Blackhawks slaví vyrovnávací gól (© Bill Smith/NHLI via Getty Images)

Kurashev rozhodl prodloužení, trefili se i Kane s Kubalíkem

V noci na pátek se Chicago nad domácím ledě utkalo s Montréalem a ještě před začátkem zápasu klub ocenil Andrewa Shawa, dvojnásobného vítěze Stanleyho poháru, který svou kariéru nedávno ukončil kvůli zdravotním problémům a v NHL odehrál téměř 550 střetnutí právě za Blackhawks a Canadiens. V samotném utkání mělo Chicago výborný vstup, v první třetině svého soupeře prakticky k ničemu nepustilo a když Kubalík proměnil akci po pěkné přihrávce Toewse, dostali se domácí do vedení. Po přestávce se však obraz hry otočil a Montréal svůj zlepšený výkon přetavil ve dva góly: nejprve srovnal z dorážky obránce Petry a Fleuryho pak v přesilovce překonal střelec Hoffman. Jenže utkání Blackhawks nakonec zvládli. Na začátku třetí části se z gólu po delší odmlce radoval Patrick Kane, když v přesilovce nachytal Montembaulta, nicméně další šance zůstaly nevyužity. A protože ani slibnou přesilovku krátce před koncem Chicago neproměnilo, rozhodlo o vítězi prodloužení. V něm měli puk na hokejkách Canadiens, jenže si šanci nevytvořili a naopak udeřilo z první příležitosti na druhé straně. Kurashev na hraně ofsajdu šikovně převzal puk a natlačil se do branky, kde po srážce s obráncem a gólmanem nakonec kotouč doklouzal za čáru. Neobvyklá situace skončila u videa, rozhodčí však oba sporné momenty posoudili ve prospěch domácích a švýcarský útočník tak vítěznou trefou potěšil komentátora Eddieho Olczyka. „Mám radost, že to vyšlo pro nás. Několikrát už jsem zažil, že to bylo naopak a prohráli jsme nějakým podivným způsobem, a tohle bylo určitě fajn. Ve druhé třetině jsme polevili, ale zabojovali jsme a zlepšenou hrou jsme je už ve třetí části do ničeho moc nepustili,“ radoval se trenér Derek King. Doplněno: Lukas Reichel se ve své premiéře rozhodně neztratil a během 16 minut zaznamenal tři střely a jeden blok. Poprvé za Chicago nastoupil i Sam Lafferty a za 15:17 si připsal dvě střely a dva hity. Ze sestavy vypadli kvůli covidu Strome s Dachem, naopak se vrátil Gustafsson.

Jakub Galvas při své premiéře v NHL (© Kirk Irwin/Getty Images)

Oslabené Chicago zvítězilo v Columbusu, skvělý debut Galvase

Na první bod v NHL si sice ještě český obránce Jakub Galvas musí počkat, jinak ale v noci na středu prožil parádní debut v nejslavnějšího hokejové soutěži světa. Kvůli covidu ze sestavy vypadli klíčoví obránci Seth Jones s McCabem, které nahradili právě Galvas s Calebem Jonesem, a zadáci Blackhawks se jako celek s těžkou situací porvali na výbornou. Galvas dostal od trenérů velkou důvěru, když na ledě strávil celkem 23:40 (z toho téměř sedm minut v přesilovkách), během kterých zaznamenal jednu střelu, dva bloky a +1. Před odchodem do zámoří působil dva roky v A-týmu Olomouce, potom dva roky ve finské lize za Jukurit a v Rockfordu letos nastoupil do 20 utkání (1+5 a tři menší tresty). Zápas s Columbusem, který měl být hlavně o návratu Setha Jonese, ale nakonec nebyl ani jen o debutu mladého českého hokejisty. Druhou výhru Hawks v řadě podpořil 24 zákroky brankář Fleury, mezi střelce se kromě dvougólového DeBrincata zapsali i zkušení zadáci Murphy s de Haanem a gólům vždy předcházela vynikající práce spoluhráčů. DeBrincat vyrovnával sám před Korpisalem po výtečné přihrávce Stillmana, de Haan přesnou střelou k tyči proměnil skvělou práci Kurasheva a doma výborně hrající Murphy zakončil pohlednou kombinaci s Kanem a Toewsem. V závěru sice Nyquist potrestal chybu Stromea ve vlastním oslabení, výhru už ale Chicago uhájilo. „Řeknu vám upřímně, že mě hodně překvapilo, jak dobře to odehrál. V Rockfordu jsme spolu byli jen chvíli, ale vím, že hrál chytře a klidně a měl dobrý pohyb. Dneska si s tím poradil skvěle, neměl to lehké,“ chválil Galvase trenér Derek King. „Pokaždé je to výjimečný zápas, když hrajete před svou rodinou. Nestává se to tak často, jak bych si přál,“ pověděl Murphy, který v Columbusu strávil své mládí, a dodává: „Program je nahuštěný, proto je potřeba, abychom se vyvarovali výpadků a pokusili se naskočit na vítěznou vlnu.“

Hokejisté Chicaga slaví gól Stillmana (© Zak Krill/NHLI via Getty Images)

Blackhawks překvapili Vegas 2:1

Brankář Marc-André Fleury se poprvé od výměny z Vegas představil na ledě Golden Knights jako soupeř a těšit se může z nepříliš očekávané výhry 2:1. Už v 15. minutě jej sice zaskočila střela obránce Huttona, jenže dalších 30 střel Fleury pochytal a Chicago zlomilo nelichotivou sérii šesti porážek v řadě. V 25. minutě totiž přečíslení zakončil pěknou střelou na Lehnerovu vyrážečku Khaira, který svůj povedený výkon podtrhl i 10 hity, a ještě ve druhé třetině uzavřel skóre obránce Stillman. Ten svůj první gól v sezoně otřel o soupeře a Lehner již nestihl proti sražené střele reagovat. V závěrečné dvacetiminutovce Chicago domácí celek k mnoha šancím nepustilo a soustředěným výkonem vybojovalo dva body. „Je to divný pocit. Sice tu mají nějaké nové hráče, ale s mnoha dalšími jsem hrával čtyři roky prakticky denně. Dobře je znám a oni to vědí,“ usmíval se v pohodě chytající Fleury. „Donutili jsme je hrát kolem nás, po mantinelech a do šířky. Často jsme je nepustili ke střele a pokud ano, tak jsme ji zblokovali a vyhrávali další souboje. Právě takový výkon nám přinese úspěchy,“ liboval si trenér Derek King.

Kirby Dach (© Norm Hall/NHLI via Getty Images)

Chicago prohrálo pošesté v řadě, Arizoně podlehlo 4:6

Dvakrát se sice hokejisté Blackhawks dokázali vrátit do zápasu, nakonec si ale do Arizony přijeli pro porážku 4:6. Herní projev sice nebyl vyloženě špatný, pomineme-li, že Chicago využilo až pátou přesilovku, a hosté svého soupeře přestříleli 36:26, jenže proti aktuálně nejslabšímu celku v soutěži i to bylo málo. Do první přestávky šli Coyotes s náskokem 2:0 také díky vynikajícími zákroku Vejmelky proti DeBrincatovi, Chicagu se však podařilo brzy srovnat. Ze vzduchu se šikovně trefil Dach a další protiútok zakončil po přihrávce Toewse Entwistle (toho Arizona před lety draftovala ve 3. kole, za Coyotes ale nikdy nenastoupil). Jenže uběhlo jen několik minut a Kessel připravil na počátku přesilovky snadný gól Boydovi. Arizona pak znovu odskočila, když do sítě zapadla střela Kellera a protože trenérská výzva kouče Kinga nenašla u rozhodčích pochopení, inkasovali Hawks v následujícím oslabení znovu. Po šťastné teči Toewse a pěkné trefě DeBrincata v přesilovce, kdy mu ze vzduchu přiklepl puk Strome, sice Chicago zabojovalo alespoň o bod, ale domácí už závěr zápasu zvládli. „Nemůžeme to být pořád jen my trenéři, abychom hráčům říkali, co a jak mají dělat. Viděl jsem, že jsou dveře do šatny zavřené, tak jsem tam ani nešel (a nechal na nich, ať si to vyříkají sami mezi sebou). Vím, že jsou z toho všichni frustrovaní. Nejdůležitější je, abychom nepřestávali věřit, že máme dobrý tým, že se z toho vyhrabeme a poskočíme v tabulce nahoru. Musíme prostě hrát jeden za druhého, jako tým,“ vyjádřil se po šesté porážce v řadě trenér Derek King. Na poslední chvíli ze sestavy kvůli covidu vypadli Hagel s Gustafssonem a nová posila z Pittsburghu Lafferty. Do hry se tak dostal obránce Beaudin, ale naskočil pouze na dvě střídání.

Philipp Kurashev a Mikko Rantanen (© Chase Agnello-Dean/NHLI via Getty Images)

Blackhawks otočili zápas s Coloradem, získali ale jen bod

Utkání s Coloradem se pro Chicago nevyvíjelo moc dobře. Soupeř měl v první třetině převahu, kterou přetavil ve dvoubrankový náskok po trefách Johnsona s Newhookem. Po přestávce ale domácí zabrali a dostali se zpátky do utkání ve chvíli, kdy Toews zabojoval na brankovišti a svým čtvrtým gólem v sezoně snížil. Na začátku třetí třetiny měli Hawks výhodu dvojnásobné přesilovky a poradili si s ní na výbornou. Kane dvakrát našel DeBrincata a domácí kanonýr nedal parádními střelami Kuemperovi žádnou šanci, čímž se dotáhl na metu 20 zásahů v letošní sezoně. Jenže do vítězného konce už zápas Hawks nedovedli: nevinnou střelu Johnsona od mantinelu tečoval McCabe a v 52. minutě bylo srovnáno. V poslední vteřině a pak znovu v prodloužení mohl rozhodnout výborně hrající kapitán Toews, ale jeho šanci zastavila tyčka, stejně jako několikrát předtím pomohla na druhé straně Fleurymu. O výhru Avalanche se pak krásným gólem postaral talentovaný obránce Makar, když se snadno zbavil Dacha a blafákem překonal i domácího brankáře. „V první třetině jsme nehráli zle, jen jsme na začátku udělali pár chyb. Dali jsme si na ně potom větší pozor a s jedním z nejlepších týmů v lize jsme sehráli vyrovnanou partii,“ hodnotil trenér King. „Udělal to pěkně a zítra poběží tahle akce v televizi pořád dokola. Ale tak to prostě je, tihle hráči patří mezi absolutní světovou špičku, nějaké šance si vždycky vytvoří a jde o to, abychom jim toho dovolili co nejméně. A myslím, že se nám to celkem dařilo,“ doplnil obránce de Haan k vítěznému gólu Makara.

Alex DeBrincat (© Chase Agnello-Dean/NHLI via Getty Images)

Chicago doma podlehlo Calgary 1:5

Ani druhý novoroční zápas Chicagu hrubě nevyšel. Alex DeBrincat sice zakončil pěknou souhru s Kanem a zajistil Hawks vedení, jenže další branku už domácí nepřidali a nakonec prohráli jasně 1:5. První třetina přitom nenasvědčovala tomu, že by si Flames měli připsat snadné body, jenže ve druhé části nabídlo Chicago svému soupeři tři přesilovky a nováček v brance Arvid Söderblom musel čelit 26 (!) střelám. V utkání zaznamenal celkem 37 zákroků a ve třetí třetině dlouho držel naděje Hawks – třeba když zvládl trestné střílení Dubého. Calgary však tou dobou vedlo 3:1 po snadné trefě Lindholma v přesilovce a především gólu Lewise v oslabení, po kterém dostali hosté zápas už úplně pod kontrolu. Söderblom nejprve zlikvidoval brejk, jenže Flames se vzápětí dostali do další velké šance, kterou jim ostudným bráněním nabídli Gustafsson s Kanem. Druhý jmenovaný sice mohl svou chybu ještě napravit, jenže dvakrát trefil tyčku a na body mělo Chicago opět hodně daleko. „V minulém utkání nebyla snad polovina našich hráčů na zápas vůbec připravená. Tentokrát to ještě byli tři nebo čtyři, ale to si prostě nemůžeme dovolit. Nechci nikoho jmenovat, oni to vědí a vyjasníme si to. Dřív jsme si dokázali v problémech poradit líp. Upozorňovali jsme hráče na to, abychom se vyvarovali vyloučení a nechodili na trestnou. A co se stane ve druhé třetině, když je to vyrovnané a možná jsme i kousek lepší a uděláme tři fauly? Raz dva a je to. Asi jsme polevili v koncentraci, jenže takhle to nejde,“ lamentoval trenér King. „Můžeme se vymlouvat pořád dokola, ale je jedno, jestli jsme rozehraní nebo ne, prostě jsme nepodali dobrý výkon. Včera nám to vůbec nešlo a i když to dneska bylo lepší, pořád jsme nasekali hodně chyb a gólmana v tom nechali. Nabídli jsme jim velké šance a vždycky to potom dopadne takhle, soupeři jsou dobří a využijí to,“ řekl Alex DeBrincat.

MacKenzie Entwistle (© John Russell/NHLI via Getty Images)

Blackhawks v Nashvillu propadli 1:6

Souhrou okolností kolem covidu-19 si mohli hokejisté Blackhawks užít prodlouženou vánoční přestávku, dvoutýdenní pauza se ale na jejich výkonu hodně podepsala a do Nového roku tak Chicago nakročilo debaklem v Nashvillu 1:6. Predators byli rozehraní, v dobré pohodě a výborným začátkem si usnadnili práci. Hawks scházeli tradiční brankáři Fleury s Lankinenem a přestože náhradníci Delia se Söderblomem, který nastoupil poprvé v NHL, při obdržených gólech vyloženě nechybovali, trenéři jistě očekávali víc než aby oba jmenovaní shodně inkasovali hned z první střely. Delia vydržel v brance jen první třetinu, ve které čelil sedmi střelám, a za stavu 0:3 ho nahradil Söderblom. Chicago sice svého soupeře výrazně přestřílelo, jenže Predators skórovali na začátku každé ze tří třetin a Blackhawks jim situaci hodně usnadnili. V pěkně sehrané přesilovce za stavu 0:2 se mohli hosté vrátit do hry, žádná kombinace však ke gólu nevedla a ještě před přestávkou Nashville odskočil do tříbrankového trháku. Výborně chytajícího Sarose nakonec překonal jen pěknou střelou z pravé strany Kurashev, celkově ale Hawks hráli druhé housle a prohráli jasně 1:6, ačkoliv to byl právě domácí brankář, který se o výrazný rozdíl ve skóre zasloužil především. „Nemyslím si, že bychom odehráli nějak výrazně špatný zápas. Líbil se mi začátek, kdy jsme měli dobrý pohyb a byli často na puku. Připravili jsme si šance, ale žádnou jsme neproměnili, zatímco oni ano,“ hodnotil smířlivě trenér Derek King. „Podle mě hrálo Chicago dobře, odmakali to. Měli jsme štěstí v tom, že s tím výkonem, který jsme předvedli, asi jinak moc úspěchů neuděláme. Ale někdy se to tak sejde, dávali jsme góly v pravou chvíli,“ přitakal domácí kouč John Hynes. „Už když jsem byl malý kluk, tak jsme snil o tom, že si v NHL někdy zahraju. Bavilo mě to, i když to bylo náročné. Celkově z toho mám ale dobrý pocit, povedlo se mi pár zákroků,“ pověděl Arvid Söderblom, který do Chicaga přišel před sezonou ze Skellefteå a zatím se rozkoukával na farmě v Rockfordu. Doplněno: Po zranění se do sestavy vrátili útočník Jujhar Khaira.

Kevin Lankinen při zákroku (© Glenn James/NHLI via Getty Images)

Blackhawks po těžkém začátku vybojovali v Dallasu bod

Začátek zápasu s Dallasem určitě nebyl podle představ: už po třech minutách hry Connolly ošklivě trefil Kera a pro bývalého hráče Hawks museli na led zdravotníci. V následujícím pětiminutovém vyloučení se Chicago dostalo do dvougólové ztráty, když si nejprve srazil přihrávku do sítě Seth Jones a po chybě Toewse byl Caleb Jones pozdě na brankovišti u Pavelskiho. Z těžké pozice se ale nakonec dokázali Blackhawks vyhrabat. Přežili dlouhé oslabení ve třech a přestože na DeBrincatovu trefu po parádní kombinaci brzy odpověděl Robertson, také hostující tým našel rychlou odpověď. Dylan Strome si předtím dvakrát ve výborné pozici vylámal zuby na Oettingerovi, potřetí ale zamířil přesně a uklidil Hagelovu přihrávku pod břevno. V 52. minutě chybu Stars při vyhození z vlastního pásma potrestal tečí Hagelovy střely Kubalík a bylo srovnáno. Dallas měl sice výraznou střeleckou převahu, jenže velmi dobře chytající Lankinen udržel Chicago v naději na dobrý výsledek a o vítězi muselo rozhodnout prodloužení. V něm Kaneovi nevyšlo zakončení slibného brejku a protože byl o chvilku později vyloučen za hákování, dostali domácí příležitost zahrát si v početní výhodě. Tu dobře vykombinovali na Klingberga a druhý bod tedy získali Stars. „[Lankinen] byl všude a co jsme potřebovali, to pochytal. V přesilovce je to složité, to se chytá těžko. I na konci to byl gól v přesilovce 4 na 3. Ale jinak byl výborný, držel nás ve hře,“ chválil finského gólmana kouč King. „Trenér nám o přestávce říkal, že problémy, se kterými se musíme vyrovnat, mají různou podobu a někdy jsou menší, někdy větší. V tomhle případě určitě spíš větší, ale vyhrabali jsme se z nich. Soustředili jsme se na sebe a nakonec máme bod, to je určitě plus,“ pověděl Strome.

Brankář Collin Delia se proti Texasu radoval z gólu

Brankář Collin Delia (27), který v minulých letech dostal několikrát šanci v NHL, sice začal aktuální sezonu jako trojka na farmě v Rockfordu, v poslední době měl ale několik důvodů k radosti. Odchod Malcolma Subbana mu podstatným způsobem uvolnil cestu do brankoviště IceHogs a v pátečním utkání proti Texasu se na Deliu usmálo štěstí znovu: Stars si totiž při závěrečné powerplay vstřelili vlastní branku a protože byl rodák z Kalifornie posledním hráčem Rockfordu, který se dotkl puku, byl gól připsán právě jemu. Na výhře 3:1 se Delia jinak podílel 24 zákroky a po osmi zápasech chytá s úspěšností zásahů 90 %. Do Chicaga přišel v létě 2017 z Merrimack College z univerzitní soutěže a dres Blackhawks oblékl celkem ve 24 zápasech. Smlouva s platem 1 milion dolarů Deliovi končí po sezoně a v Chicagu asi dále pokračovat nebude. Klub se slibuje víc od jeho kolegy Arvida Soderblöma a na Boston University čeká Drew Commesso, brankář reprezentace USA pro nadcházející MS juniorů. Více

MacKenzie Entwistle (© Chase Agnello-Dean/NHLI via Getty Images)

Chicago prohrálo v prodloužení s oslabeným Nashvillem

Predators přijeli k pátečnímu utkání do Chicaga s výhrou nad Coloradem v nohách, s náhradními trenéry a bez osmi hráčů, které vyřadily pozitivní testy na Covid-19. Zatímco zápas s Calgary a předvánoční střetnutí s Floridou mají Blackhawks odložené, Nashville v utkáních (zatím) pokračuje. Přesto může být Chicago po matném výkonu rádo za bod, který získalo porážkou v prodloužení. Predators navázali na svou typickou hru s důrazem na obranu středního pásma a domácí si vypracovali jen velmi málo příležitostí. Na úvodní branku, kdy Fleuryho zaskočil Novak svou první trefou v NHL, pohotově odpověděl Dach a Hawks dokázali vyrovnat i podruhé, když po Stillmanově křižné přihrávce snadno srovnal Toews. Jenže stejně tak mohli Hawks jít po zákroku Hagela do dalšího z řady oslabení, ačkoliv trochu smůly si vybrali už při druhém inkasovaném gólu. Fleury totiž vytáhl střelu Sissonse v přesilovce na tyčku, puk ale přesto skončil v síti. Prodloužení Hawks poprvé pod trenérem Kingem nezvládli a po sérii chyb a nepřesností zápas brzy ukončil z protiútoku Jeannot. Pro Nashville to tak byla i přes nepříjemnou situaci s koronavirem už sedmá výhra v řadě. „Dneska nám prostě vůbec nesedlo, nedokázali jsme si pořádně přihrát. Byl jeden z těch zápasů, kdy se vám nic nepovede. I tak jsme se s tím porvali a podařilo se nám vyrovnat, jen je škoda, že jsme v prodloužení nakonec prohráli,“ komentoval utkání trenér Derek King.

Alex DeBrincat při jedné ze svých branek (© Chase Agnello-Dean/NHLI via Getty Images)

Hawks ocenili Fleuryho a porazili v prodloužení Washington

V utkání s Washingtonem si Chicago pomohlo třemi góly v přesilovkách, tři vteřiny před koncem ale Capitals vyrovnali a o vítězi tak rozhodlo až prodloužení. Blackhawks nastříleli ve druhé třetině tři góly během 34 vteřin, když nejprve DeBrincat využil přesilovku 5 na 3 a na brankovišti se posléze pohotově prosadili Kurashev s Entwistlem. Pro Kurasheva to byla první letošní trefa, Entwistle skóroval potřetí. Washington stáhl dvoubrankové manko a přestože Marc-André Fleury asi v těchto chvílích nemohl být spokojený se svými zákroky, svůj tým jinak podržel 42 zásahy. Pěknou přesilovkovou kombinaci zakončil DeBrincat a vrátil Chicagu vedení, které smazal v samotném závěru Sheary. V prodloužení měli Capitals puk na hokejkách, ale šanci si nevypracovali. Na konci dlouhého střídání zabojoval u mantinelu Kane a Dach sice z protiútoku napálil puk do brankáře Samsonova, jenže na brankovišti se objevil Caleb Jones a po snadné dorážce oslavil svůj první gól za Blackhawks. „Je to pro mě výjimečný den, klubu i fanouškům za to patří velké poděkování. Mám velké štěstí, že můžu v životě dělat to, co miluji, a doma na mě čeká skvělá rodina, která mě drží nohama na zemi. O pauzách bylo dojemné sledovat na kostce [gratulovat] kamarády, bývalé přátele, i mamku se ségrou, přestože jejich francouzština pro vás asi byla trochu náročnější,“ usmíval se Fleury po utkání, před kterým ho s rodinou klub ocenil za jeho 500. výhru v soutěži. První gól zápasu vstřelil Alex Ovechkin, který tím vyrovnal Andreychukův rekord NHL v počtu branek v přesilovce, devět jeho dalších střel ale Fleury zlikvidoval. Je to právě Fleury, kterému během své kariéry Ovechkin nastřílel nejvíc gólů. „Střílí hrozně tvrdě a jeho rány bolí, ale rád proti němu chytám. Je to vždycky výzva a nutí mě to, abych ze sebe vydal to nejlepší. Za ty roky jsme se střetli už mnohokrát, cením si toho,“ uvedl brankář Chicaga a trojnásobný vítěz Stanleyho poháru s Pittsburghem. Doplněno: Poprvé v sezoně nastoupil útočník Brett Connolly a během 11:32 zaznamenal jeden hit. Na farmě v Rockfordu nasbíral v 16 zápasech 11 bodů (5+6). Caleb Jones v sestavě nahradil Erika Gustafssona. Více

Hráči Blackhawks slaví Fleuryho 500. výhru v NHL (© Francois Lacasse/NHLI via Getty Images)

Marc-André Fleury vychytal svou 500. výhru v NHL

Brankář Marc-André Fleury v Montréalu neinkasoval a v podstatě na domácí půdě oslavil svou 500. výhru v soutěži. Stal se teprve třetím brankářem (kromě Brodeura a Roye), který na tuto metu dosáhl. Proti Canadiens neměl kanadský reprezentant vlastně ani moc starostí, ačkoliv v poslední minutě si musel čisté konto zasloužit a celkově zneškodnil 30 střel. Kouč King zamíchal sestavou, do první lajny ke Kaneovi s DeBrincatem poslal Borgströma, Stroma nahradil Kurashev a místo zraněného Khairy nastoupil Hardman. Blackhawks k výhře 2:0 pomohli dva (letos) nečekaní střelci, když přesilovku po pěkné sehrávce Jonese proměnil kapitán Toews a právě Borgström přidal v 52. minutě pojistku. Pro Toewse to byla první letošní trefa, zatímco finský útočník, který potrestal chybu v rozehrávce Habs, se radoval teprve podruhé. Chicago mohlo přidat víc branek, Kanea ale dvakrát vychytal Allen a ve výborné pozici se neprosadil ani Dach. Mnoho šancí sice Hawks jinak neměli, Montréal si toho ale vypracoval ještě méně a obrana hostujícího celku posílená o navrátilce Murphyho s McCabem fungovala solidně. „Je to úžasné, hlavně když se mu povedlo vyhrát 500. zápas právě tady v Montréalu, kde v minulosti chytalo tolik skvělých brankářů. Všichni z toho máme radost, je pro nás pocta u toho být,“ pověděl po utkání Toews. Ke konci zápasu si Fleury užil aplaus domácího publika, pogratulovali mu na dálku i některé protihráči. „Dřív jsem měl vždycky dojem, že je NHL daleko, že je to na mě moc dobré a do ligy se nedostanu. Jen jsem se stále snažil chytat, jak nejlépe to šlo. Hodně pro mě znamená, že u toho bylo tolik lidí z Québecu a že jsou na mě pyšní, když se mi tohle podařilo,“ vyjádřil se Fleury, loňský vítěz Vezinovy trofeje, kterého Chicago získalo v létě výměnou z Las Vegas.

Calvin de Haan (© Bill Smith/NHLI via Getty Images)

Khaira ošklivě zraněný při porážce s Rangers 2:6

Blackhawks se krátce zastavili doma v United Center než opět vyrazí na dva zápasy venku, tentokrát do Kanady. Odveta s Rangers se v první třetině vyvíjela slibně, Hawks byli lepším týmem, ačkoliv už po minutě hry prostřelil Fleuryho z výborné pozice obránce Trouba. Jenže domácí rychle odpověděli, když měl Georgiev zakrytý výhled a nedokázal zareagovat na nahození Gustafssona. Z gólu se po delší době radoval i mladý Kirby Dach, který se pohotově zorientoval po vyhraném vhazování v útočné třetině. Další branku ale Hawks nepřidali, nevyužili čtyři přesilovky a Rangers naopak ve dvou početních výhodách otočili skóre. Rozhodujícím momentem zápasu bylo však vážné zranění útočníka Jujhara Khairy, kterého ostře trefil Trouba. Otřeseným hokejistům Chicaga pak zápas protekl mezi prsty, New York na konci přidal ještě pár dalších branek a v závěru jen Carpenter neudržel nervy. „Něco takového vidět nechcete, nezáleží na tom, jestli jde o našeho nebo jejich hráče. Mluví, zdá se být v pořádku a víc uvidíme až po dalších vyšetřeních,“ pověděl k Khairovi trenér King. „Asi jsme se k tomu mohli jako tým postavit nějak lépe, chtěli jsme vyhrát i pro Jujhara, ale podepsalo se to na nás a nevyšlo to,“ uvedl kapitán Toews. Doplněno: Marc-André Fleury odchytal své 900. utkání v NHL, na 500 výher mu stačí jediné vítězství. Bývalý hráč Blackhawks Artemi Panarin nasbíral čtyři body a překonal hranici 500 bodů v NHL.

Blackhawks slaví gól Stromea (© Bruce Bennett/Getty Images)

Blackhawks porazili po nájezdech Islanders 3:2

Souboj dvou ofenzivně nejhorších týmů soutěže, pokud jde o počet vstřelených branek při hře pět na pět, naplnil předpoklady: tři ze čtyř gólů padly při přesilovce nebo při hře bez gólmana. Chicago vedlo, když DeBrincat otřel v početní výhodě svou střelu o Hagela, domácí ale odpověděli po teči volného Pageaua. Ve 46. minutě se k puku šťastně dostal Dylan Strome, zamířil přesně mimo dosah Varlamova a s radostí oslavil svůj teprve druhý gól v sezoně. Islanders, kteří do utkání vstupovali se šňůrou deseti zápasů bez výhry, nakonec vydřeli alespoň bod. Při závěrečné powerplay se k tyči parádně trefil Dobson a v tu chvíli zbývalo do konce jen několik sekund… V prodloužení měli domácí puk často na holi, ale drželi se zpátky a diváci si museli skrz nezvyklou nudu počkat až na nájezdy. V nich se Fleury blýskl třemi zákroky a protože Kane si s Varlamovem lehce poradil, získali druhý bod za výhru 3:2 Blackhawks. „Daří se nám vyhrávat zápasy 2:1, 3:2 a jinak to nejde, když nedáváme góly. Snad nám to tam začne padat,“ pověděl Brandon Hagel. „Marc-André byl opět skvělý. Hlavně v nájezdech je vynikající. A je důležité, že si věříme, když na konci vedeme 2:1 nebo když je to 2:2. Klidně si zahrajeme prodloužení, nám to nevadí,“ říká kouč Chicaga Derek King.

Dylan a Ryan Stromeové na vhazování (© Elsa/Getty Images)

V pěkném utkání Hawks prohráli s Rangers 2:3

Blackhawks na víkend vyrazili do New Yorku k zápasům proti rozjetým Rangers a Islanders, kteří jsou naopak na chvostu Metropolitní divize. Zatímco Fleurymu v poslední době tyčky často pomáhaly, tentokrát mělo Chicago smůlu a tyčky zvonily na druhé straně. Povedený výkon proti dobrému soupeři, který však nastoupil podruhé ve dvou dnech, nakonec na body nestačil, Rangers zvítězili 3:2. Chicago poslal do vedení v závěru první třetiny Kane, když snadno zakončil sklepnutí Hagela, které zavánělo vysokou holí. Třemi góly pak domácí otočili a pokaždé v tom měl prsty bývalý hráč Hawks Artemi Panarin. Nejprve zapsal asistence při přesilovkové trefě Ryana Stromea, pak bodoval i při druhé brance, když se na brankovišti nejlépe zorientoval obránce Fox, a třetí gól uklidil do odkryté branky sám. V powerplay sice Hawks po střele DeBrincata se štěstím snížili, jenže na víc to nestačilo. Přesto se za sobotní výkon nemusí stydět, Rangers se dokázali vyrovnat a třikrát je od gólu dělila jen tyčka. „Proti výbornému soupeři jsme byli až do konce zápasu ve hře. Nebyl to žádný debakl, bojovali jsme a hodně se nám toho podařilo. Vždycky uděláte nějakou chybu, to se stalo i dnes a zaplatili jsme za to. Ale něco vám řeknu: když jsem sem přišel, těch chyb jsme dělali 10 nebo 12 každý zápas a oproti tomu jsme se hodně zlepšili,“ hledal pozitiva trenér Derek King. Doplněno: V sestavě chyběli důležití obránci Jake McCabe, který se z rodinných důvodů vrátil do Chicaga, a kvůli otřesu mozku Connor Murphy. Z farmy proto Hawks povolali Iana Mitchella a ten si během 16 minut připsal tři bloky.