Duncan Keith při rozhodující brance ve finále Stanleyho poháru 2015
Duncan Keith při rozhodující brance ve finále Stanleyho poháru 2015

Kteří hráči by mohli z Chicaga odejít?

Ve druhém dílu letního seriálu se zaměříme na možnosti odchodů. Bez smlouvy jsou útočníci Hinostroza, Smith (oba nechránění), Hagel, Kämpf, Nylander, Suter či Zadorov, o výměnu měl z rodinných důvodů požádat Duncan Keith a nepříliš výraznou důvěru trenérů mají Dylan Strome a Brett Connolly. V obraně mají Blackhawks řadu možností a navíc se spekuluje o jejich zájmu o Dougieho Hamiltona (volný hráč z Caroliny) či Setha Jonese (Columbus), jeden ze skupiny mladých obránců by tak mohl být vyměněn podobně jako nedávno Jokiharju do Buffala za Nylandera nebo právě v potenciálním trejdu Jonese. Do hry navíc vstupuje nadcházející rozšiřovací draft Seattlu. Podrobnosti k případným ztrátám v sestavě Hawks si můžete přečíst na následujících řádcích.

Malcolm Subban bude pro Seattle jednou z možností (© Jonathan Daniel/Getty Images)
Malcolm Subban bude pro Seattle jednou z možností (© Jonathan Daniel/Getty Images)

Výhled na rozšiřovací draft Seattlu

Finále Stanleyho poháru se brzy dočká svého vítěze a sezóna 2020–2021 se tak definitivně přepne do letního režimu, který tentokrát kromě tradičního juniorského draftu a trhu s volnými hráči obohatí rozšiřovací draft nového týmu Seattle Kraken. Blackhawks v posledních týdnech poutali zájem veřejnosti především kvůli otázkám kolem případu sexuálního obtěžování z playoff před 11 lety, objevily se však i podstatné hokejové zprávy: kapitán Jonathan Toews je po vynechané sezoně zpátky na ledě, Duncan Keith z rodinných důvodů touží po výměně do jednoho z celků na západě Kanady (či do Seattlu) a Chicago patří mezi zájemce o obránce Setha Jonese, který zřejmě brzy opustí Columbus. V následujícím seriálu článků se proto podíváme, jaké změny lze na soupisce Blackhawks v létě očekávat. Nejprve se zaměříme na nejnaléhavější událost v podobě rozšiřovacího draftu, který je na programu v noci z 21. na 22. července středoevropského času, a v dalších dílech se budeme věnovat možným odchodům, vstupnímu draftu a trhu s volnými hráči.

Výhled na trh s volnými hráči

V neděli se v 18.00 středoevropského času otevře přestupní okno a hokejisté bez smlouvy budou moci oficiálně změnit dres. Během týdenního období, které tomu předchází, už měly týmy možnost cizí volné hráče oslovovat a této příležitosti využili také Blackhawks. Na ročním kontraktu s platem kolem 2,5 milionu se údajně dohodli s brankářem Camem Wardem (Carolina), ačkoliv dříve kontaktovali Cartera Huttona (St. Louis) s Jonathanem Bernierem (Toronto). V následujícím stručném přehledu se podíváme na to, jaké hráče na ostatní pozice by Chicago mohlo získat.

Trevor Van Riemsdyk
Trevor Van Riemsdyk

Výhled na rozšiřovací draft

Již v sobotu budou muset Blackhawks odevzdat seznam hráčů, které se rozhodli chránit před výběrem v rozšiřovacím draftu. V 21.00 našeho času započne zákaz výměn a podepisování smluv s výjimkou nového klubu z Las Vegas. O dvě hodiny později pak všechny týmy nahlásí své seznamy, které NHL zveřejní v neděli v 16.00. Golden Knights mají následně několik dní na přípravu, ve středu v 16.00 oznámí u vedení soutěže své volby a veřejnost se složení nového týmu dozví večer na slavnostním předávání trofejí. Chicago musí na svůj seznam zapsat sedm hokejistů, kteří mají ve smlouvě podmínku o nevyměnitelnosti, další pozice zřejmě obsadí Hartman, Pánik a jeden z dvojice Rasmussen, Jurčo. Hawks se už údajně domluvili s Vegas na výměně Marcuse Krügera a součástí dohody má být také Trevor Van Riemsdyk – Chicago ho před draftem nevymění a Knights si jej vyberou. Další možnosti pro Vegas představují třeba Svedberg, Pokka, Rozsíval nebo Tootoo. Doplněno: Hawks dali přednost Jurčovi před Rasmussenem a chrání si těchto 11 hokejistů: Anisimov, Hartman, Hossa, Jurčo, Kane, Pánik, Toews, Hjalmarsson, Keith, Seabrook a Crawford.

Matt Duchene, Brian Boyle a Thomas Vanek jsou mezi hráči, o které má Chicago údajně vážný zájem
Matt Duchene, Brian Boyle a Thomas Vanek jsou mezi hráči, o které má Chicago údajně vážný zájem

Přestupový speciál: Debata před uzávěrkou 2017

Čas do konce přestupového období se dá měřit jen v řádu hodin, stejně jako loni jsme se tedy s několika tradičními přispěvateli do zdejší diskuze podívali na zoubek hokejistům, o jejichž příchodu do Chicaga se spekuluje. O tom, která jména nás zaujala a kde naopak nabádáme k opatrnosti, se můžete dočíst v následujícím přehledu. Před rokem GM Stan Bowman přivedl pro playoff čtyři posily, kromě Andrewa Ladda oblékli dres Blackhawks také Dale Weise, Tomáš Fleischmann a Christian Ehrhoff. Už v pátek Chicago získalo z Detroitu výměnou za volbu ve 3. kole draftu útočníka Tomáše Jurča, zatímco brankář Ben Bishop míří do LA, centr Martin Hanzal posílil Minnesotu, jednoho z hlavních adeptů na titul, a Anaheim rozšířil své řady o Patricka Eavese. Uzávěrka přestupů je ve středu 1. března, v 21 hodin středoevropského času.

Generální manažer Stan Bowman
Generální manažer Stan Bowman

Výhled na uzávěrku přestupů 2017

Přestože mají Blackhawks v sestavě řadu nezkušených hráčů, na posledním šestizápasovém výjezdu našli ideální složení útoků a mohou se radovat ze série dobrých výsledků. Druhý nejúspěšnější tým Západní konference má od Nového roku kladnou bilanci výher 15:7 a zdálo by se, že jakýkoli zásah do sestavy může nadělat jen škodu. GM Stan Bowman sice prohlásil do médií, že žádné velké přestupy před středeční uzávěrkou neočekává, těžko však můžeme počítat s tím, že jej poslední dny přestupového okna zastihnou v klidu a bez práce. Doba, kdy Chicago nebude patřit mezi největší adepty na titul, se rychle blíží. Která z myšlenek tedy v příštích dnech převáží? Budou Hawks riskovat budoucnost a/nebo poklidnou současnost s vidinou Stanley Cupu nebo vsadí na trpělivost a dlouhodobou práci? Doplněno: Blackhaws se do přestupového kolotoče zapojili už v pátek, z Detroitu si výměnou za volbu ve 3. kole vytáhli slovenského útočníka Tomáše Jurča.

Michal Kempný je blízko dohodě s Chicagem

Český obránce Michal Kempný (25) je podle informací Deníku Sport blízko dohodě s Chicagem. „Je pravděpodobná varianta, že tam odejdu,“ potvrdil rodák z Hodonína. „Ještě ale smlouva podepsaná není a ani nemůže být. Samozřejmě ale, že by mě to hodně lákalo. NHL byla vždycky mým snem a uvidíme, jak to všechno dopadne.“ Kempný odehrál letošní sezonu v Avantgardu Omsk, kam odešel před rokem z brněnské Komety, a v 59 zápasech nasbíral 21 bodů (5+16) a 48 trestných minut. Do statistiky +/- si zapsal +18 a třikrát byl vyhlášen obráncem týdne KHL. V 11 střetnutích playoff pak zaznamenal 2+2, 12 trestných minut a +7. V současnosti se Kempný připravuje s národním týmem na světový šampionát a figuruje také v nominaci české reprezentace pro Světový pohár.

Kris Russell, Mikkel Boedker a Andrew Ladd údajně patří mezi vytipované posily Blackhawks
Kris Russell, Mikkel Boedker a Andrew Ladd údajně patří mezi vytipované posily Blackhawks

Přestupový speciál: Debata před uzávěrkou

Před blížící se uzávěrkou výměn jsme oslovili několik tradičních přispěvatelů v komentářích na tomto webu, aby vyjádřili svůj názor na spekulované posily Blackhawks. Společně jsme diskutovali o Mikkelu Boedkerovi, Andrew Laddovi, Jiřím Hudlerovi, Jamie McGinnovi, Danu Hamhuisovi, Krisu Russellovi a dalších hokejistech, kteří by mohli do Chicaga zamířit. Jaké jsou naše rady GM Stanu Bowmanovi a u kterých jmen se shodli nebo kde se naše pohledy naopak různí, to vše se dozvíte v následujícím souhrnu. Připomeňme jen, že uzávěrka přestupů je v pondělí 29. února v 21 hodin našeho času a že loni Blackhawks získali na cestu za Stanley Cupem Vermetta, Desjardinse a Timonena.

GM Stan Bowman
GM Stan Bowman

Výhled na uzávěrku přestupů 2016

Před pondělní uzávěrkou přestupů má GM Stan Bowman zřejmě dva úkoly: získat levé křídlo do prvního útoku k Toewsovi s Hossou a přivést posilu do obrany. Blackhawks, tak jako většina jejich soupeřů, nemají pod platovým stropem příliš velký prostor (a to zejména s ohledem na další sezony), pro řadu hokejistů, kteří mají smlouvu jen do konce roku, by se ale místo na soupisce našlo.

Matt Beleskey bude jedním z nejžádanějších volných hráčů a bez smlouvy je také Michal Rozsíval
Matt Beleskey bude jedním z nejžádanějších volných hráčů a bez smlouvy je také Michal Rozsíval

Kteří hokejisté by mohli přijít z trhu s volnými hráči?

Pro Chicago je otevření trhu s volnými hráči ve středu v 18 hodin středoevropského času moment, na který se nemůžeme příliš těšit. GM Stan Bowman během draftu vyměnil jen náhradního brankáře Raantu, Saad s Krügerem ještě nemají nové smlouvy a Blackhawks tak netuší, s jakými prostředky mohou při jednáních s volnými hráči reálně operovat. Johnny Oduya, Antoine Vermette a Brad Richards tak budou mít jistě už ve středu dost nabídek a pokud mají zájem v Chicagu zůstat, budou se muset obrnit trpělivostí. V následujícím článku se podíváme na aktuální situaci u Blackhawks podrobněji a představíme si některé hokejisty, kteří by mohli ztráty v sestavě zacelit.

Johnny Oduya
Johnny Oduya

Kteří hráči by mohli z Chicaga odejít?

Podobně jako v létě 2010 čeká GM Stana Bowmana těžká práce, před příští sezonou musí kádr výrazně pročistit, aby se vešel do platového stropu. Do těžké pozice se Chicago dostalo po nových smlouvách pro hvězdy Toewse a Kanea a nové kontrakty nyní potřebují také Saad s Krügerem. Zadarmo mohou odejít třeba Richards, Vermette, Desjardins, Oduya nebo Rozsíval. Zejména Oduyu by Blackhawks těžko nahrazovali a zůstat by mohl také Richards, který dobře zapadl ke Kaneovi, a částečně jej stále budou vyplácet Rangers. Blackhawks se téměř jistě rozloučí s dvojicí Sharp a Bickell, která je díky svým platům 5,9 a 4 miliony dolarů postradatelná. Za určitých okolností by mohl odejít také brankář Crawford a jistotu nemají ani Versteeg, Shaw a Seabrook. Více o možných ztrátách v sestavě si můžete přečíst v následujícím článku.

Kimmo Timonen
Kimmo Timonen

Blackhawks získali Timonena, hledají ještě útočníka

GM Stan Bowman získal zkušeného obránce v Kimmo Timonenovi a v následujících dnech se bude poohlížet ještě po útočníkovi, který by pomohl zacelit mezeru po zraněném Patricku Kaneovi. Timonen přichází z Philadelphie výměnou za 2. kolo draftu 2015 a podmíněnou 4. volbu draftu 2016. Za 2 týdny čtyřicetiletý obránce v letošní sezoně ještě nenastoupil k jedinému utkání kvůli krevním sraženinám, které mu lékaři před více než půl rokem nalezli v pravé noze a obou plících. Poslední 2 týdny ale trénoval s Flyers a kdyby nedošlo k výměně dnes v noci měl nastoupil k prvnímu utkání sezony. Takto by měl poprvé v sezoně nastoupit v pondělí, když Blackhawks budou hostit doma Carolinu.

Ville Leino
Ville Leino

Kteří hokejisté by mohli přijít z trhu s volnými hráči?

S novou hladinou platového stropu na 69 milionech dolarů a po podpisech smlouvy s Morinem, Raantou a Smithem má při jednání s volnými hráči GM Stan Bowman poněkud svázané ruce. Pokud žádného dalšího hokejistu nevymění, tak jako v sobotu Bolliga do Calgary, nemá v rozpočtu žádné peníze, za které by mohl posily přivést. Bez ohledu na finanční limity je letos na trhu s volnými hráči několik kvalitních centrů do druhé pětky (Grabovski, Ribeiro, Stastny) nebo pár dalších hráčů, kteří by Chicago mohli zajímat: centři Boyle, Fiddler, Goc, Legwand, McClement, Moore, Ott a Richards, křídla Iginla, Leino, Moss, Stempniak nebo obránce Stoner.

Ryan Kesler na olympiádě v Soči
Ryan Kesler na olympiádě v Soči

Kteří hráči by mohli do Chicaga přijít výměnou?

Pokud chce GM Stan Bowman přivést konečně pořádného centra do druhého útoku k Patricku Kaneovi, právě teď k tomu má nejlepší příležitost. Na trhu s volnými hráči sice moc špičkových hokejistů nebude, i přesto by mohli Blackhawks zvolit tuto cestu. Dnes se ale zaměříme na jiné možnosti: hráče, kteří jsou pod smlouvou v jiných týmech a mohli by do Chicaga zamířit na výměnu. V posledních týdnech se v souvislosti s Blackhawks hovořilo zejména o Ryanu Keslerovi a klub údajně jednal třeba s Tampou nebo kanadskými celky z Winnipegu, Toronta a Montréalu.

Patrick Sharp patří mezi nejčastěji zmiňované hráče, kteří by mohli přestoupit do jiného týmu
Patrick Sharp patří mezi nejčastěji zmiňované hráče, kteří by mohli přestoupit do jiného týmu

Kteří hráči by mohli z Chicaga odejít?

V následujících dvou týdnech před draftem a otevřením trhu s volnými hráči se v pěti dílech podíváme na to, jak by se mohla změnit sestava Blackhawks pro příští sezonu. Chicago bylo sice jen kousek od postupu do finále Stanley Cupu, když s Los Angeles prohrálo v prodloužení rozhodujícího sedmého zápasu, ale jak v sérii s Kings, tak i v předchozí sérii proti Wild bylo slabším týmem. Soupeři dokázali skvěle využít slabin Blackhawks a od generálního manažera Stana Bowmana a trenérského týmu Joela Quennevilla se očekávají změny. Bez smlouvy budou Handzuš, Brookbank, Regin, Khabibulin (všichni bez omezení), Smith, Morin a Raanta (chránění).