Patrick Kane překonal hranici 100 bodů

Útočník Patrick Kane podruhé během své 12leté kariéry v NHL dosáhl na metu 100 bodů. Zatímco v sezoně 2015–2016 se jeho příspěvek zastavil na 106 bodech (46+60), nyní má ještě 10 zápasů na to, aby svou bilanci 41+60 vylepšil. Při porážce s Vancouverem 2:3 po prodloužení si Kane připsal asistenci u obou branek domácích a vyrovnal svůj osobní rekord v počtu přihrávek za sezonu. Canucks ve druhé třetině otočili skóre a důležitý bod do tabulky Chicagu následně zajistil až v 57. minutě ranou Gustafsson. Prodloužení trvalo pouze 16 vteřin než vynikajícího Crawforda zblízka překonal Horvat. „Hráli druhý den po sobě, navíc u nás a toho bychom měli využít. Na začátku jsme měli příležitost je zmáčknout a dostat zápas pod kontrolu, ale nechali jsme je žít. Chyběla nám rychlost, jakou bychom k tomu potřebovali. Je fajn, že máme bod, ale konec nic moc. Nikdo z nás dneska nezahrál na výbornou,“ zhodnotil kapitán Toews, který vstřelil svůj 31. letošní gól. „(Crawford) chytal skvěle, nebýt jeho tak je to 1:5. Aspoň máme ten bod,“ doplnil Gustafsson.

Chicago porazilo Sabres po nájezdech 5:4

Po několikadenní pauze přivítali Blackhawks v United Center hokejisty Buffala a přestože po třech rychlých gólech na začátku druhé třetiny přišli o vedení, nakonec získali oba body za výhru po nájezdech. Ve 45. minutě srovnal svou druhou trefou v utkání Artem Anisimov, když dorazil svou střelu do brankové konstrukce a na gól Okposa pak odpověděl vzápětí pohotovou ranou Brendan Perlini. V prodloužení měli domácí více ze hry, jenže Saad trefil pouze břevno. Nájezdy Chicagu vyšly výborně, když svoje pokusy proměnili jak Toews, tak Kane s DeBrincatem. „Myslím, že jsme hráli dobře a do ničeho je moc nepouštěli. Obdržené góly nás nesrazily a těší mě, že jsme to dokázali srovnat. Už nezbývá mnoho zápasů, potřebujeme body hned,“ vyjádřil se brankář Crawford. Doplněno: Patrick Kane se díky dvěma asistencím dostal v historickém bodování klubu na čtvrté místo před Stevea Larmera. „Je to výjimečný pocit. Larmer byl skvělý hráč, asi patří do Síně slávy. V Chicagu odehrál parádní kariéru a byl jedním z těch, kteří hráli hokej tak, jak by se hrát měl,“ pověděl Kane.

Alex DeBrincat (© Bill Smith/NHLI via Getty Images)

Blackhawks přestříleli Ottawu v divokém utkání 8:7

V souboji dvou týmů, které v letošní sezoně nejčastěji inkasují, viděli diváci hned 15 branek! Už v první třetině se vystřídali všichni čtyři přítomní brankáři, pět bodů za hattrick a dvě asistence zaznamenal Alex DeBrincat a Patrick Kane protáhl svou bodovou šňůru. Asistenci si připsal již v 17. utkání v řadě, čímž dotáhl na třetím místě historických tabulek NHL Paula Coffeyho. Chicago rychle prohrávalo o dvě branky, pak ale dvěma zásahy DeBrincat vyrovnal a skóre se dál přelévalo ze strany za stranu. Přestože Senators na konci po dvou trefách Chabota snížili na rozdíl jediného gólu, domácí už zápas dotáhli k výhře 8:7. „Šílený zápas, víc mi to připomínalo sranda hokej někdy v létě. Ale vyhráli jsme a na tom záleží nejvíc,“ pověděl DeBrincat, který se přehoupl přes hranici 30 branek v sezoně. „Tak nějak vypadá noční můra brankáře, na obou stranách. Dva body jsou nejdůležitější, ale uvědomujeme si, že takhle hrát nemůžeme, jestli chceme být úspěšní. Fanoušci dneska nemohli chtít víc a my to bereme,“ doplnil Cam Ward.

Chicago otočilo zápas s Devils a Kane překonal Mikitu

Cam Ward byl klíčovou postavu při vítězství Blackhawks nad New Jersey 5:2, když skvělými zákroky v první třetině udržel naděje domácích na bodový zisk a ve třetí části na svůj vynikající výkon navázal. Přesto se Devils dostali v 17. minutě po přesilovkové kombinaci do dvoubrankového náskoku. Jenže ještě před přestávkou snížil ve výhodě Kane a po návratu z kabiny vyrovnal pěknou ranou Caggiula. Vítězný gól zařídil z protiútoku střelou z první kapitán Toews a když Anisimov z dorážky v 54. minutě zvýšil, bylo hotovo. Patrick Kane protáhl svou bodovou šňůru a připsal si asistenci již v 15. utkání v řadě, čímž překonal klubový rekord Stana Mikity. Čtyřnásobný vítěz Stanleyho poháru Chris Kunitz nastoupil do 1000. zápasu v NHL. „Potěší to. Za ty roky jsem hrál se spoustu skvělých hokejistů a pokud jde o dnešní rekord, tak mám štěstí na hodně spoluhráčů, kteří moje přihrávky proměňují,“ vyjádřil se Kane. „Pro nás je důležité hrát po celých 60 minut, bez ohledu na skóre. Takže když se nám začátek nepovedl, ale dokázali jsme se dostat zpátky do zápasu, to ukazuje, že máme charakter,“ pověděl Brandon Saad, který v oslabení pečetil výhru na konečných 5:2.

Patrick Kane dosáhl v Buffalu na 900. bod

Blackhawks zvítězili v Buffalu 7:3 a Patrick Kane mohl mít o to větší radost, že ve svém rodném městě překonal hranici 900. bodů v NHL. Na tuto metu přitom dosáhl jako nejmladší americký hokejista v historii soutěže. K výhře nad Sabres přispěl dvěma góly a dvěma asistencemi, dvakrát se trefil i Brandon Saad a tři body (1+2) zaznamenal Drake Caggiula. Chicago orámovalo dvěma zásahy první přestávku a když Duncan Keith zvýšil zblízka z dorážky na 3:0, zdálo se, že hostujícímu týmu nestojí nic v cestě za vítězstvím. Jenže ve třetí třetině snížil Pominville a v přesilovce uspěl důrazný Okposo. Klid Blackhawks vrátil pohotovou ranou Connor Murphy a Chicago nakonec ještě navýšilo skóre. „Uvažoval jsem, že by bylo pěkné toho dosáhnout už před Utkáním hvězd a nemyslet na to. Ale pak jsme přijeli sem domů a je tu spousta lidí, kteří o té hranici 900 bodů věděli. Mám z toho velkou radost, takhle je to určitě lepší,“ vyjádřil se Kane, který bodoval v 10. utkání v řadě, počtvrté v kariéře vstřelil více jak 30 gólů v sezoně a v historickém bodování amerických hráčů překonal na 12. místě bývalou oporu Hawks Tonyho Amonteho.

Chicago ukončilo sérii porážek a zdolalo Pittsburgh 6:3

Blackhawks na domácím ledě přivítali Penguins a po výhře 6:3 se radují z prvního vítězství po osmi porážkách v řadě. Chicago po dlouhé době získalo v první třetině náskok, když na konci povedeného střídání čtvrtého útoku otřel čerstvě povolaný Dahlström svou střelu o Martinsena. Švédský obránce při svém prvním utkání v sezoně dostal hodně prostoru a během 22:34 zaznamenal tři střely, jeden hit a +2. Na Seabrookovu ránu sice odpověděl Rust a stejný hráč poté dvakrát vyrovnal, Hawks přesto zápas nakonec zvládli. V závěru druhé třetiny to sice nevypadalo moc šťastně, když si Rustovu přihrávku srazil do branky Seabrook, jenže brzy po přestávce uklidil Martinesovu přihrávku zblízka do sítě Krüger a na konečných 6:3 pečetili do prázdné Toews se Saadem. „Výhru už jsme strašně potřebovali. Bojovali jsme a je fajn, že se to povedlo,“ pověděl Krüger. „Často jsme si říkali, že musíme chytit začátek. Konečně se nám to podařilo, dali jsme první gól a pak už to šlo,“ dodal Martinsen. „Doufám, že teď to z nás spadne. Všichni chceme vyhrávat a bylo znát, jak jsme svázaní. S tím se hraje těžko, tak snad se teď můžeme odrazit a hrát víc uvolněně,“ vyjádřil se kouč Colliton. Doplněno: Jonathan Toews překonal hranici 700 bodů v NHL a Brent Seabrook svým 1037. zápasem za Blackhawks překonal na druhém místě Bobbyho Hulla.

Duncan Keith s trofejí pro nejužitečnějšího hráče playoff 2015

Rozhovor s Duncanem Keithem před jeho 1000. zápasem v NHL

Obránce Duncan Keith (35) odehraje v sobotu večer proti St. Louis svůj 1000. zápas v soutěži. Celou svou kariéru strávil v Chicagu, které si jej vybralo ve 2. kole draftu 2002, a Blackhawks pomohl k zisku tří Stanleyho pohárů. Sbírka Keithových úspěchů a ocenění není malá: dvakrát obdržel Norrisovu trofej pro nejlepšího obránce NHL, v roce 2015 získal trofej Conna Smythea pro nejužitečnějšího hokejistu v playoff, z olympiády má dvě zlata a dvakrát byl vybrán do 1. All-Stars týmu soutěže. Po 999 utkáních má na kontě 546 bodů (92+454) a 81 bodů (18+63) přidal ve 126 střetnutích playoff. V předvečer svého jubilea se Keith sešel s klubovým historikem Bobem Verdim a překlad jejich rozhovoru si můžete přečíst na následujících řádcích.

Brent Seabrook s rodinou

Seabrook odehrál 1000. zápas, Sikura s Deliou debutovali

Letošní sezona sice mnoho pěkných momentů nenabídla, v noci na pátek ale měli hráči i fanoušci hned několik důvodů k radosti. V utkání s Winnipegem na první pohled o nic nešlo: Chicago je ze hry o playoff, zatímco Jets mají výraznou ztrátu na Nashville a náskok na třetí Minnesotu. Jenže událostí bylo tolik, že je složité vybrat ten nejdůležitější moment. Obránce Brent Seabrook nastoupil do svého 1000. zápasu a stal se teprve 5. hráčem v klubové historii, který dosáhl takového milníku a přitom působil pouze v Chicagu. Přestože v posledních letech podával slabší výkony, je Seabrook jednou z klíčových postav mužstva, které získalo tři Stanleyho poháry. K tomu přispěl nejen spoustou těžkých minut, ale z pozice lídra také řadou důležitých gólů. Fanoušci v United Center si neužili jen vzácný začátek, v utkání, které Hawks vyhráli 6:2, pořádně oslavili také první hvězdu zápasu, neznámého brankáře Scotta Fostera (36). Ten dochytal střetnutí místo zraněného Collina Deliy, který nastoupil ke svému debutu místo Forsberga, jenž se zranil před utkáním, a během 14 minut chytil všech 7 střel. Proti Winnipegu debutoval také Dylan Sikura, jeden z nejslibnějších útočníků Hawks, a hned si připsal dvě asistence. Poprvé bodoval i Ejdsell, který se Sikurou a DeBrincatem poskládal útok nováčků (dohromady 81 utkání v NHL). Doplněno: Hawks povolali Bérubého zpátky do hlavního týmu. Delia by měl být v pořádku, zatím ale není jasné, kdo dostane proti Coloradu přednost. Svůj debut v NHL by měl v Denveru prožít obránce Blake Hillman, který do Chicaga zamířil právě z místní university.

Patrick Kane

Blackhawks zvítězili popáté v řadě, Minnesotu porazili 4:1

Chicago porazilo Minnesotu 4:1, navázalo tak na předchozí tři domácí výhry a po návratu do United Center si připsalo další dva body. Po pěti zápasech bez výhry se naopak raduje z pátého vítězství v řadě. Wild se museli obejít bez zraněné jedničky Devana Dubnyka a druhý den po sobě proto vsadili na brankáře Alexe Stalocka. Ten sice předvedl velmi dobrý výkon, na dvě střely Patricka Kanea, kterému výtečně přihrávali Schmaltz s Oesterlem, však nestačil a když se na začátku třetí části šikovně trefil zblízka Ryan Hartman, měli už Blackhawks zápas pod kontrolou. Ve výborné formě se opět ukázal Corey Crawford, který se na výhře podílel 27 úspěšnými zákroky. Několikrát se vytáhl ve složitých situacích kolem svého brankoviště a překonal jej pouze ranou od modré Matt Dumba. Blackhawks nyní čeká šestizápasová šňůra venku a před vlastními fanoušky se znovu představí až 6. ledna proti Vegas. Doplněno: Patrick Kane nejprve vyrovnal a svou druhou trefou v utkání následně přeskočil Dennise Hulla na 5. místě v klubové tabulce nejlepších střelců. V základní části odehrál za Chicago 773 střetnutí, ve kterých nastřílel 299 branek.

Tommy Wingels otevírá skóre duelu

Hawks zdolali ve třetí třetině Arizonu a vítězí 3:1

Do Chicaga zavítali v neděli Coyotes, které čekal třetí zápas ve čtyřech dnech. V první části minul ve velké příležitosti DeBrincat a ve druhé třetině zvonila za Crawfordem tyčka, na góly a šance si ale museli diváci počkat do závěrečné dvacetiminutovky. V ní se hrál otevřený hokej s řadou šancí a k plnému bodovému zisku se nakonec dopracovali domácí. Crawford nejprve vychytal Goligoskiho, Stepan pokazil svůj brejk a neuspěl ani zblízka Domi. Na druhé straně se Wedgewood vytáhl při dorážce Hinostrozy, jenže na ránu Wingelse už nedosáhl. Šest minut před koncem uklidil Duclair přihrávku Goligoskiho skrz brankoviště, z vyrovnání se však Arizona neradovala dlouho, když se přesně k zadní tyčce trefil Anisimov. O chvíli později sebral Kane puk z hole Domiho, při přečíslení 2 na 1 našel Schmalze a Blackhawks už dohráli zápas v klidu s dvougólovým náskokem. „První třetina slušná, druhá byla slabá, ale ve třetí už to bylo hodně dobré. Začalo se nám dařit, přidali jsme na rychlosti. Vypadalo to, že se nám povedlo nastartovat,“ hodnotil kouč Joel Quenneville. „Chytal výborně. Několikrát jsme se dostali do nepříjemné situace, pár nepovedených střídání, ale podržel nás. Další výtečný výkon,“ chválil brankáře Crawforda Patrick Kane, který bodoval poprvé po čtyřech zápasech a posunul se na 5. místo v historickém bodování Blackhawks. „Je to pro mě ctí, být vedle takových skvělých hráčů. Měl jsem štěstí na spoluhráče a podporu trenérů a vedení. Snad to bude pokračovat a ještě (nějaké body) přidám,“ vyjádřil se Kane.

Jonathan Toews v souboji s Paulem LaDuem

Chicago prohrálo počtvrté v řadě a narazí na Nashville

Blackhawks uzavřeli základní část čtvrtou porážkou v řadě za sebou. Už v 7. minutě si od zadního mantinelu vybruslil kapitán Toews a prostřelil Quicka na bližší tyčku. Corey Crawford pak ve druhé třetině chytil Carterovi dva brejky při vlastní přesilovce a na další trefu se tak čekalo až do třetí části. Při trestu Rasmussena nejprve chicagský brankář zlikvidoval šanci Pearsona, Kopitarovu gólovou ránu zblokoval Oduya, na střelu Toffoliho z vrcholu už ale Crawford nedosáhl. Šest minut před koncem Hawks rozebrali domácí obranu a Panarin zakončil do odkryté brány, na výhru to však nestačilo. Při hře v šesti měl zblízka snadnou úlohu Brown a prodloužení už po 27 vteřinách ukončil po třetí přihrávce Cartera v utkání Drew Doughty. Zatímco Kings sezona končí, Blackhawks se nyní mohou těšit na playoff, do kterého vstoupí proti Nashvillu. Predators sice stejně jako Flames svůj poslední zápas ztratili a mají shodně bodů, díky vyššímu počtu výher je na tom však lépe Calgary. Doplněno: Trenér Joel Quenneville odkoučoval svůj 700. zápas na lavičce Chicaga.

Hokejisté Chicaga slaví výhru nad Columbusem

Chicago porazilo Columbus a slaví 50. výhru v sezoně

Blackhawks se v pátek střetli s dalším týmem ze špičky Východní konference, když na domácím ledě přivítali Columbus. Utkání bylo velkým představením obou brankářů, nejlepší gólman soutěže Sergei Bobrovsky vychytal třeba šance Hossy s Krügerem nebo brejk Panarina, zatímco Corey Crawford zneškodnil hlavně několik nepříjemně tečovaných pokusů. Skóre otevřel už v po 32 vteřinách v přesilovce Panarin, hned v úvodu ale měly oba celky po dvou velkých příležitostech na změnu stavu. Po chybě Hawks v rozehrávce, když Hjalmarsson zakopl a přihrávka Toewse našla jen hráče v bílém, se trefil Foligno, domácí ale odpověděli hned v následujícím střídání, když přihrávku Kanea proměnil v krásnou branku Hossa. Ve druhé třetině se hra téměř nepřerušovala, Chicago do konce zápasu ubránilo několik přesilovek a nakonec se mohlo, podruhé v klubové historii, radovat z 50. vítězství v sezoně. „Dnes jsme hráli s dalším dobrým týmem z Východu a je fajn mít tohle srovnání, abychom viděli jak na tom proti druhé konferenci jsme,“ pověděl Patrick Kane, který si připsal tři asistence a na čele kanadského bodování NHL ztrácí na McDavida 4 body.

Hráči Blackhawks slaví Pánikovu trefu na 2:1

Richard Pánik vystřelil výhru v Ottawě, Hayden debutoval

Blackhawks zvítězili v Ottawě těsně 2:1, připsali si třetí výhru v řadě a od začátku února nasbírali celkem 30 z 36 možných bodů. Nick Schmaltz nahradil v útoku s Panarinem a Kanem zraněného Anisimova a když se v přesilovce v první třetině ocitl po individuální akci před Condonem, byla to v podstatě jediná příležitost, kdy se hosté dokázali prosadit přes pevně zformovanou obranu Senators. Šance na obou stranách byly poněkud zvláštní: Panarinovu střelu po nepovedené rozehrávce Brassarda chytil Condon, na druhé straně Ryan dvakrát netrefil kotouč a jindy Darlingovi pomohli na posledních chvíli spoluhráči nebo tyčka. První branka tak padla příznačně po nepřehledné situaci, kdy Condon vyrazil Keithovu střelu jen do brusle Pyatta, od něhož se puk odrazil za čáru. Senators pak vyrovnali v přesilovce, kdy Hawks několikrát nedokázali dostat puk ze třetiny, sami ale v následné zdvojené početní výhodě rozhodli. Condon nezareagoval na Kaneův pohyb za brankou a Pánik se trefil přesně. Pro slovenského útočníka to byl jeho 18. gól v sezoně. John Hayden nastoupil ke svému prvním utkání v NHL a během 8:44 stihl jednu střelu, tři hity a vybojoval jeden z faulů před vítězným gólem.

Coreyho Crawforda málem vyřadila Weberova bomba do masky, brankář Blackhawks ale nakonec výborným výkonem podpořil výhru 4:2

Hawks dotáhli výhru v Montréalu a jsou opět první na Západě

Chicago se v úterý představilo v Montréalu a když na začátku třetí třetiny proměnil Artemi Panarin sám před Pricem přihrávku Schmaltze, zdálo se, že s tříbrankovým náskokem už si hosté v pohodě dokráčí pro výhru. Jenže sedm minut před koncem snížil dorážkou zblízka Byron, smutný hrdina Habs při první a druhé inkasované brance, a o pár minut později vystřelil domácím naději Shea Weber. V závěru si však Blackhawks poradili a Jonathan Toews se po gólu do prázdné branky posunul s 269 zásahy na 7. místo před Tonyho Amonteho v klubové tabulce střelců. Corey Crawford se proti svému domácímu týmu opět vytáhl a 40 úspěšnými zákroky položil základ k tomu, aby Chicago znovu poskočilo na první místo v Západní konferenci před Minnesotu. Johnny Oduya se trefil poprvé po svém návratu z Dallasu a jedinou kaňkou na utkání s Canadiens zůstalo Anisimovovo zranění, byť se podle trenéra Quennevilla nejedná o nic vážného. „Vytvořili jsme si pěkný náskok, ale oni se po dvou akcích dostali zpátky do zápasu a najednou to bylo jen o gól. Věděli jsme, že zatlačí, jenže chtěli bychom to v takové situaci dohrát lépe a konec si pohlídat. Naštěstí jsme to zvládli a máme dva body,“ zhodnotil Patrick Kane, který se díky dvěma bodům za gól a asistenci posunul na špičku kanadského bodování NHL. Doplněno: Artem Anisimov bude chybět 3–4 týdny.

John Hayden
John Hayden

Chicago se dohodlo na smlouvě s Johnem Haydenem

Blackhawks v neděli oznámili, že se dohodli na dvouleté nováčkovské smlouvě s útočníkem Yale University Johnem Haydenem. Urostlý forvard, kterého si Chicago vybralo ve 3. kole draftu 2013, strávil v univerzitní soutěži čtyři roky a během 127 zápasů nasbíral celkem 91 bodů (50+41) a 116 trestných minut. V letošní sezoně byl Hayden (22) kapitánem svého týmu a s 21 góly se dělil o 8. místo mezi nejlepšími střelci celé NCAA. Sezonu by měl dokončit na farmě v Rockfordu a jeho první profesionální kontrakt tak vyprší v létě 2018. Alex DeBrincat, hokejista, kterého Hawks draftovali loni ve 2. kole, vyrovnal rekord OHL v počtu zápasů v řadě s gólem. DeBrincat se trefil v 19 (!) utkáních za sebou, v neděli se však během výhry Erie 7:0 nad Peterborough neprosadil a o rekord tak Mika Ricciho, bývalého hráče San José a vítěze Stanley Cupu s Coloradem v roce 1996, nepřipravil. DeBrincat však protáhl svou bodovou šňůru na 24 střetnutí a po 60 zápasech je se 122 body (62+60) nejproduktivnějším hráčem soutěže. Doplněno: Hayden se zapojil do přípravy hlavního týmu a na třízápasovém výjezdu by podle kouče Quennevilla měl debutovat v jednom či dvou utkáních v NHL. Hrát bude s číslem 40.