záleží na délce smlouvy, za 4 roky bude Bedard UFA, obecně se ale rozdávají těmhle hráčům 8 letý smlouvy. Za tým by asi dávalo smysl dát tříletou, aby pak prodlužoval, když bude ještě RFA, sice to bude pak asi dražší, ale zase si ho pojistíš na celou kariéru :)…
Kolik tipujete, ze dostane Bedard?
Ad MS:
Je zasadni chybou nepoustet mlade hrace na MS, je to unikatni moznost ziskat zkusenosti, ktere jinde nenasbiras. Pokud je pravdou, ze klub nechce hrace poustet, tak to je pouze dalsi stripek do mozaiky zbidacene organizace Hawks.
ale to je uz vlastne fuk...pokud Davidson podepsal = u nas je…
a tak co, aspon trhneme novy rekord bez PO...a uz ted jsme na 9ti sezonach.
16. 4. 2026, Chicago 5:2 San José
Creviera jsem po minulém utkání pomluvil a takhle to dopadlo :D