Blackhawks prohráli s Bruins Winter Classic 2:4

Již počtvrté (!) se Chicago představilo v tradičním novoročním utkání pod širým nebem, ani tentokrát se ale neradovalo z výhry. Před vyprodaným stadionem na University of Notre Dame v Michiganu měli Blackhawks zápas dobře rozehraný, jenže nakonec nezískali ani bod. Po první třetině plné šancí se z gólu radovali Perlini a Pastrňák, ve druhé části pak mělo Chicago už více ze hry. Po šikovné Kahunově teči Gustafssonova nahození Hawks vedli, jenže krátce před přestávkou Bergeron výtečně zabránil Kämpfovi v zakončení při brejku v oslabení a za svou pracovitost byl odměněn snadnou dorážkou na druhé straně. Zatímco Bruins využili obě své první přesilovky, ve třetí třetině Chicago sice přežilo sérii dalších trestů bez úhony, už se ale nedostalo do tempa. Výborně zachytal Cam Ward, na dorážku Kuralyho však nestačil a v závěru Toews trefil pouze tyčku. Zlomová situace před druhou přestávkou a příliš mnoho vyloučení stálo ve Winter Classic Chicago naději na lepší výsledek.

Patrick Kane (© Matthew Stockman/Getty Images)

Patrick Kane vystřelil Chicagu výhru v Coloradu 3:2p

Fantastickou formu chytil Patrick Kane, proti Coloradu přidal ke dvěma gólům asistenci u přesilovkové trefy DeBrincata, z posledních 7 zápasů má bilanci 7+6 a počet svých letošních bodů zaokrouhlil na 50. Proti Avalanche měli Blackhawks vynikající začátek, domácí celek zatlačili do defenzívy a když Kane z voleje uklidil přihrávku Anisimova, vedlo Chicago už o dvě branky. Jenže pár minut před přestávkou proměnil Rantanen přesilovku milimetrově přesnou střelou na bližší tyčku. Colorado se pak dostalo do tempa, vyrovnalo hru a působilo kompaktnějším dojmem, byť také hosté měli své šance a zřejmě v té největší vychytal Varlamov DeBrincata. Delia zlikvidoval celkem 30 pokusů, nedosáhl jen na ránu MacKinnona ve výhodě a Hawks se na něj mohli opět spolehnout. Ve třetí části Chicago pohrdlo dlouhou přesilovkou 5 na 3, čtyřminutový trest pro Landeskoga, který se přelil do prodloužení, už ale Kane po výborné práci Toewse využil. Před novoročním utkáním s Bostonem pod otevřeným nebem tak Chicago oslavilo pátou výhru z posledních šesti zápasů. „Naše lajna teď šlape dobře, baví mě s nimi hrát a myslím, že se ještě máme kam zlepšovat,“ pochvaluje si Kane souhru se Stromem a Anisimovem.

Collin Delia chytil 46 střel a byl první hvězdou zápasu (© Chase Agnello-Dean/NHLI via Getty Images)

Delia chytil 46 střel a Kane nastřílel Minnesotě hattrick

Utkáním proti Minnesotě si udělali hráči Blackhawks radost, přestože o jeho výsledku rozhodl spíše výkon jejich soupeře. Collin Delia potvrdil svou formu z předchozího střetnutí s Coloradem a pod výhru 5:2 se podepsal 46 zákroky. Spoluhráči mu mohli děkovat zejména o první přestávce, zatímco Devan Dubnyk na druhé straně neměl dobrý den a když inkasoval potřetí z 10 střel, na ledě jej nahradil Stalock. Blackhawks poprvé v sezoně využili dvě přesilovky a popáté v kariéře se z hattricku těšil Patrick Kane. Ten nejprve otevřel skóre z poněkud nevinně vyhlížející situace, ve 24. minutě zvýšil ranou z voleje na 3:1 a později pečetil výhru střelou do prázdné branky. O zbylé dvě trefy se postaral Brandon Saad, v přesilovce pohotově využil příhodného odrazu a při druhém gólu měl po chybě Stalocka lehkou úlohu. „Upřímně, posledních asi 15 zápasů hrajeme o dost lépe. Vím, že ne vždycky je to vidět na výsledku, ale i když se nám úplně nedaří, tak jsme ve hře až do konce a sbíráme body. To je dobré znamení. Třeba dneska jsme nehráli dobře, ale Delia byl neskutečný, držel nás a vyhráli jsme,“ pochvaloval si Kane, který i ve své 12. sezoně v NHL dosáhl na hranici 20 branek a mezi nejproduktivnějšími hráči soutěže se posunul na 12. příčku (20+27 ve 39 zápasech).

Blackhawks neuspěli doma s Floridou 3:6

V posledním utkání před krátkou vánoční přestávkou přivítalo Chicago Floridu a přestože získalo vedení po ráně Murphyho, tak brzy tahalo za kratší konec. Po třech výhrách v řadě prohrálo, tentokrát 3:6. Když už se zdálo, že Cam Ward bude dnes nepřekonatelný (třikrát mu v úvodu pomohly tyčky), tak se ze dvou snadných gólů radoval nováček Hawryluk. DeBrincat pak sice v přesilovce šťastnou trefou srovnal, jenže Panthers utekli v závěru druhé třetiny do rozhodujícího trháku a když se po přestávce trefil Malgin, bylo hotovo. Třemi body (1+2) se blýskl Dylan Strome, zatímco Jacob Nilsson nastoupil ke své premiéře v NHL a stihl 6:47, během kterých zaznamenal -1 a jeden hit. „Věřili jsme si, i po první třetině, kdy jsme hráli dobře. Ale jakmile jsme dostali první gól, tak nás to vyhodilo z tempa. A třetí a čtvrtý nás zabily,“ pověděl Strome. „Poslední dobou mám štěstí, puky se ke mě odráží. Občas se to tak sejde, jindy zase nedáte gól, ať se snažíte jakkoliv. Když se daří, tak to beru,“ vyjádřil se DeBrincat, který má na kontě už 17 branek a bodoval posedmé v řadě (7+4). „Nebruslili jsme tak dobře a dělali hodně chyb. Často jsme ztráceli puk a je jedno, jestli jsme ho měli pod kontrolou nebo ho jen potřebovali vyhodit. Oni se na nás pak hned tlačili a s tím jsme se nedokázali srovnat,“ popsal trenér Colliton.

Collin Delia (© Michael Martin/NHLI via Getty Images)

Chicago vybojovalo třetí výhru v řadě

Absence zraněné brankářské jedničky Coreyho Crawforda donutila hráče Blackhawks k větší koncentraci a odměnou jim byla třetí výhra v řadě, navíc proti divizním soupeřům z Nashvillu, Dallasu a Colorada. V Denveru dostal poprvé v sezoně příležitost gólman Collin Delia a přestože nepůsobil příliš jistým dojmem, svou úlohu zvládl výborně, připsal si 35 zákroků a nedosáhl pouze na střelu Comphera z bezprostřední blízkosti. Třikrát mu sice pomohla tyčka, konstrukce ale později zvonila i na druhé straně, když Grubauerovi pomohlo proti Saadovi břevno. Blackhawks poslal do vedení při přečíslení DeBrincat, krátce poté, kdy přímo do akce naskočil z trestné lavice Kahun. Rozhodující branku vstřelil na začátku třetí části Anisimov, když pohodlně dorazil puk, který po střele Kanea Grubauerovi propadl na čáru. „Mám ze sebe dobrý pocit. Mohl jsem puk méně vyrážet a občas to nebyly ideální zákroky, ale s tím se člověk musí někdy poprat a dneska to byl právě ten případ. Samozřejmě potřebujete trochu štěstí, ale tomu musíte jít naproti. Při zápasech venku se nikdo neptá, jak jste puk udrželi před čárou, tak jsme rádi za dva body,“ vyjádřil se Delia, pro kterého to byl teprve třetí zápas v NHL. „Dneska nám skvěle zachytal brankář, to má na úspěchu velký podíl. Moc nám nejezdily nohy, prali jsme se s tím a hráli do kopce. Cením si toho, že jsme to přežili, pak se k tomu přidalo pár vynikajících zákroků a bezvadná hra v oslabení,“ zhodnotil trenér Colliton.

Blackhawks ztratili zápas se San José a zraněného Crawforda

Chicago svůj zápas proti San José nerozehrálo špatně; hosté sice dvoubrankové manko stáhli, jenže Hawks po Sikurově akci brzy vrátil vedení Brendan Perlini, pro kterého to byla první trefa po přestupu z Arizony. Jonese v brance Sharks vystřídal Aaron Dell a do konce duelu již neinkasoval. Na druhé straně mělo střídání gólmanů ještě výraznější důsledky. V závěru první třetiny vletěli do brankoviště Strome s Evanderem Kanem, Corey Crawford se uhodil o tyčku a z utkání odstoupil kvůli otřesu mozku. Wardovi spoluhráči příliš nepomohli a domácí nakonec prohráli 3:7. Daleko větší ztrátou je však Crawfordova absence na dobu neurčitou, která s ohledem na jeho dřívější potíže stejné příčiny vyvoláván obavy nejen s výhledem na zbytek sezony, ale i na jeho kariéru jako celek. „[Crawford] je ohromně důležitou postavou našeho týmu a když nám bude chybět, to není dobré. V takovém utkání, kdy svým brankářům vůbec nepomůžeme, navíc dovolíme soupeři, aby do nich takhle vrazili? To není vůbec fér,“ vyjádřil se Connor Murphy, který si připsal svůj první bod v sezoně při gólu Stromea. „Do obrany jsme nehráli dobře. Warda jsme v tom nechali plácat, dělali jsme spoustu chyb a to jde za námi,“ doplnil Strome.

Chicago ukončilo sérii porážek a zdolalo Pittsburgh 6:3

Blackhawks na domácím ledě přivítali Penguins a po výhře 6:3 se radují z prvního vítězství po osmi porážkách v řadě. Chicago po dlouhé době získalo v první třetině náskok, když na konci povedeného střídání čtvrtého útoku otřel čerstvě povolaný Dahlström svou střelu o Martinsena. Švédský obránce při svém prvním utkání v sezoně dostal hodně prostoru a během 22:34 zaznamenal tři střely, jeden hit a +2. Na Seabrookovu ránu sice odpověděl Rust a stejný hráč poté dvakrát vyrovnal, Hawks přesto zápas nakonec zvládli. V závěru druhé třetiny to sice nevypadalo moc šťastně, když si Rustovu přihrávku srazil do branky Seabrook, jenže brzy po přestávce uklidil Martinesovu přihrávku zblízka do sítě Krüger a na konečných 6:3 pečetili do prázdné Toews se Saadem. „Výhru už jsme strašně potřebovali. Bojovali jsme a je fajn, že se to povedlo,“ pověděl Krüger. „Často jsme si říkali, že musíme chytit začátek. Konečně se nám to podařilo, dali jsme první gól a pak už to šlo,“ dodal Martinsen. „Doufám, že teď to z nás spadne. Všichni chceme vyhrávat a bylo znát, jak jsme svázaní. S tím se hraje těžko, tak snad se teď můžeme odrazit a hrát víc uvolněně,“ vyjádřil se kouč Colliton. Doplněno: Jonathan Toews překonal hranici 700 bodů v NHL a Brent Seabrook svým 1037. zápasem za Blackhawks překonal na druhém místě Bobbyho Hulla.

Blackhawks prohráli počtvrté v řadě

Chicago prohrálo další zápas v krátkém sledu po sobě a z posledních 18 utkání se radovalo z výhry pouze třikrát: se štěstím na Floridě a po těsných zápasech proti St. Louis a Minnesotě. V neděli doma proti Calgary mohlo být znovu rychle hotovo, ale brankář Crawford podržel svůj tým několika vynikajícími zákroky a Hawks tak tentokrát úvodní minuty přežili bez úhony. Po první vyrovnané třetině, kdy se z dorážky trefil Monahan a z brejku srovnal Toews, se Flames nasměrovali k výhře při pětiminutovém trestu Kunitze za nebezpečný faul loktem. Dylan Strome pak sice snížil pěknou střelou bekhendem po rychlé akci při přesilovce, ale na vyrovnání už domácí nedosáhli. Ve třetí části minuli branku z výborných pozic jak DeBrincat, tak Kämpf a Anisimovi sebral gól fantastickým zákrokem bruslí brankář Smith. „V některých momentech je v naší hře vidět zlepšení, ale pak uděláme zase jiné chyby a všechno je to k ničemu,“ pověděl kapitán Toews. „Dneska jsme myslím hráli docela dobře. Corey byl v první třetině neskutečný, pochytal snad 15 nebo 16 střel, a když to bylo o přestávce jen 1:1, to pro nás bylo důležité. Ve druhé a třetí třetině jsme byli lepší, jenže dva body berou oni. Musíme to zlomit a nějak to dotáhnout na výhru,“ doplnil Dylan Strome.

Chicago veze z Winnipegu porážku 5:6

Ve čtvrtek večer se Blackhawks představili ve Winnipegu, stále stejné neduhy je ale stály další bodový zisk. Chicagu se opět nepovedl začátek, v první třetině ale dokázalo vždy po gólech Krügera s Haydenem z brankoviště srovnat. Jenže krátce po přestávce domácí odskočili do dvoubrankového náskoku a vedení už nepustili. Podruhé v sezoně se trefil Jan Rutta a v závěru se Hawks dotáhli na rozdíl jediného gólu po zásahu Kahuna s Anisimovem, na body to však nestačilo. Stále stejně děravá práce do obrany může těžko přinést lepší výsledky. Kane s DeBrincatem sice přihrávali na branku Anisimova, ale spolu se Stromem zapsali -11, zatímco Kämpf (dvě asistence), Kahun a Hayden byli +9. Podobné rozdíly napříč sestavou nicméně byly i v týmu Jets, kde se z hattricku radoval Ehlers a kanonýr Laine dosáhl jako čtvrtý nejmladší v historii NHL na metu 100 branek. „Až si přestaneme dělat problémy sami, tak to bude dobré. Do té doby to bude boj,“ vyjádřil se kouč Colliton. „Neumím to vysvětlit. Na začátek zápasu prostě musíme být připravení. K tomu se nedá víc řict, jednoduše musíme být lepší. Prostě lepší,“ dodal Duncan Keith.

Momentka z utkání Chicaga s Vegas (© Chase Agnello-Dean/NHLI via Getty Images)

Debakl s Vegas na domácím ledě, Blackhawks prohráli 3:8

Dylan Strome na svůj první zápas v Chicagu jen těžko zapomene. Blackhawks dostali v divokém utkání na frak, s Golden Knights prohráli vysoko 3:8. Posila z Arizony si ale v útoku s Kanem a DeBrincatem nevedla špatně: v dobré příležitosti Stroma vychytal vynikající Fleury, ve druhé třetině se radoval z prvního gólu v novém dresu, když na brankovišti dorazil puk po akci Kanea, a navíc přidal asistenci u kosmetické trefy Gustafssona. Na buly se mu sice příliš nevedlo a po jeho teči zvýšil na 5:2 Reaves, ale takových situací bylo v zápase spousty. V první třetině měli Hawks dobré možnosti, ale naráželi na skvěle chytajícho Fleuryho (jako třeba Kahun s Kämpfem), zatímco Crawford nebyl ve své kůži. Obranná činnost domácího celku byla opět hluboko za očekáváním, Chicago znovu brzy inkasovalo, po první třetině nabralo manko 0:3 a před přestávkou rozezlilo fanoušky tragickou přesilovkou (Blackhawks jsou v této disciplíně nejhorším týmem soutěže). O vítězi tak bylo rychle rozhodnuto. „Je složité dotahovat třígólovou ztrátu. Pak musíte hru trochu otevřít a šance jsou i na druhé straně. Dneska nám to tam napadalo, gólmanovi jsme dost nepomohli,“ pověděl debutant Strome. „Po první třetině jsme sice vedli, ale nehráli jsme moc dobře. Popravdě to mohlo být 3:3, jenže Fleury měl několik skvělých zákroků a pak už jsme hráli lépe,“ zhodnotil trenér Vegas Gerard Gallant.

David Kämpf střílí svou třetí branku v sezoně (© Eliot J. Schechter/NHLI via Getty Images)

Blackhawks otočili bláznivý zápas na Floridě

V sobotu večer se Chicago utkalo s Floridou v souboji dvou celků, které v úvodní čtvrtině letošní sezony patří k těm slabším. Jak domácí, tak hosté navíc hráli potřetí během čtyř dní a na výkonu to bylo znát. V první třetině byli Panthers na koni, když přesilovku využil ve výtečné formě hrající Hoffman a díru v obraně Hawks pak proměnil McCann. Krátce po přestávce snížil po krásné individuální akci David Kämpf a když Patrick Kane vyrovnal, zdálo se, že se karta obrací. Jenže Florida zabrala a opět získala dvoubrankový náskok, když Ekbladovi nechal spoustu místa Kane a bezzubý tlak při přesilovce následně potrestal Vatrano. Chicago bylo v tu chvíli na ručník a do třetí části kouč Colliton korigoval sestavu. Šťastnou trefou v oslabení dostal hosty na dostřel Fortin a v poslední vteřině zametl puk pod Reimerem DeBrincat. Dokonalý obrat potvrdil přesnou ranou v prodloužení Gustafsson, který oslavil své 100. utkání v NHL, a Blackhawks se mohli radovat. Přestože ani jednou nevedli, scházela přesnost a po většinu zápasu byla Florida aktivnějším týmem, nakonec Chicago urvalo šťastnou výhru. „Ve třetí třetině jsme hráli o všechno a bylo to potřeba. Jsem na hráče pyšný. Teď musíme přijít na to, jak hrát stejným způsobem hned od začátku, jako by šlo o život,“ pověděl trenér Colliton.

Corey Crawford zazářil při výhře nad Minnesotou

Corey Crawford byl ústřední postavou Blackhawks při nedělním vítězství nad Minnesotou 3:1, když pochytal celkem 39 střel. V některých momentech, jako třeba při šanci Foligna, mu pomohlo štěstí nebo branková konstrukce, jinak se ale domácí gólman vyznamenal. Chicago získalo v první třetině dvoubrankové vedení, když přesilovku využil na brankovišti Toews a Saad pěkně proměnil svůj brejk. Hosté sice také v početní výhodě snížili, Crawford už ale ve zbytku zápasu zůstal nepřekonán a výhru tak mohl v poslední minutě pojistit Kahun. „V každém utkání jsem se zatím cítil dobře, ale musím makat dál. Spoluhráči mi dnes před bránou hodně pomohli,“ pochvaloval si Crawford, který se teprve před měsícem vrátil po dlouhodobé absenci a hned se znovu zařadil mezi klíčové postavy Hawks. „Není žádné tajemství, že chytá výborně. Umí takové ty zákroky, kterými vás udrží v zápase a podrží tým, když se nic jiného nedaří. Máme tu sice zkušené hráče, ale také mladé, kteří tuhle jistotu v zádech potřebují. Předchází ho skvělá pověst a moje očekávání naplňuje beze zbytku,“ ocenil Crawforda trenér Colliton a pochváli také Brandona Saada, který se trefil v druhém utkání po sobě: „Hrál dobře už před mým příchodem, ale pak se zranil. Po návratu formu rozhodně neztratil a možná byste mohli říct, že byl v posledních zápasech vždy naším nejlepším hráčem.“ Doplněno: Blackhawks před utkáním ocenili v rámci kampaně One More Shift bývalého útočníka a trenéra Eddieho Olczyka a zároveň si spolu s ním připomněli boj proti rakovině.

Jeremy Colliton oslavil první výhru

Blackhawks se v noci na čtvrtek střetli letos se St. Louis již počtvrté a byla to právě porážka s Blues, která před déle jak dvěma týdny nastartovala sérii sedmi proher v řadě. Tentokrát Chicago vybojovalo těsnou výhru 1:0 a poprvé se pod novým trenérem Collitonem radovalo z vítězství. Corey Crawford potřeboval na čisté konto 28 zákroků a při ráně Parayka mu pomohla tyčka. Tu dvakrát rozezvonili také domácí, když jen do brankové konstrukce zamířili Kane a po něm i Jokiharju. A tak diváci viděli jedinou a poněkud kuriózní trefu. V 25. minutě si v přesilovce sjel na přihrávku Toewse Seabrook a přestože Allen jeho pokus vykopl, za čáru si kotouč srazil bruslí Bouwmeester. „Není sranda, když se porážky začnou hromadit. Mám za tým velkou radost, odmakali to a byli odměněni. Hlavně ve třetí třetině jsme vyhrávali souboje a měli tam pár zákroků, tak snad to trochu upustí tlak a budeme uvolněnější. Protože o tom se sice bavíme, ale to se lehko řekne a hůř dělá,“ pověděl kouč Colliton. „Je to pěkný pocit, teď po utkání jsme všichni nabuzení. Všichni jsme zabojovali a hráli tak, jak jsme si představovali. Ve druhé třetině jsme získali vedení a ve třetí už to urvali a udrželi,“ těšil se Brent Seabrook.

Blackhawks čekají na výhru už sedm utkání

Ani ve svém druhém střetnutí se nový trenér Jeremy Colliton neradoval z výhry a šňůra porážek se tak natáhla již na sedm zápasů. Proti Philadelphii Hawks ani neskórovali a svému soupeři podlehli 0:4. Šance sice Chicago mělo – asi v té největší se sám před Elliottem zjevil obránce Seabrook –, gólman Flyers, který Hawks velmi dobře zná ze svého působení v St. Louis, si však ve všech případech poradil a na čisté konto potřeboval 33 zákroků. „V první třetině se nám dařilo, hráli jsme rychle, získávali puky a hodně na ně tlačili. Pokud to zvládneme celých 60 minut, tak budeme dávat góly,“ zhodnotil kouč Colliton. „Asi nejsme nejsebevědomější tým v historii, ale sebevědomí získáte, když střílíte góly, makáte a vyhráváte zápasy. Teď se nemůžeme dívat na to jaký je zrovna výsledek, důležitější je soustředit se na každé střídání, na každý souboj. Pak se to nasčítá a snad to bude stačit na výhru,“ vyjádřil se Duncan Keith.

Hawks nezvládli zápas v Calgary a prohráli popáté v řadě

Krátký výjezd na západ Kanady se Chicagu nepodařil a po porážce 3:5 v Calgary se vrací domů s prázdnou. Po několikadenní přestávce budou mít příležitost ukončit sérii pěti porážek v řadě doma proti Carolině. Utkání s Flames nemohlo začít hůř, když už ve 3. minutě narazil Keith Dubého na mantinel a zápas pro něj skončil. V dlouhém oslabení Hawks inkasovali po kombinaci do prázdné branky, žádná další šance se ale neujala. Chicago vystřelilo na branku Davida Ritticha dohromady jen 15 pokusů, přesto se do půlky utkání radovalo ze tří branek a slibného náskoku. Nejprve v přesilovce 5 na 3 srazil přihrávku Kanea do sítě Toews, pak se od modré pěkně trefil navrátilec do sestavy Rutta a po přímočaré akci zvýšil Saad. Jenže ještě do přestávky se povedenou ranou prezentoval Tkachuk a pak domácí potvrdili, že ve třetí třetině se jim daří. Naděje Blackhawks držel brankář Crawford, několikrát mu na poslední chvíli pomohli spoluhráči, čekání na gól však šest minut před koncem ukončil Monahan a vzápětí si Frolíkovu přihrávku smolně srazil Anisimov. Na utkání, ve kterém se kapitán Toews těšil ze svého 300. gólu v soutěži, budou chtít hosté brzy zapomenout. „Dostali nás pod velký tlak, stále byli v útoku a hráli rychle a šikovně,“ řekl Corey Crawford. „Občas se nám něco podařilo, ale nehráli jsme pořádně celých 60 minut. Pokud neudržíte výkonnost po celý zápas, tak v téhle lize nemůžete vyhrávat,“ postěžoval si Brandon Saad.