• 1. 1. 2011 | Podpis smlouvy s Blackhawks na 3 roky
  • MS 20 2011 | Stříbrná mediale

Profesionální kariéra

Sezona 2010–2011

Blackhawks s ním podepsali smlouvu 1. ledna 2011, když právě reprezentoval Kanadu na MSJ. Jedním z důvodů mohli být nedobré studijní výsledky Olsena a hrozba nuceného ukončení studia. Po návratu z MSJ Blackhawks poslali Olsena na farmu do Rockfordu, kde strávil 2. polovinu sezony. Ve 42 utkáních nasbíral 4 asistence a 10 trestných minut. Nedařilo se mu ve statistice +/-, když na konci sezony měl na kontě 18 záporných bodů.

Sezona 2011–2012

V přípravě na sezonu odehrál 3 zápasy za Blackhawks, ale sezonu zahájil v Rockfordu. Do konce roku odehrál 30 zápasů, ve kterých nasbíral 2 body (1+1) a 38 TM. Na začátku roku byl povolán k Blackhawks a 5. ledna 2012 odehrál svůj 1. zápas v NHL. Po 2 zápasech byl poslán zpět do AHL, ale nakouknutí do NHL mu viditelně pomohlo a v následujících 14 utkáních nasbíral 5 bodů (3+2). V únoru byl opět povolán do týmu Blackhawks a zůstal v něm až do konce sezony. Celkem odehrál 28 zápasů v NHL a připsal si 1 asistenci. V playoff se dostal v 1. kole proti Phoenixu do sestavy pouze jednou a Blackhawks vypadli z playoff 4:2 na zápasy.

Sezona 2012–2013

Ve své 3. sezoně mezi profesionály odehrál 50 zápasů a nasbíral nejvíce bodů (11) a asistencí (9). Zaznamenal také nejlepší výsledek v +/- statistice, ale i ve 3. sezoně zůstal v záporných hodnotách (-4).

Reprezentační kariéra

Poprvé hrál za národní mužstvo (Team Pacific) na World U17 Hockey Challenge 2008. Na podzim 2008 hrál za Západ Kanady na World Jr. A Challenge a v pěti zápasech nasbíral 5 bodů za branku a 4 přihrávky. Kanadu poté reprezentoval také na MS hráčů do 18 let (jako jediný hráč z nižších juniorských soutěží), ve dvojici s Calvinem de Haanem patřil mezi ústřední postavy v obranných řadách Javorových listů. V 6 duelech si připsal 4 body (2+2) a 14 trestných minut. Kanada skončila na 4. místě a Olsen byl vybrán mezi 3 nejlepší hráče svého týmu. Před MSJ 2010 byl pozván na přípravný kemp Kanady, ale do konečné sestavy se neprobojoval. O rok později již na MSJ reprezentoval a pomohl týmu k stříbrným medailím.

Juniorská kariéra

V sezoně 2006–2007 odehrál svá první dvě utkání za Camrose v AJHL, do sestavy se ale naplno prosadil až o rok později. Ve 49 utkáních nasbíral 24 bodů (8+16) a 45 trestných minut. V playoff přidal dalších 6 bodů a byl důležitou postavou při zisku Doyle Cupu (pohár, o který hraje vítěz AJHL proti vítězi BCHL). Ve finále všech nižších kanadských juniorských lig (Royal Bank Cup) pak Camrose podlehlo saskatchewanskému Humboldtu. V sezoně 2008–2009 nastoupil už jako kapitán Kodiaks do 53 zápasů, ve kterých vstřelil 10 branek (polovinu v početní výhodě) a na 19 přihrál. Vyloučen byl na 123 minut. Po sezoně byl mezi devíti nominovanými na cenu pro nejlepšího hráče v nižších kanadských juniorských ligách a byl zařazen do All-Star týmu AJHL.

Sezona 2009–2010

V nováčkovské sezóně na univerzitě nasbíral v týmu Minnesota-Duluth 11 bodů a 49 trestných minut v 36 utkáních.

V druhém roce na univerzitě se mu dařilo mnohem lépe, když svá maxima z předchozí sezony překonal v pouhých 17 utkáních. Sezonu však v týmu nedokončil, neboť po Mistrovství světa juniorů přešel mezi profesionály.

Charakteristika

(2009) Olsen je jistý, spolehlivý obránce, který se nenechá lehce rozhodit. Rád zakládá útok, umí dobře rozehrát i vyvézt kotouč. Je vysoký, ale přesto velice dobře bruslí. Výborně střílí příklepem, proto je často nasazován na přesilové hry. Ve vlastní třetině hraje chytře, zároveň však nejde daleko pro důrazný zákrok. Celkově je jeho hra vyvážená, postrádá vyraznějších slabin, mezi profesionály by ale měl patřit spíše za defenzivnějšího obránce.

Zajímavosti

Jeho otec Darryl byl draftován Calgary v roce 1985 a krátce po Dylanově narození odehrál za Flames svůj jediný zápas v NHL. Kariéra ho následně zavála do Itálie, Rakouska, Anglie a Německa, přičemž malého Dylana bral všude sebou na tréninky. Hokej začal hrát právě v Itálii, jeho prvním mužstvem bylo Ortisei. Jeho oblíbeným mužstvem je Calgary, které otce draftovalo a kde rodina bydlí; oblíbeným hráčem pak Scott Stevens. Má rád film Slap Shot, herce Willa Ferrella, k jídlu si dá rád kuře s těstovanimu a kromě hokeje ho zajímá golf a baseball.