• 25. 2. 2021 | 100. bod v NHL
  • 7. 3. 2021 | 200. zápas za Blackhawks

Profesionální kariéra

Sezona 2013–2014

Phoenix ho draftoval v roce 2011 v 1. kole vstupního draftu (20. hráč). Mezi profesionály přešel v sezoně 2013-14, kterou zahájil v AHL v dresu Portlandu, ale již v polovině listopadu byl povolán do NHL a 16. listopadu 2013 odehrál proti Tampě Bay svůj první zápas v NHL, ve kterém hned překonal Anderse Lindbacka a zaznamenal tak i svůj 1 gól a bod v NHL. Pak byl sice znovu vrácen do AHL. Během sezony byl pak ještě do NHL povolán třikrát a v první profesionální sezoně nakonec odehrál 30 zápasů v NHL s 8 body (1+7) a 10 TM a k tomu přidal 36 zápasů v AHL, ve kterých zaznamenal 13 asistencí a 48 TM.

Sezona 2014–2015

Již celou sezonu strávil v NHL a dresu týmu, který se před sezonou přejmenoval na Arizona Coyotes odehrál 73 zápasů, ve kterých si připsal 7 bodů (4+3) a 42 trestních minut. Arizoně se příliš nedařilo a tak v +/- statistice zaznamenal -27 bodů, což byl 4. nejhorší výkon v týmu. Byl 2. v týmu se 142 zblokovanými střelami. Prvních 100 zápasů v NHL dovršil 4. dubna 2015 proti San Jose.

Sezona 2015–2016

Odehrál 78 zápasů, ve kterých nasbíral 17 bodů, což jsou zatím jeho osobní maxima v NHL. Byl 3. nejvytěžovanějším hráčem Arizony a druhý v týmu byl v počtu zblokovaných střel (139) i hitů (175). Výrazně si polepšil oproti předchozí sezoně v +/- statistice, když zaznamenal +5 bodů (4. místo v týmu).

Sezona 2016–2017

Během letní přestávky se 28. července 2016 dohodl na prodloužení smlouvy s Arizonou o 6 let s cap hitem 3,85 milionu dolarů. V sezoně pak vyrovnal své bodové maximum z předchozí sezony v 77 zápasech. V týmu byl 2. v počtu hitů (201) a 3. pak v počtu zblokovaných střel (119). Zápas 27. listopadu 2016 byl jeho 200. v NHL. Během draftu NHL 23. června 2017 byl vyměněn do Chicaga společně s Laurentem Dauphinem za Nicklase Hjalmarssona.

Sezona 2017–2018

V novém působišti odehrál 76 zápasů (6x byl zdravý náhradník), ve kterých nasbíral 14 bodů (2+12) a 34 TM. Byl 2. v týmu v počtu hitů (138) a třetí v počtu zblokovaných střel (101). Na ledě strávil z obránců Blackhawks třetí největší porci času (1244 minut). Zápas proti Tampě Bay 22. ledna 2018 byl jeho 300. NHL.

Sezona 2018–2019

V přípravě na 2. sezonu v dresu Blackhawks si poranil záda a musel vynechat 3 měsíce (30 zápasů). Ve zbývajících 52 utkáních si připsal 13 bodů (5+8) a 40 TM. I přes vynechání podstatné části sezony měl 2. největší počet hitů v týmu (119) a na Seabrooka jich ztrácel jen 5. Průměrný čas na ledě měl 19:29, 3. nejvyšší z obránců Blackhawks.

Sezona 2019–2020

O úvodní utkání sezony v Praze přišel kvůli zranění třísel a kvůli tříslům přišel ještě o 11 utkání od poloviny října do poloviny listopadu. Celkem tak ve zkrácené sezoně kvůli koronaviru odehrál 58 zápasů, ve kterých nasbíral 19 bodů (5+14) a 27 TM. Vytvořil si tak osobní maximum v počtu bodů v sezoně. Vedl tým v počtu hitů (128) a v počtu zblokovaných střel (138). V počtu zblokovaných střel byl 10. v NHL. V průměru strávil na ledě 21:15, nejvíce v kariéře, takže byl 2. nejvytěžovanějším obráncem Blackhawks. V Coloradu odehrál 30. listopadu 2019 svůj 400. zápas v NHL.

Reprezentační kariéra

Na Mistrovství světa hráčů do 18 let v Německu získal s USA zlatou medaili, o které rozhodl svým gólem v prodloužení finále proti Švédsku. O 2 roky později na MSJ 2013 v Rusku si zlatý triumf užil znovu. Od roku 2014 je pak pravidelně reprezentuje USA na MS dospělých. V letech 2015 a 2018 získal na MS bronzové medaile. V roce 2017 byl kapitánem americké reprezentace.

Juniorská kariéra

V dorosteneckém věku působil nejprve v týmu Ohio Blue Jackets a následně 2 roky strávil v americkém reprezentačním rozvojovém programu. Původně měl po draftu nastoupit na univerzitu, ale nakonec se rozhodl pro juniorskou ligu OHL, kde 2 sezony strávil v týmu Sarnia Sting. V obou sezonách ho ovšem trápily zdravotní problémy, a tak juniorskou kariéru na jaře 2013 končil s bilancí 68 zápasů základní části se 44 body (14+30) a 58 TM. K tomu přidal 6 zápasů v playoff OHL 2012.

Charakteristika

(2018) Murphy je obránce se výborným bruslením a dobrými obranými instinkty. Umí se dostat soupeři pod kůži, k čemuž umí použít i své urostlé tělo. Ofenzivně týmu ovšem příliš nepřispěje.

Zajímavosti

(2018) Je synem bývalého obránce NHL Gorda Murphyho, který za Philadelphii, Boston, Floridu a Atlantu odehrál celkem 862 zápasů s 323 body (85+238) a 668 TM a kariéru ukončil v roce 2002. V současnosti Gord působí jako asistent trenéra ve Philadelphii, dříve dělal asistenta i v Columbusu a Floridě.