Patrick Kane slaví svůj gól (© Chase Agnello-Dean/NHLI via Getty Images)

Chicago porazilo Oilers a slaví první výhru

Ve čtvrtém utkání sezony se mohli hokejisté Blackhawks poprvé radovat z vítězství. Proti rozjetému Edmontonu, který vyhrál pětkrát v řadě a na startu sezony zaujal místo v nejvyšších patrech tabulky, pomohly domácímu týmu tři věci: méně komplikovaná hra zejména ve vlastním pásmu, diametrálně odlišný výkon ve druhé třetině než v předchozích duelech a ostrý hit Shawa na obránce Perssona za brankou Oilers. Zatímco v první třetině viděli diváci hodně neproměněných šancí na obou stranách, po zmiňovaném střetu se na ledě začalo jiskřit a zdá se, že alespoň v tomto případě takový stav Chicagu vyhovoval. Hawks se podařilo ubránit McDavida a po pohotové střele Kanea po vhazování se mohli těšit z náskoku, který navýšil ve 47. minutě proti nejistě vyjetému Smithovi Alex Nylander. Ten se vrátil do sestavy místo Perliniho a ve čtvrté lajně se mu nevedlo zle. Domácí se mohli spolehnout na výkon brankáře Crawforda, který navázal na povedené Lehnerovo představení z minulého duelu a vedle několika těžkých zásahů zlikvidoval i brejk Draisaitlovi. Mike Smith chytal také výborně a proti Saadovi mu dvakrát pomohla tyčka. V závěru zblízka využil přesilovku Neal, jenže výhru už Blackhawks ustrážili a skóre zpečetil Saad. „Dneska se nám všechno dařilo, do ničeho jsme je moc nepustili a spoluhráči mi dobře čistili prostor, takže jsem na všechno viděl. Nylanderův gól za stavu 1:0 byl klíčový,“ vyjádřil se brankář Crawford. „Pokud máme být úspěšní, musíme umět vyhrávat i takové zápasy, kde padá málo branek. Proti dobrým týmům to ani jinak nejde, je třeba hrát jednoduše,“ doplnil obránce Connor Murphy.

Andrew Copp při vyrovnávacím gólu (© Chase Agnello-Dean/NHLI via Getty Images)

Blackhawks mají první bod, proti Jets ale ztratili náskok

První třetina vypadala z pohledu domácího týmu dobře a Chicago si vypracovalo dvougólový náskok, jenže jinou branku nepřidalo a po dalším frustrujícím výkonu nakonec podlehlo Winnipegu po prodloužení 2:3. Poprvé dostal příležitost nový gólman Robin Lehner a loňský finalista o Vezinovu trofej se neuvedl zle. Celkem pochytal 30 střel, předvedl řadu povedených zákroků a svůj tým několikrát podržel, jen při rozhodující ráně Scheifeleho asi nebude mít dobrý pocit. Blackhawks získali vedení už v 5. minutě, když výtečnou práci Carpentera v oslabení zužitkoval Brandon Saad. Na 2:0 zvýšil v přesilovce střelou z dorážky Brent Seabrook, stejně tak v početní výhodě skóroval ve 28. minutě Ehlers. V polovině třetí třetiny proměnil zmatek v domácí obraně ve vyrovnávací gól zcela volný Copp a ačkoliv Hawks přežili závěrečné oslabení po faulu Saada, v prodloužení berou druhý bod Jets. „Cítil jsme se dobře, myslím, že jsem na puky viděl a nevyrážel je. Škoda prvního gólu, přesunul jsem se jak jsem chtěl, ale puk nějak propadl, to musím zlepšit. U třetí branky mu to nesedlo, puk zaplaval. Máme bod, aspoň něco, ale dneska jsme měli vyhrát,“ komentoval svůj debut gólman Lehner. „Potřetí za sebou jsme nehráli dobře ve druhé třetině a tam se podle mě rozhoduje. Ty nejlepší týmy ve druhé třetině dominují, tak se na to zaměřujeme. Chceme mít hru pod kontrolou a mít více šancí než soupeř, tím se ukáže, jak dobří skutečně jste. Teď k tomu máme hodně daleko,“ vyhodnotil trenér Jeremy Colliton.

Barclay Goodrow střílí vítězný gól (© Stacy Revere/Getty Images)

Kubalík se poprvé trefil, Blackhawks ale zahájili porážkou

Zatímco Blackhawks dostali po utkání v Praze volno a nastoupili teprve ke svému prvnímu domácímu střetnutí v United Center, Sharks měli na kontě již čtvrtou porážku v řadě. Do San José se z Toronta vrátil veterán Patrick Marleau, prodlouží si tak svou bohatou kariéru a hned si udělal radost dvěma góly. Chicago čtyřikrát v zápase vedlo, jenže hosté pokaždé srovnali a nakonec si odváží dva body za vítězství 5:4. Skóre otevřel svou první brankou v NHL Dominik Kubalík, když se přesně trefil zblízka po povedeném střídání třetího útoku. Dvakrát se prosadil Andrew Shaw a z protiútoku po narážečce s Kanem skóroval i Dylan Strome. Corey Crawford pochytal 29 střel a přestože měl několikrát smůlu při nepříjemných odrazech, ani tentokrát nebude se svým výkonem asi příliš spokojený. „Na osobní čísla se nedíváme, dva body do tabulky by byly daleko lepší. Nemyslíme si, že bychom hráli naplno celých 60 minut. Několik střídání se nám nepovedlo a puk skončil v naší síti. Všechno po takových menších chybách, které se dají v naší hře odstranit, zapracujeme na tom,“ vyjádřil se Andrew Shaw, který vstřelil své první góly po návrat z Montréalu. „Nepřemýšlel jsem jak to tam padne, ale jsem za to samozřejmě rád. Budu si to asi pamatovat do konce života, ale nakonec jsme bez bodů, takže z toho teď mám smíšené pocity,“ pověděl o své první trefě Dominik Kubalík.

David Kämpf při střele (© Chase Agnello-Dean/NHLI via Getty Images)

Blackhawks prohráli v Praze s Philadelphií 3:4

Chicago se v pátek večer představilo v pražské O2 aréně proti Philadelphii a ve svém úvodním utkání sezony prohrálo 3:4. Flyers byli lepším týmem a o svém vítězství rozhodli zejména během povedené druhé třetiny. Skóre duelu otevřel po chybě Gilberta Konecny, rychle ale srovnal střelou přes obránce Alex Nylander, pro kterého to byla první trefa v novém dresu po přestupu z Buffala. Ve 27. minutě využila Philadelphia přesilovku, když Lindblomovu střelu odraženou od tyčky smolně usměrnil do sítě Koekkoek. Flyers pak měli více ze hry, ačkoliv na obou stranách zůstalo několik dobrých příležitostí nevyužitých. V oslabení uhasil Kämpfovu šanci jen za cenu faulu Giroux, jenže při hře ve čtyřech se Konecny lehce protáhl kolem Keitha a zvýšil na 3:1. Krátce před přestávkou ale dobíhající přesilovku využil po přihrávce Kanea perfektní ranou DeBrincat a Hawks se udrželi v utkání. V polovině třetí části zaskočil Crawforda po objetí branky Raffl a v závěru už Hawks dokázali jen snížit pohotovou střelou Kanea při hře v šesti. Pražskému zápasu by slušelo prodloužení, diváci ale i tak viděli vedle chyb a nepřesností dost pěkných momentů a celkem 7 branek. Z výhry a dvoubodového zisku se nicméně po zásluze radovali Flyers. Další střetnutí čeká Chicago až za týden proti San José.

Hráči Blackhawks slaví výhru (© Bill Smith/NHLI via Getty Images)

Blackhawks se rozloučili s domácími fanoušky výhrou 6:1

Jednoznačným vítězstvím domácího týmu skončilo poslední utkání letošní sezony v United Center. O všech postupujících do playoff bylo v Západní konferenci rozhodnuto již před posledním víkendem, v duelu Chicaga s Dallasem tak šlo již pouze o čest. Blackhawks se mohli opřít o vynikající výkon brankářů Crawforda s Wardem, kteří dohromady pochytali 34 střel, a ve druhé třetině několika góly svému soupeři odskočili. Patrick Kane (dva góly) s Jonathanem Toewsem (dvě asistence) si vylepšili své již tak nejproduktivnější sezony v kariéře, letos popáté se trefil (dost možná ve svém posledním domácím utkání v kariéře) veterán Chris Kunitz, z první branky za Chicago se těšil Slater Koekkoek a bodoval také David Kämpf, který se vrátil do sestavy po zranění. „Myslím, že máme dobrý tým, že bychom mohli v playoff lidi překvapit. Ale neuspěli jsme, je to zklamání. I dneska to bylo skvělé, fanoušci nám na konci poděkovali za sezonu, přestože to nevyšlo tak, jak bychom si přáli,“ pověděl Patrick Kane poté, co si zvýšil svou bilanci na 109 bodů (44+65). Doplněno: Corey Crawford ze zápasu odstoupil kvůli poraněnému tříslu a Blackhawks povolali z Rockfordu náhradního brankáře Kevina Lankinena.

Blackhawks se radují po vítězném utkání (© Chase Agnello-Dean/NHLI via Getty Images)

Ze dvou zápasů s Coloradem mají Hawks dva body

O víkendu se Chicago utkalo dvakrát s Coloradem a zatímco v Denveru prohrálo 2:4, na domácím ledě následně zvítězilo po prodloužení 2:1. Avalanche drží aktuálně poslední postupovou příčku pro playoff a Blackhawks na ně na 11. místě ztrácí pět bodů. V odvetě Chicago zasypalo ve vynikající formě chytajícího Grubauera celkem 42 pokusy, překonalo jej ale pouze dvakrát. Náskok hostujícímu týmu zajistil v přesilovce 5 na 3 Kerfoot, když o něj odrazil svou ránu Barrie. Blackhawks srovnali podobným způsobem, když v končící přesilovce vypálil Seabrook a puk tečoval do sítě Anisimov. V prodloužení se po levé straně protáhl Keith, natlačil se před brankáře Avalanche a zajistil domácím bod navíc. Sice důležitý, ale ve vzájemných zápasech s Coloradem potřebovali Blackhawks pro udržení naděje víc… „Ve třetí třetině jsme hráli výborně, nic jsme jim nedarovali. Bylo by fajn dát na konci gól a stáhnout je o dva body, ale i tak ten jeden bereme a jdeme dál,“ pověděl gólman Crawford. „Dneska jsme nehráli moc dobře, hlavně v první a třetí třetině nás přehrávali. Z těchto dvou zápasů jsou to ohromně důležité body, i když dneska máme štěstí, že máme alespoň jeden,“ zhodnotil Grubauer.

Patrick Kane překonal hranici 100 bodů

Útočník Patrick Kane podruhé během své 12leté kariéry v NHL dosáhl na metu 100 bodů. Zatímco v sezoně 2015–2016 se jeho příspěvek zastavil na 106 bodech (46+60), nyní má ještě 10 zápasů na to, aby svou bilanci 41+60 vylepšil. Při porážce s Vancouverem 2:3 po prodloužení si Kane připsal asistenci u obou branek domácích a vyrovnal svůj osobní rekord v počtu přihrávek za sezonu. Canucks ve druhé třetině otočili skóre a důležitý bod do tabulky Chicagu následně zajistil až v 57. minutě ranou Gustafsson. Prodloužení trvalo pouze 16 vteřin než vynikajícího Crawforda zblízka překonal Horvat. „Hráli druhý den po sobě, navíc u nás a toho bychom měli využít. Na začátku jsme měli příležitost je zmáčknout a dostat zápas pod kontrolu, ale nechali jsme je žít. Chyběla nám rychlost, jakou bychom k tomu potřebovali. Je fajn, že máme bod, ale konec nic moc. Nikdo z nás dneska nezahrál na výbornou,“ zhodnotil kapitán Toews, který vstřelil svůj 31. letošní gól. „(Crawford) chytal skvěle, nebýt jeho tak je to 1:5. Aspoň máme ten bod,“ doplnil Gustafsson.

Corey Crawford při zákroku (© Francois Lacasse/NHLI via Getty Images)

Crawford zazářil doma v Montréalu a Chicago zvítězilo 2:0

Brankář Corey Crawford se doma v Montréalu představil ve vynikající formě a v utkání, před kterým domácí tým ocenil Careyho Price za překonání klubového rekordu v počtu 315 výher, svého soupeře zastínil 48 zákroky. Crawford se tak radoval z 25. nuly v kariéře, v tomto případě na ni ale potřeboval nejvíc práce. Vítězný gól zařídil na začátku druhé třetiny Connor Murphy, když si sjel na přihrávku DeBrincata a z ideální vzdálenosti prostřelil Price. Ve 45. minutě pojistil výhru po pěkné kombinaci Brendan Perlini, v závěru už se Hawks přes snahu Canadiens ubránili a zvítězili popáté v řadě. „Hráli jsme moc dobře a i když nás na konci zmáčkli, nezpanikařili jsme. To bylo super, vytlačili jsme je do strany, trpělivě jsme si počkali a pak posbírali puky na středu,“ liboval si Crawford. „Byl neskutečný. Několik zákroků při dorážkách zblízka měl fantastických. Zdálo se, že to nemůže mít a on najednou chytil puk do lapačky. Proto jsme rádi, že ho máme,“ chválil Crawforda Connor Murphy.

Brendan Perlini (© Jonathan Daniel/Getty Images)

Perlini nastřílel hattrick proti Arizoně a Hawks vyhráli 7:1

Bývalý hráč Blackhawks Richard Pánik sice v 5. minutě na druhý pokus překonal Crawforda, další gól už ale Coyotes nepřidali. Arizona přijela do United Center s vizitkou týmu, který má v aktuálním období vynikající formu, od Blackhawks ale inkasovala sedm branek. O tři z nich se postaral Brendan Perlini, který se proti svému bývalému týmu radoval z hattricku o to víc, že na konečných 7:1 upravil pouhé čtyři vteřiny před koncem. Vítězný gól zařídil na brankovišti Saad, po Kämpfově přihrávce skóroval ze snadné pozice Kunitz, krásnou kombinaci po chybě Ekmana-Larssona zakončil Kane a potřetí v kariéře dosáhl na hranici 30 branek kapitán Toews, když s jistotou proměnil trestné střílení. „Chtěl jsem hlavně vyhrát, ale tohle je báječné. Nikdy na to nezapomenu,“ těšil se Perlini. „Je pořád v pohybu a úspěšný v soubojích, proto se dostává do šancí. Mám z něj velkou radost,“ chválil trenér Colliton. „Po minulém utkání (2:1 v Dallasu) jsme ze sebe měli dobrý pocit, ukázali jsme charakter a po delší době hráli z pevné obrany. Dneska se nám dařilo dopředu, ale myslím, že jsme to hlavně opět dobře odbránili,“ liboval si Brandon Saad.

Chicago porazilo Sabres po nájezdech 5:4

Po několikadenní pauze přivítali Blackhawks v United Center hokejisty Buffala a přestože po třech rychlých gólech na začátku druhé třetiny přišli o vedení, nakonec získali oba body za výhru po nájezdech. Ve 45. minutě srovnal svou druhou trefou v utkání Artem Anisimov, když dorazil svou střelu do brankové konstrukce a na gól Okposa pak odpověděl vzápětí pohotovou ranou Brendan Perlini. V prodloužení měli domácí více ze hry, jenže Saad trefil pouze břevno. Nájezdy Chicagu vyšly výborně, když svoje pokusy proměnili jak Toews, tak Kane s DeBrincatem. „Myslím, že jsme hráli dobře a do ničeho je moc nepouštěli. Obdržené góly nás nesrazily a těší mě, že jsme to dokázali srovnat. Už nezbývá mnoho zápasů, potřebujeme body hned,“ vyjádřil se brankář Crawford. Doplněno: Patrick Kane se díky dvěma asistencím dostal v historickém bodování klubu na čtvrté místo před Stevea Larmera. „Je to výjimečný pocit. Larmer byl skvělý hráč, asi patří do Síně slávy. V Chicagu odehrál parádní kariéru a byl jedním z těch, kteří hráli hokej tak, jak by se hrát měl,“ pověděl Kane.

Momentka ze zápasu v San José (© Brandon Magnus/NHLI via Getty Images)

Výjezd do Kalifornie skončil porážkou v San José

Blackhawks se vrací z třízápasového výjezdu do Kalifornie pouze se dvěma body za nepříliš přesvědčivou výhru v Anaheimu a v San José zaznamenali čtvrtou porážku z posledních pěti utkání. Coreyho Crawforda, který se představil poprvé od zranění ve dvou zápasech, nahradil proti Sharks Cam Ward a pochytal celkem 29 střel. Ve 13. minutě jej poprvé překonal trpělivý Hertl, hosté ale srovnali ještě před přestávkou po přesné střele Stroma při přečíslení. Na gól Meiera pak odpověděl po narážečce s Toewsem svou 13. trefou v sezoně Gustafsson, jenže ve třetí třetině už Blackhawks odpověď na další góly nenašli. Nejprve dostal v ideální pozice příliš prostoru Sorensen a při odloženém vyloučení pak Karlsson šikovně tečoval Burnsovu ránu. „Dneska jsme vypadali jako hokejové mužstvo, obrovský rozdíl proti včerejšku (porážka v LA 3:6). Sharks mají výborný tým, nic nám nedarovali. Dostali jsme pár gólů potom, co jsme propadli v obraně. Těžko můžu kritizovat nedostatek snahy nebo nasazení, ale nepovedlo se nám zvládnout na vysoké úrovni celé utkání. Máme tu mladé hráče, kteří se teprve učí vyhrávat. Jenže potřebujeme body a porážka se proto v tuhle chvíli snáší těžko,“ hodnotí trenér Jeremy Colliton.

Blackhawks zvládli prodloužení s Red Wings

Když ve 22. minutě zvyšoval Patrick Kane už na 4:1, zdálo se, že Blackhawks si z Detroitu odvezou v klidu dva body. Jenže ve třetí třetině domácí třígólové manko smázli a o vítězi tak muselo rozhodnout prodloužení. V něm si Cam Ward, který celkem pochytal 31 střel, poradil při dvou šancích soupeře a po akci Toewse pak měli Gustafsson s Kanem snadnou úlohu. Kane bodoval v 19. utkání v řadě, ale jeho série zápasů s asistencí skončila na 17. Gustafsson přihrál na tři trefy, na druhé straně zaznamenal asistenci u všech gólů Red Wings Mantha. „Myslel jsem si, že už [Toews] dal gól, jenže pak jsem si všiml, že se tlačí k dorážce. Skvěle přihrál [Gustafssonovi] a ten to posunul na mě. (…) Víme, že umíme hrát líp. Tím spíš, když jsme ve třetí třetině pustili náskok. Teď jsme na místě pro playoff, z toho máme radost. Ale ještě zbývá 21 utkání a v těch musíme podat lepší výkon,“ vyjádřil se Patrick Kane. Po výhře Colorada nad Winnipegem o svou pozici v playoff Chicago zase rychle přišlo, Avalanche mají na 8. příčce také 61 bodů, ale zápas k dobru. Doplněno: Marcus Krüger odehrál 500. zápas v NHL. Drake Caggiula stihl jen pár minut a pak jej z utkání vyřadilo zranění oka.

Alex DeBrincat (© Bill Smith/NHLI via Getty Images)

Blackhawks přestříleli Ottawu v divokém utkání 8:7

V souboji dvou týmů, které v letošní sezoně nejčastěji inkasují, viděli diváci hned 15 branek! Už v první třetině se vystřídali všichni čtyři přítomní brankáři, pět bodů za hattrick a dvě asistence zaznamenal Alex DeBrincat a Patrick Kane protáhl svou bodovou šňůru. Asistenci si připsal již v 17. utkání v řadě, čímž dotáhl na třetím místě historických tabulek NHL Paula Coffeyho. Chicago rychle prohrávalo o dvě branky, pak ale dvěma zásahy DeBrincat vyrovnal a skóre se dál přelévalo ze strany za stranu. Přestože Senators na konci po dvou trefách Chabota snížili na rozdíl jediného gólu, domácí už zápas dotáhli k výhře 8:7. „Šílený zápas, víc mi to připomínalo sranda hokej někdy v létě. Ale vyhráli jsme a na tom záleží nejvíc,“ pověděl DeBrincat, který se přehoupl přes hranici 30 branek v sezoně. „Tak nějak vypadá noční můra brankáře, na obou stranách. Dva body jsou nejdůležitější, ale uvědomujeme si, že takhle hrát nemůžeme, jestli chceme být úspěšní. Fanoušci dneska nemohli chtít víc a my to bereme,“ doplnil Cam Ward.

Chicago otočilo zápas s Devils a Kane překonal Mikitu

Cam Ward byl klíčovou postavu při vítězství Blackhawks nad New Jersey 5:2, když skvělými zákroky v první třetině udržel naděje domácích na bodový zisk a ve třetí části na svůj vynikající výkon navázal. Přesto se Devils dostali v 17. minutě po přesilovkové kombinaci do dvoubrankového náskoku. Jenže ještě před přestávkou snížil ve výhodě Kane a po návratu z kabiny vyrovnal pěknou ranou Caggiula. Vítězný gól zařídil z protiútoku střelou z první kapitán Toews a když Anisimov z dorážky v 54. minutě zvýšil, bylo hotovo. Patrick Kane protáhl svou bodovou šňůru a připsal si asistenci již v 15. utkání v řadě, čímž překonal klubový rekord Stana Mikity. Čtyřnásobný vítěz Stanleyho poháru Chris Kunitz nastoupil do 1000. zápasu v NHL. „Potěší to. Za ty roky jsem hrál se spoustu skvělých hokejistů a pokud jde o dnešní rekord, tak mám štěstí na hodně spoluhráčů, kteří moje přihrávky proměňují,“ vyjádřil se Kane. „Pro nás je důležité hrát po celých 60 minut, bez ohledu na skóre. Takže když se nám začátek nepovedl, ale dokázali jsme se dostat zpátky do zápasu, to ukazuje, že máme charakter,“ pověděl Brandon Saad, který v oslabení pečetil výhru na konečných 5:2.

Dominik Kahun skóruje podruhé v utkání (© Bill Smith/NHLI via Getty Images)

Blackhawks protáhli vítěznou sérii na 7 utkání

V neděli se Chicago střetlo s odvěkým rivalem z Detroitu a po výhře 5:2 oslavilo již sedmé vítězství v řadě. Výtečnou formu potvrdili Blackhawks vydařeným začátkem a po první třetině vedli po trefách Kahuna se Stromem 2:0. Jenže Detroit pak převzal iniciativu a domácí se museli spolehnout na pozorného Cama Warda v brance, který přispěl celkem 43 úspěšnými zákroky. Když v 56. minutě snížil z ideální pozice Nyquist, zdálo se, že fanoušky čeká drama. Jenže Athanasiou ve skvělé příležitosti minul a o chvilku později naopak překonal Berniera střelou na bližší tyčku Kane. Ten se prosadil ve 14. utkání v řadě a během této šňůry zaznamenal 31 bodů (11+20). V posledních zápasech se však Chicago může opřít také o produktivní formaci DeBrincat, Strome, Kahun. „Miluju, když o něco hrajeme a když kluci věří, že pokud takhle budeme pokračovat, tak máme naději. Samozřejmě můžeme ovlivnit jen svoje výkony, snažit se vyhrávat a udržet se na vlně,“ vyjádřil se Ward poté, co se Blackhawks přiblížili na 4 body od posledního místa v playoff.